Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 14:12

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 115 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 18 Юни 2015, 22:59 
Аватар

Точно на поста който си цитирал първите изречения е описано какво се прави. Прочети го до края. :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Юни 2015, 19:09 
Модератор

А можете ли да кажете какъв е рандемана за сирене и за кашкавал?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Юни 2015, 22:13 
Аватар

Знам, че за типичното наше сирене е от 4 до 6 литра за килограм.Зависи дали е краве, козе, или овче.Има значение месеца , а и какво е било времето. Когато има много трева, млякото е повече но по-рядко. Най- гъстото мляко е през август- пашата е кът, и млякото по-малко, но сухото вещество повече и по -качествено. Също така кога са отбити агнетата, две ли са били или едно..., абе ако някой мисли че овчарлъка е проста работа ...За да има хубаво сирене ,трябва да има и съответното мляко. Нищо по-различно от правенето на вино.
"От хубаво девойче, хубава булка" казва народа.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Авг 2015, 21:29 

Здравейте!
Предлагам и моята рецепта за кашкавал от 10 литра краве мляко:

Сипва се млякото в голяма тенджера и към него се добавят 2 пакетчета лимонтозу, разтворено в малко топла вода, загрява се до 30-32 гр. и се добавя една супена лъжица мая за сирене. Започваме да го разбъркваме от време на време и продължаваме да загряваме на слаб котлон, докато стигне 40 градуса, тогаво би трябвало да са се получили големи пресечени парченца, смесени със суроватка. Махаме веднага от котлона и оставяме да изстине 2-3 часа. След това тази смес я прецеждаме през тензух - да постои половин час. Изваждаме отцедената маса и я слагаме в по-голям съд от йенско стъкло, разтрошаваме го леко с пръсти, посоляваме - за тази доза около 1 - 1,5 чаени лъжички сол. Слагаме съда в микровълновата печка и пускаме на максимална мощност, като в началото първите 2 - 3 пъти разбъркваме през една минута, а след това още няколко пъти през 20-30 секунди. По време на този процес сместа започва да се стопява и се получава нещо като тесто. Загряваме, докато се получи абсолютно хомогенна смес. Предварително сме си подготвили 2 пластмасови кутийки, застелени с по едно голямо парче стреч фолио. Като извадим разстопената смес от микровълновата, веднага я изсипвам в двете кутийки и покривам отвсякъде с фолиото. Оставям на студено и след няколко часа може тези "пакетчета" да се извадят от кутийките и да се сложат в хладилник. След охлаждан е готов за консумация. Не го оставяме да зрее, защото започва да мухлясва, но и няма кой да го чака :) Върви с вино :)
Рецептата е изпитана многократно и продължаваме да си правим кашкавал по тази рецепта.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Авг 2015, 21:45 
Аватар

Местожителство: Плевен
В момента варя овче мляко да си правя кътък,да ви е яд :fies:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Авг 2015, 21:47 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
stani написа:
Изваждаме отцедената маса и я слагаме в по-голям съд от йенско стъкло, разтрошаваме го леко с пръсти, посоляваме
stani написа:
Слагаме съда в микровълновата печка и пускаме на максимална мощност, като в началото първите 2 - 3 пъти разбъркваме през една минута, а след това още няколко пъти през 20-30 секунди.
Напълно ти вярвам че си получил нещо като кашкавал.Или не не казваш всичко или Аз нещо не схващам.
Направата на кашкавал е съвсем различна, поне по нашите земи,дай повече инфо...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Авг 2015, 21:56 

Знам, че по принцип не се прави в микровълнова, а в гореща вода при температура 87 гр., след което се увива в мокра кърпа и всяка вечер кърпата се сменя, кашкавала се посолява и т.н., пробвал съм и по този начин, но става много бавно, по-трудоемко е и докато узрее започва да мухлясва. Моята рецепта е доста опростена, но се получава перфектен кашкавал - пробвал с малко количество мляко - все пак проверката е висша степен на доверие.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Авг 2015, 01:43 
Аватар

Дядо ми беше мандраджия, баща ми също, лека им пръст, не, че с тази професия се пенсионираха, но летните ваканции като ученик ги карах по мандрите. Само по спомен, имаше специални помещения, където кашкавала/малки пити/ продължаваше да зрее, за важни хора и случаи. Един от тези случаи беше, че пристигна в мандрата, мисля в Годеч, един от двамата велики футболисти -Гунди. Много по късно разбрах кой е. Баща ми ми каза- бягай при този чичко и му кажи само Левски.
Отидох, дръпнах го за ръката и му казах, той ме вдигна на ръце и каза, а така моето момче. Тук вече ми се къса лентата.Мразя играта футбол, но сега, като го пиша това, целия съм настръхнал, става въпрос за един велик спортист.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Авг 2015, 13:33 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
Това е много хубаво, pentco, ако беше в раздела "В кръчмата". Тук обаче е офтопик.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Яну 2016, 22:40 
Аватар

Местожителство: Плевен
Някой опитвал ли е това чудо http://greencheese.eu/
Ял съм от всички сирена на пазара,а нашенското не съм и опитал,срамота :datz:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 115 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8

Часова зона: Европа/София