Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 02 Дек 2016, 20:44

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 376 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 26  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 27 Ное 2011, 11:13 
Аватар

Тук можем, да споделяме рецепти, за този стар колкото и винопроизводството, мъжки занаят - пекарството.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Ное 2011, 11:44 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
MONI BARONA написа:
Приготвяне на симит с нахутова мая.
грахамово брашно-500гр.
нахутова(леблебия) мая 10гр. + :!: П.с.ВИНЕНИ ДРОЖДИ :!:
гроздова мъст 150гр
едно яйце-белтъка в брашното-жълтъка за намазване.
вода.....колкото е необходимо за направата на тестото.
След втасване се правят гевречета поръсват се по желание с
сусам, може и белени семки,счукани ядки.
Нахутова мая да намериш трудна работа та една рецепта и за нея.
Взимате 100г нахут(леблебия) леко я сварявате да омекне.
Исцеждате час от водата(не всичката, да остане малко) и стривате на каша в купичка добавяте малко намачкан хляб(по възможност ръжен),
оставяте така за около денонощие на постояна стаина температура.
щом шупне маята е готова, внимание да се исползва веднага щом шупне,много фкисната мая дава лоши резултати. :)

П.с.ВИНЕНИ ДРОЖДИ :!:

Последна промяна MONI BARONA на 27 Ное 2011, 11:55, променена общо 2 пъти

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Ное 2011, 11:52 
Аватар

:thumbs1: доста изчерпателно, браво!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2011, 08:07 
Аватар

Карлсоне, да вземеш да напишеш рецептата на оная пица, че още ми текат лиги!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2011, 08:12 
Аватар

Местожителство: ПловдивЪ
:lol:
Май-май ще отваряме раздел "Кулинарен" .
Няма нищо сложно, все пак е най-простото нещо една пица, слагаш каквото имаш :D Довечера ще драсна някой ред.
А някоя сладкарска рецепта да си споделим? Аз поне съм луд фен на сладките работи и съм набарал някои наистина класни рецепти като примерно Крем Карамел който е толкова лесен но пък малко хора го правят както трябва.До сега който е опитвал моя винаги ме е изнудвал да му правя пак :wallbash:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2011, 08:18 
Аватар

karlsson написа:
:lol:
Май-май ще отваряме раздел "Кулинарен" .
Няма нищо сложно, все пак е най-простото нещо една пица, слагаш каквото имаш :D Довечера ще драсна някой ред.
А някоя сладкарска рецепта да си споделим? Аз поне съм луд фен на сладките работи и съм набарал някои наистина класни рецепти като примерно Крем Карамел който е толкова лесен но пък малко хора го правят както трябва.До сега който е опитвал моя винаги ме е изнудвал да му правя пак :wallbash:

Внимавай, че ей къде е Пловдив ! Да не осъмнеш някой ден, с 20-30 съфорумци, с лъжички и канчета, пред вратата ти скандиращи "Крем- ка-ра-мел! Крем- ка-ра-мел! " :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2011, 13:57 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
karlsson ; Ако знаеш само на д р Йоткер какъв крем карамел има. :lachtot: :lol: :lachtot: шегувам се .....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2011, 14:20 

Местожителство: София
ъъъ тестото на пицата си е майсторлък...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2011, 15:22 
Аватар

...и печенето.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2011, 20:37 

В случай , че имаш предвид пещ а не електрическа фурна, аз това,пещта, мисля и да си направя. Малка, с вътрешен размер 50 х 35 см., а пред нея огнище за скара.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2011, 21:00 
Аватар

Хм... настъпи ме по мазола. От три години, събирам материали и обмислям как, да направя 3 в 1: пещ, барбекю и печка за готвене. Преди, да почна да обмислям, какво точно ще сътворя, направих една основа, която се оказа че няма да ми свърши работа ( не че е непоправимо, ама май повечко ме домързява) и проекта е временно замразен.
Та, пеща си е пещ, ама който си няма прибягва до стандартната ел. фурна, а на който му се заиграва, имитира пещ в нея(в ел. фурната).

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2011, 21:58 
Аватар

Местожителство: ПловдивЪ
Тестото за пица го правя лесно понеже обичам тънки пици а не питки.
За една сравнително голяма пица предварително разтварям едно пакетче мая на Йоткер в 200 грама вода с малко захар.След половин час добавям пресято брашно и замесвам колкото си поеме.Оставям да втаса около час и половина, премесвам и разточвам на предварително намаслен плот докато се получи приблизително размера на тавата.Тестото става изключително тънко, не използвам яйце, олио, масло, сода и т.н., само брашно, мая и вода.Тавата за печене я намазвам с олио и поръсвам с брашно като я тръскам така че да се разпредели по намаслената повърхност а излишното го махам.Разстилам тестото в тавата като го дооформям.
Отгоре слагам доматен сос а не пюре, доста на дебело, след това наръсвам нарязани на дребно кисели краставички, пресни гъби, шунка, чушки, лук и всичко което намеря в хладилника :lol:
Пека в предварително загрята на 200 градуса фурна като слагам тавата в горната част.След около 20 минути вадя пицата и наръсвам с черен пипер, магданоз, копър и задължително малко сол, риган и босилек като последните две са основни подправки а не се ползват масово в България в домакинствата.Настъргвам кашкавал и запичам още 10-15 минутки и готово.
Пицата общо взето е свободно съчинение.

Айде да ви светна за крем Карамел как да си го направите и да си оближете чашките.
Важните съставки за мляко и яйца като тук е уловката.Млякото трябва да е от най-ефтиното, ама от най-големите ментаци.Ако намерите в найлонови пликчета от 80ст. е супер и това не е майтап.Същото важи и за яйцата, с домашни не е много добре, от големите магазини също от най-ефтините.
Разбиват се с миксер или пасатор с тел за биене четири яйца ако са нормални, ако са много големи три.Не пет, шест или осем а четири нормални яйца.Добавя се литър студено мляко, шишенце и половина есенция ванилия на Йоткер от течната, онези на прах са Пунта Мара, и десет да се сложат все тая, не е онази ванилия която беше едно време.И вече захар на вкус, зависи от това колко сладко обичаме.Аз слагам де да знам, някъде една водна чаша но зависи от захарта и няма точно количество.Сипвам, бъркам, като се разтвори и опитвам, докарвам го на вкус докато започне да следнее но да не е толкова сладко.
След това сипвам в касиролка на всяка чашка по една супена лъжица с връх захар, с това количество мляко и яйца пълня по 9 чашки за крем Карамел следователно слагам 9 лъжици.Сипвам малко водичка и слагам на котлона да се загрява на бавен огън.Като потъмнее леко карамела го свалям от котлона за минута-две и пак го слагам, целта е да си вдига аромат на карамел а не на прегоряла захар, карамелизирам докато стане на цвят светло кафеникав и спрат да излизат мехурчета като е доста втечнен.Не слагам масло или маргарин а само захар и малко вода която се изпарява.Така се пази захарта от прегаряне ако е малко по-силен огъня.Тънкостта е преди да стане готов карамела да се държи тенджерката или касиролката по-далеч от котлона за да не се нагряват стените защото ако са прегряти като се спипва в чашките и изведнъж прегаря.Естествено се бърка като се карамелизира.
Тук вече се работи много бързо, докато е горещ и течен карамела се сипва в чашките но по стените на чашките а не на дъното.Малко пари на ръцете но ако се работи бързо не е толкова страшно.Може да се държи чашката с кърпа.Облива се чашката по вътрешния ръб а карамела се стича, след това се оставя легнала и се взема следващата.Когато всички чашки са готови веднага се наливат със студената смес и карамела започва да пука.
Слагат се в тава която позволява да се напълни с вода до ръба на чашките, пълни се с вода до колкото да може да се носи, слага се във фурната и се долива с вода до ръба на чашките.Водата трябва да е студена, също и фурната.Тавата се слага на най-долната възможна част на фурната и се включва на 115-120 градуса.Карамела се прави на водна баня а не се пече, за това е на такава температура.След три часа се изключва фурната и леко се отваря вратичката, аз подпирам с една дървена лъжица.Като изстине се вадят чашките и ако имат късмет се слагат в хладилник ако не са изядени :lol: Хубаво е да се изстуди.
По този начин няма да има втвърден карамел на дъното и най-важното, самия крем няма шупли а е плътен и леко играе като твърдо желе.
Ако някой иска нека опита по тази рецепта, ако не му се занимава и не може, да накара жена му да го направи по тази технология.
Значи основните работи:
-ефтино калпаво мляко
-малко яйца
-ниска температура
-продължително "печене"
Айде да Ви е сладко.Като съм на кеф ако има мераклии да свиркат за торта Гараш, ама си излиза бая цифра и има ли някой на диета направо се е самоубил ако я хапне.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2011, 22:13 
Аватар

Карлсоне, случва ли се, да правиш пицата и крем-карамела в един ден? Ако да , когато го правиш другия път, "чукни" едно телефонче, около час и половина, преди да е готова пицата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Ное 2011, 20:53 
Аватар

Окрилен от вашите рецепти, днес реших да се проявя и аз. В ранният следобед, забърках 1/2 кубче прясна мая, с малко хладка вода, брашно,по 1 ч.л. сол и захар. след 1/2 часа добавих чаша вода и чаша брашно, както и утайката от бирата която правих в събота, и рехидратирах 1/2 к.л. винени дрожди. След още 20-25 м. добавих малко брашно, дрождите и разбърках. Трябва да се получи по-рядко от нормалното тесто. След още 30-40 минутиго изсипах на дъската за месене, с брашно отгоре и отдолу Изображение
След омесването покривам с кърпа, да отпочине за 15м. Изображение Следва разделяне на три топки Изображение , които след още 15м. разточвам на кори около 5 мм. Изображение Изображение първата кора се намазва с разтопено масло, отгоре втората - намазва се, третата-намазва се. Изображение С намаслени ръце се навиват на руло Изображение и рулото се увива (засуква) като въже Изображение после на кравай и в тавата за втасване Изображение Изображение . Като стана двойна намазах с жълтък( белтъка отиде в едната дамаджана с вино) и поръсих със сусамово, маково и ленено семе Изображение още десет минути и във фурната на 175*С. Изображение след 15м. Изображение след още 30м. Изображение .

А сега моля да ме извините за известно време! Наздраве!
Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Ное 2011, 21:34 
Аватар

@ivobal апетитно!

Това съм го копнал от един файл с рецепти. Изпробвано е!
Цитат:
ЗАЛИВКА ЗА ПИЦА
“Опарваме” няколко скилидки ситно нарязан чесън за 1 мин. в зехтин. След това добавяме 2 лъжици доматено пюре, разтворено в малко вода или в бяло вино. Подправяме с бял пипер, щипка захар, босилек и ригън и варим няколко минути. С тази смес измазваме пицата, а отгоре я гарнираме по наше желание.

Не по- малко важно е да се знае, как се изготвя истинско тесто за пица. Ето я и оригиналната рецепта, дадена при преди години от неаполитанска гостилничарка:
В 200 гр. бяло брашно (напук на италианските предписания аз използвам пълнозърнесто) се прави “кладенче”. В него изливаме около 15 гр. мая, разтворена в хладка вода (не мляко, а вода!). Прибавяме и ½ лъжичка сол. Закрийте “кладенчето” с брашно и оставете да престои. Прибавете малко вода (количеството зависи изцяло от качеството на брашното) и започнете да месите. Месете отвътре навън, докато получите еластично тесто. Оформете от него топка, поставете я върху набрашнена площ, покрийте я с чиста кърпа.
Оставете тестото да втаса на топло. След 2 – 2 ½ часа то ще е удвоило обема си, което означава, че е готово. Разточете го на набрашнена повърхност и оформете от него кръг.
Поставете разточеното тесто върху намаслена тава, набодете го тук- там с вилица и го измажете със заливката за пица.

Пък преди време говорих с колега който е работил пицар в Германия преди години .... Казва че в домаши условия не става защото печките били до 300градуса а пицарките 400. Печали на силно загряна фурна за кратко да остане свежа и еластична - само да се парне. Ама пък аз си ме кефи както каза колегата по-горе квот барнеш от хладилника! :prost:

чин-чин

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 376 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 26  Следваща

Часова зона: Европа/София