Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 22:47

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 192 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 13  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 13 Дек 2012, 21:56 
Аватар

Местожителство: София
И тоя чимен от магазина ли си го доставяш? Зърна, стрито, прах? Какво представлява?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Дек 2012, 21:57 

да...последно от Хит го взех стрито на прах

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Дек 2012, 22:34 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Qui-Gon Jinn написа:

И последно. Чимен и сминдух едно и също нещо ли е? В нета данните са диаметрално противоположни. Ако са различни неща, къде да търся чимен, че нещо не съм го виждал по магазините. Или има и друго име?

Днес си купих от 'метро' подправка на MERCURY FOODS за пастърма http://mpp.bg/index.php?page_id=3111&show=30500
и за суджуци http://mpp.bg/index.php?page_id=3111&show=30501
не знам може да ги има и в други магазини....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Дек 2012, 23:22 
Аватар

Мерси и на двама ви. :)

Няма ли някой мнение за осоляване на различни меса в обща саламура? :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Дек 2012, 09:29 

http://tealandbg.com/index.php?main_pag ... 0%B5%D0%BD

не осолявай в един съд различни видове месо ,моят съвет е направи първо сухо осоляване поне 7 дни и после поне толкова в саламура и после обезсоляваш,притискаш и третираш с подправки и сушиш ... :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Дек 2012, 20:54 
Аватар

Благодаря за линка и съветите. Предполагах, че всеки би отговорил да не се осолява различно месо в един съд. По убедително щеше да е, ако се каже и защо. В силно солената и студена среда месата едва ли ще обменят аромати и вкус. А за друга причина не се сещам.

Нов проблем! :explode:
Не мога да намеря селитра. Първо отидох в аргоаптека (на "Вардар"), където ме убедиха, че такива неща не се продават в агроаптеки. Предлагаха ми амониева селитра, ама не става. Имало било по супермаркетите при подправките. Има - дъръжки! :x Обиколих Кауфланд, Била, Лидъл, ЦБА и Фантастико. Не са и чували даже.
Някой, ако има идея или инфо, моля да помага. Само не ме пращайте в някой интернет магазин, че нямам време. Утре осолявам. Благодаря предварително.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Дек 2012, 21:51 
Аватар

Е те в една чиния , а пък няма да обменят мирис , вкус и т. н!.Виното е в отделен съд , а сложи нещо друго до него -кис. зеле , нафта , не в не го , и дали няма да се промени тотално :klugscheisser: Просто не може на едно и също място да се осолява месо от различни видове животни.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Дек 2012, 09:11 

въпреки ,че не харесваш моите съвети ше си позволя да ти кажа,че претесненията ти са излишни относно силитрата :) не е нещо без което не може ,дори е за предпочитане да липсва за заместител използвай до 2 гр захар ,хубав коняк дори и витамин С . успех

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Дек 2012, 10:44 
Аватар

Може и да го пише по дебелите книги,
но не виждам основателна и неотложна причина
от друго освен сол и пипер, на парче месо и сланина,
което ще свърши най-късно до Нова Година!!!
А?! Добър ли съм, а ? :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Дек 2012, 10:50 

така де НГ..но аз например харесвам месото да е червено...а не да посивява в периферията...,а без селитра това няма как да стане...лично на мен ми дреме за селитрата,мога да я ям с лъжица :megagrin: сравнена с гадостите на работата ми ,селитрата ми идва като роза))))
Qui-Gon Jinn написа:
Предлагаха ми амониева селитра, ама не става..

Защо бре...аз такава ползвам...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Дек 2012, 11:01 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
ilu6a написа:
така де НГ..но аз например харесвам месото да е червено...а не да посивява в периферията...,а без селитра това няма как да стане...лично на мен ми дреме за селитрата,мога да я ям с лъжица :megagrin: сравнена с гадостите на работата ми ,селитрата ми идва като роза))))
Qui-Gon Jinn написа:
Предлагаха ми амониева селитра, ама не става..

Защо бре...аз такава ползвам...

ilu6a не се майтапи с тези неща, че някой наистина ще сложи ''амониева селитра''/тор/
и ще станат големи бели. :shock:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Дек 2012, 11:04 
Аватар

Абе чак големи бели няма да станат от 1-2 грама, ама аз предпочитам да го намажа с кашичка от чесън и сухи подправки и няма сиви крайчета.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Дек 2012, 11:06 

MONI BARONA написа:
ilu6a не се майтапи с тези неща, че някой наистина ще сложи ''амониева селитра''/тор/
и ще станат големи бели. :shock:

Не бе,аз сериозно...и при това от край време...една на топчета такава..колко пък да съм изял до сега...има няма 30-40грама)))
Поне на децата не давам,ама от гледна точка сурово месо да не ядът....
Май съм пообъркал яката...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Дек 2012, 11:09 

чесън и чимен задължително +подправки по вкус. когато месото първо е подбрано правилно,почистено от жили,ципи и ОСОЛЕНО, и узряло достатъчно дълго време всичко си е наред . все пак си правим продукт,който да е чист от химикали ,лично мнение :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Дек 2012, 00:21 
Аватар

Селитра в София няма, тва е положението! :x Не си губете времето да търсите на обичайни места. Изръчках всичко - аптеки, аргоаптеки, ветеринарни аптеки, хипер- и супермаркети, пазари - НЯМА! В "Технополис" не търсих, ама... :megagrin:
Днес се сетих, че преди години попаднах случайно на една фирма, някъде из Северната промишлена зона, за колбасарски консумативи, където продаваха включително и "пушек на прах" :o , ама убийте ме, не се сещам къде точно беше. Споменава се в нета за някакъв магазин до Централни гробища и за някаква база в Казичине, ама не`ам нерви вече. Писна ми, без селитра ще са.

Впрочем, мръвките вече киснат в сол, ярешкото - сухо осолено, свинското - в саламура. Поне 10 дни ще е така, после ще видим какво ще ми скимне. Новата година е голям дразнител да мина по по-кратките срокове, но... имам още няколко дни да наблюдавам процеса и да реша.

ika написа:
въпреки ,че не харесваш моите съвети ше си позволя да ти кажа,че претесненията ти са излишни относно силитрата :) не е нещо без което не може ,дори е за предпочитане да липсва за заместител използвай до 2 гр захар ,хубав коняк дори и витамин С . успех

ika, не съм казал такова нещо. Даже благодаря, че даваш идея за заместители. Що да не сложа малко витамин С сега. С хубав коняк ми свиди да го черпя. :D
Просто смятам, че не всичко написано трябва да се прилага буквално, а да има малко конкретика и творчество. Например, от ярешкото ми се получиха 3-4 парчета съвсем тънички, под 1 см. Ами, нужно ли е да стоят осолени толкова, колкото и дебелите. Според мен - не. По-бързо ще се осолят. И още, днес размествах парчетата, както навсякъде пише - горните отдолу и обратно. И резултатът беше, че се прецаках. Хубаво си бяха покрити и със сол отвсякъде, пуснали си сока, покрити... И като ги разместих, не могат да се нагласят както бяха и щръкнаха отгоре. Трябваше да посипвам още сол.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 192 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 13  Следваща

Часова зона: Европа/София