Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 04:13

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 130 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 21 Авг 2011, 22:44 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Naskohondata1 написа:
Боб гулаша е с кафяв боб и много паприка...нататък съм безпомощен :? На интернет има доста неща,но рецептите коренно се разминават с това което съм ял там

Секелгулаш, Цигански гулаш,си ял, най хубав е когато има и кисело зеле вътре, става "мама мия".... :2thumbs:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Авг 2011, 23:10 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
julian1960 написа:
бобът първо се сварява но да остане малко суров изчежда се и настрана .В същата тенджера запражваме лук нарязан на ситно 1 пиперка и морков също нарязани -като са готови прибаваме 3 лъжици свинска мас и боба бъркаме добре прибавяме и червен пипер доливаме вода и варим на тих огън

Хмм...мисля,че маджарите тук ти взеха главата...общото между бг боб чорбата и гулаша е наличието на боб в двата продукта :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Авг 2011, 01:10 
Аватар

гулашът се прави с месо и без месо - оригиналният унгарски гулаш е с телешко месо боб в него няма.Сръбският гулаш е с боб то е нещо като нашата боб чорба триготвена в гърне но вече не е унгарско.При унгарската кухня и подправките са по различни. Зеле се слага на руският борш както и на българският боб.Може и да слагат боб няма лошо.Както в различни краища на нашата страна варят боб някои го месят с леща други слагат ориз трети зеле пиперки в гърция слагат и маслини в сърбия наденички ребра кокали .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Авг 2011, 01:16 
Аватар

Гулаш (Goulash). Унгарска кухня
Съставки:
1 кг. говеждо месо
5 картофа
4 чушки
4 ск. чесън
2 гл. лук
2 дафинови листа
100 гр. домати (консерва)
2 с. л. брашно
2 с. л. червен пипер
50 гр. свинска мас
Чер пипер
Сол
Приготвяне и сервиране:
Месото се нарязва на кубчета със страна 2 см. Маста се загрява и в нея се запържва нарязаният на ситно лук. След това се долавят парчетата месо, овкусява със сол и се запържва още няколко минути. Добавя се брашното и червеният пипер и се запържва още 1 - 2 мин. Чушките се нарязват на шайби, морковите - на ситно, а картофите на едри парчета. Добавят се към месото и се заливат с около 1 l вода. Добавя се дафиновият лист и нарязаният на парчета чесън. Вари се докато месото омекне и се добавят картофите. Когато картофите са полуготови се добавят и доматите и се вари още 15 мин.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Авг 2011, 01:54 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Това са рецепта за гулаш..спор няма.На 50 места в различни точки на Унгария съм ял боб гулаш(баб гулаш)а другото е гулаш левеш с картофите... :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Авг 2011, 02:47 
Аватар

Предполагам че към тази рецепта се добави и боб ще стане още по вкусно.Във Видин ядох сръбски гулаш вместо месо слагат наденица и индийско орехче за подправка.Боб във него макар и малко имаше.Когато бях в Унгария забелязах че не ползват кайма поне там където бях.За мен е важно да се съчатаят продуктите и все излиза нещо вкусно.В Белоградчик на боба слагат единствено копър като подправка в Пловдивско черен пипер и дафинов лист.Аз боба в гърне го правя единствено с глава лук нарязана наедро и червен пипер плюс лъжица свинска мас.Гулаша както и руският борш сигурно има доста рецепти.По нашият край от телешко правим нещо подобно на гулаша но без червен пипер добавяме и листа от лющян

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Кюфтета от месо
МнениеПубликувано на: 22 Авг 2011, 17:01 
Аватар

купувам по 1кг свинско и телешко месо.По половин килограм от двете меса смилам на машинка с едра решетка и добре умесвам с малко чубрица и червен пипер +1 лъжичка захар добавям и вода колкото поеме.Другото месо го сека със сатър на ситно също го омесвам като добавя една глава лук нарязан наситно.Оставям за едно денонощие в хладилника.От каймата оформям кюфтета на които правя джоб и пълня с нарязаното месо и пак го оформям.Нарязаното месо винаги идва в повече но не е страшно --пълня го в телешко черво --винаги има да се продават сухе такива.Пека на дървени въглища.Пробвайте и ще се убедите че това си е истинско кюфте.
Жена ми прави и друг вид --от каймата оформя кюфте -прави джоб и слага парче кашкавал но то не е вече кюфте.
Аз пробвах за плънка пилешки дробчета задушени с лук и малко чубрица става много вкусно като мине през дървените въглища.
Важно нещо и за металната скара--елементите от които е направена трябва да са разположени колкото се може по близо един от друг.Моята е напрамена от арматурно желязо -двата странични носещи елемента са от 10мм а работните от 6 мм разположени на 1см един от друг.Друго важно нещо е разстоянието от жарта до скарата--като се прави огнището да не направи и това приспособление за регулиране на разстоянието между скарата и жарта

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Авг 2011, 17:24 
Аватар

Навремето като работех в Либия си правехме ракия от доматено пюре и захар.На едно бидонче 40 л слагахме 8кг захар и малко хлебна мая-за около 10 дни материялът беше готов за варене--излизаше около 4-5 литра ракия но без преварка ако я пиеш на другия ден ти никнат рога.Викахме и скорпионка.Колегата правеше и ракия от ориз но не знам точно как аз бях по мезетата и пиенето

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Авг 2011, 17:28 
Аватар

Местожителство: г. Русе
julian1960 съжалявам ама с объркал малко раздела :) то верно от мезе правите ракия ама не вярвам като настържеш сирене в дестилата като пиеш да бие на шопска :megagrin:
:2thumbs:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Авг 2011, 18:07 
Аватар

да обърках раздела нали съм новобранец извинявам се.Като разглеждах в началото явно не съм бил сам другият е гледъл къде какво се пише :datz:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Авг 2011, 18:54 
Аватар

Преди година бях публикувал рецепта и технология за правене на кебапчета в розали ком оттам доста хора я откраднаха и побликуваха като своя технологията и рецептата е на един мой приятел.
кг _ситно_ смляна кайма (70% "червено месо" + 30% сланинка. Месото може да е само свинско, а може да бъде и в съотношение - 40% телешко/овнешко + 30% "червено" свинско + 30% сланинка)
3-5 чаени чаши вода (0.6 до 1 литър - като начало сипете 3 чаши, размесете добре, после добавяйте, докато може да поеме. Именно от достатъчното количество вода зависи, дали кебапчетата ще са сочни)
1 супена лъжица счукан/смлян кимион
1 супена лъжица чер пипер
1 супена лъжица сол

* Сложете всички съставки в дълбок съд и размесете много добре (примерно около 10 минути месене - колкото по-хомогенна е сместа, толкова по-добре).
* Оставете в хладилник за около час, извадете, ако е необходимо - излейте излишната вода, размесете още веднъж. Оставете да втасва в хладилник за ПОНЕ 24 часа.
* Извадете, размесете още веднъж! Оформете кебапчетата.

За печенето:

* Тук тънкостта е, че de facto, кебапчетата НЕ са "печено месо", за разлика от пържолите и шишчетата, а "варено в собствен сос". Т.е. - традиционното печене върху скара над жар от дървени въглища НЕ дава добри резултати. В идеалния случай трябва да имате електрическа скара с ДЕБЕЛИ и гъсто разположени пръчки.
* Оставете я да се загрее много добре.
* Сега една от възможните технологии на печене е "търкалянето". За целта поставете бъдещото кебапче в единия край на скарата. Почти веднага слоят месо в директен контакт със скарата ще се опече и свие, затова, само след няколко секунди, най-добре, с цялата дължина на острието на нож (аз ползвам един сатър), подхванете кебапчето (ако е необходимо - изстържете го там, където е залепнало за скарата) и го превъртете на следващия суров участък.
* Изчакайте и той да се препече леко и пак превъртете и т.н. След 4-5 такива начални запичания, кебапчето ще е прихванало навсякъде отвън лека коричка. От този момент нататък, излизането на прегрята пара от вътрешността му се затруднява и съдържанието му започва да се сварява, докато коричката става все по-плътна.
* Продължавайте да търкаляте кебапчето, със скорост около "един ход на всеки 20 секунди", докато кебапчето измине така около 1 метър (това, последното, е от собствен опит - последните няколко пъти ползвам 30-сантиметрова скара. Три и половина "прехода" на всяко кебапче по цялата дължина на пръчките й са напълно достатъчни ) . Да ви е сладко!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Авг 2011, 19:40 
Аватар

значи си береш зелени джанки измиваш ги добре и с игла им правиш по няколко дупчици--слагаш ги в олио и ги пражиш около 5 минути към края на праженето добавяш същото количество маслини и чироз нарязан на ситно и още 1 минутка пражене.Отцеждаш добре заливаш с малко зехтин и оцет нарязваш една глава лук и разбъркваш добре.Ако нямаш чироз става и със маринована рибка

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Авг 2011, 20:11 
Аватар

вземам си килограм свинско месо гъби една торбичка. кисели краставички и пипер от трушия.Нярязвам на подходящи кубчета и нанизвам на шиш от всичко по малко.Правя марината от червено вино соев сос и горчица--държа ги няколко часа и на скара с дървени въглища .По време на печенето ги мажа с доматено пюре разтворено във вода и олио.Пропуснах може и морков да се сложи при шишчетата

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Авг 2011, 20:25 
Аватар

Крилцата се почистват добре и се намазват със смес от мед сол и доматено пюре печеш на скарата ако е в тавичка във фурната се слага и олио на дъното иначе тавичката не може да се измие

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Авг 2011, 20:26 
Аватар

Местожителство: Стара Загора
julian1960 написа:
* Сега една от възможните технологии на печене е "търкалянето". За целта поставете бъдещото кебапче в единия край на скарата. Почти веднага слоят месо в директен контакт със скарата ще се опече и свие, затова, само след няколко секунди, най-добре, с цялата дължина на острието на нож (аз ползвам един сатър), подхванете кебапчето (ако е необходимо - изстържете го там, където е залепнало за скарата) и го превъртете на следващия суров участък.
* Изчакайте и той да се препече леко и пак превъртете и т.н. След 4-5 такива начални запичания, кебапчето ще е прихванало навсякъде отвън лека коричка. От този момент нататък, излизането на прегрята пара от вътрешността му се затруднява и съдържанието му започва да се сварява, докато коричката става все по-плътна.
* Продължавайте да търкаляте кебапчето, със скорост около "един ход на всеки 20 секунди", докато кебапчето измине така около 1 метър (това, последното, е от собствен опит - последните няколко пъти ползвам 30-сантиметрова скара. Три и половина "прехода" на всяко кебапче по цялата дължина на пръчките й са напълно достатъчни ) . Да ви е сладко!

Е,те това не го знаех,чудя се защо моите стават сухи.Благодаря :)

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 130 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Следваща

Часова зона: Европа/София