Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 06:13

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 07 Ное 2011, 16:51 
Аватар

Здравейте, искам да попитам как да си направя сушилня за мръвки - луканки, суджуци и т.н. .. мисълта ми е следната имам неостъклен балкон и ако ги провися ще замръзнат ... имам стар шкаф на терасата .. има ли как да го приспособя за сушилня... примерно да го "бинтовам" със плоскости за външна изолация като оставя отвори за проветряване... или .. знам ли ... може да монтирам едно вентилаторче за циркулира въздуха.... дайте идеи моля ви .. че ми писна да ям боклуците в магазините.. а няма нищо по-вкусно от домашното .....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Ное 2011, 19:10 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
http://www.napravisam.bg/forum/viewtopi ... 28&t=13798
Разгледай тук. :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Ное 2011, 11:04 
Аватар

Много благодаря за отговора .. но не искам да си напоравя ПУШИЛНЯ а СУШИЛНЯ има разлика :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Ное 2011, 14:20 

Хмм тука е ракиджийски форум,месарите са 2-3 сайта по нататък...
Най бързо можеш да си решиш проблема ,ако си купиш въдица с макара,и да хващаш суджуци от съседските балкони.. :megagrin: Другия вариант е санирай си шкафа -7-8 см,като оставяш два отвора със съответни размери(на противоположни страни),на единия горен сложи кюнец,на другия долен монтирай вентилатор(мощноста му зависи от големината на шкафа),най отдолу монтирай нагревател(някой стар от печка и тн..)(между него и шкафа огнеупорна изолация),на височената на суджуците,постави контактен термоелемент с обхват 0-20 град Ц,свържи нагревател,термоелемент,вентилатор с програмиран предварително контролер и командна схема :fies: купи си и един учебник по автоматизация напр.проф.К.Наплатаров Промишлени системи за нискостойностна автоматизация
Друг вариант,купи си една духалка за 9 лева ,и я монтирай вместо вентилатор(те имат вграден гегулатор по температура(много умрял)),когато почне да става много студено,пускаш на най ниска стойност нагряването,останалото време на вентилатор,кюнеца си остава,не трябва да капе от суджуците в духалката
Най добре сложи само един вентилатор и един кюнец,докато стане толкова студено ,че да замръзват,трябва да си ги вече изсушил,и да си на фаза консумация със ракия,а най добре се научи да вариш ракия..

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Ное 2011, 16:26 
Аватар

мдам ... нещо такова мислех да направя, но очаквах идеи от опитен народ, дали ще стане... иначе не ме притеснява канструирането на нещо подобно .. имам известен опит... иначе благодаря :) ... малко ми е трудно да замятам въдиците по балконите ... на куцо място ми е балкона :) иначе въдици бол... а относно ракията.... ми не пия такова нещо ... така и не се научих .. поркам само бира а относно съхненето ... то така или иначе няма да имат време да исъхнат напълно .. само ме притеснява да не замръзнат за това и исках да направя нещо подобно ....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Ное 2011, 17:00 
Аватар

Сега е момента , да ги направиш и изсушиш на балкона - времето е хладно , без много ниски или високи температури.
Пази ги от пряко слънцегреене и от котараци , най-вече двукраки ;) . А..аа и от колегата с въдицата .
А сега , как ги суша аз: суджуците на подкови , през мръвките ( след 2-3 дни в саламура подсушавам , притискам между две дъски с камък , да се посплескат , овалвам в подправки ) прекарвам с дървен шиш конеца и ги увисвам на корниза на прозореца . Отдолу на 1.5 метра е радиатора , а до прозореца има врата ,над която на височината на корниза има малко прозорче . Оставям го съвсееем леко открехнато . За 10-14 дена са готови . Някой път и за по-малко . Първите дни суджуците ги поразточвам , после ги следя да не станат много сухи . Имай в предвид , че след като ги прибереш в хладилника продължават да съхнат и в един момент стават на камък - с нож не можеш да ги отрежеш(а аз имам хубави ножове), камо ли да ги сдъвчеш . Успех

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Ное 2011, 19:51 

Ако влезеш в раздел –мезета, в темата ми за суджуците, от предишната година, може би ще видиш някоя виденка/снимка на моята сушилка за суджуци.
Размерите и са 0,5 х 0,5 х 1 метър, поставена вертикално. Конструкция и цялата е обвита с противокомарна мрежа, а отпред на цялата плоскост има вратичка.
На около 10 см. отгоре надолу и но още 50 см. надолу има на страничните плоскости нещо като релсички, разбирай има два реда, на които напречно поставям „продукцията „ , на метални пръти , които са по около 45 см дълги, като на всеки от тях се събират по 6-7 или 8 броя.
С по подръчни материали би могло да се направи нещо подобно от дървени летви, като опаковката е от тензух .
Дано съм бил полезен.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Ное 2011, 11:26 
Аватар

изключително полезен !!! ще прегледам и темата за която спомена :) много благодаря ;)

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 

Часова зона: Европа/София