Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 13:36

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 376 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 26  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 13 Дек 2011, 20:35 
Аватар

Местожителство: ПловдивЪ
Въпросче, не видях да слагаш сол.Нарочно ли е или си пропуснал да го напишеш?

А да имаш някаква идея за пълнозърнест как да се направи в домашни условия?Самата суровина как да си набавим, рецепри...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Дек 2011, 20:45 

пич за солта е писал човека .. :) в последният си пост ... а суровината за пълно зърнест я има във всеки магазин ... пълно зърнесто брашно :D
майка ми прави домашен хляб в тези домашните хлебопекарни и е много вкусен ,но предполагам ръчно замесеният хляб е по добър или ..??

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Дек 2011, 20:51 
Аватар

Той писал ама кой да чете.Може би се заблудих понеже я поръсва после а не я добавя в началото.Моя грешка, извинявам се.

А за пълно зърнест...то има и суровини и суровини, може би малко насока няма да е излишна.Самата технология дали е същата или се различава е също интересно.Предполагам има разлика в месене, втасване и печене.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Дек 2011, 21:54 
Аватар

karlsson написа:
Той писал ама кой да чете.Може би се заблудих понеже я поръсва после а не я добавя в началото.Моя грешка, извинявам се.

А за пълно зърнест...то има и суровини и суровини, може би малко насока няма да е излишна.Самата технология дали е същата или се различава е също интересно.Предполагам има разлика в месене, втасване и печене.

Ами няма да стане като хяба описан от Мърфи. Суровина, ако не от магазина то от селата около вас, където сеят житни култури или от пазарите, и после с кафемелачка. Хляба няма да бухне защото няма да се развие глутен, но пък ще е полезен и вкусен. преди 3-4 дни правих хлебчета от царевично и пшенично брашно. Не бухна много и нямаше добър вид, но беше приятен. Царевицата е купена за опити със спирт(уиски) от селски магазин, мляна на ярмомелка предполагам, и я пресях на 4 различни сита, за различни експерименти. От най-ситното излезе много фино брашно, което използвах в съотношение 1 към 2 с пшенично. По принцип от 1 към 3 ще излезе по-приличен, но по-малко "здравословен"хляб. За пълнозърнест ще трябва да използвам от по едрото сито. Дори по една рецепта добавих и съвсем малко количество ечемичен малц, за аромат.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Дек 2011, 23:04 

Относно пълнозърнестото брашно... Темата е доста чепата.
По магазините има пълнозърнести брашна от различни производители. Виждал съм пшенично, ръжено, ръжено-пшенично, грахам.
Съвсем леко ще навляза в теория. Пшеничното зърно се състои от ендосперм, зародиш и обвивка(трици) - http://en.wikipedia.org/wiki/File:Wheat-kernel_nutrition.png. Най-полезните вещества се съдържат в зародиша и обвивката - мастни киселини, протеини, разтворими и неразтворими баластни вещества(фибри), витамини, минерали. Проблемът идва от там, че поради съдържанието на мазнини в тях те нямат трайност - имат склонност към гранясване. Отделно има схващане, че часове след смилането на зърното някои витамини(от B- и Е-групата) и ензими просто престават да съществуват в брашното. Всичко това го разказвам, защото при тези обстоятелства не съм сигурен в качеството на продаваното в магазините пълнозърнесто брашно с всичките му плюсове, но с трайност няколко месеца.
За да е 100% сигурен някой, че ползва пълнозърнесто брашно единственият вариант е да си го смели. Проблемът е, че мелниците които могат да направят това достатъчно качествено са доста скъпички.
Все пак пълнозърнестото брашно в магазина е много по-добър вариант, отколкото бялото брашно. Поне поради това, че съдържа баластни вещества и е с по-приемливо ниво на протеин. Чел съм, че в пълнозърнестите брашна се добавят част от витамините, добавят се под някаква форма магнезий, желязо и т.н., но не знам дали е така в България.

Иначе аз правя пълнозърнестия си хляб с квас - Sourdough. Не съм опитвал с мая, но мисля, че ще се получи. При ръженото брашно обаче мисля, че ще има проблем да се получи хляб с мая - на пакетите пише, че съдържа кисела закваска, но все пак не съм убеден в резултата. Но съм сигурен, че ако количеството ръжено брашно е до около 40-50% от общото ще стане и с мая.
Теоретично пълнозърнестото брашно би трябвало да поема по-голямо количество вода, но при мен се получава обратното - тестото от пълнозърнесто брашно, когато ползвам пропорциите като за бяло седи по-хидратирано. Възможно е това да е от това, че тестото е с квас. По принцип месенето изисква малко повече време. Втасването също като че ли отнема малко повече време. С пълнозърнесто брашно хлябът става със значително по-малък обем, по-тежък, структурата е по-плътна - няма ги тези големи отвори, както при бялото, нахранваш се с по-малко хляб.

Ами това е, като че ли. Останалото са експерименти :-).

Като стана въпрос, дали случйно някой има идея кой или къде може да ми изработи нещо такова(от базалт или гранит, d=10-12см) на поносима цена:

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Дек 2011, 23:17 
Аватар

За камъните не мисля че ще е проблем, emil emilov е твоя човек, той ще каже. А за останалата част от машинката, ще трябва повече инфо, снимки,схема.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Дек 2011, 23:26 
Аватар

Местожителство: Казанлък
Ако искаш да хрупаш и песъчинки... На времето хората, като идат на воденицата, най напред питаха кога е кован камъка.

Остап Бендер

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Дек 2011, 23:28 

ivobal написа:
За камъните не мисля че ще е проблем, emil emilov е твоя човек, той ще каже. А за останалата част от машинката, ще трябва повече инфо, снимки,схема.

На този етап ме интересуват камъните. Схемата по принцип не е сложна.

Krass, може ли да поясниш? Не съм говорил с никой, който е ходил на каменна мелница едно време.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Дек 2011, 23:44 
Аватар

Местожителство: Казанлък
Камъните се коват със секач, така че да имат повърхност, като чук за пържоли.И когато това е било наскоро, мелейки зърното, камъните се износват и колкото по скоро са ковани, толкова повече песъчинки попадат в брашното.От друга страна, мливарите винаги са криели, защото когато камъните вече се износят и станат гладки, производителността намалява. И сега се чудя от къде идва поговорката: Два остри камъка брашно не мелят. Като не е така.

Остап Бендер

Последна промяна Krass на 14 Дек 2011, 09:12, променена общо 3 пъти

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Дек 2011, 23:52 
Аватар

http://www.youtube.com/watch?v=VaCYLQfP ... re=related

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Дек 2011, 00:04 

Krass, значи един вид новите камъни трябва по някакъв начин да се амортизират, да нямат остри ръбове, за да не се изронват по време на работа? Тия скъпите немски и австрийски мелници им слагат камъни от някакъв композит - корунд и керамика и нямат нито един остър ръб, може би това им е целта - произвели са ги амортизирани :? . Но пак си ги водят самозаточващи и с живот 20-30 години.

ivobal, аз съм го гледал това видео, ама не съм толкова чевръст като пича там :datz: .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Дек 2011, 01:33 
Аватар

Яснууу, утре ще се слага най-фината решетка на ярмомелката и вечерта ще доложа.Ще смеля малко пшеница и ечемик и ще се правят експерименти както по отделно така и смес.Иначе малца може би наистина ще придаде някакъв приятен аромат ама ще трябва да почакам още няколко дни че го издухах всичкия.В този ред на мисли ако има малц в тестото то в крайна сметка дали няма да сладни леко самия хляб :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Дек 2011, 09:15 
Аватар

karlsson написа:
Яснууу, утре ще се слага най-фината решетка на ярмомелката и вечерта ще доложа.Ще смеля малко пшеница и ечемик и ще се правят експерименти както по отделно така и смес.Иначе малца може би наистина ще придаде някакъв приятен аромат ама ще трябва да почакам още няколко дни че го издухах всичкия.В този ред на мисли ако има малц в тестото то в крайна сметка дали няма да сладни леко самия хляб :?

Ааа внимавй с малца, говорим за малко количество не повече от 0.5-1 % от количеството на брашното. Захарите от малца се карамелизират и се получава тъмна и ароматна хрупкава коричка, но ако се прекали ще стане беля.
Клипчето от "ютубето", го пуснах като обща информация, от там могат да се разгледат и много други, за обща култура. Вижда се и че каналите в камъка са с по-специфична форма, която може би ги прави и "самозаточващи" се.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Дек 2011, 11:27 

ivobal е прав, малцът може да се използва в малки количества - 1 до 2 супени лъжици на килограм брашно. По този начин се явява заместител на захарта, със същите ефекти за вида и вкуса на хляба.
Малцът, обаче създава и други ефекти. Всички в този форум знаят защо се прави малц. По същата причина, когато го добавиш в хляба добавяш и освободените ензими(диастази), които разграждат нишестето до захариди. Тъй, че в умерени количества малцът би подобрил както вкуса и вида на хляба, така и целия процес на втасване(ферментация). Ако е в повече предполагам, че ще има проблеми, близки до тези, когато има превтасване на тестото, въпреки че в Англия си правят и чисто малцов хляб, който като че ли е по-близо до кекс отколкото до хляб. Да се има предвид, че е възможно в купеното брашно вече да има добавен малц.
За повече информация може да се търси в Гугъл с ключови думи Diastatic Malt и Non-Diastatic Malt .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Дек 2011, 22:46 

Местожителство: Асеновград
Вижте това .titbg.com/index.php?main_page=product_info&products_id=248&zenid=548bef82284a3717e934fe60a44eceb9 Доколкото знам камъните за мелницата не са случайни-може да са ядливи :nixweiss: пък и като се замисля колко пясък изяжда човек /особено морски/ вероятно пясъка от мелницата е нищожно количество.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 376 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 26  Следваща

Часова зона: Европа/София