Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 04:49

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 115 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 26 Юли 2013, 21:42 
Аватар

Здравейте,

Нещо ми се е прияло домашно кисело млекце, а ми се иска и да си направя хубаво сирене или кашкавал. Едно време, баба ми ни правеше кисело мляко и ставаше хубаво, но не помня изобщо как се прави, а за сирене и кашкавал нямам представа каква е технологията, която може да се използва в домашни условия. За киселото мляко помня, че се заквасваше с друго кисело мялко и се държи на топло, но колко дни, на колко градуса, при какви условия. Сигурен съм, че някой от вас си правят мляко и сирене, та ще се радвам да споделите :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Юли 2013, 08:02 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
От моя скромен опит с кисели млека,знам,че не всяко мляко може да се кваси,виж в България има 100 и повече фирми произвеждащи мляко,но не мога да ти кажа качеството им.Процедурата е проста
1-вариш примерно 1 л мляко и преди да кипне,го сваляш от котлона и оставяш да истине,НО,тук е важен момента,колко да е топло.Казва се,че като потопиш малкият си пръст в млякото,трябва да не те пари,да се понася топлината.
2- когато този момент е настъпил,слагаш супена лъжица ,две във топлото мляко и разбъркваш хубаво...повтарям,ако си изпуснал момента,трябва да го стоплиш отново.
3- завиваш хубаво буркана или съда в който си сложил млякото,аз използвам вълнено одеало и го оставяш хубаво да изстине,5-6 часа,може и повече,след което го слагам в хладилника и вече охладено е готово за консумация като айран или каквото човек се сети.Прави ми впечатление,че доста млека не могат да се използват като закваска,едно от което е данон.Подквасеното мляко не прилича въопще на кисело по простата причина,че я няма бактерията булгарикус,.. :) мога да твърдя,че в магазинната мрежа в Бг няма вече хубаво кисело мляко,единствено мандрите може би..

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Юли 2013, 08:37 
Аватар

На рекламата на данон нали специално споменават присъствието на булгарикус?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Юли 2013, 09:31 

Местожителство: София
Кисело мляко става навсякъде стига да имаш жива закваска не е задължително да е Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus -тя е просто една от десетките бактерии,които се хранят с лактоза и произвеждат млечна киселина.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Юли 2013, 10:02 
Аватар

За подквас ползвам зелена Верея,на БорЧвор овче мляко,Пършевица овче мляко.Ползвал съм и други от по-евтините,защото нямат толкова консерванти,става и със заквасена сметана,но малко сладни.
За сирене и кашкавал процедурите са други,като при кашкавала е малко по-сложно.
За сирене : http://www.az-gotvia.bg/recepta/domashno-sirene ,може и да не се сипват 2-та литра вода,а след като го сложиш в тавата и го нарежеш,преди да го осолиш си поръси и хапни едно парченце със самардала /продава се по магазините като подправка,а в село си я приготвяме ние/ и после може и да няма какво да осоляваш. ;)
За кашкавал : http://www.az-gotvia.bg/recepta/domashen-kashkaval

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Юли 2013, 11:31 
Аватар

Благодаря за мненията. Намерих някои статии в нета и после ще пусна тук тези които ми се струват малко "по-научни".
Намерих че LB Bulgaricum произвеждат зкаваски за кисело мляко, сирене и др. Гледам, че имат магазин в Дружба и смятам следобед да мина да видя какво предлагат.
http://www.lbbulgaricum.bg/c/bg/produkt ... i-kulturi/
Специално за кисело мляко, тези статии ми се струват добре написани:
http://www.menumag.bg/za-hranata/produk ... ehnologiya
http://megimg.info/mg/modules/xoopsfaq/ ... p?cat_id=1
http://tarakchieva.blogspot.com/2010/08 ... _8358.html

В последната статия пише, че се вари 15-20 мин, в което не виждам смисъли не смятам да го правя. Ако не намеря закваска, ще взема зелена Верея както е писал Гецата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Юли 2013, 12:13 

Кисело мляко "ел би булгарикум" също успява да подкваси.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Юли 2013, 16:08 
Аватар

vsd написа:
Намерих че LB Bulgaricum произвеждат зкаваски за кисело мляко, сирене и др. Гледам, че имат магазин в Дружба и смятам следобед да мина да видя какво предлагат.
http://www.lbbulgaricum.bg/c/bg/produkt ... i-kulturi/

За LB Bulgaricum прочетох преди 2-3 месеца в едно тукашно списание, издавано от българския клуб в Словакия. Дори бях заръчал на нашите, докато стане време да идвам в БГ, да ми намерят от закваската им в Пловдив, ама.... :x Но това е друга история.
В списанието пишеше, че наш човек произвеждал от нея кисело мляко и го продавал на пазара в Братислава. По късно ще напиша как го прави той. Беше само споменал, че излизала доста скъпо (закваската) и търсеше съмишленици да си разделят разходите до Словакия.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Юли 2013, 18:31 
Аватар

Местожителство: Божурище
Браво, много добра тема :thumbs1:
От доста време мислих да се напише нещо за синьото сирене. Домашно приготвено! :? Колегата msergiev съм го изловил да е писал за синьо сирене, но не и тук във форума. Нека да напише актуализирана рецепта ако няма да го затрудни! :thumbs1:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Юли 2013, 23:33 
Аватар

От магазина им в дружба си купих закваска за 5 литра 4,30 лв. Скъпа е, но за теста ще видим как е. Закваската е суха и се държи в камерата на хладилника, прилича на бактериите за ЯМКФ. Взех си и от техния кашкавал, масло, сирене и кисело мляко. Мляко ми харесва, киселко е, а не горчиво или сладко като повечето млека в момента.
Вечерта си купих 2,5 литра мляко, кипнах го и го оставих да изтине до 46 градуса. Отделно в голяма тенджера бях кипнал вода с 4 буркана и капачките. Охладих водата в тенджерата до 46 градуса, Сложих половината закваска в млякото и го сипах в бурканчетата. След сипването, температурата падна до 42 градуса, но предполагам че не е голям проблем и ще се дозагреят от водата в тенджерата. По принцип пише, че млякото трябва да се държи топло няколко часа, а тъй като нямам как, просто сложих затворените буркани в тенджерата и я завих с едно елече. В тенджерата има 16-17 литра вода и се надявам да държи температура за 2-3 часа. На опаковката на закваската пише да се стопли млякото до 43-45 градуса и че ферментацията протича за 4-6 часа. Утре сутринта ще видим какво се е получило.

Между другото вижте този линк
http://biology.clc.uc.edu/Fankhauser/Cheese/Cheese.html
Има доста инфо. Има и за синьото сирене :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Юли 2013, 08:29 
Аватар

Аз ползвам хладилна кутия, като на дъното постилам малко одеалце на няколко ката. Поставям бурканите и завивам отвсякъде с друго одеалце. След 6 часа вадя бурканите и в хладилника.
Обаче имам един въпрос за консистенцията на полученото кисело мляко. В повечето случаи се получава добре на вкус и еднородност. Понякога обаче се получава едрозърнеста структура която ме дразни. Когато се получи едрозърнеста структура и на вкус се различава - някак си удря повече на прясно мляко отколкото на кисело. Всеки път го правя по един и същи начин. Как се получава при вашите опити.
Пробвал съм с нискомаслени млека и с високомаслени за закваска, но голяма разлика в крайния продукт не съм забелязал. Чел съм в нета противоречива информация за купени кисели млека за закваска. Някъде пишат, че трябва да са пълномаслени за по-добро качество на новия продукт. Други пишат, че трябва да са нискомаслени защото са с по-малко консерванти и по-добре се заквасва с тях.

Във форума на бг-мама са правили опити с различни марки кисели млека за закваска :

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=366512.0

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Юли 2013, 13:07 
Аватар

Днес явно е ден за експерименти.
Минах случайно през Лидъл и гледам продават уред за приготвяне на кисело мляко. Взех го и на връщане през Карфур за 7 вида кисело мляко. Купих 4 литра домашно прясно мляко от автомат с добри отзиви за качеството.
Преварих прясното мляко и го оставих да се охлади до 45 градуса. Като го налях в бурканите и докато сложа закваската температурата падна до 43 гр. След като сложих закваската от различните млека затворих бурканчетата и ги сложих в уреда. Според упътването трябва да се извадят след 10 до 12 часа.
Останалото мляко налях в три компотени буркана и сложих закваска от три млека, които според мен се доближават до вкуса на старото българско кисело мляко.
ЕЛБИ 6,5 % - овче кисело мляко
ЕЛБИ 3,6 % - краве кисело мляко
Елена 3,6 % - краве кисело мляко
Увих бурканите с одеало и ги сложих в хладилна кутия.
Резултатите след известно време :prost:

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Юли 2013, 18:50 
Аватар

Супер, дано да стане хубаво кисело млекце :)

Аз опитах моето днес, станало е доста добро, направо се учудих. Единственото, което не е много добре е че млякото е все едно на много малки бучици, които се усещат като го ядеш. Все едно има едро брашно в него. Не е абсолютно еднородно и гладко.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Юли 2013, 22:13 
Аватар

Резултати от експеримента /само от уреда за приготвяне на кисело мляко/!
Избрах си пет критерия за оценка на пробите:
1. Киселост – липсва, приятно кисело, силно кисело.
2. Образуване на „суроватка/цвик” – липсва, малко, много.
3. Гъстота – рядко, средно гъсто, гъсто.
4. Хомогенност – едрозърнеста, дребнозърнеста, гладка.
5. Масленост – да, не.

Всички критерии са субективни съобразени с моите вкусови възприятия.

ДАНОН ЧЕРЕН 5 %
1. Киселост – приятно кисело.
2. Образуване на „суроватка/цвик” – малко.
3. Гъстота – гъсто.
4. Хомогенност – дребнозърнеста.
5. Масленост – слабо усещане на вкус.

НА БАБА 4,5 %
1. Киселост – слабо кисело.
3. Гъстота – гъсто.
5. Масленост – слабо усещане на вкус.

ЕЛЕНА 3,6 %
2. Образуване на „суроватка/цвик” – много.
3. Гъстота – средно гъсто.
5. Масленост – да.

ЕЛЕНА 2,0 %
3. Гъстота – гъсто.
5. Масленост – да.

ЕЛБИ ОВЧЕ 6,5 %
2. Образуване на „суроватка/цвик” – липсва.
3. Гъстота – гъсто.
4. Хомогенност – гладка.
5. Масленост – да.

ЕЛБИ 3,6 %
1. Киселост – силно кисело.
3. Гъстота – гъсто.
4. Хомогенност – гладка.
5. Масленост – да.

БИО МЛЯКО “harmonika’’ 3,6 %
1. Киселост – слабо кисело.
3. Гъстота – гъсто.
4. Хомогенност – едрозърнеста.
5. Масленост – да.

Като краен резултат подредени както на мен ми харесват на вкус:
1.ЕЛБИ ОВЧЕ 6,5 %
2. ЕЛБИ 3,6 %
3. ЕЛЕНА 2,0 %
4. ЕЛЕНА 3,6 %
5. НА БАБА 4,5 %
6. ДАНОН ЧЕРЕН 5 %
7. БИО МЛЯКО “harmonika’’ 3,6 %

Оказа се, че класацията наистина е субективна защото пет човека дегустираха и петимата изразиха различни вкусови предпочитания. Но като цяло се наложиха два вкуса: ЕЛБИ ОВЧЕ 6,5 % и учудващо за мен много добре се представи ЕЛЕНА 2,0 %.
Имам някои забележки относно технологията на приготвяне, но ще ги споделя като видя готовите резултати от големите буркани.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Юли 2013, 00:13 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Иво,сега направи и експеримент,като приготвиш айран от киселото мляко,ще видиш,че някои от тях ще са с много плосък вкус.Аз си нося кисело мляко от Бг,с което заквасвам,но с това последното нещата не са много добре.Тук намерих едно американско мляко,в което присъства бактерикус булгарикус..евала :respekt: такова мляко май се правеше много отдавна в Бг,става и хубаво кисело мляко и айран,когато го използвам за подкваска.за мен киселото мляко трябва да киселее,а айрана да е красатък

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 115 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Следваща

Часова зона: Европа/София