Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 22:17

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 376 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 ... 26  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 13 Дек 2013, 18:25 
Аватар

Аз продължавам с правенето на хляб, така че да има винаги прекрасен резултат!
Да се отчета:
1. Не намалих, а даже увеличих хидратацията - 70% ми е най-добре. След поне 5-6 опита го казвам.
2. Стартера или квасеца го обновявам поне 3-4 часа, преди да го сипя в тестото, за 1 килограм сипвам 200-250 грама.
3. Премесвам с лъжица през половин час 5 пъти поне - с първоначалното изчакване от 15 минути се връзва около 3 часа.
4. Оставям го за през нощта в хладна стая.
5. На другия ден го изсипвам, разделям на порции, които прегъвам/премесвам и оставям час и половина-два.
И тук следва още недонастроената работа. Първи вариант е точно преди да метна във фурната (загрята), го сгъвам на продълговати хлебчета. Внимателно, да не избяга мекото. Правя разрези и мятам. Втори - оформям още на премесването формата и после само мятам. Последния път така се наду! Не мога да установя още кое е по-добре.
Но поне стават вече всеки път. Пека ги и на плоча, ама се налага да ги обръщам да се зачерви добре и дъното.
Най-важното е, че направих тайминга, дето се казва. В 11-12 вадя стартера, захранвам. Към 3-4 часа забърквам сместта в купа върху везната. 15 мин за почивка, през 30 минути обръщане. Зарязвам го до сутринта. Към 10 часа разделям, към 11.30 пускам печката, 12 мятам за печене. Пръскам вода и затварям да гледам сеир.
Това дето показвам е един от първите по-добри хлебчета - още месех само половин доза. Сега стават по-бухнали - като балони са, но са си с големи дупки. Така ми е ОК, меки, с тънка коричка. Форми за втасване засега не ползвам.
Изображение
Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Дек 2013, 20:40 
Аватар

Поздравления!
Така като ги гледам ми иде да ги захапя през екрана.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Дек 2013, 20:52 
Аватар

:klatsch: Браво! Много добре изгеждат-точно както ги обичам :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Дек 2013, 12:40 
Аватар

Благодаря ви!
Честно казано доста помогнаха и клипчетата в тубата. Това с правилния тайминг от там го настроих. Между другото и пърленки стават суперски от такова тесто.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Дек 2013, 20:36 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Eто го последният и според мен най-добър мой хляб с квас :
Забърках тестото с машината към 14:30 и към 15:30 го прехвърлих върху мокра хартия за печене в капака на йенска тенджера
Прикачени файлове:
hleb-s-kvas1.jpg

Към 18:30 вече беше набухнал долу горе добре :
Прикачени файлове:
hleb-s-kvas2.jpg

Ето го и след изпичането (200градуса за 15 мин. после 20-30 мин.на 120)
Прикачени файлове:
hleb-s-kvas3.jpg

Ето и срязан да се види структурата - като дунапрен, без едри балони.
А как ухае ... жалко че не мога да го предам.
Прикачени файлове:
hleb-s-kvas4.jpg

Рецептата не мога да я дам точно в грамове, защото вече не тегля нищо, а карам на око :
1. Квас около 200гр. който е бил опресняван начесто в последните 4-8 часа.
2. Брашно около 400гр.
3. Вода една водна чаша 200мл. леко топла.
4. Лъжица сол, лъжица захар и малко олио (половин лъжица)

По време на втасването гледам някак да го достоплям на около 30 гр. и горница, да втаса по-бързо.
Хартията за печене я мокря и омазнявам. После след опичане и завиване с кърпи да поотмекне лесно се маха и даже може да се ползва и втори път.
Тестото гледам да е по-твърдо (с по-малка хидратация) понеже заради бактериите в кваса по време на втасването се втечнява доста и после трудно си държи формата.
Във фурната слагам до него и малка метална паничка с вода, така тя се изпарява и хлябът става с мека кора.

Наздраве колеги,
Да имате добра, доходоносна и щастлива нова година.
А аз отивам да мятам пържолите на скарата, че само с лебец се не живее.
:)

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Яну 2014, 18:53 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
Интересна тема но нямам ивентар и време да се захвана с експерименти.
Имам въпрос кекс дали би звучал еретично в тая Богоугодна тема?
:prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Яну 2014, 17:18 
Аватар

Ох , кекс, никак еретично не ми звучи на мен, ама да е рецепта за хлебопекарна че миксера се счупи нещо.
Аз самия се канех да си дам рецептата за коледни бегъли (гевреци по хамерикански) с канела и стафиди и обикновени, но все не ми остава време.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Яну 2014, 17:42 
Аватар

Е това с гевреците е интересно! Между другото с тестото за квасен хляб станаха ужасно вкусни пърленки. Но ме мъчи и мен въпосът как да се оправям със сладко тесто.
Иначе въпросът с хлябовете за мен е свален - докарвам ги вече серийно. Пък и се харесват. Харесва ми, че не оставят трохи.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Яну 2014, 17:45 
Аватар

Виктор тоя хляб изглежда страхотен! При мен определено квасният става с големи балончета. Но не ми пречи. Не съм успяла досега да постигна по-ситно гъбеста структура. Какво ли ще да е разковничето?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Яну 2014, 22:21 

Fiut написа:
... става с големи балончета. Но не ми пречи...

:megagrin: А някои хора дават мило и драго да имат колкото се може повече и по-големи "дупки" в хляба...
Ето тук можеш да разбереш къде може да е разковничето ти. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Яну 2014, 23:46 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Роси,големите балони (не балкони) са следствие от голяма хидратация.
Демек,множко вода.
Намали я , увеличи кваса и с брашното докарай хидратацията да е като за твърд хляб - машината едвам да върти тестото. После по време на втасването то ще се втечни.
Не го чакай прекалено, само да се удвои и мятай във фурната.

Напоследък практикувам и друго - вечер замесвам и местя във формата, слагамго на терасата на студено и чак на другия ден следобеда го внасям на топло и то започва да втасва мощно. Особено ако го сложа във фурната на около 40гр.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Яну 2014, 23:04 
Аватар

Местожителство: Варна
Хлябовете долу-горе ми се получават, но първия ми опит за козунак в хлебопекарна някак не стана. Съжалявам, че ще спомена доста марки по-надолу, но за да се установи причината, предполагам са нужни всички подробности. По принцип ми харесва вкуса на купешкия и може до някъде от там да ми идва разочарованието. Примерно, има един на "Селена 10" направо се топи в устата и е с много по-лек вкус и консистенция, същевременно е и сладък. А моя се получи като мазен тутманик, с вкус и аромат на омлет "сирене с яйца" с лек сладък оттенък и лек полъх на ваниля. Конци никакви няма, стана нещо като кекс, но с описания вкус. Нужно е огромно въображение за да се различат плитките върху кората. Предварително изчетох/изгледах десетки рецепти (в т.ч. много за хлебопекарна) за козунак по различни форуми, блогове, както и в YouTube. Подбрах най-често срещаното съотношение на съставките, което се вижда по-долу, а конкретните марки споменавам, защото е възможно причината за провала да се крие в някой от продуктите.

- 500гр. брашно тип 500 "Мелница Търново", в процеса на месене се наложи добавяне на още 4 чаени лъжички, отделно за активирането на маята 2 лъжички
- 100 мл. прясно мляко 3% "Домлян" от 500мл. кофичка, като за активиране на маята, намазване и други нужди, мисля добавих още около 30мл.
- 3 бр. пресни домашни яйца леко маломерни, жълтъка на едното отделих за намазване
- 60 гр. краве масло "Верея"
- 50 гр. (да, грама) олио "Оливен", не знам на колко милилитра се равняват
- 100 гр. захар, отделно и тази за поръсване
- 25 гр. фруктоза на "Биосет", беше ми останала и реших да я вложа
- 9 таблетки подсладител "Суитли"
- половин чаена лъжичка сол
- 1 пакетче (0.2 гр.) ванилия
- половин кубче (21 гр.) жива мая на "Българска мая" Русе

На доста места се препоръчва 100 до 150 гр. захар максимум, като предупреждават, че с толкова захар козунака не става много сладък, както сме свикнали с купешките, но ако се добави повече захар нямало да втаса. За това ако искаме по-сладък козунак, го правим или с фруктоза (1.7 пъти по-сладка от захарта) или към захарта добавяме и изкуствен подсладител. Та за това сложих фруктозата и подсладителя. За вкуса на сирене подозирам най-вече маслото, една съфорумка беше писала, че на българското масло му няма вече доверие и прави само с вносно, но уви, аз не обърнах внимание. Млякото едва ли е прична, сложено в обикновен хляб не придава вкус на сирене. Също, така и не разбрах, за да получа купешкия аромат на козунака, какви аромати трябва да сложа. Почти не намерих две рецепти с еднакви аромати в тях.

Също, за самата технология на приготвяне съчетах опита от всичко изчетено, и го приложих максимално точно колкото мога. Хлебопекарната е SilverCrest SBB 850 EDS A1. Първоначално пуснах за 2 минути програма "печене" за да си подгрея хлебопекарната и кошничката. За самата работа избрах "Пухкав хляб". На тази програма като правя хляб, два пъти пробвах и двата пъти превтаса (наду се много, опря капака и после издиша) - т.е. за козунака счетох, като по-тежко тесто ще е подходяща. Освен за втасването, тя е и с най-дългите времена за месене от всички програми. Активирах маята като я смесих с малко брашно, мляко и щипка захар. Заради по-топлите условия (нали все пак козунак правя), за разлика от друг път (разбирайте като правя обикновен хляб) взе че изкипя малко от чашата. Разтворих подсладителя, ванилията и солта в млякото и после ги смесих с яйцата и захарта. Поразбърках, за да се поразтвори малко захарта - тук половината от мненията в интернет са, че не бива да се бърка, така че и аз не се старах много с бъркането. Продуктите поддържах топли на леко затоплен котлон. Изсипах така приготвените течности в затоплената вече кошничка, върху тях насипах брашното и в кладенче отгоре сложих леко превтасалата мая. Първоначално настроих въпросната програма на 1250 гр. въпреки, че продуктите ми са за 1000, понеже така месенията и са по-дълги (по 15 минути). В началото си тя има две месения, с две междинни втасвания, като в края на второто има пак леко размесване. По време на първото месене към 3-тата минута ми се стори че маже под бъркалките и постепенно добавях по 1 чаена лъжичка брашно, докато си направи добре оформена топка. Успях да направя топката 5 минути преди края на първото месене. По време на второто месене постепенно на 3 порции подавах разтопеното краве масло да го поеме. Изчаках да мине второто междинно втасване с леко премесване накрая и прекъснах програмата, след което я пуснах отново. Този път нагласих 750 гр. и най-светла кора, понеже нали тежките теста лесно изгаряли. И наистина накрая кората се получи аха-аха, да изгори, доста препечена. По време на първото месене (всъщност вече трето) постепенно подавах затопленото олио - сякаш малко трудно го пое, но все пак го взе. Тестото изглеждаше меко, но нали е мазно, си седеше на топка, не лепнеше и го оставих така. Една съфорумнка обаче май беше писала на този етап "можете да добавите и брашно с мазнината" на което аз не обърнах внимание защото не беше го казала като задължително, а май трябва да се направи. Дали тия 110 грама мазнина не трябва да се броят като течности в рецептата за определяне на количеството брашно? От там нататък, междинно втасване, месене с още едно междинно втасване и леко размесване след него. Тук натиснах пауза на програмата, извадих с намазнени ръце тестото, оплетох го изключително трудно, защото беше много меко и после едва успях да го върна в кошничката без да се разтече. Програмата продължи с последното втасване преди печене. В края му пак за малко я прекъснах, за да намажа с разбития с малко мляко жълтък и да наръся със захар. Пуснах отново програмата която продължи с печене. Част от мазнината първо излезе, а после се пое в тестото. Намазаното отгоре се нацепи и отдолу в процепчетата с ужас видях доста по-бледото като цвят тесто - почти като на обикновен хляб. Понеже тоя модел хлебопекарна му е ниско реотана и не пече добре отгоре, допекох отгоре в нормална фурна. Изчаках да изстине и... вкуса на изделието вече описах в началото. Цялата история отне 6 часа. Надявам се някой да разгадае къде са грешките.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Яну 2014, 07:09 
Аватар

Козунак в хлебопекарна съм правил да си призная 5-6 пъти като успешни броя последните 2 пъти само.
Веднага ще направя следния коментар - козунака обичайно може да го разбъркаш и втасаш в хлебопекарна, но след това трябва си го сложиш в тавичка и да го печеш на фурна- защо - ами защото се надува около 4 и повече пъти от оригиналния обем и кошницата не може да го събере, съответно при печене излиза от формата, маже по капака а и пр. Ако пък сложиш малко количество брашно и съставки за да стане в хлебопекарната обичайно лопатката трудно успява да ги обърка.
Защо не си го докарал на вкус - ароматите ти ги няма никакви - не видях настърган лимон или сок от лимон, ванилията също е малко - аз бих сложил 2-3 пакетчета поне, освен това и стафиди и аромат на ром, но въпрос на вкус. Точно на Селена 10 козунаците са добри, но ако си ял добър домашен козунак не струват. Какъв козунак е без аромат на лимон....
Маята , която си сложил е колкото за хляб а при козунака се слага обикновено 2 пъти повече заради затормозената й работа - мазнини и захари в много повече.
Не съм сигурен дали тия подсладители не са объркали малко работата, вероятно не са, но аз съм застъпник на идеята за повече захар - 150 гр минимум, може и нагоре според вкуса.
Вкуса на сирене може да идва от пресечено мляко - точно това на домлян се съхранява в кофички от кисело мляко а тая пластмаса май е противопоказна за съхранение на прясно мляко, сега не съм подготвен да дам препратка обаче. Аз задължително слагам и 3-4 лъжици кисело мляко за да остане мек козунака за няколко дни.
И да - по рецептите пише че мазнината се добавяла после - ако се бърка на ръка може би ама в хлебопекарна става мазало, пльочка навсякъде и се олигавя затова аз опитно установих че няма нищо лошо да се сложи още в началото поне 70-80% от нея.
Тестото при козунака се прави по-меко от при хляба и е ключово да се прави по точни рецепти, мерилото да е на топка в средата както при хляба не важи, затова и да маже малко под бъркалката като ориентир - горе-долу така трябва да е, все пак се прави маслено тесто. Мърфи беше пуснал един обстоен пост за козунаците назад в темата , няма лошо да му пробваш рецептата пък накрая да печеш във фурна.
И накрая - аз поне при мен най-добре си става на основен хляб програмата - бърка 10-ина мин, почива около 20-25, после пак бърка за около 15 мин и след това втасване и печене, след второто бъркане го вадя с намазнени ръце, разпределям по форми, и като се надуе го слагам да се пече, трябва да се надуе минимум 4 пъти, но ако се остави повечко за втасване лекото превтасване води до загуба на конци и сладост - има си много тънка част и трябва да му се бае. За съжаление не съм го докарал до уточнена технология така че винаги да става с едни и същи времена.
А и последния ми коментар - тип 500 за козунаци става, но Мелница търново имат и тип 350, аз най-добри резултати съм постигал с тип 400 на Мелко.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Яну 2014, 21:18 

Както бях казал и друг път, нямам никакво наблюдение върху работата на хлебопекарните машини, обаче в тези три изречения като че ли виждам симптоми на проблем.
denyo написа:
...Нужно е огромно въображение за да се различат плитките върху кората....
...оплетох го изключително трудно, защото беше много меко и после едва успях да го върна в кошничката без да се разтече...
...Цялата история отне 6 часа...

Струва ми се, че тестото е превтасало сериозно.

П.П.
Добре дошъл!
П.П.П
Олиото не се смята като течност.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Яну 2014, 21:30 
Аватар

Местожителство: Варна
Благодаря за гостоприемството и напътствията. Миналия път забравих да пиша, че тестото почти не втаса, камо ли да превтаса. За мен отговора на проблема ми се казва "глутен". Втория ми опит в машина за хляб завърши с козунак опиращ в прозорчето, та подпрях с две кибритени кутийки (средната им страна) капака за да изляза от ситуацията. Съответно козунака от долу нагоре беше различно опечен - допекох го във фурната. Рецептата:
- 450 гр. брашно тип 600 с 9.5% глутен (предполагам добавен изкуствено)
- 2 яйца и един белтък - 200 мл. 1 жълтък за намазване отделям
- 43 мл. прясно мляко
- 30 гр. кисело мляко
- 70 гр. захар
- 1 супена лъжица подсладител
- 40 гр. краве масло
- 30 гр. олио
- 21 гр. пресована жива мая
- 2 пакетчета ванилия
- 1/2 ч.л. сол
На предишното брашно не пише никакви данни и предполагам е било слабо, това което ползвах втория път го пресях 3 пъти и пак стоеше на бучки, не знам защо. Ползвах т.нар двуфазов процес на втасване - смесих млякото, малко брашно и маята на рядко тесто и едва като втаса го замесих с останалите продукти. Мисля успях да сметна правилно напътствията на Мърфи за мляко+яйца към брашно. Докато месеше не се втелявах на тема "перфектната топка" - вече знаех точните съотношения които трябва да спазвам. Голяма част от захарта замених с подсладител за да не се тормози маята. В съчетание със силното брашно мисля се получи тоя ефект на силно набухване. Може би ако бях ползвал само захар, и то 150 грама (30% от брашното) щеше да се държи по-кротко изделието. Но да си призная тоя високоглутенов козунак, макар и много набухнал ми стои някак гумен. Иначе си има конци, много добре изразени. Даже успях да го оплета с 4 фитила. Филитлите предварително бях усукал. Мазнината, както се вижда, намалих с 1/3, но май не биваше, стана малко постен. То уж пак с идеята да не мъчи животинките. Май трябваше да питам Стефан Нанков ако хлебопечката ми събира 1250 гр. обикновен хляб, колко козунак би събрала. В случая го планирах за 750 (докато се усетя да го претегля, половината вече го нямаше), ама пак не се събра. Не знам дали е заради прекалено набухване или набухването си е ОК, просто трябва да сложа още по-малко продукти. Лекия вкус на сирене си остана, въпреки че всички продукти с изключение на маята бяха други марки - ще пробвам с друга мая следващия път. Кравето масло го сложих заедно с останалите продукти, а олиото го слагах на порции след като се замеси тестото. Ползвах програмата "Сладък хляб" която е с най-кратко печене. Не съм я рестартирал като при миналия козунак Единствено като омеси тестото постепенно добавих олиото, преди последното втасване махнах бъркалките и сплетох, и преди печенето мазах жълтък и ръсих със захар. И да, това непредвиденото с кибритчетата. Та като намерите време, ще се радвам да коментирате този мой втори опит за козунак изцяло в хлебопекарна.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 376 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 ... 26  Следваща

Часова зона: Европа/София