Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 12:36

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 192 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 13  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 03 Яну 2013, 17:35 

Местожителство: Добрич
Пропуснах да кажа ,че месото и гърдите след мокрото осоляване сложих в голяма тенджера и ги заварих на котлона до достигане на 80 градуса на водата.След това ги извадих и веднага охлаждане в студена вода за 10 минути.След изсъхване 2 дни ,опуших.
Наздраве на всички :prost:
Прикачени файлове:
Изображение0751.jpg

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Яну 2013, 22:17 
Аватар

Здравейте, един въпрос:
- досега съм осолявал по сухия метод, било той балкански /прим. 20 дни затрупано във сол осоляване, 3 дни обезсоляване - несигурен резултат/, или италиянски /натриване със 18-25 г. сол за прим. 12 дни и само изплакване преди сушене - много по-балансиран резултат/;
- мокрият начин за осоляване си има предимството на пестене на време. Използвал съм пак нашенска рецепта - 12-24 часа в наситен разтвор на сол /яйцето/ - е, няма толкова солено нещо;
- преди Нова година, поради липса на време, си осолих две свински бонфилета в разтвор 24 часа, по някаква рецепта от американски форум - спомням си, че беше малко солта в разтвора и нямаше изплакване. Малкото количесто сол ме притесни, но резултатът беше перфектен. За съжаление, се беше намесила и ракията и убий ме, нямам спомен за пропорциите и не мога да намеря сайта.
- тук има 2 рецепти: първата на Свата - 25г. сол на литър вода 1-7 дни, евентуално обезсоляване и по-долу друга: 80 г. сол на л. вода, пак с обезсоляване.

Ако някой случайно е пробвал рецепта за краткотрайно осоляване с по-безсолен разтвор и без нужда от обезсоляване, моля да сподели.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Яну 2013, 22:35 
Аватар

Местожителство: София
Казаха ми, че оня ден Звездев дал някава рецепта: Дупчене на месото, киснене само 24 часа в солен разтвор, после подправки и сушене. Дори без притискане. Малко ми се струват 24 часа. Не разбрах колко солен разтвор е казал.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Яну 2013, 23:51 

преди две три дена ми изпадна конско от Пикадили..-.сол препечена във фурната,осоляване, обезсоляване сушене и притискане с люти подправки...само люти(бели и червени мнооого люти пипери) ,без аромат да не потискат аромата на конското...след 20тина дена ще споделя)))

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Яну 2013, 09:59 
Аватар

Изчистих и осолих едно телешко сърце. Но в интернет пространството срещам поне 2 различни рецепти, едната 7 дена в сол след това отново около 7 дена с саламура от сол. Обезсоляване 6 часа и съхнене, но преди малко срещнах и друга рецепта само в саламура 12 часа, след това измиване на сърцето, подправки и съхнене. Вие имате ли изпитана рецепта ? Знам че тук във форума съм срещал, но немога да я намеря? Помощ :respekt: :gott: :gott:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Яну 2013, 10:14 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
student написа:
Изчистих и осолих едно телешко сърце. Но в интернет пространството срещам поне 2 различни рецепти, едната 7 дена в сол след това отново около 7 дена с саламура от сол. Обезсоляване 6 часа и съхнене, но преди малко срещнах и друга рецепта само в саламура 12 часа, след това измиване на сърцето, подправки и съхнене. Вие имате ли изпитана рецепта ? Знам че тук във форума съм срещал, но немога да я намеря? Помощ :respekt: :gott: :gott:

pa4o_ivanov написа:
пастърма от телешки (свински ( сърца .изрязват се ивици 2-3 см очистват се от жилки и лои поставят се всъд и се засипват със сол 4-5 дена подправки за месо по избор се заваряват след като истинат се залива изваденото и почистено от солта месо след 24 ч месото севади подсушава се овъргаля се в червен пипер ичубрица суши се 7-8 дни почти никои не познава че е от сърце .има ли вино

:D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Яну 2013, 10:47 
Аватар

:zauf2: :sauf: :respekt:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Яну 2013, 20:35 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Аз пък приключих с експеримента по рецептата от borisgp. Приключих в буквалния смисъл, нищо не остана :megagrin: Не бях правил пъстърма и ми беше доста интересно. И аз ползвах сместа на Меркурий, но добавих липсващите съставки. Когато заложих месото (телешко контрафиле) времето беше идеално - сухо и студено. Май беше преди Коледа обаче след това започнаха дъждове и снегове, а се наложи да пътувам доста, та го прибрах във хладилника за да не мухляса на влагата отвън. Лека полека поизсъхна и на вкус беше много добре. Посмали се, но си е в реда на нещата. Оттам очаквах да стане по-солена, но си беше екстра. Като цяло съм много доволен :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Яну 2013, 21:22 
Аватар

Flanker написа:
... времето беше идеално - сухо и студено ... обаче след това започнаха дъждове и снегове, а се наложи да пътувам доста, та го прибрах във хладилника за да не мухляса на влагата отвън. Лека полека поизсъхна...очаквах да стане по-солена, но си беше екстра....

Продължавам да се учудвам на коренно различния подход при нас и тези малко по- на запад. При нас се търси сухо и студено и се плашим от влагата и топлото и търсим бърз резултат. При тях, да речем в Италия, е топло и влажно, но те препоръчват при пастърмата сушене при температура 12-15С и 75% /критичен минимум 10С и 50%/, сушат с много месеци, че и години. Досега няколко пъти съм правил пастърма на открит балкон, изсушава се за отрицателно време и се пресолява. В хладилника резултатът е същият. Сега ще се пробвам по западната рецепта и за доста по-дълго време.

P.S. По отношение на салами /луканки, бабеци и пр./ мисля, че сме едни от най-добрите. По отношение на целите осолени меса, обаче, италиянците и може би някои други, са напред.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Яну 2013, 20:43 
Аватар

Да, доста са напред италианците. За пример може да погледнем прошуто крудо, панчета, капиколло и други подобни.

Аз изсуших само едно парче от бута за по-малко от две седмици. Първо обилно осоляване със сол и захар, след 2-3 дни между две дъски със стеги, докато спре да капе(1-2 дни). Даже го и пресуших леко.

Ригана стои много добре. Месото е оваляно в червен пипер, риган и дискретно количество сминдух или там как се казва. Първите 3-4 дни стои на затворено в стаята, после отваряме прозореца, когато не вали и няма мъгла. Като казвам стаята имам предвид стая, която не се ползва и температурата в нея е близка до външната.

Имам и суджуци сушени, ако искате мога да снимам. Ако пролетта закъснее последната връв се закачва около 10 март и то за тънки мезета.

Всъщност пресоването го открих тази година. За в бъдеще все така ще суша, ускорява процеса. И май всичко си е до климат...

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Яну 2013, 21:46 
Аватар

Илиян Илиев™ написа:
Изображение

Мда, апетитно изглежда. Аз правя поредния експеримент по другата технология, италиянска бресаола - вайсбрат 0.8 парче, сухо осоляване с 20г. сол/кг., 17 г. захар и подправки /хвойна, самардала, майоран, ч.пипер и розмарин - ммм, жал ми беше да ги изплаквам, ама такава е рецептата/ за 7 дни и ще суша поне 20 дни, ще споделя.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Фев 2013, 13:54 

Прикачени файлове:
Изображение0757.jpg

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Фев 2013, 13:58 

Прикачени файлове:
Изображение0756.jpg
Пък нали беше и празник :D ,заклахме и два петела.Хем спазваме традициите ,хем пилешко за диета :D .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Фев 2013, 14:03 

От опит ще споделя ,че наистина при сушенето на месото ,без значение от коя част на трупа е ,че трябва да се притиска.Това последното не го притиснах и вътре остана леко сурово,а от вън хвана коричка.Сега това ще го притисна .Вече имам рендосани дъски от акация.Дебели са 2см и са широки 20см.Преди да се притисне месото трябва да се увие в тензух.Така при притискането месата остават със правилна форма т,е, имат търговски вид.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Фев 2013, 17:18 
Аватар

Да докладвам и аз най-сетне резултата от мойта сага, която приключи преди седмица.

Със свинското резултатите са прилични, доста прилични, особено ако се има предвид, че ми беше за сефте.
Да пипомня: Две седмици в солена саламура, Шест-седем часа на леко течаща вода, овкусяване, едно денонощие яко стегнато и под наклон за изцеждане. Около три седмици сушене на открито.
Рандеман - около 60%. На вкус е лекинко по-солено отколкото ми се иска, но за мезе е иделно.

Изображение

С ярешкото обаче се провалих или почти...
Третирах го една седмица само в сол и една седмица в солена саламура. После 24 часа изкисване на леко течаща вода. Овкусяване, стягане и сушене около 3 седмици навън.

В резултат имам нещо като криви феродови накладки с подправки :megagrin: , без вкус, абсолютно безсолни и като се режат на тънко се ронят и чупят, не се огъват.

Изображение

Изображение

Добре, изпуснах ги да пресъхнат, дълго ги обезсолявах (въпреки, че всички рецепти и съвети казваха - едно денонощие), но защо е без вкус месото, не мога да разбера... Както и да е, няма да му се размине и на него в някоя манджичка. А в краен случай - кучето и то човек! :megagrin:

Благодаря на всички, които ме окуражиха се включиха със съвети. :)

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 192 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 13  Следваща

Часова зона: Европа/София