Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 17:05

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 209 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 14  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Пушени мезета
МнениеПубликувано на: 03 Окт 2011, 21:42 

Местожителство: Добрич
Колега STIV61 ,ако кутията не е с двойно дъно направо я слагай на котлона за 20 минути.Виждам ,че има и нещо като скара,така че слагаш месото върху скарата ,затваряш капака и опушваш .Ако е с двойно дъно сложи малък котлон или малка плоча от готварска печка,и в двата случая ще ти върши работа.
няколко пушени пътпъдъка :D

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Окт 2011, 10:20 
Аватар

Местожителство: г. Русе
Ей тва с пъдпъдъците си мислех, че само на мен ми е в главата :) имам 2-3 килограма замразени и 1 гривек, последният го виждам на жарта на шиш ама пъдпъдерите точно така. svata65 как ги направи? В моята глава ми изглеждат в марината от вино и сол (по 24-25 г. сол на кило) после в пушилнята и накрая на водна баня.. :roll: че дори и може гърдичките да шпековам ..

Поздрави !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Окт 2011, 15:52 

интересува ме в каква марината се държи месото / пиле и свинско/ преди самото опушване. нещо повече за изкуственият пушек и има ли такова нещо из нашите магазини и сайтове

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Окт 2011, 21:01 
Аватар

Принципно го дават вода до пълното покриване на месото и сол на килограм както за суджуци и от там нататък подправки по свой вкус... Колко време стои в маринатата ... :? честно не помня .. За дивеч е хубаво да се кисне във вино и оцет понеже оцетът неутрализира вкусът на дивеч ..

:prost:
Някой друг да сподели не съм на 100% сигурен...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Окт 2011, 09:07 
Аватар

Местожителство: РУСЕ
Здравейте,тук има подробно описание.
http://www.napravisam.bg/forum/viewtopic.php?f=28&t=13798&sid=bf147c6fc8017291dd59c66285026d3d&start=20

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Окт 2011, 09:19 
Аватар

Местожителство: Стара Загора
Хайде малко снимки от сефтето на пушилнята.Предната вечер посолих бекона, малко черен пипер,малко захар,дафинов лист,бахар,намазах с олио и го оставих в хладилника.На другата вечер запалих огън,наредих бекона на шишовете и на дъното сложих парченца сливови клонки/около 4-5 см дължина.След 50 мин.свалих пушилнята и едва опазих няколко парчета да се охладят за днес :D Всички си облизаха пръстите.Другата седмица ще опитам със скумрия.Да ви е сладко :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Окт 2011, 18:50 

Браво на stiv!!!
Като станеш майстор да не забравиш да почерпиш :megagrin: :megagrin: :megagrin: !!!
Колега wufan,пътпъдъците ги направих по следния начин:
Направих саламура със яйце-т.е. слагам сол във водата докато суровото яйце се дигне на повърхността и се покаже колкото 5 стотинки.Слагам изчистените пътпъдъци в саламурата и престояват там 24 часа.После ги слагам в скороварка на дъното на която има решетка и около 1-2 см вода.Слагам скороварката на котлона и засичам 20 мин. от започването на излизането на парата през баланса на тенджерата.Вадя пътпъдъците и ги оставям да изсъхнат за около 20-30 минути и ги вкарвам в тенекията за опушване за 20 минути.Не съм ги шпековал ,чудесна идея,ще стане хубаво-сигурен съм,но нямам пътпъдъци :x да пробвам и да ти кажа.Вече чак догодина август :D .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Окт 2011, 19:53 
Аватар

Идната седмица ще доложа за резултата :))))) Браво stiv ! :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Окт 2011, 13:16 

ika написа:
интересува ме в каква марината се държи месото / пиле и свинско/ преди самото опушване. нещо повече за изкуственият пушек и има ли такова нещо из нашите магазини и сайтове

Аз пуша месо от 10 че и повече години.Първо започнах с пилешко месо ,щото работих в птицеферма и имаше достатъчно.Как го правех.Слагам отрязаното на две пиле във саламура/слага се толкова сол във водата че като пуснеш едно яйце то трябва да изплува и да се покаже на повърхноста колкото 5стотинки/ да престои за един ден.След това го вадя и го слагам в скороварка в която има вода само до решетката/моята скороварка има оригинална решететка,ако няма може да се ползва чинийка обърната с дъното нагоре вместо решетка/,слагам половинките едно върхо друго.Затварям скороварката и слагам на котлона.Варя пилешкото 10 минути от започването на излизане на пара през баланса.Ако варенето е повече пилето направо сее разпаднало вътре и е на парчета.Това време е за бройлер,ако е домашно или кокошка се вари 15минути, свинското държа около 20минути.Ако е по-тънко 15-16,а по дебело 20мин.Но не повече.Изваждам пилешките половинки и със здрава връв ги връзвав за коста на копана,оставям ги да изтинат и да исъхнат,а ако имам работа висят на терасата и ги опушвам чак на другия ден.Задължително както каза колегата по-горе месата трябва да бъдат сухи,иначе от отичащите се капки става на черти и опушването е неравномерно.Как го опушвам? На дъното на тенекия от сирене слагам една шепа талаш ,пилки или стърготини,без значение какво ,но да не е от иглолистно дърво.Ако е от иглолистно месото мирише на смола.Точно под горния ръб на тенекията съм пробил в двете срещуположни страни две симетрични дупки колкото да мине електрод.Можете да пробиете най много за 3 електрода защото като се провесят месата не трябва да се опират едно в друго.Завивам тенекията отгоре със стара хавлия леко намокрена и изцедена и стягам със кабел че да не може да излиза пушека.Тенекията я слагам на газовия котлон на най слабото и я държа 20 минути.Спирам котлона и оставям така още около двадесет минути.След това махам хавлията и си закачам месата на проветримоза час два.Пробвайте и ще видите че е много лесно.Ако някой нещо не му е ясно нека да пита ще му обясня.На времето ми бяха дали специален талаш за опушване от един колбасарски цех ,но свърши а и вече цеха го няма,но става и със пилки от някоя дърводелна,но да е от истинска широколистна дървесина.Не от бор или пдч.Рибата я пуша по същия начин ,но без саламура и без варене .Само за 1012 часа в сол измивам я малко и като исъхне хоп в тенекията.Свинското го режа на толкова дълги парчета че като ги закача на електродите да не опират в талаша.Благодаря за идеята за стария хладилник!!!Имам такъв и се чудих къде да го хвърля

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Окт 2011, 21:07 
Аватар

Местожителство: ПловдивЪ
Сега гледах някъде по някое Дискавъри за пушените риби.Естествено ставаше дума за филетирани риби от онези големи като свински бут а не за скумрия.След като ги филетират ги измиват и наръсват със смес от кристална черна захар и морска сол, така престояваха докато солта не се разтопеше до толкова че да заприлича на ледени топчета като градушка.Пак ги измиваха и ги редяха на рамки в нещо като автоклави и там се опушваха 20 часа.Интересното е с какво ги опушват.Първоначално бяха рагорели жар и след това я затрупваха със...сега става интересно, с дъбов чипс от материала с който правят дъбовите бъчви за скоч.След това същия този чипс вече го затрупваха с чипс приготвен от бъчви които вече са излязли от употреба и няма да се използват за производство на скоч.
Вкуса какъв ще е можем само да гадаем но по външния вид който след това се получаваше, сервирането на тънки ленти прозрачни като оризова хартия и заляти с прясно изцеден лимон си мисля че няма да е чак толкова лошо, особенно като гледах комбинацията с някакво френско шампанско.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Окт 2011, 21:21 
Аватар

karlsson написа:
Сега гледах някъде по някое Дискавъри за пушените риби.Естествено ставаше дума за филетирани риби от онези големи като свински бут а не за скумрия.След като ги филетират ги измиват и наръсват със смес от кристална черна захар и морска сол, така престояваха докато солта не се разтопеше до толкова че да заприлича на ледени топчета като градушка.Пак ги измиваха и ги редяха на рамки в нещо като автоклави и там се опушваха 20 часа.Интересното е с какво ги опушват.Първоначално бяха рагорели жар и след това я затрупваха със...сега става интересно, с дъбов чипс от материала с който правят дъбовите бъчви за скоч.След това същия този чипс вече го затрупваха с чипс приготвен от бъчви които вече са излязли от употреба и няма да се използват за производство на скоч.
Вкуса какъв ще е можем само да гадаем но по външния вид който след това се получаваше, сервирането на тънки ленти прозрачни като оризова хартия и заляти с прясно изцеден лимон си мисля че няма да е чак толкова лошо, особенно като гледах комбинацията с някакво френско шампанско.

Интересно :) Дали мога да намеря някакъв клип с подробности?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Окт 2011, 11:36 
Аватар

Местожителство: ПловдивЪ
Eто филмчето, днес го повториха.Съжелявам че е на английски но е запис от Discovery UK.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Окт 2011, 12:13 
Аватар

Златен си :cooler:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Окт 2011, 14:02 
Аватар

Днес пак реших да се похваля :) Пускам снимките и сядам на бира/виното още не е готово/.Та реших да опуша малко пилешки крилца и пангасиус-филе.Нарочно ги опуших заедно за да видя резултата и за моя изненада не се получи смесване на миризмите/например крилцата да миришат на риба или обратно/.Върховно мезе,мммммм :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Окт 2011, 18:30 

Колега stiv1961 когато опушваш риба или пиле сложи няколко клончета дива череша във талаша-дава много специфичен аромат.
Успех!

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 209 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 14  Следваща

Часова зона: Европа/София