Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 13:49

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 192 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 18 Май 2013, 20:16 
Аватар

Здравейте,колеги и наздраве! :prost2:
Този пост"...Продължавам да се учудвам на коренно различния подход при нас и тези малко по- на запад. При нас се търси сухо и студено и се плашим от влагата и топлото и търсим бърз резултат. При тях, да речем в Италия, е топло и влажно..."ме накара да поекспериментирам сега,в началото на лятото и жегите.Ей така,за спорта,щото мезим непрекьснато,независимо от сезона.
И ТО СТАНА! МЕЗЕТО!Основен материал-рибица,свинска.Почистване от жили и др.такива,осоляване за 24 часа с едра морска сол в наклонена тавичка,изкисване за час,за да се пообезсоли най -горният и най-солен слой,притискане в пресата за грозде за 12 часа,губерка,канап,подправки като за филе елена и на гвоздея.След4-5 дни доста сухо по повьрхността,но с усещане за суровост вьтре.Увих в домакинска ХАРТИЯ,найлоново пликче и за 2 дни в хладилника.Влагата обхвана и изби по цялото парче.Още 2-3 дни на пирона и СТАНА. ГАРАНТИРАМ!
Мухи и оси не забелязах да проявяват интерес-дали черния,дали червения пипер ги гони или пьк чубрицата не се наемам да кажа,но нямаше вредители,а времето си беше много топло-25-28 по С.
Ами хайде пак наздраве :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Май 2013, 21:31 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Браво, предизвикателство си е да сушиш месо в топло и влажно време. За по-голяма сигурност, към подправките не е лошо да се добави чимен. Има силно антисептично действие, гадинките бягат от него и от рибичката става страхотна кайзер-пастърма. :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Май 2013, 20:44 
Аватар

Така е,но ще слагам чимен при кайзероване.Сега сме на филе Елена.Всьщност,по-важното е,че и в горещината НЯМА ПРОБЛЕМ да се направи вьлча салата.Повторих упражнението и пак си е както трябва.Че и на колега направих...Ами за сега е това!
Наздраве!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Май 2013, 21:59 
Аватар

Здравейте,колеги и наздраве!
Този пост"...Продължавам да се учудвам на коренно различния подход при нас и тези малко по- на запад. При нас се търси сухо и студено и се плашим от влагата и топлото и търсим бърз резултат. При тях, да речем в Италия, е топло и влажно..."ме накара да поекспериментирам сега,в началото на лятото и жегите.Ей така,за спорта,щото мезим непрекьснато,независимо от сезона.
И ТО СТАНА! МЕЗЕТО!

Т.к. виждам препратка към моя пост: респект към колегата опитал ... аз се разпилях. Със здраве да мезиш :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Май 2013, 20:07 
Аватар

Благодаря,колега!
Мезя си,а и част от колегите ми се радват на вкусно мезе :prost2:
Прави спокойно,вече за четвьрти пьт през последните 30 дни правя упражнението и проблеми НЯМА! :cooler: :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Яну 2014, 17:45 

Местожителство: Добрич
Тук приготвих рибиците и малко шарено месо.Отделните парчета месо ги правя с различни подправки за по-голям асортимент :megagrin: :prost2:

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Яну 2014, 21:17 
Аватар

Най-после, след близо година, някой се престраши да направи мезе, различно от козунак :lol:
Да ти е вкусно, внимавай, че рибиците бързо изсъхват!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Яну 2014, 16:12 

Местожителство: Добрич
hartt написа:
Най-после, след близо година, някой се престраши да направи мезе, различно от козунак :lol:
Да ти е вкусно, внимавай, че рибиците бързо изсъхват!

Благодаря!!!
Няма страшно ,не можаха да пресъхнат щото дъщерята зема половината а другата половина сина я начена леко сурова :megagrin: :megagrin: :megagrin: .Нека нали за тях го правя! :megagrin: :megagrin: :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Яну 2014, 21:00 
Аватар

Здравейте !
Вчера заколихме прасчо (поредното) и днеска беше денят за прибирането на всичко месно и костно (наша традиция)
Сложих половината от едната външна рибица в една голяма тенджера със солен разтвор (3 литра вода - 1 кг сол)
Тука доста ще са поспори и ще ми викате ,че може да е грешно но експеримента си е експеримент !
Мисля да го държа 2 дена смятано от днеска вечерта в саламурата, после да го накисна във обикновенна вода за няколко часа да се отнеми солта , да го пристегна с нещо за още няколко часа и да му слагам подправките и дето са вика на гвоздея.
Ще ме посъветвате ли за нещо допълнително ,като например какви подравки ще го направят по ароматно освен стандартните , нещо по "изискано" като филе Елена може би не знам ,някоя друга хитрост както казват :)

Това си остава един експеримент за мене ,защото за първи път правя нещо подобно :D

Може да си разочарован ако не успееш, но си обречен ако не опиташ!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Яну 2014, 23:05 
Аватар

gorskiq написа:
Ще ме посъветвате ли за нещо допълнително ,като например какви подравки ще го направят по ароматно освен стандартните , нещо по "изискано" като филе Елена може би не знам ,някоя друга хитрост както казват :)

Те повечето са си стандартните. Ако искаш, можеш да рискуваш някое парче със зелена смеска - майорана+самардала. Въпрос на вкус, пробвах с майораната и ми хареса, самардалата си я слагам стандартно, имай наум, че е предимно сол!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Яну 2014, 11:18 
Аватар

Местожителство: Плевен
svata65 написа:
Това е и крайния резултат.Този път го правих по метода на мокрото осоляване за 4 дни и след това част от месото опуших ,а друга поръсих с подправки,

С какво дърво пушиш месото?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Яну 2014, 20:29 
Аватар

Втори опит за италиянското Lonzino. Всъщност, това си е свинска пастърма от контрафиле. Сухо осоляване и ограничени подправки: черен пипер, самардала, сушен лук и сушен чесън на прах.
Изображение
Миналата година остана недосушено (14 дни), тази година (1,5 месец, но при по-висока влага) се пресуши и трябва сериозен нож за нарязване. Няма как да се сравняваме по условия с промишлените производители :muede:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Яну 2014, 07:27 
Аватар

vnnaidenov написа:
svata65 написа:
Това е и крайния резултат.Този път го правих по метода на мокрото осоляване за 4 дни и след това част от месото опуших ,а друга поръсих с подправки,

С какво дърво пушиш месото?

:help:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Яну 2014, 07:56 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
Хайде и аз да се включа в темата :) .
Значи ще правя филе "Елена",един колега ме нави .
Що ще даваш по 22 и повече лева за килограм като може сам да си го направиш.
Та речено сторено сега една рибица отстоява в тавичка под наклон засипана с 1 килограм сол.
Етап едно ще завърши петък вечер осоляване за три дена на студено (то днес го дават -17 градуса).
След осоляването ще следва пресоване за оформяне и т.н. .
Ще докладвам по късно какво ще се получи пък може и снимки да кача.
:kaffee2: :buch: :computer:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Яну 2014, 10:44 
Аватар

Парчета дебели по 5-6 см.
24 часа в морска сол.
Изкисваш за час-два в студена вода и затискаш между две плоскости с тежест пак за 24 часа.
Подправки по избор.Не прекалявай с черния пипер.ЛЮТИ.
За кайзер пастърмата се прави каша от счукан чесън,червено вино и подправки.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 192 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13  Следваща

Часова зона: Европа/София