Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 16:19

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 30 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Свинска кожа
МнениеПубликувано на: 30 Дек 2012, 18:33 
Аватар

Местожителство: Перник
Justy написа:
От тези кожички правя две неща:
- пача - 1 кг. кожички, 1/2 кг. месо се варят със сол и чер пипер около час и половина. Като поизстинат малко се режат на парченца и се сипват в тавичка и се заливат с бульона. Добавя се счукан чесън / може да се добави преди консумация /
- имитация на шпекована сланина. Сланината я шпековам с : чесън, чер пипер, дафинов лист. С тези кожи процидирам така : развивам ги върху фолио за готвене, посипвам равномерно компонентите за шпековане плюс сол. Увързвам добре със здрав конец. Варя в зелева чорба около 2 часа. Завивам във фолиото и оставям да зрее около 2-3 седмици. Направо е мозък :zauf2:

Мой човек :megagrin: :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Дек 2012, 19:52 
Аватар

Най-обичам като опърлиме прасето и да си късам направо от него кожа с буркан червено вино в едната ръка. Несравнимо е. За съжаление последния ми такъв спомен е отпреди 6-7 години...

:prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Дек 2012, 16:47 
Аватар

Местожителство: Казанлък
+1 Най-удобната чаша е компотеният буркан :thumbs1:

Остап Бендер

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Яну 2013, 22:12 
Аватар

Местожителство: София
:) Здравейте, имам нужда от помощ. Подариха ми малко сланина и не знам как да я приготвя. Моля някой да ми каже :?: :?:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Яну 2013, 07:01 
Аватар

Ето как.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Яну 2013, 19:37 
Аватар

Използвайте ги редовно! :megagrin: Свалят пикочната киселина/подагра/ , холестерола и кръвното налягане :google:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Яну 2013, 22:12 

Недей така-някой ще повярва за холестерола...както и за подаграта.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Яну 2013, 22:27 
Аватар

:megagrin: Е да питат чичо Гугъл, ама най добре по далека от такива мезета, не че не са вкусни , ама се разписват яко в здравната книжка на организма , организмът помни цял живот :klugscheisser: Абе хората са го измислили като и какви мезета , ние няма нужда да откриваме топлата вода ,че боли !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Яну 2013, 13:35 

ilu6a написа:

точно си е така илийка но това е друга тема но ,който иска да се порови малко и ще разбере,че холестерола е една заблуда а сланината е доста полезно ядене а подаграта се влия добре от мазнините и зле от сухите меса /белтъчини/ .. :) яжте мазни пържоли за да сте здрави

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Яну 2013, 18:01 
Аватар

ika написа:
ilu6a написа:

точно си е така илийка но това е друга тема но ,който иска да се порови малко и ще разбере,че холестерола е една заблуда а сланината е доста полезно ядене а подаграта се влия добре от мазнините и зле от сухите меса /белтъчини/ .. :) яжте мазни пържоли за да сте здрави

Колеги темата навлезе в една много специфична област- диетология и обмяна. Не знам колко специалисти има тук, но се изказват мнения които са доста спорни.
Бих посъветвал всички да се придържат към умереност във всяко едно отношение.
P.S. Основен фактор в генезата на подаграта е обмяната на пурините, а тя е в пряка връзка с мастната обмяна, тук вече се включва и въглехидратната обмяна, така че, нещата не са така прости - сланината е вредна - полезна, но както се казва това е друга бира.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Яну 2013, 18:21 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Колеги яжте, пийте и си носете новите дрехи защото като отидем 'там' след време
а това е неизбежно, никъде не пише; той беше свестен не яде кожа не пи ракия.
Пише само роден /еди кога си/ починал /еди кога си/.Аз даже съм казал на моите
да ме зариват до кръста седнал, да не дават пари за паметник :lachtot: , това е в кръга на майтапа. наздраве :prost:
Пс АЗ много обичам кожа със сланинка+расолна трушия и сливова ракия ,въобще не ме интересува холестерола колко ми е.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Яну 2013, 20:59 

Orel написа:
ika написа:
ilu6a написа:

Колеги темата навлезе в една много специфична област- диетология и обмяна. Не знам колко специалисти има тук, но се изказват мнения които са доста спорни.
Бих посъветвал всички да се придържат към умереност във всяко едно отношение.
P.S. Основен фактор в генезата на подаграта е обмяната на пурините, а тя е в пряка връзка с мастната обмяна, тук вече се включва и въглехидратната обмяна, така че, нещата не са така прости - сланината е вредна - полезна, но както се казва това е друга бира.

вярно е че е друга бира и затова съм се ограничил в коментарите си и не правя категорични заключения въпреки ,че има вече доста нови изследвания,които подкрепят тази теория... :) да не говорим за холестерола :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Ное 2016, 08:01 

Виждам, че темата е стара, но тъй като все още се продава подобен продукт - свинска кожа и сланина, ще споделя моя опит. Кожата я пърля с малка горелка до черно, както се прави на самото прасе. Потапям във вряла или студена вода и я оставям за няколко минути да постои, ако водата е студена. После я пльосвам на дъската и изстъргвам идеално с нож. Изплаквам и наливам к'вото трябва в една чаша. Сядам на масата и след малко питам жената кога пак ще ходим до Била, че да си взема кожичка. Сега я продават със сланина. Ако е крехка, осолявам по някой от познатите начини. Ако е жилава - варя във солена вода и става веднага за консумация. Жилавата може да се осоли също и после да се вари или се реже на дребно за готвене - в пачата или друго ястие. Кожата си я поръсвам със сол и си я хапвам, но за по-сигурно понякога я попарвам с вряла вода, ама мисля, че горелката добре я дезинфекцира. Ако ми е в повече - осолявам в компотен буркан с вода и сол. С малко проби всеки ще си намери правилната технология!
Да напомня, че при пърленето повърхността трябва много да почернее, да се овъгли. Така от суровина за цървули се превръща в разкошно мезе. Докато е неосолена и ако е със сланина се погажда добре и с барбекюто.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Ное 2016, 08:26 
Аватар

Местожителство: Плевен
stefanbg написа:
Кожата я пърля с малка горелка до черно, както се прави на самото прасе. Потапям във вряла или студена вода и я оставям за няколко минути да постои,

Така процедирам с крачета и ушета.Винаги има останали косми,а и се сменя вкуса.Връхчетата на ушите изяждам веднага :megagrin: Като започнеш да изпичаш парче сланина с кожа,не започва ли да се топи сланината?Аз си купувам от околните села прясна сланина с кожичка и си я осолявам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Ное 2016, 10:03 

И аз предпочитам да си купувам прясна сланина от домашно прасе, но се намира само около Коледа. Сега, след като написах горния пост, ходих да гласувам и на връщане си взех пак една тарелка от Била. Преди беше 77 стотинки за килограм, после стана 1.44 лв, а днес е 1,59 лв за килограм. Току що я опърлих и я оставих за малко във вода. Тази сланина е щавена и няма и един косъм, за илач, дет' се вика. А по крачетата и ушите - зависи от производителя, понякога има четина и трябва да се пърлят също.
Ето как пърля сланината: Над коритото на мивката (а тя е хром-никелова) слагам една решетка от готварска фурна. Върху нея пльосвам сланината с кожата нагоре и като си помагам с една метална щипка за скара започвам да пърля. Тъй като са малки парчетата, започват да се свиват на руло, но тук в боя влиза щипката. С нея ги държа разтворени. Веднъж прекалих с нагряването и кожата се беше отлепила от сланината. Иначе сланинката, ако не е много тънка не се повлиява от горелката. Нали отгоре и има защита от естествена кожа :lol: ! Най-много да капнат в мивката 5-6 капки мас. Но като я заливам, ако водата е много гореща, става малко като варена. Затова водата напоследък е малко по-хладна, а не вряща. Диаметъра на горелката ми е 25 мм. Пробвал съм с по-малка, но се налага да се държи по-дълго на едно място и през това време топлината стига и до сланината. Стъргането - с нож върху кухненска дъска. Следва осоляване, печене, варене или каквото си харесаш. Някои отстраняват кожата и я добавят в каймата, особено ако мелят месо от дивеч или друго постно месо.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 30 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часова зона: Европа/София