Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 23:38

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 143 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 10  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 14 Юни 2011, 07:28 
Аватар

Местожителство: Varna
Да наистина, за да няма засечки трябва да се счука и след това със 100 -200мл. алкохол да се загрее на котлона до пълно разтваряне.
Между другото в ракията на литър съм слагал по едно зрънце натрошено разтваря се напълно не се утаява но явно количеството е много малко.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Сеп 2011, 19:09 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Анасонлийката по принцип е доста силна — над 50°. Класическият начин на приготвяне е при (преваряването) в ракията да се сложи анасоново семе. То отделя етерично масло, което се изпарява заедно с ракията и след охлаждане се получава анасонлийка. Анасонлийка може да се получи и ако към силна ракия се прибави спиртен разтвор на анасоново масло. Много известна в България(и не само там) е анасонлийката от региона на Розовата Долина - Сопот, Карлово и региона. Има аромат на мастика.
РЕЦЕПТАта......
Приготвя се от гроздови(или сливови) джибри. След като се извари един път, така получения суров дестилат се зарежда за втори път в казана и към него се добавят анасонови семена в пропорция 1 кг. анасоново семе към 10 л. или 20 л. ракия, в зависимост от индивидуалните вкусови предпочитания на майстора. След повторното дестилиране се получава ракия с алкохолно съдържание от порядъка на 62-65 °. Същата се оставя в широк, открит съд да престои поне една седмица. След около месец е готова за консумация, но е за предпочитане да отлежи поне няколко години, за да се омекоти допълнително вкуса й.
Препис....чичко google...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Сеп 2011, 20:21 
Аватар

Местожителство: Стара Загора
Ще ви издам и моята рецепта.Правил съм мастика два пъти от гроздова,праскова,а преди месец и от джанкова ракия :) -общо четири пъти и винаги е перфектна не само за мен а и за другите около мен.Ракията трябва да е 50-52 градуса.За 10 литра са необходими: 20 гр.анетолови капки/от билковата аптека-5 лв,/,400 гр.захар,200 мл.първак-70-80 градуса.Разтварям анетоловите капки в първака посредством яко друсане в бутилка/все едно правя някакъв шейкър или нещо подобно/.Разтварям захарта на газовия котлон смесена с 200 мл.вода.Сипвам бавно топлия захарен сироп в ракията като бъркам постоянно/ракията е в една голяма тенджера/.След това сипвам бавно и пак с постоянно бъркане сместа от първака и капките.Бъркам сместа с една голяма лъжица около две-три минути,бутилирам,после в камерата бутилка след бутилка....племенници,деца,приятели казват: ,,Ственка,много убава,бре" и....от 10 литра в момента имам 2 бутилки по 0.7 :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2011, 21:44 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
Само ме притеснява използването на първак за разтварянето,но щом си я харесвате и пиете с кеф :prost: !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Яну 2012, 04:00 

Който живее в чужбина и иска да си направи мастика анетола се казва "ANISEED" a дъвката "PISTACIA LENTISCUS" :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Яну 2012, 15:45 
Аватар

здравейте химици.и аз си правя мастичка,само че понеже не съм любител на водата,я правя от зърно.ечемик жито или квото има.докарвам я до 47 -48 градуса.
на 10 литра ечемичена /ракия/слагам 15 грама анетол.който си поръчвам от пловдив и ми излиза много по-евтино отколкото в аптеката.първоначално слагах и съкъз./само че не гръцки/защото не знам а не помня в гърция да имат иглолистни гори.но да си призная сакъза само ми ускъпява производството.той се слага за да омекоти вкуса на напитката.350 грама захар която разтварям в половин литър ракия като я загрявам на котлона в една тенджера.анетола на водна баня,и хоп в голямата кофа.бъркам докат му се завие свят.наливам в 11 литрово пластмасово шише от минерална вода.десетина дена я разклащам вечер като се прибера.след 10-тия ден наливам в стъклени бутилки и във фризера.следва тараторче или айрян и вместо благи спомени,нямам никви спомени.
:prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Авг 2012, 12:42 
Аватар

Вече 1-2 години си правя мастика, като използвам водка 40°. Сега за първи път попаднах на тази рецепта.
Цитат:
За 1 литър готов продукт, при много добро разбъркване, в посочената последователност се смесват следните продукти:
Медицински спирт 96% - 0,5 L
Анетол, предварително затоплен на водна баня – 2,5 ml
Гръцки сакъз – 2 g
Захарен сироп, приготвен от 40 g захар
Долива се дестилирана вода до общ обем от 1 L
Сместа се оставя да се утаи две седмици и се бутилира.

Прочетох цялата тема, но въпреки това имам въпроси и се нуждая от помощ.
Знам че са малко градусите на водката, ама какво да се прави - засега друго нямам.
Използвам ето тази есенция:
Прикачени файлове:
DSC08304.JPG

Аналогична ли е с анетола?
Как е най правилно да постъпя в моя случай (с 40° водка и без добавяне на вода, в която да разтворя захарта).
Имам Mastix.

Едно допълнение. Досега съм слагал по 2,3мл есенция на 1л водка. На шишенцето е написано, че е за 20л ракия (т.е. 1,5 мл/л), но един приятел бил експериментирал и най-хубава "мастика" получил, като съдържанието добавил към 13л ракия/спирт. Доволен съм от нея, но освен кристали ми се получават няколко ледени зърна с големината на леща или грах.
Дали е от многото есенция или от това, че не я загрявам?

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Авг 2012, 12:16 
Аватар

Мастиката се получи перфектна. :)
Само че имам един въпрос. Добавих стрития на прах Mastix към загряната на водна баня водка. Веднага се слива в едно парче и едвам се разтваря. Дали не трябва да го добавям към студена водка?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Сеп 2012, 14:58 
Аватар

Аз експереминтирах само с "анетол". на 1л. капнах 2 грама в 50 гр. ракия. Клатих яко и сложих в хладилника. За жалост ракията беше оцветена и не мога да дам информация за цвета, но аромата беше смесен между ракия и анетол. След 3 дена ракиения привкус изчезна и стана чудесно бързо замина 1 литър :). и е една гъста хубава така мазно се налива

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Окт 2012, 08:15 
Аватар

Една от най-хубавите мастики е Заарска-та. Предлагаше се в гравирани, непрозрачни бутилки от 0,5 л. с алкохолно съдържание 55%.През 70-те и 80-те години беше изключително кът из търговската мрежа. В началото на 90-те се направи опит да се възстанови, но за кратко. В последствие Винпрома бе реституиран/приватизиран и стана мамата си трака.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Окт 2012, 23:58 
Аватар

Местожителство: Казанлък
http://www.meik98wines.com/%D0%BC%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B8%D0%BA%D0%B0-%D0%B7%D0%B0%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B0-55-%D0%B3%D1%80-07-%D0%BB-%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%B0%D0%B4%D0%B0_243

Остап Бендер

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Окт 2012, 16:36 
Аватар

Новата анасонлийка на България :) Бат Миро Оригиналда
на 1л. -2 гр. анетол градуса на ракията не съм го мерил, но скоро ще го разберем колко е
Прикачени файлове:
03102012060S.jpg

Прикачени файлове:
03102012061S.jpg

Тази ракия ми беше застояла от дядото и имаше някакъв пластмасов привкус, ама на анасонлийка е идеална. Че и какви хубави кристалчета съм и барнал. Заради нея си увеличих вечерната доза :kaffee:

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Окт 2012, 22:01 
Аватар

Местожителство: София
Тез големи крииистали как ги Миро доокара??? :D ;)
Аз ползвах рецептата на stiv1961 ама кристалите станаха дребни,дребнии ...... :lab:
Stiv1961,земляк и твоите кристали ли са дребни?
Бавно охлаждах и бързо охлаждах и все тая,ако някой може да каже как да пораснат кристалите ще съм му благодарен,не че така ми пречат амааа ....
Вече два литра изпих,екстра е мастичката,ама се си е друго да се видат кристалите по-ясно.
Благодаря Ви за рецептата,за споделеното и за това което ще споделите за напред. :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Окт 2012, 09:14 
Аватар

Геца ракийката беше 44 гр. сложих 2гр. а последния път 2.5 гр и стана по ароматно инак бутилката студена от фризера наливам ракията капя тръскам здраво 5 мин. и пак у фризера :) истинския аромат и вкус се добива след 2 дена

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Окт 2012, 13:28 
Аватар

Местожителство: София
Ще пробвам със студена ракия или бутилка.
А каква е ролята на захарта в цялата схема :?: знае ли някой?И ако не сложа какъв ще е ефекта или дефекта?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 143 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 10  Следваща

Часова зона: Европа/София