Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 06:19

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 143 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 28 Окт 2012, 20:49 
Модератор
Аватар

Местожителство: София
Само с анетол става нещо като прочутата преди години "Карловска анасонлийка" или като турската "йени ракъ". Тях също ги уважавам много :megagrin: Идеята е, че в класическата мастика има захар, анетол или анасоново масло (анасоново масло от няколко вида анасон), винена киселина, дъвка (мастикс) и не знам още какво.
:prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Окт 2012, 20:56 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
Незнам гърците дали продават некви миксове от това мастиково дърво дето им изгоряло на острова :) и там ще става приятно сигурно

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Окт 2012, 10:02 
Модератор
Аватар

Не знам дали продават миксове. Купувал съм дъвка от Гърция. Изглежда по същия начин като и тази, която съм купувал от България, и се разтваря по същия гаден начин :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Окт 2012, 10:24 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
Аз правя си анасонлийката не ми требва да се мъча с дъвката :). Вкуса ми допада снощи я оставих малко на топличко край тенждерата клатих люспите изчезнаха довечера се надявам да имам кристалчета:)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Окт 2012, 10:29 
Аватар

Дълбоко се съмнявам нашите производители освен анетол и шекер да слагат нещо друго в мастиката ,както е по рецептата на Аз.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Ное 2012, 10:49 
Аватар

Водейки се по рецептата направих следното:
Подгрях на водна баня 100 мл. 95% етилов спирт от аптеката. В него сложих ситно счуканата на прах медицинска дъвка, която претеглих в едно магазинче за сребро точно 2,5 гр. (за да се счука дъвката първо я замразих във фризера и после бой с дървения чук по торбичката, също така установих че 2,5 гр мастикс е точно една малка мерителна лъжица от хлебопекарната).
Разтвори се добре що-годе, по шишето останаха малко налепи. Следващия път ще гледам да използвам по-голямо стъклено шише което да мога спокойно да сложа в кипяща вода - установих че при подгряване и налягане мастикса се разтваря по-добре.
След това подгрях ракията - около 0,5 л. гроздова 50 об.% и в нея изсипах премерените със спринцовка около 3 мл. анетолови капки.
Изсипах това ракията и етиловия спирт в две шишета и добавих още малко ракия. Общо получено количество - 1,3л мастика.
На вкус е прилично, но комшията каза че иска още анетол, щото му биело на ракия все още, Аз смятам същото.
Също така все още (2 седмици след като съм правил мастиката) течността в шишетата е мътно бяла, въпреки че на дъното им взе да се образува слаба утайка.
Така че за момента си мисля да сложа малко захар и още анетол. Може би до около 3 - 3,5 мл. на литър.
Иначе ракията е дестилат от ректификационна колона с 3-4 тарелки и воден кръг и не мирише много-много на грозде, просто според мен трябва да се слага повече анетолови капки.
Също така като гледам купешката ни Мастика - в нея няма начин да има дъвка, просто не става така бяла, предполагам че има само анетолови капки а ако има някаква дъвка то концентрацията й трябва да е значително по-малко.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Юли 2013, 07:08 
Аватар

Благодаря за рецептата -работи :)
Аз направих следния експеримент и всички около мене са много приятно изненадани и оценяват опита с "отличен"!
Имах една ракия наречена "второ вино" по скоро приличаща на спирт по аромат отколкото на ракия -варена 2012 лятото.
Отлях 3.5л. от нея - 60 градуса е.
Взех 250 мл и добавих счукана дъвка(мастикс) 15гранули, загрях я на водна баня до кипване, бърках постоянно. Като изстина стана матова млечно бяла течност. Като изстина я налях в шишето с ракия бавно с промеждутъчни силни разбълниквания.
Налях(капах) и 1 1/2 шишенце анетол което според етикета(от аптеката) е по 5мл едното.
Добавих и 25мл глицерин за сладост(не знам дали ако сложа само захар дали няма да ме цепи глава на другия ден :datz:
:2thumbs: След два дена извадих от фризера "течнстта" -бистра като вода :?
Извадих едно шише 750мл и налях в него 0,500л от "течността" и добавих 0,250л топла вода с разтворени 2 с.л. захар и пак във фризера :klatsch:
Ето го ефекта - прекрасни кристалчета, страхтен вкус - тараторче в чаша .....и т.н.
Ето и снимка :prost2:

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Юли 2013, 19:15 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
http://i1173.photobucket.com/albums/r58 ... 8F0D45.jpg След загряване на топъл спиртен разтвор и добавяне на ситно стрита борова дъвка(сакъз)Имах неблагоразумието да сипя тази течност в мастиката...след утаяване я прехвърлих във нов съд,но все още е мътна...след доливане на топъл водно спиртен разтвор 47-48% не се избистри....въпроса е до кога да се долива,след тази процедура,ще трябва да се добавя захар....без дъвка става ок,но без нея някак си не е същата

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Юли 2013, 13:33 
Модератор
Аватар

Дъвката се разтваря много трудно... Явно при теб не се е разтворил

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Юли 2013, 14:35 
Аватар

Аз като правих мастика за втори път се допитах до един инженер химик как се разтваря мастикс в спирт и той ми отговори учудено "Смолата не се разтваря в алкохол, пробвай да приложиш налягане и температура и ползвай чист етилов алкохол". Обръщам внимание че в рецептата на първите страници пише да се вари алкохола с дъвката. Аз направих следното - затворих етилов спирт в буркан, в който сложих и ситно стрития мастикс, след което на водна баня заврях алкохола. В началото мастикса си седи на дъното, но след някаква температура се отлепя и отива най-отгоре, където се разтапя и става на нещо като мед, смола, при което си сменя цвета и свойствата. При мен както беше бяло почна да пуска разтопени безцветни фитилчета към стените и дъното, които като попаднеха на стена или дъно си се залепяха там и повече не помръдваха. Така след минута-две целия мастикс се разтопи и падна на дъното като при това стана безцветна смола.
Може и да си въобразявам, но си мисля че при това превръщане нещо се променя в тоя мастикс, може би отдава аромати и вещества, защото онова което остане по стените на буркана с нищо не можете да го отлепите или измиете от там същевременно вече не се влияе от температурата и си седи залепено на дъното, прозрачно, а не бяло. Течността после я оставяте да се охлади малко, изсипвате в друг съд, добавяте анетол, захар , доразреждате вече с ваша ракийка за да стане на градус както я харесвате и готово.
Много внимателно с тоя буркан под налягане, аз при единия опит, какъвто съм малоумник :datz: :wallbash: , да възвря работата на газов котлон, като вдигнах бурканчето леко го чукнах в микровълновата, той пък се сцепи , подпалих кухня, себе си , мамата си джейс... добре че реагирах бързо с водата и нямаше поражения като изключим гледката и безплатната кола маска на ръцете ... :lab: :smoker: :saufen:
Вижда ми се добра идея буркана да се пълни само на 50-60% за да няма рискове от налягане и освен това бурканчето да не му се затваря много плътно капачката....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Юли 2013, 00:49 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Това с буркана си е опасна работа :) Мисля,да дестилирам един 96% алкохол смесен с вода и добавена стрита дъвка(естествено разреден)после се разрежда до 47% и се добавя анетола и захарта :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Юли 2013, 09:14 
Аватар

Ако имаш дестилатор, това е май най-вярното решение. В тоя случай аз предварително бих натопил в алкохола звездовиден анасон за два - три дена преди варенето и така бих ползвал анасоново масло само за корекция на вкуса, ако ми идва слаб аромата...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Юли 2013, 10:52 
Модератор
Аватар

Не е нужно анасона да се кисне преди варенето. Слагай го директно в казана преди дестилацията

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Юли 2013, 13:08 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Аз написа:
Не е нужно анасона да се кисне преди варенето. Слагай го директно в казана преди дестилацията

Искам само да вметна че, казана после няма измирисване от звездния анасон :wallbash:
Направих тази грешка преди години,наложи се да заменя казана(кег от бира).

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Юли 2013, 15:00 
Модератор
Аватар

Малшанс Монка.
В районите, където се вари анасонлийка това е стандартната техника. Същото важи и за инсталациите за извличане на етерични масла по класическия способ, а именно изваряване на маслодайни култури в казани тип алембик. Едно изпарване на казана, лулата и охладителя след края на процеса е достатъчно.
Неприятния момент при домашните казани е, че цялата махала може да разбере, че вариш ракия :lachtot:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 143 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Следваща

Часова зона: Европа/София