Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 02:06

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 376 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 26  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 13 Ное 2013, 21:05 
Аватар

Ако оригиналните рецепти ти харесват означава ли че не харесваш пухкав хляб?
Аз ще ти дам една, но тя е модифицирана за да стане по-пухкав хляба.
2-3 лъжици кисело мляко, като към тях добавяш вода докато общото количество кисело мляко и вода достигне 280 мл.
45-60 мл. олио или разтопено масло (с масло е по-хубаво, както и горната доза на маслото)
1с. л. лимонов сок, но това може да се пропусне.
Брашно - около 500 гр., от което ако трябва да бухне поне 50-60% да е бяло тип 500, а останалото да е черно, грахам или ръжено-пшенично.
1 с.л захар - с повече захар става по-хрупкава и по-дебела коричката, но ако не си фен на коричката захарта може да спадне до 1/2
1/2 до 1 с.л. сол (за някои вкусове 1 с.л сол е много, но зависи...)
7 гр. суха мая
Ако си любител на ароматни хлябове - пробвай да сложиш зелена подправка около 1 ч.л - мащерка или чубрица или комбинация от двете не става лошо.
ха дано да ти хареса...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Ное 2013, 14:29 

lhristov, за съжаление не мога да ти бъда много полезен в случая. Имам един-единствен допир до хлебопекарна машина от преди 2 месеца, но дори не съм опитвал хляб от такава машинка. Машинката беше същата като твоята и по спомен в книжлето с нея като че ли имаше рецепта за базов пълнозърнест хляб. Не знам обаче дали ще ти хареса... Аз само веднъж съм правил пълнозърнест(100%) хляб с мая и вкусът му доста ми напомняше на нещо като фураж. Решението за това е да се направи някакъв префермент в количество, което трябва да се определи опитно, за да сработи рецептата с някоя от програмите на хлепопекарната. Идеята е да се развие по-комплексен вкус в префермента, който да обогати натуралния вкус на брашното. Това обаче си е допълнителна занимавка и разход на време... Друг вариант е да се сложи някаква подправка, както спомена вече stefannankov. На черния хляб понякога слагам кимион на зърна. Кимионът е присъщ по-скоро за ръжените хлябове, но и с пшенични комбинацията е удачна, въпреки че естествено такъв хляб не е подходящ за всякаква храна(с по-тежки меса е отлична комбинация). Зелените подравки(особено риган или чубрица) ми вървят като че ли повече с бял хляб. Друг вариант е смлян кориандър, но аз нещо не го харча много. Малко малцово брашно също е много добре за вкуса, но трябва да се внимава заради ензимите, или да се деактивира по някакъв начин. Разбира се има и трети вариант, който е най-удачен според мен - да използваш квас. Там обаче занимавката си е фактор и в някаква степен намалява удобството от хлебопекарната. Как се ползва квасът с хлебопекарна, мисля най-полезен ще ти бъде victoryvt, който от доста време експериментира и вече има разработена методика.

Ето тук има различни рецепти за хлепопекарна, които мисля доста се харесват. Май няма рецепта точно за 100% пълнозърнест хляб, но има някои технологични детайли, които може би ще са полезни.

П.П.
Благодаря за оценката относно "чувал в бидон", но до този момент идеята ми беше друга. :-) Отивам да драсна в нея тема.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Ное 2013, 09:50 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Аз изоставих кваса поради липса на време, но иначе пекарната нашата не спира да бълва хлябове с дрожди и бяло брашно.
Май ще ме зарибите пак да си родя квас :)
При мен нещата се получаваха като преизчислявах стандартната рецепта за хлебопекарна така :
Тя казва - 500гр. брашно, 320 мл. вода, сол,захар,олио, дрожди.
Между другото - най-изгодни са дрождите от прясната мая на кубчета - едно кубче е 30ст. а аз го деля на 4 и всяка четвъртинка ми стига за един хляб ! Така цената откъм дрожди е под 8ст. на хляб.
Иначе с онези сухите е направо разсипия !
Та за кваса - понеже съм установил опитно че 120гр. квас са оптимума за такъв хляб - тях ги смятам като 60гр. брашно и 60гр. вода
И тогава до 500гр. брашно остават 440, а до 320 вода остават 260.
Или :
120гр. квас, 440гр. брашно, 260гр. вода, чаена л. сол, супена захар, супена олио.
1 час месене в машината, 4 часа втасване, 1 час печене - общо 6 часа (вместо 3 за с дрождите)

Относно малцовия материал - мога да помогна на всеки, защото имам тонове малц , две различни мелачки и практика с него.
Който желае - мога да му смеля малц на брашно - изглежда като пълнозърнесто брашно.
Деактивирането на ензимите става като се двигне температурата над 76гр., но не и ако е сух !
Не знам какво ще стане ако малцова каша се загрее на 76 гр. за 15-20мин. - дали няма да се наруши и структурата ?
Освен това в малца белтъците и глутените са сведени до минимум, освен в пшеничния малц.
Въобще много въпроси, но поле за изява има :)
Малцът иначе струва от 1.5лв. до 3лв. за кг. в зависимост от вида и предназначението. Има и карамелени, има и с цвят и мирис на кафе , има и специален пушен на огън (раух малц).

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2013, 12:46 
Аватар

Здравейте младежи! Моят мъж от много време чете, а може и да поства тук-там по вашия форум, защото правим бира, ракия, а от тази година и вино домашно. Хлябът обаче е моята страст вкъщи и затова си позволявам да се намеся в мъжката ви компания. Просто само на мен ми е супер интересно и вече втора година си правя експерименти. При вас срещам доста по-различен, технологичен подход към материята. Аз четох и прилагах известно време насоки и рецепти от руски форуми. И ръжения ми хляб във форми за кекс и кориандър (говоря за квасен хляб) ставаше без проблем. Обаче с белите и пълнозърнести варианти не постигнах траен успех. А съм упорита повече от необходимото. И що клипове изгледах...
Както и да е, просто да се представя исках, а - Роси се казвам.
Та поредното замесено тесто втасва сега. След като четох дълго и напоително обясненията си направих изводи. При мен проблемът е, че при печенето понякога ми се разливат хлебчетата и стават плоски. Замесвам без префермент, но със жив и активен стартер, първоначално втасването ми удвоява тестото (примерно за 6-8 часа). Изсипвам, разделям, оформям на топки. Чрез сгъване оформям багети или хлебчета. Нареждам в сгънат набрашнен ленен плат. И тогава нещо бъркам явно. Не мога добре да преценя колко да оставя. Пробвах между 30-40 мин до 2 часа. На допир главно. 2-та часа бяха ужас! Като рязах разрезите направо се слепяха, остана на подметка. Реших, че ще си взема форми за втасване. Днес ще опитам с тях - едни шперплатови сандъчета, от кашпички. Печенето го правя така. Загрявам добре фурната, заедно с тавата – още нямам плоча. Втасалите работи ги обръщам доколкото мога нежно - ама не се получава винаги - като сложа тавата пръскам с вода във фурната за пара и затварям. Пекох веднъж само на силно, оня ден намалих по някое време. Второто направи по-меко хлебчето и нежна коричката. Говоря за малки форми. Пробвах и на конвекция, ама не съм сигурна дали е по-добре. Абе въобще нещо съм зациклила и не знам какво да опитвам вече. До момента на второто премесване всичко изглежда като "на кино". И после се дъня. Понякога става, понякога го кисна за домашните животни (5 котки и куче).
Та уж да се представя, ама се наоплаквах :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2013, 14:38 
Аватар

Бих казал че удвояването на обема трябва да дойде след като нещата са си влезли във формата за печене иначе няма управия. Другия вариант е да оставяш тестото с повече вода от необходимото и затова да ти се разлива.
Мърфи ми е любопитен какво ще каже....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2013, 15:09 
Аватар

Тоест за първото втасване не е необходимо за е двойно, но второто е по-важно? Чакам си го още аз, днес още не е удвоило. Но така или иначе после нещо го прецаквам. Кат жена дане кажа друга дума. Нямам форма, пека на тава.
А, и водата му и тамън - хем лепне, хем като трябва се формира. На око е като 70%-во, поне като визия.
И благодаря за отзива!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2013, 15:52 
Аватар

Значи тука няма на око при нас.. Несериозно изглежда, ненаучно. Кажи си рецептата белким излезе язовеца от дупката.. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2013, 16:11 
Аватар

Добре, рецептата ми е стартер около 300 мл, направен от пълнозърнесто брашно и вода плюс чаена лъжичка мед. Фучи, та се пука. В смисъл, на пяна е. Допълнително отмервам 500 г брашно бяло, ако може 650-700, ама сега намерих на едро 500, демек ситно. Плюс 270 мл вода и около 15 г сол. Забърквам, изсипвам, като престои 20 минути меся - лепкаво, но тегливо. Когато стане много тегливо и гладко слагам в купа с капак за втасване. Когато се удвои изсипвам на плота и разделям със шпатула. Е, оттук ми почват проблемите. Колко после да прегъвам, как да втасвам 2 път и най-вече печенето нте става винаги.
Да кажа отсега толкова стартер не ми го прави кисело.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2013, 17:12 
Аватар

Сментах ти процента хидратация - същия като моя е с разлика 0.1% което си е направо едно и също.
(Понеже ми се видя воднисто, но сметките казват че не е по-воднисто от моето)
Обаче ми се вижда много стартера, или поне може би е прекалено воден той.
Аз установих за себе си че 1:4 стартер:брашно ми е оптимума, а при тебе е 3:5 което е доста повече.
Опитай да намалиш стартера наполовина. Ако времето за втасване не се вдигне значително, значи това е оптимума.
Чел съм и в един друг форум за хляб с квас, там също се пишеше че при прекалено много квас се получава по-лош резултат достигащ до провал.

Оптималното време за набухване също е много важно - ай го превтасаш малко - ай после спихне при печенето.

При мен най-киселееше в младостта на кваса, после се загуби това, но пък стана много вкусен, и накрая кваса ми си загуби силата.
Освен това и голямо значение има и силата на печене, но май на силна в началото и по-слаба в края фурна беше най-добре.
Прекалено дългото печене го прави много твърд и сух.
Жалко че сега нямам жив квас да пробвам и аз разнообразни варианти.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2013, 17:36 
Аватар

Благодаря! Вдругиден ще намаля кваса наполовина, да проверя тази теория. Има смисъл, като гледам. За днес каквото е замесено, ще се пече. Ама като ви гледам снимките съм още далече. Пусто съм упорита :wallbash:
Днес за първи път ще оформя 2 втасване във форма. То ако не е на подметка пак се изяжда, ама нали гоним идеала.
Още веднъж, оценявам включването!

И да добавя за днес. Пак хлябът стана безформен. Но доста шуплест и вкусен - за половин кило брашно три хлебчета станаха. Започнах печенето на най-силно с вода за пара, след 20 мин намалих и добавих вентилатор. Коричката не е дебела и не е прегоряло. Ама като дизайнер се дразня, че формата пак е като рядко л?..но. Ама вкусно такова.

Искам си да стане нещо като на рекламните снимки!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2013, 22:29 
Аватар

Жалко че не се намесва Мърфи, пред него ние сме по-скоро калфи, да не казвам чираци.
Сетих се още нещо за кваса, т.е. стартера (префермента) - освен като количество много зависи и в каква фаза го внасяш.
Понеже неговата глутенова система малко или много е компрометирана от ензимите на бактериите, то и ако се сложи повече квас както при тебе - крайната глутенова система на тестото ще е по-лоша. Няма да е така здраво че да държи структурата си.
Та викам - или намали наполовина стартера, или го внасяй наполовина по-рано.
Нещо такова ще да е ключа от бараката.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2013, 22:54 

Здравей, Роси! Добре дошла в нашата мъжка среда :-)

Според описанията, които си дала ми се струва, че квасът ти нещо не е наред. Като количество изглежда ОК, обаче това дълго втасване не звучи добре. Според мен втасване над 4 часа показва проблем в кваса, освен ако не е много студено. Какво искаш да кажеш с "на пяна е"? По едно време бях пуснал снимка(сега ще я потърся) как изглежда активния квас. Добър показател за силата на кваса е скоростта, за която достига максимума си, това може да е удвояване, утрояваване, учетворяване на обема. Това време трябва да бъде между 6 и 8 часа, може и по-бързо, но не и по-бавно. Ако е повече брашното от водата ще се надигне повече за това време. Направи този експеримент, виж за колко време се вдига максимално квасът, разгледай го и запомни точно как изглежда. В това или в много близко до това състояние трябва да го използваш. Ако квасът ти е много "бърз" ще трябва да намалиш количеството му в хляба. Но в такъв случай може би би усетила и по-силна киселинност, а ти каза, че не е осезаемо кисел. Все пак може да опиташ и леко намаляване количеството на кваса, но първо все пак направи експеримента, за да разбереш дали е достатъчно активен. Не разбрах чаената лъжичка мед всеки път я слагаш като опресняваш кваса ли, или е при цялото количество тесто? На мен лично не ми харесва идеята в кваса да има мед/захар. Възможно е това да има инхибиращ ефект. Виж при общото тесто не е зле.

Възможно и да е от количеството вода - казваш, че хидратацията ти изглежда като 70%. Това е много за бял хляб с квас, т.е. е по-трудно да го "докараш" добре. От друга страна, според съставките които си изброила, хидратацията ти е 64%, което също изглежда добре. При бял хляб с квас аз използвам 62-63%, рядко 65% хидратация. Ако искаш намали си водата с 10-15гр, пък може и да се оправят нещата. Не знам дали теглиш съставките, или преценяваш колко са 270гр вода. Ако обаче това наблюдение(че изглежда като 70%) е след първото ти втасване, значи е втасвало по-дълго отколкото трябва(ензими), което се обяснява с това дълго време. След първото втасване, тестото не трябва да е лепкаво, да залепва по масата или по ръцете. Е, освен ако нямаш някаква висока хидратация, например 80%, но тогава след първото втасване не ти трябват никакви "заигравки" с тестото. Ако първото втасване е прекалено дълго, по тестото преди да го изсипеш на масата ще видиш малки накъсвания, дупчици по повърхността, каквито има по кваса. Тогава ще усещаш тестото по-хидратирано отколкото е всъщност, дори ще ти лепне. Ако се случи това, не трябва да се "заиграваш" с второто втасване, защото ще се "втечни" сериозно и ще имаш нещо като питка накрая. Може би 20-25 минути максимум при проблем с първото втасване.

Ако второто втасване е по-дълго, отколкото трябва, по оформения хляб също ще има напуквания, но вече по-скоро като цепнатини. Ако ги видиш, значи също няма как да очакваш хлябът да бъде с добра форма.

Колко да се чака да си увеличава обема тестото? Ами зависи си от хидратацията, от брашното... Удвояването на обема при първото втасване при бял хляб си е нещо като стандарт, но може да има изключения за някое по-слабичко брашно. При второто втасване не е задължително да има удвояване. Аз го оставям да си увеличи обема с, не знам, може би 80-85%, за да му остане "сила" и за вдигането във фурната. Това също е показател дали втората ферментация е била достатъчна или не. Ако разрезите на хляба след изпичане са такива, каквито са били преди изпичането и хлябът се е свлякъл, значи е втасвало твърде дълго. Ако хлябът се е издул като балон и разрезите са наравно с кората, значи втасването е било недостатъчно, това е при хлябове с по-скоро по-височка хидратация(но не и Чабата, при нея няма разрези въобще). Ако по продължение на разрезите има накъсвания, т.е. разрезите продължават в разкъсвания и дори разцепвания на самия хляб, също втасването(второто) е било недостатъчно, това е по-скоро при хлябове с нормална хидратация. Про недостатъчно второ втасване освен двата примера по-горе, се получават разкъсвания и на произволни места, най-вече малко над долната кора на хляба.

Не знам дали съм ти полезен, но разгледай това, което съм ти писал, направи още един-два експеримента, ако трябва пусни някоя снимка и в някакъв момент може пък и да намерим решение
:)

П.П. Можеш да намалиш солта до 12-13гр.
П.П.П. Извинявам се за отново дългия пост, но се опитвам да изпреваря една дълга поредица от въпроси и отговори.
П.П.П.П. Докато пиша и victoryvt ме е изпреварил, че и с комплимент :) Благодаря :)
Прикачени файлове:
br-1.jpg

Ето го и кваса : Долу вдясно квасът е в максималната си активност
Изображение

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Ное 2013, 12:15 
Аватар

Много благодаря за дългия пост и за анализа на ситуацията! Съжалявам, че не можах веднага да пиша, но вечер и сутрин домакините си имаме работа извън форумите, нали така?
От това, което прочетох си направих някои изводи: първо, ще намаля още малко водата, тъй като все пак си остава доста меко, дори и след втасването. Отначало изглежда добре, но когато се омеси добре лепне като за световно - ползвам шпатула. А по принцип всичко меря - брашното на кантар, водата с мерителна каничка. Е, няма разграфяване чак до милилитър, но през 50 има.

Второ: ще правя експерименти кое да е по-дългото втасване. Засега остава първото да е по-дълго, но ще намаля второто. Вчера си се разтекоха, въпреки че си бяха шуплести и вкусни отвътре. Не е това, което искам аз. Така че намалявам второто втасване, да го видя че живва и във фурната. Между другото няма шупли и пукнатини, за да го оприлича на превтасало. Гладко е, меко, но шупли отгоре не се наблюдават. Просто имам чувството, че се разтича като локва! Явно според твоите обяснения бъркам нещо с глутеновите нишки.

Трето ще сметна кваса да е в пика си за времето, когато го замесвам - последния път го подхраних вечерта, без да е бил в хладилник, и замесих 9-10 сутринта. Много му е май. Та ще го направя пак така, но след като е изваден от хладилника.

И четвърто ще си правя експерименти със самото печене. Засега направих така: загрявах фурната – 260 градуса някъде - заедно със постланата тава, и изсипах тестото на горещо. После бързо обратно, създавайки пара и не отваряйки. След 15-20 мин някъде намалих на 220 и дочаках всичко да се доопече. Нямаше дебела коричка, нямаше прегоряло и отвътре си беше опечено. Така че основно не харесвам формата и слабото надигане. Мога да променя примерно да не загрявам и тавата, а да я сложа хладна. Поръчах си керамична плоча, като дойде пак ще говорим.

И отново - благодаря! Не съм се отказала, няма да стават само ръжените я! Там е лесно - меко, лепкаво нещо, втасва направо във формите и се пече. Почти като кекс.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Ное 2013, 12:43 
Аватар

И за да не съм голословна - ето това се получи вчера.
Изображение
Изображение
Изображение

А най-доброто, което ми се получи бяха ето тези багети. Не можах да повторя успеха, обаче! От същото количество тесто.
Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Ное 2013, 21:12 

Възможно е да избързвам малко с изводите, но :
1. Използвай същото количество квас, но в добра форма.
2. Намаляй времето за второ втасване.
3. Намаляй кваса(по-скоро префермента) с по 20гр.
4. След като имаш везна, използвай я и за водата, т.е. тегли и водата. Имам мерителни лабораторни чаши, които дават сериозна грешка в разграфяването, какво остава за някаква кана :-) Ако след претегляне се окаже, че все пак каната ти е давала вярни милилитри намали количеството вода с 10, евентуално 15гр.

Прави експериментите в последователността по-горе, т.е. елиминирай възможностите една по една.

Във връзка с т.1 сега видях, че си писала, че квасът ти е 300мл. Това не означава нищо! 300мл може да са 100гр. квас, може и да са 300гр. квас(импровизирам, нямам наблюдения колко тежат 300мл). Използвай 300 грама квас(префермент). Ако се окаже, че е много, постепенно намалявай с по 20гр, но под 200гр. ми се струва че няма да стане. Това е за тези 500гр. брашно, които използваш. Опитай поне веднъж следното: на обяд си опресни кваса, вечерта вземи от него 40гр., сложи 130гр вода и 130гр брашно и го остави за през нощта. На другия ден си сложи 270гр вода и 500гр. брашно и направи хляб от това. Ако сутринта преферментът не е достатъчно активен следващия път сложи 50гр квас + 125+125 гр вода-брашно.

П.П. Багетите ми идва да се пресегна през монитора и да си отчупя един краещник :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 376 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 26  Следваща

Часова зона: Европа/София