Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 23:04

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 376 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 26  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 19 Яну 2014, 18:06 
Аватар

Деньо, махни ги тия подсладители бе човек и си ползвай захарта. За брашното нямам отношение, каквото си ползвал това е, аз предпочитам 400 - с повече глутен и по-малко пепелно вещество е от 500.Само Мелко и още по-добре София Мел.
За такава хлебопекарна 1250 гр трябва да сложиш продукти като за 300-350 гр тесто и пак има шанс да го прецакаш заради спецификата на печене на хлебопекарната. И като сложиш и цялата занимавка за 350 гр. не си струва. Забъркай си там 700 гр. тесто та го раздели на две - едното във фурната а другото в пекарната и ще видиш че във фурната ще стане друго.
Що не настърга кората на половин лимон? Щеше да стане изключително ....
Ако се опитваш купешки козунак да направиш друга работа де, там не мога да ти помогна, те не са ми мерило.... И все пак аз не съм баш козунак майстора - просто съм правил повече експерименти от теб засега....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Яну 2014, 18:22 
Аватар

Местожителство: София
Колега [b]denyo [/b], добре дошъл. Четох ти постовете и, кво да ти кажа? Защо се мъчиш с машината? Не можеш да месиш ли? Що не си караш по традиционния начин?
Аз, не че съм експерт, но месих миналата година. По рецептата на Мърфи и стана супер. Даже се осмелих снимки да сложа. Щото резултата беше впечатляващ. Всички го харесаха. Даже повторих, за колежките в работата. И пак ще правя, но когато му е времето. А машината - ми тя е за хляб. Тя е "хлебопекарна".
Което ми напомня, че трябва да я зареждам. За вечеря.
Чао. И успех. И, да, трябва си месене. Здрави ръце. И гръб.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Яну 2014, 21:41 
Аватар

Местожителство: Варна
Благодаря за подкрепата, че наистина имам нужда. "Мъча" се с машината защото съм си навил, че макар и не съвсем истински, има начин да се направи козунак в нея. Но го има и това, че съм много зелен хлебопекар. На практика за сега съм направил десетина хляба и три козунака и то всички в хлебопекарната. Подсладителите наистина са с шантав вкус, а и не лепнат като захарта, и мен ме дразнят, ама нали заради втасването... все пак реших, третия път да не се занимавам с подсладители. Брашното което ползвам в момента наистина е малко шантаво. Хем е с 0.6 пепелно съдържание, хем е с най-високия възможен глутен на БГ пазар. И седи едно такова като пудра захар, може да има и някакви подобрители. Не съм много добре с математиката и уж смятах рецептата за 350 гр. а в крайна сметка "козунака" се получи 450.
- 224 гр. брашно
- 1 яйце 55 гр.
- 35 гр. прясно мляко
- 35 гр. кисело мляко
- 70 гр. захар
- 28 гр. краве масло
- 20 гр. олио
- 11 гр. пресована жива мая
- 1 пакетче ванилия
- щипка сол
- четвърт кора портокал - не е това моя вкус, все още си търся аромата, мисля че ще е ром
Иначе на вкус стана такъв какъвто ми се иска, само дето не бухна достатъчно. Едва запълни на половина кошничката. Вероятно, щом натоварих тестото с по-големи количества захар и мазнина, трябваше да сложа повечко мая, но се опасявах да не замирише на мая козуначето. Но пък гледах, по рецептата на Мърфи се слага мая, даже по-малко от колкото за хляб (забелязах, че слага суха, а не жива). А, и нещо важно което открих при този си опит - нюанса на сирене изчезна а маята е същата. Извода е, че подсладителя придава подобен вкус по някакъв начин. Как да контролирам колко да ми бухне козунака? Това ми се вижда най-сложно, останалите въпросителни смятам за изчистени. Този път не ползвах префермент, а направо смесих маята с останалите продукти. Може би заради кратките времена на втасване в хлебопекарната, изготвянето на префермент при козунака в машина за хляб (ех тия SEO навици) е задължително.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Яну 2014, 22:18 
Аватар

[quote="denyo"] Как да контролирам колко да ми бухне козунака? Това ми се вижда най-сложно, останалите въпросителни смятам за изчистени. [/quote]
Радвам се, че не се отказваш. Кураж. С повечко опити и с изхвърлен материал, да не дава господ, ще набараш пътя.
Като идея за втасването - що не пробваш да го извадиш тестото и във фурната. На контролирана температура. После плетеш и вътре. Или директно вътре. Кой ги знае тея машини какви програми си имат. Може времето да не стига или топлината. Знаеш, за маята си трябва топлинка.
Тук виждам аз възможност Виктор да се намеси. Чета, че той прави такива гимнастики. Вади, маха, завива, връща, повива. Сякаш за бебе се грижи. Но явно му се получава. И е доволен.
Аз съм класик. Зареждам, включвам, чакам да изпищи на готово. Винаги перфектен резултат. Инак рискувам да тичам до магазина за хляб. :pfeif:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Яну 2014, 17:57 

denyo, първо за маята. В онзи дългия пост навремето съм дал 2 пакетчета суха мая за 1кг брашно. Това количество е достатъчно и никак не е малко, и в никакъв случай не е по-малко от количеството, нужно за хляб. При хляб едно пакетче суха мая от 7гр. го използвам за между 1 и 3.5кг брашно, в зависимост от желания хляб. Аз ползвам прясна мая много, много рядко, защото по принцип рядко ползвам мая и имам резерви относно съхранението и'. По тази причина не знам коя марка прясна мая е толератнта към сътавките, които обогатяват хляба. За сухата мая стигнах до извода, че маята на д-р Йоткер работи добре при козунаците, за разлика от някои други марки, които пък са си отлични за нормален хляб.

За втасването. Първото ти втасване трябва да е толкова дълго, че тестото минимум да удвои обема си, да е два пъти по-голямо от преди втасването. Според мен е по-добре нарастването дори да е по-близо до два и половина пъти. Нямам обаче представа как може да се контролира това с хлебопекарна машина. Имам наблюдения, че козунаците стават най-стегнати и с най-добра форма, когато първото втасване не продължи повече от час и половина, дори е по-добре да е в рамките на 45 минути до час и 1/4. За по-бързото втасване е нужна и повече топлина, от порядъка на 24°С. При 22°С времето е в порядъка на 1 и 1/2 докъм 2 часа, в зависимост от захарта. Предполагам може да се опита и повече мая или с по-голямо количество активен префермент, но това може да доведе до резултати, които може да не са толкова добри, да се усеща вкусът на маята. След първото втасване е добре да се изкара газът от тестото за по-равномерна структура, например с притискане с юмрук или леко премесване, или блъскане ххх пъти в масата? :skeptisch: , до хубаво спадане на обема. Ако втасването продължи по-дълго(но без превтасване все пак) козунаците пак си стават вкусни, обаче структурата им не е това което трябва да бъде - започват да се доближават до структурата на хляб. При второто втасване не е нужно да се търси удвояване на обема на всяка цена, достатъчно е да се вдигне с едни 70 до 80%. При нормална температура това става в рамките на 30-45 минути. По-надолу има снимки на два козунака за по-нагледно. Вижда се разликата и във външния вид, и в структурата вътре. Както се вижда и на мен не ми се "получава" всеки път. :)
Прикачени файлове:
kozunak.jpg
Прикачени файлове:
kozunak2.jpg

За вкуса може да опиташ да добавиш захаросани портокалови корички, придават един приятен, изтънчен вкус. Проблемът е, че приготвянето им е малко тегава, да го кажем направо некреативна работа. Най-добре ... :fies: да навиеш някоя доброволка да ти ги приготви, пък ти ще намериш какво да обещаеш насреща ;) .

За любителите на купения козунак ето необходимите съставки :dance: :
Прикачени файлове:
recepta.jpg

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Яну 2014, 19:14 
Аватар

Аз да допълня Мърфи. Предполагах че Деньо ги знае тия работи и че желанието за прясна мая му иде отвътре та затова не му казах нищо преди - една суха мая 7 гр се равнява на 21 гр. жива мая. Добрите маи за мен са Д-р Йоткер, френската Саф инстант (има ги в Била) но е 11 или 12 гр., Турските Юва и Пакмая (съответно мисля 11 и 10 гр. пакетчета). Подредил съм ги по предпочитанието ми, признавам си че с турските не съм правил козунак, а само хляб и се получава чудесно.
Портокалови корички се продават - мисля в кауфланд, там съм засичал и шоколадов чипс за кукита - става за козунак идеално, освен ако не ти се занимава да си нарежеш готварски шоколад. Аромати има всякакви, вкл. и ванилена захар, въпрос на вкус и експерименти е какво да се сложи.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Яну 2014, 20:39 
Аватар

Да, на клипчетата които гледах, ми направи впечатление, че след първото втасване старателно "изпускат" козунака с премесване, понякога доста грубичко. Явно в това има някакъв смисъл, но аз не мога да си обясня защо ще караш дрождите да ти набухват козунака цял час и после ще им съсипваш труда. И после при второто втасване, не знам, нещо са се изтощили ли, що ли, но не се навдига толкова козунака. Защо се прави така?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Яну 2014, 21:07 

При някои хлябове, какъвто е козунакът се изисква равномерна структура. Това се постига като се изкара голяма част от газа вътре, а това което неминуемо остава трябва да се разпредели добре. Някак си е тъпо да се самоцитирам, но в този пост съм писал малко по-подробно по въпроса и няма смисъл да го повтарям.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Яну 2014, 22:06 
Аватар

Отдавна си мислех да постна това - Бегъли по рецептата на Питър Райнхарт с малко коментари от мен.
Характерна е за района на Ню Йорк, т.нар. Big Apple bagel’s.
Рецептата е за 12 много големи, 16 обикновени или 24 малки бегълчета.
Заготовка
1 чаена лъжица суха мая
4 ч.чаши високо глутеново брашно (400 за предпочитане, става и 500)
2 1/2 ч.чаши вода със стайна температура
Тесто
1/2 ч.л. суха мая
3 3/4 ч.чаши от горепосоченото брашно
2 3/4 ч.л. сол
2 ч.л. малцова пудра или 1 с.л. малцов сироп, мед или кафява захар. (Пробвал съм с мед – добре се получава)
За оформянето
1 с.л. хлебна сода
Сусам, едра сол, макови семене, сушен лук или чесън (вариация – пресни такива леко бланширани в олио преди това). –Тия работи ви трябват само ако обикновения бейгъл (геврек) не ви причинява вече слюнкоотделяне.

1. Ден първи: За да се приготви заготовката разбъркайте маята,брашното и водата докато се получи тесто като за палачинки в голяма купа. Покрийте купата за около 2 ч или докато сместа шупне и започне да се запенва и шупти. Трябва да си удвои обема и лесно да спада ако го боднете с пръст по средата.
2. За да приготвите тестото, в същата купа се добавя допълнителната мая и се разбърква. След това се добавя поетапно брашното , и в началото още се слага солта и малца(захарта). Разбъркайте с миксер или включете хлебопекарната докато се образува топка.
3. Преместете тестото и го размачкайте на ръка за 10 минути или с машина за около 6 мин. Тестото трябва да е твърдо, плътно, по-плътно от тестото за френски хляб, но все пак да е гъвкаво и еластично. Не трябва да остава брашно по повърхността. Тестото трябва да покрива windowpane теста описан от Мърфи по-рано и да е с температура около 22-25 гр. Ако е много лепкаво е допустимо да се добави брашно или вода ако е много твърдо.
4. Разделете тестото на парчета и ги оформете на питки.
5. Покрийте питките с хавлия и ги оставете да починат за 20 мин.
6. Подгответе две големи тави с хартия за печене и ги омазнете леко. Оформете гевреците като забиете палеца в средата на посплесканата питка така че да оформите правилна малка дупка. Приготвяме бегъл така че да чувам за фитили и после свързването им – формата е важна за културата на яденето им! Демек трябва накрая да получим нещо като питка с малка дупка в средата а не тия гевреци дето ги ядем тука в Бг.
7. Поставете гевреците на разстояние един от друг в тавите горе – долу на около 5 см. Омазнете ги лекичко и покрийте тавите с нещо. Оставете ги така за около 20 мин.
8. Проверете да видите дали бегълчетата са готови като използвате „плувния тест“. Напълнете малка купа със студена вода или леко хладка. Бегълчетата са готови да бъдат замразени във фризер ако тестово парче може да плува в продължение на 10 сек. от пускането във водата. Ако не заплува бегъла – връщате, подсушавате и чакате нови 10-20 мин. Докато заплуват. Това време зависи от температурата на ферментация и други фактори. Счита се че бегълчета в това състояние могат да седят замразени 2 дни, аз съм ги държал и повече.
9. На следващия ден, (или когато искате да печете) загрейте фурна до около 220 гр, като поставите и двете скари в средата на фурната. Заврете вода в голяма тенджера и добавете хлебната сода, може също и да се добави малцов сироп или мед, но аз не ви препоръчвам. Най-добре е само със сода или дори само вода! Пригответе си и решетъчна лъжица или нещо подобно.
10. Извадете бегълчетата от фризера и нежничко ги пуснете във врящата вода. Варете ги по 1 мин. от всяка страна, ако ви харесват по-жилавки може да се удължи варенето на по 2 мин. на страна. На мен 1 мин. от страна си ми е добре. Ако ще слагате нещо по повърхността – след като ги извадите ги мажете с яйце и ги топвате в семенцата и каквото имате там наум. След като ги извадите от врящата вода ги слагате на същата кухненска хартия в тавата, но преди това я доомазнявате малко.
11. Когато сте свършили с варенето на първата тава я шибвате във фурната като печете общо около 10 мин, и превъртате тавата на 5 мин. След като завъртите тавата на първите 5 мин. намалете температурата на фурната с 10-20 гр. Изчакайте бегълчетата да станат със златист цвят, възможно е да искат допълнително 5 мин.
12. Махнете душичките от фурната и ги оставете да си починат за 15 мин.

За бегълчета с канела и стафиди – добавете още 1 ч.л. суха мая, 1 с.л. канела и 5 с.л. захар на етапа тесто. Стафидите трябва да са измити преди употребата – за тази рецепта използвайте 2 чаши стафиди , които трябва да добавите в последните 2 мин. от месенето на тестото. Моя добавка – канелата е достатъчно за аромата, но не и за цвета, аз бих добавил и няколко лъжици Нескуик, както и повече захар!

Рецептата съм я приготвял в хлебопекарна понеже моята има програма за бегълчета. Мисля само за първото бъркане си пуснах само програма за тесто, а след 2-та часа си пуснах програмата за бегълчета.

УПОТРЕБА: За обикновени бегълчета – може просто да дъвчете, друг вариант е да се разцепи на две по средата и вътре да се намаже със сирене крема или с масло. Някои предпочитат да препекат леко средата след разрязването за да стане коричка и тогава мажат каквото искат. Виждал съм варианти и да се маже конфитюр – също става.
Сега типично по Хамерикански – за по-изстинали бегълчета вече – разбивате хубаво едно яйце. В една купа с форма като за карамел но по-широка леко разстилате малко олио да обмажете стените и го изсипвате, след това слагате разбитото яйце в купата а нея в микровълновата за около минута докато видите че почва да се надува – трябва да стане пухкаво. Шльопвате яйцето върху долната половина на срязания геврек, слагате 2-3 слайса тост –кашкавал по избор и препечен пушен бекон – 2-3 слайса, нахаквате яко люта горчица и Енджой дет се вика.
Студени обикновените бегълчета стават страшни за студени сандвичи – малко едро нарязан лук, листо маруля, един резен домат, може и малко кисели краставички, кашкавал – проволон, гауда, чедър, хамерикан чииз 2-3 резенчета и някакъв салам по избор – флорентинер, луканчица ,нещо пушено и т.н. Може и салата с риба тон – демек объркана майонеза и риба тон.
Хамериканците са луди на тема бегъл с локс и крийм чийз Lox and cream cheese – демек сцепен бегълчето го мажат с крема сирене (филаделфия естествено не с нашия сурогатен продукт дето се продава масово) и пушена сьомга. Не е лошо но не е за всеки вкус....

Канелен бегъл със стафиди– аххх неотразимо за ранна сутрин с кафенце с аромат Ванила.... най са добре пресни, като изстинат стават уникални като се сцепят по средата и леко се препекат след което се намажат леко с масълце - от препичането се отделят едни аромати ... с мирис на още.... Може и желе (конфитюр да се ползва), но на мен ми идва прекалено....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Яну 2014, 22:57 

капак при печенето ползвате ли?
Разбрах вече...НЯМА ДА ПОЛЗВАМ.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Яну 2014, 23:51 
Аватар

Пак съм аз, дето съм си наумил козунак в хлебопекарна да правя. Та с ваша помощ и няколко опита успях (до колкото е възможно, но има си ясно изразени конци, плетката си личи) и рекох да споделя. Намерих главната причина да не ми бухва козунака в електрическия ми "чувен" SilverCrest. Оказа се, че първите две втасвания на програмите, са всъщност по-скоро някакви почивки, понеже като проверих температурата и се оказа доста хладно. Не знам дали въобще си включва реотана. Лятото може и да стане втасването но зимата си трябва подгряване. Иначе докато меси си включва реотана и явно разчита на топлината акумулирана в тестото за втасването. А защо се придържам към някаква програма? Ами просто така ми е по-лесно, машината да ми брои времето. Иначе това, че втасванията са кратки не го считам за особен проблем, понеже Мърфи беше споделил, че при козунаците дългото втасване е противопоказно. Така че сега, втасвам във фурната и се получава приличен резултат без заместване на захарта с подсладител. Не забелязах различното количество мазнина да влияе съществено на втасването. Също правих опити и с различна хидратация, и наистина 55% е минимума, който всъщност е заложен в класическите рецепти за козунак, ако сте забелязали. Иначе аз, понеже нали машината ми меси, сякаш предпочитам 60%, при 55% не бухва достатъчно. Намерих и оптималната доза при която хем машината все още меси някак материала, хем като втаса и се изпече да не слагам кибритени кутийки (се събира в машината) и това е рецепта с 300 грама брашно (общо около 600 грама козунак) при машина събираща 1250 гр. хляб. Всъщност като количество, за да се събере наистина добре, максимума е 250 гр. обаче тогава качва тестото на едната бъркалка и си го върти във въздуха. Особено ако хидратацията е на минимума от 55%. - за да се омеси, трябва да помагам с дървена бъркалка. С 300 гр. след опичане почти докосва капака, но пък все още го меси добре. Сега като отработих технологията и вероятността за провал е минимална, смятам да слагам 500 грама брашно и после сместа да деля на две. Не знам само, ако запазя тестото в хладилник, дали после ще получа същия резултат. Из интернет има някакви версии, че ако се остави за една нощ тестото в хладилник, козунака даже ставал по-хубав.

Ето и точната рецепта с която приготвям БЕЗ подсладители СЛАДЪК козунак с помощта на машина за хляб SilverCrest SBB 850 EDS A1

- 300 гр. брашно пресято 2-3 пъти
- 2 яйца, отделям минимално количество белтък за намазване
- 180 минус теглото на яйцата гр. прясно мляко
- 90 гр. захар
- щипка сол
- 37 гр. краве масло
- 27 гр. олио
- 14 гр. пресована жива мая
- 1 пакетче ванилия
- 1 ч.л. ром (или ракия и аромат на ром)

Слагам маслото в канче на топъл котлон да се разтопи.
Разбивам претеглените вече яйца със захарта, солта, ванилията и рома докато се разтвори захарта (да не ми къса глутена).
В чаша разтварям маята в млякото, добавям малко захар и брашно да се получи нещо като боза.
Завъртам бавно и внимателно терморегулатора на фурната (обикновен механичен) докато цъкне и включвам долния реотан. Леко затоплената фурна ще ползвам за втасване.
Слагам бъркалките в кошничката да сочат в една посока. Това, поне при моята машина, не е обяснено в упътването.
Поливам бъркалките с разтопеното масло.
В канчето слагам на котлона олиото да се стопля.
Изсипвам в кошничката яйчената смес.
Насипвам брашното, като оформям кладенче.
Маята вече леко се е активирала, стои като кисело мляко, но без мехурчета - сипвам я в кладенчето.
Слагам кошничката в машината и подгрявам на програма "печене" само за 1 минута!
Избирам програма N3 "Пълнозърнест хляб", мисля тя е най-подходяща, въпреки, че разликите са минимални.
Избирам 750 гр. и най-светло препичане. Стартирам машината.
Програмата представлява следното:
- 15 минути подгряване на продуктите (което в оригинал не е особено интензивно, за това беше 1-та минута печене). През това време маята бухва значително.
- 12 минути месене - като забърка равномерна смес, постепенно на малки порции добавям олиото. Не се впечатлявам че маже под бъркалките - нормално е (да му мислят месещите на ръка ;)
- 30 минути втасване тип почивка (не ползвам) - изваждам кошничката, покривам я с кърпа и я слагам в топлата фурна. След втасването тестото изглежда нараснало на обем около 2 пъти.
- 13 минути месене - връщам кошничката в машината, ако се притеснявате да не започне да меси точно тогава, може да дадете "пауза" докато я връщате. По време на това месене, машината постепенно оформя макар доста мека, но стабилна топка и прибира почти всичкото тесто в нея. Също, противно на очакванията, тестото почти не спада, запазва си обема.
- 38 минути втасване тип почивка с леко разбъркване към края (които също не ползвам) - вадя кошничката, вадя тестото от нея (бъркалките отделям настрани) и го разделям на 3 или 4 части от които разтеглям с усукване фитилите. За да стане симетрична плитката, на клипчетата в интернет видях, че плетат плитката от средата към единия край и после от средата към другия край но в обратен ред. В краищата смачкват малко фитилите, за да не се разплитат. Смачканото се подпъхва под козунака. Слагам оплетения козунак обратно в кошничката (какво кощунство) и го мятам в затоплената фурна покрит с кърпа да втасва. Тук козуначето едва покрива дъното на кошничката, да се чуди човек как ще я изпълни цялата :)
- 35 минути истинско втасване, тук машината вече включва лек подгрев. В рамките на тия 35 минути връщам кошничката от фурната в хлебопечката, като мажа с белтък и ръся захар. Козуначето вече е около 1/3 до 1/2 от кошничката.
- 56 минути печене. През първите 20 минути козуначето интензивно увеличава обема си достигайки желания. Ако ви се струва, че вашето не е втасало достатъчно, тук около 5-тата минута можете да дадете пауза, за да има време да нарасне повече. Печенето прекъсвам на 40-тата минута, понеже такива обогатени теста, особено със захар, бързо прегарят, независимо че в началото сме избрали светла коричка. Понеже на моята хлебопечка реотана и е ниско и от горе почти не пече, като изкарам козуначето го пускам за малко на горен реотан във фурната, за да се опече и отгоре. Ако вашата машина за хляб е с два реотана или пък с един, но сложен малко по-високо, вероятно няма да ви се налага това последното.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Яну 2014, 20:45 
Аватар

Чест и почитания, колега [b]denyo[/b]. Днес, на работа прочетох написаното от теб, даже го разпечатах и го четох пак внимателно.
Ми, ти си герой. Най-накрая изкара рецепта за машината, така че да прави и приличен козунак.
Обаче, не ти ли се струва, че много гимнастики правиш? Вадиш, слагаш, местиш...чакаш, мериш, плетеш...
Аз казах, традиционалист съм. Когато трябва да се прави, когато му е времето правя(спазвайки рецептата на Мърфи) следното:
Сея, дупка, течностите, забърквам, замесвам... Разхвърлям се гол и... СНИМКАТА говори.
Дъщеря ни ни снима. Има и клип, ако има желаещи да чуят характерния звук от скърцаща кухненска маса, стенеща под ръцете ми. :megagrin: Не знам какво са си помислили съседите, но, честно да кажа, не ме и интересува. :megagrin: Ритмичен звук...

А го метнах на тая маса да меся, щото Мърфи е написал "гладък, равен плот". Масата е със стъкло, но не издържа на напъна. Оттогава меся на кухненския плот. По-високо ми е и неудобно, но е здраво.
А клипа е готин. Ще се посмеете. Който може да го качи в Тубата, нека ми даде мейл, защото аз не мога да го кача. Може би е редно Админите и Модовете да питам а, как мислите?

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Яну 2014, 23:11 

denyo, усилията ти както да постигнеш целта си, така и да си направиш труда да споделиш пътя към нея, така че всичко това да е полезно и за други хора са достойни за уважение. :respekt: Липсва ми само някоя снимчица... Аз лично много се радвам, че в тази тема има още една методология, и намирам че тя със сигурност ще бъде полезна за доста хора, попаднали в тази тема. :thumbs1: На пръв поглед и на мен, както и на lhristov ми се струва, че нещата са малко усложнени. В момента обаче съм в етап на релакс, след добро хапване и пийване и не съм в настроение(и състояние) да анализирам кое точно в процесите е в повече, но съм сигурен, че ти ще намериш оптималната технология, тъй че това да ти отнема минимално време, но да дава максимално добър резултат. Успех!

lhristov, недей така с тази остъклена маса, човече. Ако аз започна да меся върху това стъкло, максимум след три порции хляб стъклото ще бъде потрошено. :megagrin: Аз мисля че стандартната височина на кухненския плот(~90см) и неговата твърдост и "равнинност" са ОК, така че моля те, недей да хабиш мебелите в дневната. :megagrin: Хмм... да, наистина френското месене си е шумничко, че и може да бъде опасно за някои по-претенциозни мебели, но пък за сметка на това дава чудесни резултати.

П.П.
Някой знае ли защо престанах да получавам мейли при ново съобщение в темата?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Яну 2014, 00:05 
Аватар

denyo написа:
....... но сложен малко по-високо, вероятно няма да ви се налага това последното.

Изчетох ВНИМАТЕЛНО какво си писал ... личи ЕНТУСИАЗЪМ и ЖЕЛАНИЕ :) но за мен ЕТО УЖЕ СЛИШКОМ МНОГО както казват руснаците ... меся като хляб .. с ръце дълго време фанатично на добре затоплена стая 1 кг брашно 350 мл прясно мляко 300 320 гр захар жълтъците от 3 яйца пакетче кр масло половината в най началото половината след средата когато започвам да го внасям по малко 2 ванилии кора от лимон и МЕСЕНЕ след удвояването на обема вадя от печката в която стои на около 35 40 гр премесвам малко и поблъскам 10 тина минути в масата дела на фитили 5 ми почивка плета мажа със жълтък разбит в малко прясно мляко посипвам обилно със захар

фитилите понякога разточвам посипвам със стафиди киснати в ром и локум навивам като вита баница и сплитам https://www.facebook.com/nytkar/media_set?set=a.416352275044471.108114.100000091066031&type=3

снимките са мн големи мн на брой затова най добре у фейса ... Албума е публичен вижда се от всички

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Яну 2014, 00:45 
Аватар

Да, и аз отдавна мисля да щракна някой фотос, обаче моделите много бързо изчезват. С такова нетърпение се чакат да станат готови, че снимането е последната мисъл. НОооо, тая вечер успях да щракна поредния (може би 6-ти или 7-ми от серията сполучливи). Той се различава от другите с това, че е втасвал в хладилник 24 часа. Вкуса и структурата му наистина са различни от "близначето" му което бе направено с другата половина на тестото веднага след омесването но и двата си имат своите достойнства. Само дето сега ми се спи и ми е трудно да подбера и пообработя снимките (щраках на поразия, докато ми свърши батерията). Обещавам скоро да се отчета.

Хубавото на този форум е, че като реши да обяснява някой нещо, то се старае да е максимално точен и полезен. Това беше и моята цел в обширния ми пост. Това обаче не означава, че съм на 100% доволен от резултата. Иска ми се Виктор или някой друг който е в час с хлебопекарните, да ми каже може ли да се получи по-тънка коричка в хлебопекарна или си трябва задължително конвекция. Също, има една кисела жилка в моите и се чудя на какво се дължи (някой продукт или може би технологията?). Аромата все още трудно го докарвам. Докато меси машината е страхотен, но опече ли - почти не се усеща. Освен това, конците ми стоят някак груби, иска ми се да са по-нежни и по-лесно да се топят в устата. Имам някакво усещане, че ако вместо сегашните случайни брашна, взема някакво брашно тип 450, 400 или защо не и 350, биха били по-нежни конците. Примерно, през нощта на отложен старт я пуснах да направи един хляб със същото брашно и той си стана баш хляб "Добруджа". Аз харесвам такъв хляб, ама за козунак май си трябва друго брашно. Между другото, макар и да беше с едно и също съдържание последното ми тесто, половинката която отлежа в хладилника направи по-нежни конци.

А защо съм се захванал с машинката - ами аз никога не съм месил, нито пък съм пекъл. За мен това е висша математика. Не смятам, че бих се справил.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 376 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 26  Следваща

Часова зона: Европа/София