Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 02 Дек 2016, 20:03

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 376 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 26  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 03 Юни 2012, 23:42 

Местожителство: София
ъъ пак греда...нещо не мога да докарам тестото накрая...
Сега нещо рядка се получи и така го налях във формата-мааалко по-гъсто от тестото за кекс...
Вероятно две,три снимки на процесите може да ми помогнат да се спрявя в следващите опити...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Юни 2012, 11:40 
Аватар

Споделям малко наблюдения от направените опити с продължителността на втасване и вида на брашното (става дума за хляба без месене).
- При използването на 2 ч.ч. пълнозърнесто ръжено брашно и 1 ч.ч бяло пшеничено, хляба става по-сбит, не нараства на височина така, както ако се използва 2 ч.ч. бяло + 1 ч.ч. пълнозърнисто и е някак си по-влажен (при еднакви други условия).
- Тестото е по-сухо и с успех може да се "сгъне" няколко пъти, както е в видеото показано от Murphy.
- За тези 12 часа е втасало по-малко, отколкото при другата комбинация от брашна.
- Струва ми се, че коричката на хляба при 2 ч.ч. пълнозърнесто + 1 ч.ч бяло пшеничено е по-хрупкава, и за по-дълго време остава такава.
- Трудно е да се определи, дали вкуса е по-хубав от другия хляб - явно трябва да направя и от двата вида наведнъж и тогава да ги сравня.
- При втасването на хляб съставен от 2 ч.ч. бяло + 1 ч.ч. пълнозърнисто само за 9 часа (първоначално съм го държал 12 часа), тестото като консистенция е подобно на тестото описано по горе - лесно се борави с него, по-сухо е, и хляба не нараства на височина при печене (като казвам, че не нараства, имам предвид, че е с 1-2 пръста по-нисък).
- Както при тесто от 2 ч.ч. пълнозърнесто + 1 ч.ч бяло пшеничено (при 12 часа втасване), така и при 2 ч.ч. бяло + 1 ч.ч. пълнозърнисто (при 9 часа втасване), глутеновите нишки са съвсем слабо развити.

Ето и снимка на двата вида хляб - в ляво е хляба направен от 2 ч.ч. бяло + 1 ч.ч. пълнозърнисто, втасъл 12 часа, в дясно е хляба направен от 2 ч.ч. бяло + 1 ч.ч. пълнозърнисто (т.е. същите пропорции), но втасал само 9 часа. По същия начин (снимките в дясно) изглежда и хляб направен от 2 ч.ч. пълнозърнесто + 1 ч.ч бяло пшеничено, втасал 12 часа. Може да се види, че само малка част от кората на горната дясна снимка, прави в същност хляба да изглежда висок. Но на обем е доста по-малък.
Изображение

Изводи. Хляба, който правих от тесто, което Murphy определи като някакъв вид префермент (не го казвам като заяждане, просто като факт), харесва на всички ни повече от този, който е направен като по книга, т.е. да може да се "сгъва" и да се манипулира по-лесно с него. Освен това, като набрашня плота с по-голямо количество брашно, в хляба се получават места с сбито брашно - явно следващите 2 часа повторно втасване, не са достатъчни, за да може да се поеме добавеното брашно. Друго нещо, което ми направи впечатление е, че хляба след изстиване леко спада на височина (при всички видове тесто). Дали е нормално?
Поради всичко това, предполагам, че ще се върна към така наречения префермент, т.е. по-дълго втасване, но по "яки" глутенови нишки, повече въздух в хляба. :)

Един въпрос. Как се съхранява хляба за най-дълго време с хрупкава кора? Четох някъде, че е добре да се държи в глинен съд - така и правя. След като изстине напълно, го слагам в съда, в който го пека. Хляба е мек, но кората му омеква.

П.П. Както се очакваше, глинения съд пукна. :verzweifelt: Може би преди 2-3 седмици при "изливането" на тестото в него, се чу пукане, но остана цял, без видими пукнатини. Помислих си, че това му е последното печене. От тогава няколко пъти пекох в него, но все още държи. При последното печене, забелязах и пукнатина. Започва на 2-3 см от върха на едната дълга страна и продължава до 2-3 см под върха на другата дълга страна. Т.е. напречно на дължината на съда. Нещо такова.
Изображение

Дали да не я натрия от външната страна с епоксидово лепило?
И още нещо. Жената казва, че на упътването на глинения съд, било написано, че трябва да се накисне в вода за 15-тина минути и тогава да се използва, иначе ще пукне. Аз правя точно така, но след като се накисне, пукнатината се забелязва повече. Дали това намокряне на съда няма да увеличи възможността, съда да се разпадне по скоро? Предполагам, че при накисването, съда поема известно количество вода, т.е. пукнатината се увеличава, а при загряването се намалява (защото водата се изпарява).

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Юни 2012, 11:16 

stanilabg, съжалявам да чуя, че съдинката се е пукнала :-(. Тук има глинени съдове като твоя и насоки как да се ползват : http://www.roemertopf.de/english/tipps_handhabung.htm. Според указанията, трябва да се мокри за 10 минути преди използване. В твоя случай не виждам обаче това какво би променило, след като от снимките оставам с впечатление, че долната част е гледжосана/лакирана. При това положение водата няма логика да попие в керамиката. Пък и не виждам смисъл в това при печенето на хляб, по-скоро го дават като плюс, когато се готви нещо. Опитай следващия път да сложиш тестото за второто му втасване направо във формата, без да я загряваш. Можеш да намазниш леко формата да не залепва, или да сложиш хартия за печене. Загрей фурната и след втасването(второто), тестото, заедно с формата ги сложи в горещата фурна. Можеш да намокриш/накиснеш капака ако искаш. Ще се наложи обаче да печеш за по-дълго време и/или на по-висока температъра. Ако ти хареса резултатът, за в бъдеще поне ще си запазиш формата от допълнителни поражения. Всъщност, в линка по-горе с червени букви е написано, че керамичният съд трябва да се слага в студена фурна, така че явно и при този начин има някакъв риск. Пише и че като го вадиш от фурната не трябва да го слагаш върху студена повърхност, а върху сгъната кърпа например. Може да опиташ и това - преди да е свършило(може би по средата на времето) второто втасване да сложиш съда с тестото в студена фурна и да я пуснеш. Така ще се нагрява постепенно и второто втасване ще премине в печене. Намерих и указания за печене на хляб в такъв съд, ако решиш да се пребориш с английския. Ето и още един линк. Не съм съвсем сигурен, обаче че при тези начини резултатът ще бъде такъв, с какъвто си свикнал досега. Просто губиш преимуществото на затворения загрят съд, при досега с който влагата от повърхността на тестото супер бързо се изпарява, но и остава вътре под капака за да осигури по бавно формиране на кора и по-голямо нарастване във височина. Т.е., по-малко ще напомня "селски" хляб, печен в зидана фурна. Абе, малко офтопик, ама ... мисля си нещо друго :megagrin: ... Що не вземеш следващия път вместо хляб, да сложиш в таз съдинка агнешко, картофи, моркови, чесън, малко винце и подправки, да печеш едни 3 часа, пък да видим какво ще стане :megagrin: . Мляс, потекоха ми лигите :) ...

Относно въпросите ти, съвсем сбито. За да не ти спада хляба опитай следните промени(или някои от тях) в техниката си: печи по-дълго; махай капака в края на печенето; дръж хляба след изпичането за около 3 до 5 минути във формата, преди да го сложиш на решетка да изстива. Това, защото според мен или хлябът не е достатъчно изпечен отвътре, или е задържал повече влага по повърхността си, или и от двете по малко. Когато имаш някакъв процент пълнозърнесто брашно не можеш да очакваш хлябът да бъде със същия обем и структура както хляб, приготвен само с бяло брашно. Няма начин да съхраняваш хляб с дни и той да остане като току що опечен, с мека среда и хрупкава кора - или ще изсъхне бързо, ако го държиш открит, или кората му ще е мека(по-скоро жилава), ако го държиш в найлонов или хартиен плик. Аз лично държа хляба в хартиен плик. Както и да го съхраняваш обаче, в зависимост от самия хляб той така или иначе в един момент ще промени вкуса и вида си - ще стане "стар хляб", дали след 8 или 48 часа зависи от това как е правен хляба. За да не остава брашно във вътрешността на хляба се старай при оформянето да не го вкарваш вътре(брашното). Не се "заигравай" много с оформянето - трябват ти общо 4 "сгъвки", по една отляво, дясно, отгоре и отдолу. Не повтаряй сгъването, защото така наистина ще вкараш доста брашно в тестото, отделно и ще изкараш повече газ от тестото, което ще направи хляба по-малко въздушен, с по-малки "балончета" вътре. Не знам как точно да ти го обясня. Като изсипеш тестото върху набрашнената повърхност не го отъркалвай цялото да бъде в брашно. Като го изсипеш, тестото от долната страна ще бъде с полепнало по него брашно, по горната няма да има никакво. Тази горната, влажна страна ще остане във вътрешността след оформянето, а долната, набрашнена страна ще бъде кората на хляба. Не знам дали ме разбра, но не виждам как мога да ти го обясня. Пък може и да ползваш прекалено много брашно, не знам. Общо взето, ако трябва гледай видеоматериала с рецептата до втръсване, докато започнеш едва ли не да усещаш с ръцете си това което прави този Джим Лейхи, докато забележиш и най-малкия детайл - как изглежда и как се държи тестото, колко брашно слага на плота, как го "сгъва" и т.н. Във видеото е всичко, което ти трябва, просто гледай внимателно.

Във връзка с това, за да ти вкарам още една муха в главата :) , имам нещо за теб - втора серия на NYTimes за хляб без месене. Ускорена и подобрена рецепта. Разликата е, че вместо вода със стайна температура се използва "много топла", "гореща" вода, в която се добавя 1/4 ч.л. оцет, и времето за втасване се намалява на 3-4 часа. Това плаващо време, което дават означава, че трябват експерименти. Не дават и ориентировъчно време за второто втасване. Според мен обаче тук може да е малко по-деликатно, докато се свикне в началото. Оцетът до един момент ще помага на глутена, правейки го по-силен, по-жилав. От един момент нататък, обаче ще започне да помага да се случва точно обратното - ще ускори действието на ензимите, отговорни за разграждането на протеина(ще превтаса по-бързо). Ако се изпусне този момент, тестото ще бъде трудно за работа. Ако се използва правилно този метод, обаче може да ти помогне да имаш повече нарастване и да не ти спада хлябът. Отделно са дали и рецепта за пълнозърнест хляб без месене. Тук се използва стандартна форма за печене на хляб, не холандска фурна(чувен :lol: ) или "гювеч". Този метод(със стандартна форма за хляб) спокойно може да се ползва и за бял хляб. Резултатът обаче ще бъде различен, както споменах малко по-нагоре.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Юни 2012, 12:01 

Тъй като по-рано описах само "моя" начин на използване на квас, и макар че в някаква степен дадох описание на "правилния" начин, нещо ме глождеше дали не съм оставил впечатление, че именно "моя", мързелив начин е "правилния". Тъй като това не е така, в последните седмици направих няколко експеримента с моя квас и с два вида брашно - бяло брашно тип 500 и "домашно" пълнозърнесто брашно. Тук използвам "правилния" начин на използване на квас(който начин къде от мързел, къде от липса на време отдавна не бях използвал), а именно с предварително опресняване на кваса, с цел достигането му до пика на активността. За целта 7 часа преди да подготвя префермента, опреснявам кваса в съотношение стартер:вода:брашно=1:1:1. При мен квасът достига пълната си активност за 7 часа при описаните условия - хидратация 100%, околна температура 22°C, опресняване 1:1:1. Следват използваните количества продукти и спецификата на процесите, както и няколко от по-важните снимки :

Код:
--------------
бял хляб
--------------
I опресняване на кваса :
40 гр. квас
40 гр. вода
40 гр. бяло брашно

II  префермент :
100 гр. активен квас със 100% хидратация (от етап I, без 20 гр., отделени за съхранение)
200 гр. бяло брашно
200 гр. вода

III финално тесто :
500 гр. префермент (всичко от етап II)
800 гр. бяло брашно
410 гр. вода
18-20 гр. сол

общо : 1050 гр. брашно, 660 гр. вода
хидратация : 63%
брашно в префермента : 23.8% от общото количество

Метод :
активен квас, престоял 7 часа при 22°C след опресняване стартер:вода:брашно=1:1:1
префермент, престоял 13 часа при 22°C
първо втасване за 3 1/2 часа при 22°C
второ втасване за 40 минути при 22°C

печене за 35 минути на 230°C, първите 15 минути с пара
При този хляб допуснах две грешки. Първата е, че тестото явно е имало нужда от още около 10-15 минути при второто втасване. Това даде компромисни характеристики на хляба - средата стана сравнително сбита, освен това самите хлябове получиха твърде голямо надигане във фурната(oven spring), което им придаде външен вид, различен от търсения от мен. Другата грешка е, че вместо на 230°C съм оставил фурната на 250°C и минаха 10-12 минути докато забележа. След това продължих печенето на 220°C, но хлябовете прегоряха на места по кората отгоре, затова и имат вид на петнисти хиени :lol: . Но така става, когато човек отделя повече внимание на правенето на снимки и по-малко на печенето на хляба :-). Както и да е, за мен този метод е успешен - количеството стартер е оптимално с оглед активността му в моя случай.

Код:
--------------
пълнозърнест хляб
--------------
I опресняване на кваса :
40 гр. квас
40 гр. вода
40 гр. пълнозърнесто брашно

II префермент :
100 гр. активен квас със 100% хидратация (от етап I, без 20 гр., отделени за съхранение)
200 гр. пълнозърнесто брашно
200 гр. вода

III финално тесто :
500 гр. префермент (всичко от етап II)
800 гр. пълнозърнесто брашно
510 гр. вода
18-20 гр. сол

общо : 1050 гр. брашно, 760 гр. вода
хидратация : 72%
брашно в префермента : 23.8% от общото количество

Метод :
активен квас, престоял 7 часа при 22°C след опресняване стартер:вода:брашно=1:1:1
префермент, престоял 12 часа при 22°C
първо втасване за 2 часа при 22°C
второ втасване за 30 минути при 22°C

печене за 35 минути на 230°C, първите 15 минути с пара
Тук резултатът също е добър, но все пак при пълнозърнестото брашно, което използвам процесите се развиват много по-бързо(с около 40%) в сравнение с белия хляб. От това следва, че в случая с моя квас трябва да използвам по-малко количество, ако искам по-голямо насищане на вкуса и да имам малко по-голям толеранс при времето за втасване. Така че, тук количеството квас, за разлика от белия хляб по-горе не е оптималното. Затова, следващия път използвах намалено количество квас и префермент и нещата влязаха в рамките, които смятам за оптимални. Използвах количество квас, което ми даде 15% от брашното в префермента, а после приготвих префермент от него, който ми даде 15%(общо с кваса) от общото количество брашно във финалното тесто. Имах първо втасване от 2 и 3/4 часа и второ втасване от 35 минути. Тестото оставя впечатление за една идея по-добре протекли процеси, след второто втасване оформеното тесто е по-стегнато(по-малко "втечнено"), готовият хляб имаше също с една идея по-добра структура и, макар и трудно различим - една идея по-добре развит вкус. Общо взето съм доволен от резултата. Така че, смятам че това е оптималното количество активен квас в моя случай, т.е. оттук нататък това е моят метод за приготвяне на пълнозърнест хляб.
Прикачени файлове:
01_starter.jpg
Прикачени файлове:
02_preferment_kneaded.jpg
Прикачени файлове:
03_dough_shaping.jpg
Прикачени файлове:
04_breads.jpg

След всичко това трябва да натъртя, че това именно е класическият начин на използване на квас, а не този който по-рано описах като "мързелив". Той също работи, но както казах резултатите са в някаква степен компромисни. Разликата се състои основно в това, че при положение, че се ползват големи количества префермент с дълъг период на развитие (10-14 часа), през който са "минали" по-големи проценти(36) от общото количество брашно, в това брашно качествата на глутена в една или друга степен са компрометирани. Това води до някои разлики в крайния продукт - по-малка способност за задържане(но и отделяне) на газ(водещо до малко по-сбита структура, малко по-намален обем на хляба, по-малка жилавост, твърдост на средината на хляба), по-малка способност за задържане на собствената тежест(водещо до намалена височина на хляба и увеличено "свличане"), усещане за малко по-голяма "лепкавост" на тестото(което води до по-затруднена работа с него). Предимство има и от гледна точка на състоянието на тестото - то е по-стегнато, по-силно, с него се работи по-лесно, по-приятно. Освен това има разлика и във вкуса - хлябът с голямо количество използван префермент има завишена киселинност и по-специфичен комплекс от вкусове. Описаните компромиси обаче са субективни и в някои случаи, някои от тях са търсени. Така че, от тук следва, че не винаги има точно определен "правилен" начин - понякога едни методи водят до него, понякога други. Всичко е въпрос за субективни предпочитания и търсен ефект.

Събрах двата вида хляб в един пост, защото мисля че така ще бъде по-лесно да се направи сравнение между тях и процесите, които водят до тях. Такова сравнение е интересно с това, че при едни и същи количества съставки - квас, префермент и брашно, разликите във времето, което отнемат отделните етапи се различава значително. При пълнозърнестия хляб времето за втасване е драстично по-малко(с 40%), сравнено с белия хляб. Количеството вода, необходимо за сравнимо като консистенция тесто също е по-голямо(с 15%) при пълнозърнестия хляб. Така че, всякакви комбинации между различни видове брашно трябва да бъдат компенсирани в едната или другата посока, като се вземат предвид тези зависимости.

А, да... Пак да кажа, що се отнася за хляб с квас - това не са рецепти. Тези количества работят за моя квас и могат да бъдат приети единствено като ориентировъчни. Всеки трябва да направи няколко опита, преди да стигне до количествата и хидратацията, които са необходими при неговата култура. Всъщност това се отнася за повечето рецепти, доколкото винаги има разлики в качеството на продуктите, в околната температура и влажност, във фурната в която се пече.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Юни 2012, 11:36 
Аватар

Здравей, Murphy. :)
Murphy написа:
Тук има глинени съдове като твоя и насоки как да се ползват : http://www.roemertopf.de/english/tipps_handhabung.htm. Според указанията, трябва да се мокри за 10 минути преди използване. В твоя случай не виждам обаче това какво би променило, след като от снимките оставам с впечатление, че долната част е гледжосана/лакирана. При това положение водата няма логика да попие в керамиката. Пък и не виждам смисъл в това при печенето на хляб, по-скоро го дават като плюс, когато се готви нещо.

Аз също намерих (само че на словашки) почти същото упътване, което си дал - явно вносителя на тези съдове, го е превел дословно от производителя. Също не намирам логика да се мокри, но там е излишно казано, че "...преди всяко ползване да се накисне за 15 мин. (колкото повече, толкова по-добре)....иначе рискувате съда да пукне". Между другото, вътрешната страна на долната част е наистина гледжосана, но външната, не. Т.е. явно поема по някакъв начин вода. Абе, явно следващия път ще пробвам на сухо, пък да става каквото иска. Така или иначе, вече съм подготвил жената, че може да се разцепи напълно. :lol:

Murphy написа:
Що не вземеш следващия път вместо хляб, да сложиш в таз съдинка агнешко, картофи, моркови, чесън, малко винце и подправки, да печеш едни 3 часа, пък да видим какво ще стане :megagrin: . Мляс, потекоха ми лигите :)

Ами, аз пека, ама в другия ми гювеч - българския. По ми е удобен за миене - щото целия е гледжосан. Не му е мястото тук, ама поствам две снимки.
Изображение
Изображение

Цитат:
За да не ти спада хляба опитай следните промени(или някои от тях) в техниката си: печи по-дълго; махай капака в края на печенето; дръж хляба след изпичането за около 3 до 5 минути във формата, преди да го сложиш на решетка да изстива.

Последните 2-3 пъти така и правя, но много бързо започва да изгаря отгоре. При това съм намалил фурната почти на минимум - пека 15 мин. на мах, а после я намалявам. Знам, че не е добра идея, ама така съм й хванал цаката. :) Затова, вчера направих един експеримент, който явно ще трябва да подобря. Преди време (пък и вчера) беше споменал, че слагаш малка купа с вода в фурната, за да се образува пара. Реших да пробвам, но не с купа, а с ниска тава. Сложих я над съда, т.е. на най горното ниво на фурната. Само че, не я махнах след 10 мин. печене, а я оставих до края. Идеята беше, водата да поема горещината, нещо като буфер, за да не ми изгаря хляба. Пекох 30 мин. под капак (15 на мах, 15 на минимум) след което го махнах. Печенето продължи още 30 мин. - явно парата, която се образува, не позволява на хляба да изгори/да се опече. Доволен съм от резултата - такава дебела, хрупкава кора не бях имал досега. :) Леко беше влажен отвътре, но майната му. Може би следващия път няма да намалявам огъня или пък ще сложа по-малко вода, която да се изпари след 15-тина минути (трудно е да се манипулира с тава, пълна с гореща вода).
И да, държа го дори повече от 10 мин. в формата, докато малко поизстине, че не може да се борави с нея.

Цитат:
Когато имаш някакъв процент пълнозърнесто брашно не можеш да очакваш хлябът да бъде със същия обем и структура както хляб, приготвен само с бяло брашно.

Така е, но вече ми се е получавал хляб с доста голям обем, при това с известно количество пълнозърнесто брашно. Аз го отдавам на по-малкото време за втасване.

Цитат:
Няма начин да съхраняваш хляб с дни и той да остане като току що опечен, с мека среда и хрупкава кора - или ще изсъхне бързо, ако го държиш открит, или кората му ще е мека(по-скоро жилава), ако го държиш в найлонов или хартиен плик.

Нямах предвид току що опечен. В Лидл продават един "дърварски хляб", който прилича на франзела. Дори да го държа в найлонова торба, кората му е твърда (дебела) и хрупкава. Е да, има интересна форма (както каза ти, хляба според французите, трябва да е с много крайници) и го пекат в професионални фурни (конверторни), пък и сигурно не е без месене (не знам дали има значение, просто го споменавам).

Цитат:
Не се "заигравай" много с оформянето - трябват ти общо 4 "сгъвки", по една отляво, дясно, отгоре и отдолу. Не знам как точно да ти го обясня.

Разбирам те много добре. Правя само 4 сгъвания, но за да ги направя, трябва да посипя и горната страна с брашно. Няма как да притисна тестото, без да се омажа, ако не го поръся отгоре. При изсипването му върху работния плот, то е на топка. За да може да се сгъне, трябва да се разстели. Не ми се вярва тестото от видеото да се е разстелило само - виж как на 2:26 мин. успява да го потупа - без набрашняване не е възможно.

Цитат:
Във връзка с това, за да ти вкарам още една муха в главата :) , имам нещо за теб - втора серия на NYTimes за хляб без месене.

Това видео го бях гледал още когато ми показа първото - от страни в Youtube има подобни материали, които разгледах още тогава. :) С жената стигнахме до извода, че няма причина да прибягваме до него (до ускореното втасване). За да имаме пресен хляб през деня (поне на обед, посред нощите на никой не му се става, за да е готов на сутринта) е достатъчно, като го "замеся" вечерта преди да си легна. Дори си мисля, че е по-бързо от "ускорения вариант". Ако речем ставам в 7ч. сутринта, тестото е вече втасало от предната вечер. Още 2 часа повторно втасване - около 9 часа го пека. Ако го "замесвам" в 7ч. по "бързия начин" - поне 3ч. втасване (значи около 10ч.) + още някакво време за повторно втасване, което значи по късно приготвен хляб. Не мерси. :skeptisch:

П.П. Като гледам последния ти коментар, се навивам и аз да пробвам хляб с квас, но тъй като е повече играчка (хляба без месене напълно ме удовлетворява) и повече като количество (гледам да отслабвам :roll: ), явно ще го оставя за в бъдеще.
П.П.П. Трябва да хвана жената да хвърли по едно око на връзките които си ми дал, ама по цял ден в работата си е зад компютъра, и не й се иска да стои още сума ти време в къщи зад него.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Юни 2012, 15:23 
Аватар

Местожителство: В.Търново
То се е видяло че на БГ-мама го обърнахме, ама - я кажи какво има в тоя гювеч, че и аз си падам малко по гювечите - и колко вода слагате ?
Предполагам че е пилешко, картофи, чушки, лук, гъби и т.н. и подправки и все пак ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Юни 2012, 16:09 
Аватар

victoryvt написа:
То се е видяло че на БГ-мама го обърнахме, ама - я кажи какво има в тоя гювеч, че и аз си падам малко по гювечите - и колко вода слагате ?
Предполагам че е пилешко, картофи, чушки, лук, гъби и т.н. и подправки и все пак ?

Е, ся па. Без яденье, мои'ли да минеш. :D
Ако питаш за първия гювеч: свинско месо на парчета, ПИчурки, лук, капия. Подправки: сол, черен пипер, червен пипер, ронена чубрица, 2 с.л. доматено пюре, около 500мл вода/вино/бира (по избор).
В втория има: пилешки бутчета, картофи, малки главички лук. Подправки: сол, червен пипер, черен пипер, 500мл вода/вино/бира (по избор).
Честно казано, всичко е според вкуса. Варенето на тих огън и в гювеч, правят гозбата така вкусна.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Юни 2012, 11:29 
Аватар

Глинения съд предаде богу дух. По време на печене.
Ще се опитам да го залепя, но същевременно се впускам в търсенето на чугунена тенджера.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Юни 2012, 12:14 

==

Последна промяна ilu6a на 10 Юни 2012, 23:13, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Юни 2012, 18:59 

Местожителство: EU
Тефлон
от Уикипедия, свободната енциклопедия
Токсичност
Незалепващите покрития на тигани, тави, тенджери и др. отделят токсични газове при прегряване, които могат да бъдат смъртоносни за птиците и да причинят здравословни проблеми на хората. През 2005 г. Агенцията за защита на околната среда открива, че перфлуороктановата киселина, една от съставките на тефлона, "вероятно" има канцерогенно действие.
Направило е впечатление на един приятел че: в скъпите ресторанти, кадето е работил(круизен кораб) кухните нямат нито един "тефлонов" тиган!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Юни 2012, 19:42 

stanilabg, кофти работа с това счупване. Дано да си намериш чугунен съд и да си решиш проблема. Набързо намерих тези неща в ИБей(ако го ползваш) :
Тука има някаква промоция, обаче продавача не е със съвсем топ рейтинг(с 98.9 е)
Тука по-груб вариант, който обаче става и за къмпингуване.
В немския ИБей също има интересни неща, но май са скъпички : 1, 2, 3.

Ето и два линка с картинки как ги ползват :
http://www.wikihow.com/Use-a-Dutch-Oven
http://www.gardenfork.tv/dutch-oven-cooking-adventures

Случайно си намерих и нещо :dance: , за което си мисля отдавна, че вече втори тефлонов имаме за хрърляне вкъщи, пък и и аз често си мисля за това, което цитира Алкохол.

П.П. Не знам дали не си останал с грешно впечатление относно целта на парата във фурната. Пара се използва не за да се получи дебела кора, а точно обратното - да се получи тънка като хартия кора. Освен това целта е формирайки се по-бавно кора, на хляба да му е по-лесно да си увеличава обема нагоре.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Юни 2012, 21:14 
Аватар

Murphy, благодаря за линковете.
Не само немските са скъпички, но и тези другите. :verzweifelt: Тук намерих една тенджера за 47€, но е доста голяма 6,5л - хляба ще ми се губи.
Жената тази седмица ще ходи на гости при сестра си в Дъблин, та съм й заръчал да поогледа тамошните магазини. Много, много не й се иска да мъкне (ако намери де), щото тва си е един куфар. Оставам на нея да реши.
Между впрочем, каква форма ще препоръчаш? Аз съм по навит за продълговата.

П.П. Тавата с водата исках да я ползвам като буфер на топлина, не като източник на пара.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Юни 2012, 22:24 

==

Последна промяна ilu6a на 10 Юни 2012, 23:13, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Юни 2012, 22:28 

За формата на чувена :-)... Ако става въпрос за печене/готвене не мога да се сетя за някаква причина, която да прави едната форма по-добра от другата. Освен, че в продълговатата може да се пече по-едра риба например. Може би е въпрос на предпочитания. Аз лично някак си харесвам повече кръглите. И тъй като отдавна съм мераклия, и сега пак се подсетих отново за това, в момента съм на ръба да си поръчам ей това. Спира ме само това, че в момента не мога да измисля къде да го държа, че си заема бая място, пък аз съм оползотворил вече всяко ъгълче в кухнята. Може би също причина за избор на формата е и това - какво място има човек да съхранява "чувенЯ" :-). Във връзка с това, жена ти сигурно ще има трудности да пренесе такова нещо със самолет - тежко и обемисто е.

Ако става въпрос само за печене на хляб, формата може и да представлява някакъв фактор. Някак си си мисля, че при кръглия хляб има повече среда и по-малко кора, докато продълговатия има повече кора и по-малко среда. Но това е моето субективно мнение, не съм срещал разсъждения по въпроса.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Авг 2012, 12:39 
Аватар

Само да кажа, че след двумесечен престой, днес опекох хляб в глинения съд, който залепих с епоксидна смола. :)

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 376 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 26  Следваща

Часова зона: Европа/София