Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 06:16

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 115 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 11 Юни 2015, 23:18 
Аватар

Не знам как реши, че е цитат??

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Юни 2015, 08:10 
Аватар

Местожителство: Плевен
Не знам какво е Бръндза,но това не е сирене,според мен,а вторичен продукт.
Може да е много вкусно,но прибавянето на извара ми звучи като разреждане на ракия с патоки.
Гледах по 24Kitchen как се прави такова сирене и още тогава ми се стори странно с тази извара.
Това "изпичане" е начина за направата на Моцарела.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Юни 2015, 08:17 
Аватар

Кашкавалът също се изпича...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Юни 2015, 23:23 

Местожителство: София
brokenerror написа:
Незнам как е сирене на руски, но сиренето брънза или така нареченото бито сирене или както е известо из пловдивско - рупско сирене, си е чисто, натурално българско, не се прави никъде другаде из света!

Айде стига с тези натурални български сирена...Бяло саламурено сирене и неговите всякакви производни се прави на много места по света.Бъркани сирена с извара ...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Юни 2015, 22:53 
Аватар

brokenerror написа: "Не знам как реши, че е цитат??"

Не ме разбра, просто не ми действа функцията за отговор с цитат.

Колкото да правене на сирене с извара - това е похват, използван от кавказците. Никъде по Средиземноморието и в Европа не го използват - ползва се мая.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Юни 2015, 13:32 
Аватар

Местожителство: Плевен
И аз не мога до отговарям с цитат и този бъркоч с извара не е сирене а бъркоч с извара :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Юни 2015, 20:01 
Аватар

Румънците също казват на сиренето "брънза", а на ракията" цуйка".
Мен ме интересуват рецепти, които са правени лично и какво се получава на практика.Правенето на какъвто и да е хранителен продукт си има майстории дето се научават само с практика. Добрият материал, обаче си е закон . И това е проблем за всички които " немат крава, а пият млеко". Вчера взех мляко от магазинче в Горубляне , което ми препоръча приятел живеещ там . Държи го семейство имащо собствени стада. Намира се на едно малко площадче до църквата. Това е първата успоредна улица на "Самоковско шосе" в посока изток. Как се казва фирмата не запомних, но е лесно за намиране, щото други магазини няма. Явно са мераклии.Продават овче и краве мляко. Съхраняват ги в италиански хладилни вани ,и чистота навсякъде впечатлява. Няма нищо общо с тази по пазарите. Трябва да си носите собствени съдове. Цената е 2лв овчето и 1,40 кравето за литър. Взех си един литър овче да видя за какво става дума. Докато го варях се разнесе такава миризма на истинско овче мляко, която бях забравил. А и каймак не бях виждал отдавна. Обичам овче сирене , но млякото ми идва някак си тежко, а и миризмата не ми е приятна.Това обаче само от истинско.От това което се продава масово по веригите такива проблеми нямам. ;) Само го опитах , но жена ми докато не го довърши, не кандиса. Въобще златна находка в царството на ментетата.
Магазина ми е на път, така че утре ще взема по-голямо количество краве и ще го сквася.Това съм го правил и е толкова елементарно, че не можеш да сбъркаш.Само не знам кое "магазинерско" мляко може да служи за закваска. Знам че малко стават, та някои да каже.Чувал съм и за фирмен магазин със всякакви закваски някъде в Дружба. Следва сиренето. Досега не съм се пробвал само поради липса на мляко.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Юни 2015, 21:14 
Аватар

баджо написа:
Само не знам кое "магазинерско" мляко може да служи за закваска. Знам че малко стават, та някои да каже.

Баджо, върни се на 1,2 и 3 стр. от темата. Там съм описал подробно моите експерименти с различни марки кисели млека. И също йодната проба как се прави за установяване дали има нишесте в млякото.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Юни 2015, 22:23 

Местожителство: София
vnnaidenov написа:
И аз не мога до отговарям с цитат и този бъркоч с извара не е сирене а бъркоч с извара :megagrin:

Толкова и сирена сте опитвали...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Юни 2015, 22:32 
Аватар

vnnaidenov написа:
И аз не мога до отговарям с цитат ........

Когато натиснеш бутона за "отговор на тема" /post reply/ излиза полето за писане на отговор. Плъзгаш с мишката надолу и виждаш най-различни мнения изредени по реда на писане. Което мнение искаш да цитираш натискаш над него иконката "quote" и мнението се появява в полето за писане по темата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Юни 2015, 22:41 
Аватар

Иво,прочетох всичко още вчера, и твоите постове най-внимателно. Но сам знаеш, че при нас качеството се изменя с часове, дори не с дни. Бая си се постарал. Та смисъла беше, ако има по-актуална информация да я ползвам. Имам чувството, че едни и същи млека, специално се произвеждат за " примоции" на определена верига, качеството е като за парите.Същото наблюдение имам и за бирите.Една и съща бира, купена от тях на по-ниска цена от тази в кварталния магазин, е и по-лоша абсолютно винаги.Как пък един път не се случи да е по-добра. Дано не съм се заразил от конспиративните теории на" Бай Танас " :prost: ,ама то май не е зараза, а лечение.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Юни 2015, 22:54 
Аватар

Съжалявам баджо, но скоро не съм правил домашно кисело мляко и не съм в състояние да ти дам прясна информация. Чел съм, че по селата заквасвали и с листа от детелина, но не съм пробвал и нямам инфо от първо лице.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Юни 2015, 23:17 
Аватар

А с "машинката" за кисело мляко какво стана ? Пишеш че си доволен от нея.Аз киселото го правех в емайлирана тенджера, като го нагрявах(някъде около 40 градуса) ,добавях около супена лъжица старо кисело мляко за литър от прясното, разбърквах го в подгряното мляко и го "завивах".То ест слагах една възглавница направо на пода, отгоре тенджерата, и върху нея вълнено одеяло, а понякога и де що има неприбрани зимни дрехи. До третия час винаги се желира, и колко да е кисело зависи от това колко време ще прекара така.Колкото по-дълго, толкова по резлив възкисел вкус. После в хладилника.Но това беше по Луканово време,децата бяха малки,и имаше период дето ако не намериш прясно мляко, и не го сквасиш, няма и кисело. Та от неволя съм се научил.Ставаше обаче винаги и без специални грижи.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Юни 2015, 23:21 
Аватар

Машинката си работи перфектно и най важното не ангажира с внимание. Трябва само да си налучкаш киселия вкус. Колкото по-дълго държиш млякото в машинката по-кисело става. Аз го държа вътре от 4 до 6 часа и после в хладилника. Но много бързо свършва млякото. По тази причина минах на електронната тенджера и с компотени буркани. Че да стигне. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Юни 2015, 00:02 
Аватар

Местожителство: Варна
Не исках да пиша тук защото сигурно съм единствения българин който не яде кисело мляко въпреки, че майка ми (лека и пръст) ми е казвала, че съм пораснал с него. Аз такъв спомен нямам.

Роден съм на 21. 10. 1958г. в с. Аврен варнеско. По него време (както наборите си спомнят, а по-младите да знаят) по селата във всяка къща се гледаха (отглеждаха) овце и крава. Спомените които смятам да разкажа са от първи клас т. е. 1965г. когато бях на 7 (седем) години. Уточнявам това защото се надявам да ми повярвате, че по това време вече имам спомени. И така: Горе-споменати животинки си се дояха редовно когато им беше времето. Млякото от овцете със сигурност си оставаше в къщи а това от кравата или част от него се продаваше на закупчика на мляко т. е. на държавата, за да има "някой лев в къщи". От останалото мляко (мисля, че баба го смесваше) се правеше кисело мляко и сирене. За киселото мляко баба си оставяше една-две лъжици от предното кисело мляко за подквас на следващото. Сиренето се подквасваше с мая за сирене закупена от селския магазин. След като сиренето станеше с консистенцията (егати думата едвам я написах), на кисело мляко се слагаше в цедилка докато му окапе сурватката. Сега май му казват цвик или цвиг. После следваше нарязване на парчета и осоляване в саламура. Ей това сирене искам сега да си купя от някъде.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 115 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща

Часова зона: Европа/София