Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 10:51

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 376 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 26  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 06 Май 2013, 21:52 

Христос Воскресе!

Има поне една суха мая на пазара, която не е добра за козунаци. В момента нямам опаковка, но беше някаква словенска ли, словашка ли ... Опаковката е зеленикава и на нея пише "kvasac" нещо си. Струва около 20 стотинки. За хляб е добра и няма никакъв проблем, но при козунаците явно има проблем със захарта и втасването е много бавно. Поне два-три провала съм имал с нея(включително последната коледа) и вече за козунаци използвам само тази, която е около 30 стотинки. Под провал имам предвид, че (много)забавеното втасване(няколко часа) променя структурата на козунака и той вече не е точно козунак със специфичната му структура - много нежна, равномерна и с конци. Вместо това се получава нещо със структура като на хляб, но сладък. При козунака трябва втасването да е бързо, да речем 40-45 минути + още 30-40 минути за второто втасване. При това положение се запазва пухкавата, дунапренена структура, както и т.нар конци, постигнати най-вече при оформянето.

За Великден времето беше достатъчно топло, за да се получат перфектни козунаци. При мен около 4 кг, половината от които на втория ден вече ги няма :-)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Май 2013, 15:30 
Аватар

Ползвах мая Villli,с която винаги правя хляб и съм доволен,но може би има непоносимост към високо захарно съдържание.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Май 2013, 09:30 
Аватар

Местожителство: В.Търново
След ежедневното приготвяне на собствен хляб с квас, човек неминуемо придобива опит :
Ето един от последните хлябове. Вече не ползвам везна, всичко на око и пак става перфектно - квасът е около 200гр. , водата е една чаша 200мл., брашното е около 400гр., малко сол, захар и олио.
Меси го машината на програма 1-ва, след второто размесване го местя с намазнени ръце в тази йенска тенджера, а хартията за печене я мокря първо и после намачквам. Налага се да я ползвам защото иначе така залепва за стъклото че ми иде да я тресна в земята и да я счупя за да извадя хляба. А с хартията после е елементарно.
Втасването става за около 5 часа на терасата на слънце, разбира се покрита с дебела кърпа. Предполагам че ако е на пряка слънчева светлина ще умрат гадинките от ултравиолетовата светлина.

Печенето е първо с капак 20 мин. на 150гр. , после още 15-20 без капак. Като я извадя от фурната - напръсквам с малко вода коричката и покривам с кърпа.
Хлябът после е мек, дунапренен и много вкусен.
След ден два кората става твърда, но средата е перфектна. За повече не е оставал да кажа как е, изяжда се.

Прикачени файлове:
hleb-s-kvas-1.jpg

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Юни 2013, 12:36 
Аватар

От известно време и аз правя хляб като victoryvt и става чудесен,само дето малко трудно се отлепя хартията докато е топъл.Сега ще пробвам без да я мокря.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Юни 2013, 16:23 
Аватар

Със суха хартия пак е същото.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Юни 2013, 11:22 
Аватар

Трябва малко да го задушиш и после хартията лесно се маха.
Аз като го извадя от фурната го напръсквам с вода и го завивам.
След известно време го развивам и той се е овлажнил навсякъде и хартията се маха лесно.
Напоследък практикувам втасване в машината за около 4-5-6 часа, след това изваждане и премесване и оформяне и после второ втасване така както е и чак тогава печене.
Става идеален.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Юни 2013, 19:15 
Аватар

От няколко дена пека хляб с квас в хлебопекарната по следната рецепта:
-170мл.топла вода
-1с.л.захар
-1ч.л.сол
-олио на око
-200гр.квас
-250гр.бяло брашно
-100гр.ръжено брашно
Пускам на най-дългата програма,която има мойта хлебопекарна(3ч.40мин.,френски хляб)
Не бухва особено много,предполагам,че ако имаше още 1-2ч.за втасване повече ще стане по-добре,ама не е лош.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Юни 2013, 19:26 
Аватар

Малко е времето.
Ако искаш, пусни машината на прогрма замесване и я остави така 4-5 часа.
След това си включи тази за френски хляб и я остави да го довърши.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Юни 2013, 19:35 

Ако може тези които ползват да препоръчат марка/модел на хлебопекарна от която са доволни. И тези които не са доволни, може да се обадят - да знаем от какво да се пазим.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Юни 2013, 20:07 

biohazard, опитай следващия път да увеличиш водата с 30гр. След като хлябът се пече във форма аз бих я увеличил даже още повече. Освен това хвърляй по едно око на тестото си дали не го изтърваш. Искам да кажа да не би да се вдигнало колкото ще се вдига и вече да е започнало да спада, т.е. да е превтасало. Нямам представа каква температура поддържа хлебопекарната, но предполагам е по-висока от стайната. На стайна температура в момента би трябвало да ти втаса за толкова време. На по-висока от стайната може и да е превтасало.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Юни 2013, 09:24 
Аватар

При квасения хляб съм на мнение че многото месене е противопоказно, а програмата за френски хляб е с едно от най-дългите две месения. По-добрия вариант е програмата за месене на тесто - при нея има обикновено едно около 5 мин. месене, почиване около 10-15 мин и второ месене за около 10-15 мин, каквото и прави Виктор, всъщност...
А за превтасването - възможно е , но на мен ми се струва малко вероятно. Ако по средата е спихнал, а по бордовете раздут - това е белег че си го изпуснал, но кваса обикновено иска доста повече време...

Марка машина - аз ползвам оптимум, някаква евтина от метро, на какъвто акъл съм сега - бих си взел просто един по-усъвършенстван миксер с купа с приставки за тесто. По-скъпите модели имат и индукционно подгряване, с което могат и манджи да се готвят, но айде сега за едното месене...
Това защо го казвам - рецептите за хлебопекарни са с малко мая понеже съдчето им не събира кой знае колко и става един корав хляб, дето ние не го харесваме и затова с хлебопекарната само меся, пък после си го опичам във форма във фурната - така мога и по-големи хлябове да пека.
Иначе ако държиш да печеш в нея - купувал съм на роднини за подарък хлебопекарна за около 120 лв от Зора, някаква тяхна марка беше, мисля Финлукс, която е с две бъркалки и по-голям контейнер. Определено е по-добра от моята - и като месене и като печене. Там правих демонстрация с моя рецепта хляб с айрян, получи се страхотно ,не направи толкова дебела кора, като моята, но единственото ограничение е че максималното количество брашно на такава голяма хлебопекарна е около 500-550 гр и в никакъв случай там не можеш да опечеш хляб 1350 гр за колкото ги водят ако обичаш хляба въздушен като селския ...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Юни 2013, 14:34 

Не бих застанал зад мнението, че хлябът с квас обикновено изисква доста повече време(от 3 часа и 40 минути, откъдето тръгна дискусията) за втасване, нито зад мнението, че дългото месене е противопоказно, въпреки условността при така изложените тези. Условност, защото трябва да се вземе предвид видът брашно, количеството и активността на кваса, донякъде степента на хидратация на тестото, температурата. При мен например в последните седмици (24-25°С стайна температура - кухнята е южна) тестото от 100% пълнозърнесто брашно (whole grain) втасва за между 2 и 2½ часа, като е по-близко до 2 часа, при количество брашно от кваса 15%. Тестото с бяло брашно втасва за между 3 и 3½ часа, като е по-близко до 3 часа, при количество брашно от кваса 22-23%(миналата седмица правих такъв бял хляб). Аз лично ако имам време за втасване от порядъка на 5 часа при нормално(нестудено) време бих анализирал количеството квас и степента на неговата активност. Относно месенето достатъчно пъти в тази тема е посочван ориентир за готовност, така че няма да го повтарям (подесетвам :megagrin: ) отново. Hint : windowpane.

Всъщност влязох да напиша нещо друго, което смятам, че би било от полза на тези, които използват квас. Става въпрос за нещо, което някъде по-рано бях споменавал като теоретично, но сега имам и практическо доказателство от първо лице за това. От известно време нямам възможност да си правя толкова често хляб и във връзка с това опресняването му също не беше толкова често, колкото би било добре, и от това страдаше жизнеността му. Наложи ми се на няколко пъти да го подлагам на "рехабилитация" :lol: . Преди около година(по-точно 11 месеца) реших да си замразя малко квас "за всеки случай", въпреки, че бях доста скептичен относно последващото му "съживяване". Около месец и половина по-късно квасът ми "умря" окончателно. Не успях да го разбудя дори след 4-5 опреснявания през 6-8-10 часа. Извадих малко от замразения и се опитах да го накарам да работи, но след 2-3 подхранвания нищо не се получи и си "отгледах" нов квас. Не изхвърлих обаче това, което остана в камерата. Преди около месец и "новият" квас нещо умря, тъй като не го използвах и забравях да го опреснявам за около 10-14 дни. Подхраних го 2-3 пъти на стайна температура, но нищо. Сетих се за това в камерата от миналата година и реших да го извадя и да го пробвам и в крайна сметка да го изхвърля. Този замразен квас след 5-тото подхранване заработи все едно, че никога не е бил замразяван! Едновременно и "новият" квас взе, че се съживи и сега съм прибрал в камерата и от двата вида, но дано не се наложи да ги използвам. И така тази кисела, дълга и не особено увлекателна история, белязана с драматизъм и смърт завърши с happy end. :lachtot: За кваса, обаче... Жалко, че не мога да съживя и котката си така :x :explode: . Но това е друга, макар и паралелна история :( ...

Така... След малкото лирическо отклонение да кажа и как подготвих кваса за дългата му почивка. Взима се квас(40-50гр) в самия му пик, когато е най-активен. Добре е да има 2-3 опреснявания на стайна температура през 6-8 часа. Този квас се разнася(с лъжица например) на тънък слой върху чист найлон. Този от шумолящите торбички е ОК. Найлонът се слага в една тава и се покрива с хартия(вестник), така че да не влизат мушички в тавата(събраха се няколко винарки тази година, но може и да са от друго - имам в кухнята туба-"оцетарник", и покрай него имах занимавки по същото време). При мен квасът изсъхна напълно след 2 дни. Като изсъхна идеално, получената кора я разтроших на дребни люспи, сложих ги в бурканче и право в камерата. При нужда въпросните люспи се изваждат от камерата, добавят им се по 10-15гр брашно и толкова вода, след 12 часа се добавят още толкова вода и брашно, без да се изхвърля нищо и след това вече квасът започва да се опреснява както си е нормално(1:1:1) през 8-10 часа. Би трябвало след 5-6-тото опресняване всичко да е на макс. Това е - нищо сложно, но спестява едни 10 дни в случай на проблем с "оборотния" квас.

П.П.
Забелязах, че първият квас е по-активен и по-жизнеспособен от втория, и като че ли хлябът има с една идея по-голямо набухване(повече газоотделяне). Разликата е, че първия навремето го бях правил с едно ръжено брашно от магазина, на пакета на което пишеше, че съдържа "кисела закваска". Втория квас го правих миналата година с брашно от прясно смляна пшеница. Искам да кажа, че може би, микроорганизмите, които са в купеното брашно, са все пак някаква селекция и като че ли се справят малко по-добре от тези, които имам тука върху пшеницата от района.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Юни 2013, 16:58 
Аватар

victoryvt написа:
Малко е времето.
Ако искаш, пусни машината на прогрма замесване и я остави така 4-5 часа.
След това си включи тази за френски хляб и я остави да го довърши.

Лошото е,че няма как да избегна етапът на месене,а нямам програма само за печене.
Пекарната е тазиэ http://www.pazaruvai-lesno.bg/view_prod ... ?pid=61101
от две години не сме купували хляб,а от скоро се запалих покрай форума за хляб с квас и експериментирам.
Програмата е 3ч.и40мин.,ама реално втасването е под 2ч.
Относно водата даже ми се вижда много,защото се наложи да поръся няколко щипки брашно допълнително,защото ми се видя много лепкаво тестото,гледам като го размеси да е с някаква окръглена форма,а не да се е размазало като лепило(може би греша,следващият път ще пробвам по-течно да е).

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Юли 2013, 09:31 
Аватар

Преди няколко дни влязох в руските магазини "Березка" и за мое учудване (и радост) намерих сух квас в пакети. Имаше два вида - Квас за пиво към 3-4 лв пакета и "Квас хлебны" около 1лв и нещо беше. Тия дни ще купя да пробвам как ще стане....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Ное 2013, 20:05 
Аватар

Местожителство: София
Колеги, моля, дайте ми рецепта за пълнозърнест хляб, правен в хлебопекарна.
От три дена съм собственик на такава машина и естествено всяка вечер пече. Пробвам я още, но с оригиналните рецепти за хляб. Получава се. Но колежките днес изявиха желание за такъв хляб (пълнозърнест), а в книжката няма. Не ми се рови в :google: с неясен резултат и много въпроси.
Очаквам колегата [b]Murphy[/b] :gott: да се включи. Чест и почитания и към изследователския му дух.(Имам впредвид "чувал в бидон"). Тазгодишната зайгравка. И тя също е полезна.

Машината е Мулинекс One. Промо е в Техномаркет с везна. А за мен везната беше по-важната. Знаете защо. :megagrin: Съпругата малко ме рендосва за покупката, но като опита резултата, май май омекна. Като средичката на хляба...

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 376 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 26  Следваща

Часова зона: Европа/София