Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 03 Дек 2016, 00:50

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 376 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 21, 22, 23, 24, 25, 26  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 01 Мар 2016, 16:36 
Модератор

Въпрос към колегата denyo - Използваш мастикс на прах, за какво служи той?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Мар 2016, 00:35 
Аватар

Местожителство: Варна
Ползвам мастикс от скоро. Всъщност имам го отдавна, аромата му е малко странен и не го ползвах често, но пък забелязах, че "дегустаторите" ми го харесват. Освен това имам подозрение, че като смола, може да помага за конците. Мисля, че не е задължителен, въпреки че не съм пробвал новата технология без него. Има някаква малка вероятност да има значение за конците, но както казах, за сега не знам. Хрумна ми една нова идея тия дни, че ако козунака втасва при ниска температура, шанса да му се запазят конците може да е по-голям. Ще пробвам като имам време за по-дълго втасване (при по-ниска температура естествено) след оформянето и ще докладвам задължително :) Ако някой има време, може да опита и да каже. Ясно е, че с повишаване на температурата маята втасва по-бързо, но и глутена се отпуска по-бързо. Въпроса е, на кое от двете влияе по-силно температурата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Мар 2016, 23:17 
Аватар

Дано не досаждам, но да добавя някои уточнения. Мастикса не е задължителен. Ако брашното не е силно и тестото се получи течно, добавете допълнително брашно до получаването на твърда топка тесто и намалете количеството на мазнините които ще ползвате на половина. Това е един вид "поправка" на тестото, за да се получи все пак нещо приятно за хапване. Не насилвайте обаче това тесто да втасва много, че ще превтаса. След "накисването" (допълнение между 8-ма и 9-та точки) можете да включите за 1-2 минути "печене", така машинката по-лесно ще завърти жилавото тесто. Вкарването на маслото и олиото могат да станат без помагане с дървена лопатка, ако се пускат на малки части около 10 пъти от по 1/10 за всяка мазнина.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Мар 2016, 09:50 
Аватар

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Мар 2016, 13:03 

Местожителство: София
Мисля,че вече е време да качвате и клипчета как ги правите и плетете тези страхотии!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Мар 2016, 14:43 
Аватар

Първата е класическа тройна плетка.
Втората е тази. :)
https://www.youtube.com/watch?v=Q6xohRzcBVw

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Мар 2016, 21:32 
Аватар

stanilabg не знам дали в моя Раховец мога да постигна твоя резултат, но кажи моля в каква печка ги изпече тия красавци, колко тежат, на каква температура и за колко време?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Мар 2016, 13:14 
Аватар

denyo написа:
stanilabg не знам дали в моя Раховец мога да постигна твоя резултат, но кажи моля в каква печка ги изпече тия красавци, колко тежат, на каква температура и за колко време?

denyo, т'ва хората са странни животни - аз искам да постигна твоя резултат, ти моя. :D
На въпроса.
Печката е газова, поне на 30 години. В живота си не би искал да печеш (каквото и да било) в такава фурна. Няма угодия. Всичко е на късмет. :wallbash:
При каква температура? Не знам. Термометъра за фурни си го оставих в БГ. Настроена беше на минимум. Предполагам около 140-150-160°. Въпреки това, от долната страна загоряха.
За времето. Не съм сигурен. Около 30-40 мин.
За тежестта. Изядохме ги, без да съм ги теглил. :D Използвал съм рецептата на Мърфи, като течността (мляко и яйца) беше 530 мл. на 1 кг брашно тип 650.
Впрочем, за първи път постигнах гладко тесто, което не се лепи по плота - бая си заиграх с месенето. Обаче. Докато бяха сурови, имаха много добре изразени конци. След изпичане, конците си личаха само по повърхността, а в вътрешността изглеждаха като хляб.
Друг недостатък на газовите фурни е, че изсушават това, което печете. На следващия ден след печенето, козунаците бяха толкова сухи, все едно си ги държал една седмица. :wallbash:
И последно. Не знам на какво се дължи, но винаги ми се получава тъмна, твърда кора. Било при газова, било при електрическа фурна. Използвам за намазване цяло яйце, малко мляко и малко олио. :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Мар 2016, 15:25 

Местожителство: София
За намазване ползвам само жълтък,и няма потъмняване.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Мар 2016, 09:07 
Аватар

Възможно е да е от белтъка. Но пък със същата смес намазвам курабиите, а те не почерняват. :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Апр 2016, 10:43 
Аватар

stanilabg и аз съм имал козунаци с подобна структура, познато ми е усещането. Знам, че писанията ми са дълги и не всеки има нерви да ги чете, особено ако 90% от нещата ги знае вече. Та, според мен ти е била силна фурната и освен това си ги държал повечеко. Също брашното тип 650 въпреки че има много глутен, прави подобна структира, щото има някакви допълнителни включвания, които накъсват глутена. Аз откакто спрях да слагам мазнина в началото, въпреки че правя твърдо тестото, то става доста лепкаво, но е тип 500 за баници. С дебелината на кората и аз още се боря, ако някой има идеи да казва. Основно мисля обаче, е качеството на брашното.

Покрай католическия Великден технологията ми претърпя някои корекции. Махнах неща които не са толкова важни и коригирах някои неясноти. Надявам се на обратна връзка, ако някой се осмели да пробва :)

Рецепта за козунак 2016 v.2 - "козунак с накисване, подобрена версия".

Разпространението на файла е свободно при посочване на източника:
https://www.facebook.com/denislav.dimitrov.14/posts/1163178457033841

Две еднакви козуначета, лявото опечено във фурна, а дясното в хлебопекарна:

Изображение

Козуначето печено във фурна:

Изображение

Козуначето печено в хлебопекарна:

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Апр 2016, 09:40 
Аватар

denyo написа:
Та, според мен ти е била силна фурната и освен това си ги държал повечеко.

За съжаление, не може да се намали повече - беше на минимум.
При проба с клечка, все оставаше тесто по нея.
Тук, в Словакия, използвам тип 650. В БГ съм ползвал тип 500 - идентичен резултат.
Маслото също го слагам след омесване.
Може би проблема с конците се корени в захарта - 300 гр. :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Апр 2016, 11:54 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Нарочно не взимам отнояение по въпроса с ''конците в козунака'' за да не ме обвините в разбирач
по всичко :D но баща ми е майстор 'ситничар'. Та го попитах прди малко за ''конците''
Оказа се че в козунака се слагат само -жълтъците- без белтъка и самите плетки се усукват
всяка една по отделно за да се получат прословутите конци..... та те така.... :D
Пс.. Аз май и друг път съм го питал и писъл тук защото баща ми се скара
и каза ''аз до кога ще те уча бе''... :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Апр 2016, 12:46 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
Според мен е крайно време да направим една тематична среща , посветена на козунаците. И непременно Деньо да участва!!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Апр 2016, 23:02 
Аватар

msergiev недей така, че се засрамих. По-скоро, време е да си намеря добър психиатър. За коричката да уточня, че когато намажа веднага след оформянето (преди последното втасване) с жълтък разбит с малко мляко, отгоре се получава долу-горе добър резултат. Обаче отдолу, откъм формата е малко дебеличка. Наскоро разбрах, че надписа на пакета брашно "10% белтъчини" не означавал "10% глутен". Май ще трябва да по прочета някоя технологична книжка или Мърфи ако има време да разясни мистерията. Че доста време мина в проба-грешка. Ама нали човек се учел цял живот.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 376 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 21, 22, 23, 24, 25, 26  Следваща

Часова зона: Европа/София