Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 10 Дек 2016, 21:21

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 143 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 25 Мар 2011, 16:06 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
Бавна кристализация = големи кристали. При бърза обратното.

Бавна е кристализацията например при постепенно охлаждане. При добавяне на вода е бърза.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Мар 2011, 22:41 
Аватар

Местожителство: Varna
При добавяне на вода помътнява не заради охлаждането а заради понижаване на алкохолният градус. Но скоростта на охлаждане наистина може да влияе върху големината на кристалите. Големината на кристалите сигурно зависи и от концентрацията на алкохола и анетола в напитката.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Мар 2011, 05:27 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Едно време пиех мастика от 1-ви маи до 1-ви септември....та реших пак така!!Обаче с анатола трудно тука,но ще се достави,другото е...има ли разлика между медицинският спирт които се използва и земеделският,за когото пише,че ТРЯБВА да се изполва в уикипедия...Аз такъв нямам ,но смятам да използвам everclear grain alcohol,които е спирт получен от житни растения(овес ,ръж,или др.)???????? 95% об.алкохол е,което ме навежда на мисълта,че дори и да придаде лек дъх на житото от което е,пише,че е неутрален,анетола ще фиксира нещата...... :megagrin: правих мастика в далечната 2005...и още имам от нея,но ми се струва доста налята(или тегава,или като глътнеш,трудно влиза),правена по рецептата на дядото :lachtot: сега е отлежала,но пак си е същата,както преди :o за сведение узото и другите подобни са като промита вода!!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Мар 2011, 08:26 
Аватар

Щом е от житни култури спирта действай. За омекване на вкусът му може да сложиш след разреждането щипка лимонтозу на литър.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Апр 2011, 06:43 
Аватар

SiteAdmin написа:
Снощи един от спомоществователите на сайта ми изпрати рецепта за мастика, за което много благодаря.

За 1 литър готов продукт, при много добро разбъркване, в посочената последователност се смесват следните продукти:
  • Медицински спирт 96% - 0,5 L
  • Анетол, предварително затоплен на водна баня – 2,5 ml
  • Гръцки сакъз – 2 g
  • Захарен сироп, приготвен от 40 g захар
  • Долива се дестилирана вода до общ обем от 1 L
Сместа се оставя да се утаи две седмици и се бутилира.

внимавайте да не я разредите под 47% :wink:

Дадох тази рецепта на един колега но каза, че при доливане на водата мастиката побеляла въпреки че била48-49 градуса, и след това започнал да и пада градуса.

Някаква идея какъв е проблема? Водата му е била преварена и не знам дали е била изстинала добре! :lab:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Апр 2011, 11:48 
Администратор
Аватар

Или е прекалил с анетола, или с водата... Ако градусът наистина е бил висок, най-вероятно анетолът му е бил в повече. Да разрежда с много бъркане с доливане на топъл спиртно-воден разтвор 47%, докато се избистри.

И по-добре дестилирана вода, отколкото само преварена...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Апр 2011, 15:34 
Аватар

Първо трябва да се разреди спирта не по малко от 47об.%ал. да се остави малко да "почине" и тогава се добавя анетола, иначе после и малко вода да добавиш, помътнява.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Апр 2011, 20:02 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
Mushmurok кажи на колегата си да добави спирт и така ще я избистри при стайна температура.Градуса може и да се покачи до към 55-60 .В различни документи се споменава че мин. алкохолно съдържание с 47% и на практика никой от производителите не си прави труда да прави мастика с по висок градус така че я карат на ръба на помътняването а може и от анетола да икономисват.
Не си спомням но ми се струва че това питие в миналото се правеше с по висок градус :nixweiss: .
:prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Апр 2011, 20:42 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Ако увеличите снимката ще видите че тази (македонска )мастичка е 43 градуса.А Българската е 47 градуса. А узо съм срещал и 35 градуса. :megagrin:

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Апр 2011, 20:52 
Аватар

Е те за това приказвам. Анетола се туря последен.
Пък тъй кът си мисля, да загрее мастиката и бавно да я охлади би трябвало да се избистри, ако помътняването е само от анетола.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Апр 2011, 21:53 
Аватар

petiomalchev написа:
Е те за това приказвам. Анетола се туря последен.
Пък тъй кът си мисля, да загрее мастиката и бавно да я охлади би трябвало да се избистри, ако помътняването е само от анетола.

Петъо е напълно прав...спомням си,като правих мастиката Ми преди 5 години,първо бях разредил спирта с дестилирана вода и после сложих анатола ,захарта и дъвката....нямаше проблеми

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Апр 2011, 00:22 

незнам наистина дали си струва усилията...или просто да не си купиш едно пастисче...Тия напитки хората ги правят ,давным давно...Примерно де...ето едно линкче с този род напитки,верно малко под общо заглавие...Перно ,Рикар ,Берже ,Пастис...ама нейсе...
http://www.adora.bg/search.php?search=% ... 1%F2%E8%F1

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Апр 2011, 07:49 
Аватар

Благодаря за отговорите.
Това го пише по едно време жена ми, много готино си променя цвета като му се сложи лед. http://www.adora.bg/%D0%BF%D0%B0%D1%81% ... D0%BB_3614

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Апр 2011, 17:52 
Аватар

Тъй като си мисля защо анетола трябва да се слага последен, когато анетола е разтворен в спирта неговата структура е аморфна /частиците не са подредени в определена структура/, когато се налее вода в сместа се получават области с голямо разреждане на алкохола и анетола кристализира и от това сместа помътнява след непълното разреждане и хомогенизиране на разтвора тези кристали не се разпадат и сместа остава мътна. При загряване на помътнялата смес кристалната структура ще се разпадне, ако алкохолният градуса е достатъчно висок при охлаждането той няма да кристализира отново.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Юни 2011, 06:04 
Аватар

petiomalchev написа:
jai4eto1 написа:
Можете ли да ми кажете по какъв начин се прибавя сакъза и как го разтваряте.

Зрънцата се счукват на прах и се разтварят в алкохол.

Благодаря на Админа за рецептата,но относно сакъза...Петъо,дори ма прах се събира заедно и не се разтваря по този начин,миналият път дори не го и мачках,но с годините се беше разтворил до някаква степен,може би трябва да се разтваря в загрята до 90 гр мастика....начукан и в алкохола не става

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 143 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Следваща

Часова зона: Европа/София