Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 03 Дек 2016, 03:03

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 247 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 17  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: В кръчмата
МнениеПубликувано на: 01 Юли 2015, 22:04 
Аватар

Наздраве Дидо и добре дошъл на нашата маса!. Тук всеки си сипва каквото му се пие и слуша каквото му е на душата! :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Юли 2015, 22:13 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Термометърчето е китайче от Продавалника. Не препоръчвам за професионално ползване. Лъже според вида на повърхността. По едно време наглеждах с него ферментационните съдове. Оказа се, че гладката неръждаема повърхност вкарва сериозна грешка. Наложи се да лепя книжно тиксо, за да показва що годе реално.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Юли 2015, 01:39 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
Трябва да въведеш съответния коефициент на чернота или както на английски му викат - коефициент на излъчване (emissivity - ε) в уреда, за да показва вярно. По подразбиране се използва стойността 0,95, която е доста универсална, но за лъскавите повърхности е много по-ниска. В Нета е пълно с таблици, но гледай тези, които са за спектралния диапазон 7 - 14 µm Всъщност, в упътването на пирометъра също трябва да има.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Юли 2015, 11:08 
Аватар

:respekt: Верно имало setting emissivity - т.11 Не знаех, че трябва да се въвежда ръчно.
Прикачени файлове:
IMG_2387.JPG
Трябвало да се задържи и бутончето за ламБата 5с. Ама кой да чете :datz: То с едни ситни буквички, пък и на чужд език :(
ПП. Админе, сега ако кажеш и какви стойности да въведем за валандърите, златен ша си :D :prost:
Едит: Или който е в час с коефициентите на чернота да помага :gott:
С Иво от 1-2 седмици се занимаваме с тая лудория ама...Valander with infrared temperature control звучи яко иии...ще сме едни гърди пред офроудаджиите :fies:

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Юли 2015, 11:48 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
Цитат:
Stahl, Grobblech . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .0,4 - 0,6
Stahl, kaltgewalzt . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .0,7 - 0,9
Stahl, oxidiert . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .0,7 - 0,9
Stahl, poliertes Blech . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .0,1
Stahl, rostfrei . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .0,1 - 0,8

Вероятно около 0,30-0,45. Ако има замърсявания по повърхността, коефициентът се вдига. С лепенката много добре си се сетил - можеш да нагласиш такъв коефициент, който да дава върху метала същите показания, както при 0,95 върху лепенката.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Юли 2015, 16:16 
Аватар

Отдолу
Прикачени файлове:
IMG_2391.JPG
Не знам колко трябва да е над тръбата. Затова засега по-високи времянки, които лесно могат да се скъсят
Прикачени файлове:
IMG_2392.JPG
каски-маски по-нататък

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Юли 2015, 18:13 
Аватар

Още една проба. Малко лоши станаха снимките от телефона, но долу-горе се вижда. Това е температурата при първоначално подгряване. После я намалих. В центъра и в периферията съм замерил. Голяма разлика има, ако не се поддържа огъня на цялата площ.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Юли 2015, 19:46 
Аватар

Не ми хареса и трамбован перлит, Иво - почти същата температура на кюнеца. Ама и много много не му вярвам на това китайче и го зае...Карам на усет
Такааа. Днес е ден на майстора. Като начало пекнахме чушки за салатката на една тенекия върху малката печка.
Прикачени файлове:
IMG_2393.JPG
Гъбки и лучец стават за нула време на малкото кюмбе
Прикачени файлове:
IMG_2397.JPG
Прикачени файлове:
IMG_2399.JPG

И Валандъра...
Прикачени файлове:
IMG_2395.JPG
Прикачени файлове:
IMG_2396.JPG
Хляба по-дребен, колкото за адет :lol:
Прикачени файлове:
IMG_2400.JPG

Тестът с яйцето
Прикачени файлове:
IMG_2402.JPG
Верно не залепя
Прикачени файлове:
IMG_2403.JPG

Сега ви оставям да не изстине мезето :megagrin: :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Юли 2015, 04:49 
Аватар

Малка идва явно дебелината на перлита, но за походни печки май не е чак от такова значение. Пък и вместо перлита може бойлерче да си направиш на тръбата. Имаше ли други дегустатори? Какви са отзивите за кулинарната част от проекта? :)

ПП: "Кутийката" превръща топлината на печката в електричество. И малко инфо за "каска".
За малки туристически печки дават дебелина на стената на изолацията към 75 мм. /3 inc/

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Юли 2015, 12:53 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Аз пък си мисля нещо такова за варене на ракията :D
Хареса ми клапите с които може да се регулира силата на огъня,
а ма маи си иска чертежче и правилно изпълнение..

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Юли 2015, 12:53 
Аватар

Местожителство: Варна
Бай Танасе, дай размерите на печката с валандъра, ако вече си уточнил оптималните.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Юли 2015, 16:35 
Аватар

Жоре, засега съм още на проби. Използвах за тръба стара кислородна бутилка, която все се канех да предам за скрап. Престъргах я да се олекоти. Ф210, хоризонталната тръба 40 см, вертикалната 60 см. Скосени под 45* и заварени. Вероятно нама да има проблем да се сгъне и от ламарина квадратен профил. Но си мисля, че по-добре ще се получи от готова неръждаема тръба с по-тънка стена, ще е по-леко (макар че напоследък ме мързи да ходя по-далеч, отколкото може да се стигне с колата :lol: )
Доволен съм от разхода на дърва. Купих едно чувалче, повече от половината остана. А снощи ядохме на корем 8-9 души и пак разделихме по една тенджера манджа за после.
Изненадан съм, че при Иво дава такива разлики в температурата. Мерих между 2 зареждания температурата на валандъра и ми даде 152*С навсякъде. Не знам дали показанието е реално, но беше еднакво и в центъра и по периферията.
От каска си има нужда, защото наистина бие топло в ръцете като бъркаш. И мисля, че ще е още по-икономично и независимо от вятъра. Пробвах с чамови дърва, но се случиха с много смола и пушеше повечко. При първа възможност ще пробвам с дъб или бук. А най-добре в реални условия с паднали клони.
Чушките ги пекохме на парче неръждаема ламарина. Половин час ги чакахме и пак останаха сурови (чак ме споходи мисълта за провал :( ). На същото кюмбе, ама с дебелостенно тиганче от черна стомана беше къде къде по-добре. А после на валандъра ставаха за 5-10 мин. (Та си мисля, че неръждаем валандър няма да е добре май) Въобще, всичко става доста бързо.
За вкуса всички мучаха и цъкаха :D Примерно пилешкото със зеленчуци нещо средно между сач и китайско, ама по-специфично и много крехко. Пържолите също много добре се изпичат. Не съм очаквал, че брашно, сол и вода може да е толкова вкусно. Ама ако печете пърленки, яжте ги топли, после не ги бива. Като за първи опит наистина фантастично, определено си заслужава и тепърва ще хващаме подходящи рецепти.
Иво, така е, малка е дебелината на изолацията. Но наскоро правих една мини пещ. Трябва да видя как точно се водеше изолацията. При аналогична дебелина и при 750*С вътре, отвън не вдигаше повече от 120*С. После добавих и вата и вече на външната обшивка спокойно се държи ръката.
Накратко, май наистина няма да има недоволни от валандърите, успешен проект, заслужава си :2thumbs: :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Юли 2015, 21:35 
Аватар

бай Танас написа:
Изненадан съм, че при Иво дава такива разлики в температурата.
Аз като измерих беше още в началото на подгряване. Дървата бяха на пирамидка и огъня в средата беше най-силен. Към краищата още нямаше жар. Вероятно за това така. После нямах време да меря! :D

бай Танас написа:
Чушките ги пекохме на парче неръждаема ламарина. Половин час ги чакахме и пак останаха сурови (чак ме споходи мисълта за провал
Горе стават малки люти пиперичета, но баш пипера се получава най-добре директно на жарта. После ги оставям в тенджера с капак да се задушат хубаво и да омекнат. Ама и те едни гиганти! :D Обаче страхотен вкус с мляно чесънче, оцет и сол. Така както са цели./Обелени естествено/ :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Юли 2015, 06:46 
Аватар

Местожителство: Варна
бай Танас написа:
Жоре, засега съм още на проби.

Благодаря за поясненията! А какво е разстоянието между края на вертикалната тръба и валандъра? От снимката ми изглежда да е 10-15 см.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Юли 2015, 11:58 
Аватар

Иво, и аз така си помислих - огънят е на пирамидка.
Печката има 2 предимства според мен. Дървата не са директно на земята, а върху скаричка (надупчена ламарина). Така горят с повече въздух и пепелта си пада в долната част на тръбата. Забелязах, че от много жар няма файда, по-добре да гори, затова няма смисъл от дебели дърва.
Вертикалната тръба създава поток от нагорещени газове, който е с по-висока скорост отколкото при открития огън, съответно и топлообменът е по-добър, нагряването равномерно.
Жоре, толкова - 10 см е от тръбата до най-изпъкналата част на дъното. Но след като се направи и каската ще коригираме ако има нужда.
А, и още едно предимство - по-високо и по-удобно, особено за хора като нас, дето ризите отпред са им дефектни :lol: :prost:
ПП. Между другото Барона май е прав, няма пречки с ракетна печка да се подгрява казан за ракия. Друг начин за регулиране е не с клапи, а с принудително вкарване на въздух през тръба с подходящо сечение и вентилатор с плавно регулиране на оборотите.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 247 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 17  Следваща

Часова зона: Европа/София