Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 08:19

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 209 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 14  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Пушени мезета
МнениеПубликувано на: 29 Юли 2011, 20:04 
Аватар

Тази тема има над 13000 преглеждания...

http://napravisam.bg/forum/viewtopic.php?f=28&t=13798

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Юли 2011, 21:00 

Местожителство: Добрич
krivanovvv написа:
много яка тази система с хладилника :megagrin: имам един стар мраз точно мислех да го изхвърлям а вече го виждам как вадя отвътре пушени месца
моля колегата да сподели ако обича разбира се по точна информация относно направата му
например комин колко ф и къде се поставя по високо по ниско
от къде взима въздух да подържа някакво горене и някой особености който е придобил с опита
до колкото схванах от долу слагаш тенджера с разпалени дървени въглища който после засипваш с стърготини
предварително благодаря

Здравей колега krivanovvv!
Няма нищо сложно,няма комин,няма дървени въглища!
На дъното на хладилника сложих парче итонг,което го издъблах с пирон и вътре сложих кантала /жичката от нагревател/,защото открития нагревател стопява страничната изолация на хладилника.Можеш да ползваш котлон,стига да се събере в хладилника.Поставяш котлона вътре включваш на най- слабото и слагаш тенджера в която има талаш от широколистно дърво.Най-хубаво става с дъбови стърготини.Опушваш около 20-30 минути,но това е различно,защото зависи от обема на хладилника и от това колко стърготини си сложил в тенджерата.Ти сам ще прецениш след първия опит.Ако нещо ни ти е ясно питай,ще ти обясня.Сега ставам ,че стана ракиено време ,по това време в нашето село вече повръщат :megagrin: :megagrin: :megagrin: .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Юли 2011, 08:23 
Аватар

Местожителство: Перник
направо ще припадна
смятай че в наи скоро време съм пробал системата :megagrin: не ми е ясно как ще развие такава температура че месото да става за ядене след полвин час :shock: ама щом казвате значи става :megagrin: ще пиша после за резултата

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Юли 2011, 08:32 

Местожителство: Варна
Цитат:
Няма нищо сложно,няма комин

Пушека от къде излиза- правил ли си някакви отвори по хладилника?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Юли 2011, 11:49 

За колегата Змей Горянинин!
Няма комин за да може пушека да остава вътре.По този начин правя икономия на талаш :megagrin: ,много важно в условията на криза!В самия хладилник има вентилатор ,него съм го вързал със едно "ЦЕ-КА" ключе и го пускам от време на време.Но с времето вентилатора нещо се изпизди,май залепна от пушека и сега не го пускам.Мислил съм да направя комин в горната част на хладилника от ПВЦ ф-50, но за сега нямам време.Сега пушека излиза по-малко от вратите :megagrin: ,не е проблем комина,става и без него ,но ще го направя по такъв начин ,че да мога да го затварям и ще съобщя за резултата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Юли 2011, 11:54 

krivanovvv написа:
направо ще припадна
смятай че в наи скоро време съм пробал системата :megagrin: не ми е ясно как ще развие такава температура че месото да става за ядене след полвин час :shock: ама щом казвате значи става :megagrin: ще пиша после за резултата

Преди да влезе за опушване месото минава през термична обработка!!!
Може и без термична обработка но трябва да е осолено и сушено поне десетина дни!
Единствено рибата може да се опуши след осоляване за 12 часа и като иэсъхне веднага в пушилнята.Какво месо ще опушваш?Ще ти обясня как да го направиш.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Юли 2011, 21:04 
Аватар

Аз съм пушил сурово месо. След 2-3 часа става за ядене.

В онзи линк съм описал.

А иначе предполагам си е по-добре да премине през термична обработка по здравословни съображения, макар че 3 часа на 60-70 градуса при този пушек не знам какво би оцеляло.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Юли 2011, 22:01 
Аватар

Местожителство: г. Русе
Илиян Илиев™ написа:
Аз съм пушил сурово месо. След 2-3 часа става за ядене.

В онзи линк съм описал.

А иначе предполагам си е по-добре да премине през термична обработка по здравословни съображения, макар че 3 часа на 60-70 градуса при този пушек не знам какво би оцеляло.

С тенекии или барбекю-пушилня проблеми няма да. Но хладилника ще се разтопи. Това по-скоро клони към студено опушване на колегата, което много ме кефи :) Аз с моята тенекия опушвам и аз на 70-80 градуса. Някой път канапа почти прегаря и съм си направил едни ченгели от неръждавейка..

Поздрави !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Юли 2011, 16:24 

Колегата wufan е прав-хладилника не става за топло опушване.За топло опушване може да се приспособи стар варел,нещо подобно като тенекията само дето ще по-голямо.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Авг 2011, 09:24 
Аватар

svata65 написа:
Колегата wufan е прав-хладилника не става за топло опушване.За топло опушване може да се приспособи стар варел,нещо подобно като тенекията само дето ще по-голямо.

http://s005.radikal.ru/i212/1108/c9/f40831dc22a2.jpg
http://s013.radikal.ru/i325/1108/2d/e8b6001fc619.jpg
http://s51.radikal.ru/i134/1108/32/a3f6701959a9.jpg
http://s003.radikal.ru/i201/1108/03/af11d2634547.jpg
http://i038.radikal.ru/1108/57/b7b07e36d5dd.jpg
http://picbg.net/img.php?file=a3c090e0da086238.JPG
http://s001.radikal.ru/i196/1108/27/8f2d549acf34.jpg
Това е моето универсално барбекю на газ,ток и дърва.ЗА топло и студено пушене! :)
Скоро ще правя топло пушена скумрия ;)
Казанчето е от дъното на бойлер!!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Авг 2011, 14:08 
Аватар

И аз да се намеся.След задълбочено преглеждане на темата се оказа:
1. Зайци в къщи вече НЯМА!
2. НЯМА и в комшията!
3. На третия комшия синът откачи и не иска да ни види (на пияна глава му опушихме гълъбите и ги изядох ме,те били някакви пощенски ....... ама като не казват ма......им гукаща)
4. За две седмици отпуска 10 л. ракия (само от мен,вино и бира неизвестно количество)
5. От 76-78 кг. сега съм 82-83.
Равносметка:
1. Да ходим на гости на този дето е пуснал темата и всички дето активно я доразвиват.
2. Да се забрани снимковия материал,защото от обилно слюнкоделяне ще си прецакам клавиатурата.

П.П Домашните кокошки не стават за пушене (или ние сме прецакали нещо) :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Авг 2011, 17:12 

Абе момчета хубаво сте изтърбушили де що има стар хладилник,ама това с опушването става много по елегантно със няколко капки есенция Пушек с основни съставки орто,мета ,пара-крезол,става и със зъболекарски крезол,но трябва да се внимава при дозирането,слага се в саламурата заедно с другите съставки-сол и тн,след това мезето само се изсушава от водата

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Авг 2011, 17:28 

А-а-а не! Никакви химии! Така са ми "пушили" свинска плешка в една транжорна. Стана за часове, а я дадох сурова. После отвън беше добре, но към кокала сурова и безвкусна /безсолна/. Набързо я разфасовах и в хладилника да не се развали.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Авг 2011, 17:46 

Цитат:
1. Да ходим на гости на този дето е пуснал темата .

Без проблеми! Тъкмо през седмицата ще ходя на мястото за сливобер, че няма благинка- само 50-на литра акациева! Малко закъснявам със сливите ама каквото стане.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Окт 2011, 11:30 
Аватар

Местожителство: Стара Загора
Току що пристигна и моята пушилня от мнооого далеч.Остава да се науча да боравя с нея/ще ми е за пръв път/ :)

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 209 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 14  Следваща

Часова зона: Европа/София