Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 00:42

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 192 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 9, 10, 11, 12, 13  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 14 Дек 2015, 20:19 
Аватар

няма ли мезета тази година

Прасето още малко :cry: ,та за това!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Ное 2016, 13:50 
Аватар

Имам ВЪПРОС : А бе колеги чета днес рецепти за пастърма , бут по еленски и прочие благинки .Навсякъде пише че има голяма трайност до 5 6 месеца . Как го постигат това ? При мен максимум седмица и ...... СВЪРШВА ...особено по тва време ,когато виното е готово :) А иначе разбрах някой истини за осоляването и последващото изкисване :buch: .Оказва се че няма значение колко време ще стои месото в солта ...достатъчно е след това 24 часа изкисване с 2 4 пъти смяна на водата за да стане ТАМАН на вкус /МОЯ вкус/ нито мн солено нито недосолено . Забелязах че след 2 ден месото става на " треска " един вид твърдо .Това е ясен знак че е готово ...... повече време АКО ме мързи или нямам време . Успях да приготвя 10 тина кг с различно време за осоляване ,но с еднакви подправки .Разлика във вкуса няма .... Има само един "проблем" . Има ли го месото има и гости :)
Оказа се че пресоването е само за външен вид ,и докато за суджук е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО при монолитно парче месо няма значение . Не ползвам морска сол а най евтината която намеря .Всепак отиват 3 4 кг сол за едно зареждане ....даже се замислям за непрекъснат цикъл ...по време на осоляването се отделя доста вода примерно около 20 % от теглото на парчето месо :( ,но това е цената ....... периодически изливам . А за сега най много вода изтече от бут без кост който взех от метро ....да си напомня да не купувам от там :) ............... Ако някой не е разбрал защо е този пост ... ХВАЛЯ СЕ БРЕ :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Ное 2016, 13:56 
Аватар

Хвали се, хвали се ...., после да няма пак: :lol:
hanibal написа:
Има само един "проблем" . Има ли го месото има и гости

Но, пък.... за какво са ни хубавите питиета и вкусни мезета, ако не ги споделиш с приятели, да усетиш насладата по лицата им, да чуеш похвалите от техните уста и да видиш благородната завист в очите им. :prost: :thumbs1:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Ное 2016, 14:50 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
Имам една вметка по темата:Баба ми навремето когато солеше "нещо"-сланина,зеле или месо-абе каквото и да било,винаги "печеше" солта във фурната.Питал съм и отговора е бил: Аз така си знам от мойта баба.
Мога само да предположа че се прави топлинна дезинфекция на солта,за да не се вкарат зарази някакви. :!:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Ное 2016, 16:51 
Аватар

Местожителство: София
Доколкото знам отнема от влагата на солта изпичането й. Някои слагат по два пъти сол на 12 ч. а с така изсушената - веднъж.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Ное 2016, 19:22 
Аватар

Местожителство: Плевен
hanibal написа:
ХВАЛЯ СЕ БРЕ

Ей,Рене,не се хвали.Ще дойдат немците и ....................................... нанайсе бахур и луканка. :megagrin:
Свинско и телешко осолявам 24 часа със суха сол.Доволно,извлича водата от месото без да става пресолено.Като се има в предвид че,парчетата месо са с дебелина 5-6 см.Вчера заложих пилешко филе с 200 гр. сол на литър.,да видим кво ще стане.
Сега залагам хамсийка,мммммммммммммм,150 гр.сол на литър.Експерименти си правя :) Според мен,осоляването е индивидуално,въпрос на вкус,казало кучето и ;)
Тази вечер менюто е:пържен зарган,печени чушки с чесън,кротмач(кътък)лека вечеря.ХВАЛЯ СА БРЕ! :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Ное 2016, 20:28 
Аватар

vnnaidenov написа:
Тази вечер менюто е:пържен зарган,....лека вечеря.ХВАЛЯ СА БРЕ!

Е с този мазен зарган, че и пържен, много лека ще да е.
И ти не се хвали, че веднъж вече ви казах, на два часа път ми е Плевен :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Ное 2016, 20:48 
Аватар

Местожителство: Плевен
pentcho написа:
този мазен зарган

Ако си тръгнал,връщай се,изядохме го. :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Ное 2016, 20:57 
Аватар

Хамсийката не сте, пък и Мони няма да ме върне :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Ное 2016, 00:39 
Аватар

Ай на минаване през Левски ОБАДЕТЕ СЕ ..... да одим на Мони на гости СИЧКИТЕ да споделим опит да се дегустираме и те така
:)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Ное 2016, 01:00 
Аватар

hanibal написа:
Ай на минаване през Левски ОБАДЕТЕ СЕ ..... да одим на Мони на гости

Така като гледам картата, ние от западната част ще минем първо през Плевен, на път за Левски :)
Но с тия мезета дето правиш, не може те уплашим. :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Ное 2016, 10:17 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
hanibal написа:
да одим на Мони на гости СИЧКИТЕ да споделим опит да се дегустираме

Нема проблем, само хапнете нещо по път щото при мен се мези не се вечеря.... :lachtot: :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Ное 2016, 20:09 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Аз ей така леееекичко да напомня, че на срещата опитахме разкошни, тънко нарязани мезета. Майсторите има какво да ракажат ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Ное 2016, 23:15 
Аватар

Ами да разказват де .... Що мълчат?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Ное 2016, 23:32 
Аватар

Местожителство: София
Пфф, на майтап започна, а се оказа, че се вкарах в голямо приключение и съм леко бесен, най-вече на себе си. :explode: Ама нейсе...
Онзи ден разбрах, че вече съм горд собственик на 1/2 черно прасе, от тия полудивите. Нито имам опит с разфасоване, транжиране, нито пък имам достатъчно фризерно пространство. УжасТ!!! :x
Явно ще се наложи и консервиране чрез осоляване.

Но зад ъгъла дебне... ТРИХИНЕЛОЗА! :shock:

Поразрових из нета, а там пише, че изследване за трихинелоза в София се прави само в сградата на бул. "П. Славейков" 15А, където е Агенцията по храните. Там има и още няколко подобни инстанции. И се прави само в София, за други градове няма инфо. Не ми се вярва това да е единственото място и да няма други лаборатории - частни. Все пак има стотици ловни дружинки, вероятно с хиляди единици отстрелян дивеч, плюс домашни прасета и кой знае още какво.

Моля, ако някой има информация по въпроса да я сподели. Нямам проблем да контактувам с Агенцията по храните, но искам да съм малко по-подготвен за това. Там вероятно ще искат една чанта бумаги с пробата. (Намерих в нета "Наредба за..." Не е истина какви процедури има и какви документи искат.) Няма как да им ги осигуря.
Искам частно изследване на проба, без издаване на сертификат/документ. Но да е достоверно.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 192 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 9, 10, 11, 12, 13  Следваща

Часова зона: Европа/София