Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 20:40

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 247 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 17  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 20 Юли 2015, 06:00 
Аватар

Явно космонавтите са останали доволни! :D
Бай Танасе, кажи нещо за представянето на "каската" от конструкторска гледна точка. :) Гледам, че си с къси дръжки на уредите, значи има ефект. ;) По принцип не трябва да има разстояние по периферията между каската и валандара, но гледам, че си сложил предпазна ламаринка в работния участък. ;) Кажи нещо и за експлоатацията да обменим опит. Аз съм си намотал едно парцалче като факел /на щипките за скара/. Като се затопли чинията сипвам олио на дъното и размазвам обилно цялата повърхност. След това обикалям с лук навсякъде. Забелязах, че ако стои на огъня без продукти валандара бързо изпарява и изгаря поетата мазнина, и повърхността му изсъхва. Просто изчезва незалепящото покритие. Като забележа, че се получава така сипвам олио и размазвам обилно с парцалчето-факел. Ако продуктите са "сухи" на мазнина, като ги сложа поръсвам малко мазнина отгоре и ги обърквам хубаво. Не да се пържат обилно, леко да се омазнят. Стоят по-лъскави и по-сочни. Това и за микса от зеленчуци. Стават супер. Като свършат предвидените процедури и изпитания :) изливам вода на дъното и с факелчето избърсвам навсякъде. Изливам водата и това е по почистването. Кюфтета как станаха? Аз се чудя :? дали да заваря на малкия валандар един сектор с квадратно желязо 8х8 мм да имитира пръчки на скара. Да става за кюфтета и кебапчета. Друго което забелязах е, че като ли има нужда да се завари борд около 30 - 40 мм по периферията на малкия уред, че е по-плитък. По ще е удобно за зеленчуци и за кебап. :prost:

ПП: Голямо ровене в нета, ама не открих нищо за изчисляване на някаква приблизителна мощност на ракетните печки. Не се връзват нещо сметките за подгряване на голямо количество течност. :? Ти нещо имаш ли като инфо? Това във връзка с проекта за казана за компоти ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Юли 2015, 18:27 
Аватар

Местожителство: Пловдив
За каската и на мен ми се искаше затворен тип, та да не пари при бъркане, ама нямах време да се занимавам с отвеждане на газовете. Варел от масло стана за нула време на каска. Около 2 см аралък остава при 54 см диск. Много добре предпазва от вятър, газовете добре обхождат дъното, икономично работи, тягата е добра. Предпазната ламарина решава проблема при бъркане. Подвижна е за удобство на оператора. Има и капак за ограничаване на въздуха, но при правилно боравене с горивото, не се налага.
Кюфтета стават много добре. Снощи имаше и нощни тестове на един язовир, където рибата не кълвеше
Прикачени файлове:
20150719_214954.jpg

И ние забелязахме, че при празен валандър прегаря мазнината. Тествахме отстраняване с телена четка и омазняване със срязан лук, натопен в олио. Става. Пробвал съм и със сланинка, пак става.
Като че ли най-добре е да се остави след готвене с мазнината, за да не ръждясва и следващия път да се нагрее, да се отстрни старата и да се нанесе прясна мазнина.
Може би трябва да потърсим справка за pH на различните зеленчуци. Дали няма тези, които са с ниско pH да отнесат значителни дози желязо. Ама пък мазнината не би трябвало да го позволи :nixweiss:
Снощи тествах за по-дълго и малката ракета. В тъмното се виждаше, че тръбата светлее, ама термометър не носех. Не съм имал време да поразровя и аз. На прима виста ракетните печки имат 2 предимства.
1. Създадената тяга вкарва допълнително количество въздух за по-добро горене. Ефектът прилича но този от старите газени лампи. Когато е без шишето, гори слабо и пуши. С шишето започва да свети и не пуши.
2. При изолирана тръба и достатъчно повишаване на температурата се получава нещо като втора горивна камера. Неизгорелите димни газове, сажди и т.н. там вече напълно изгарят. Няма дим и сажди на изхода.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Юли 2015, 19:54 
Аватар

Промених конструкцията на тухлената ракета. Информация няма да давам, защото още не съм доволен от резултатите. В срязан варел налях 85 л вода. Започнах в 9.00 и в 12.00 часа температурата едва достигна около 70 градуса. Нямах нерви да продължа и прекратих подгряването. Веднага излязоха нови идеи за преустройство. Докато стане :D

ПП: Компресиращата програма нещо доста оряза снимките! :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Авг 2015, 01:23 
Аватар

Добре де, защо тухли? Много температура отнемат, как и за колко време ще ги загрееш до стотици градуси :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Авг 2015, 05:09 
Аватар

бай Танас написа:
Добре де, защо тухли? Много температура отнемат, как и за колко време ще ги загрееш до стотици градуси :?

Защото са като конструктор, пък и още съм на ниво експерименти. Бързо събираш, бързо разваляш. За голям литраж още не съм достигнал до правилните размери. Като достигна до резултати, които ме удовлетворяват - тогава метална.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Авг 2015, 07:47 
Аватар

Иво, според мен трябва да повдигнеш огъня за да направиш обдухването на огъня по-добро.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Авг 2015, 08:35 
Аватар

Точно това е проблема. Задръства се и няма въздух за тяга. Извадих една тухла странично от конструкцията и работата се подобри. Преустройството е свързано в тази насока. Намерих чугунена решетка от някаква печка. Вижда се част от нея в ляво на последната снимка.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Авг 2015, 12:06 
Аватар

Можеш да пробваш и заслон над нивото на решетката - въздухът да постъпва отдолу, та да раздухва жарта.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Авг 2015, 13:35 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
https://www.youtube.com/results?search_ ... cket+Stove

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Авг 2015, 14:43 
Аватар

Почти не остана клипче което да не съм гледал в нета. От месеци /че и повече/ се интересувам от ракетните печки. И по точно тези за отопление. Готварските са ми като лека забежка в страни. ;)
Нощес успях да намеря малко систематизирана информация за подгрев на по-големи обеми течност.

http://www.rocketstove.org/images/stori ... 202008.pdf Систематизираната информация е на последната страничка.

http://www.rocketstove.org/images/stori ... eSkirt.pdf

http://stoves.bioenergylists.org/stoves ... tAug05.pdf

http://www.mtu.edu/peacecorps/programs/ ... s-2011.pdf

бай Танас написа:
Можеш да пробваш и заслон над нивото на решетката - въздухът да постъпва отдолу, та да раздухва жарта.
Това ми е идеята с решетката! :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Авг 2015, 17:32 
Аватар

Мен още ме блазни за отопление термопомпа вода-вода. Имам сондажи, имам и трифазен ток. И изградена система за подово + някой и друг вентилаторен конвектор. Ама при тия "заигравки" с цените на тока да видим докъде ще ни докарат...
Та се замислям и за ракета. Интересно, че повечето фермери хвалят един доста прост вариант с варел и серпентина http://www.ecofilms.com.au/rocket-stove-water-heater/
Тук е обяснен принципа https://www.youtube.com/watch?v=HjmHM2jH31w
И 3 други схеми http://www.permies.com/t/28282/a/11460/ ... esigns.png
Първата с водонагревателен съд горе - при нея идеята е да топли и помещението, в което е, втората със серпентина и третата комбинация от двете.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Авг 2015, 21:08 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
Може и без ток. Има и термопомпи, които използват директно топлинен енергоизточник за термодинамичния цикъл, вместо механичен - т.нар. двоен цикъл на Ренкин. В единия цикъл топлината върти турбина, а турбината компресора на втория цикъл, като и двата ползват едно работно вещество:

Прикачени файлове:
double-rankine.jpg

Можеш на теория да задвижиш термопомпата с ракетата си...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Авг 2015, 22:18 
Аватар

Да, има и абсорбционни, на принципа на едновремешните хладилници "Мраз" с амоняк или сегашните на газ за караваните. Но доколкото съм запознат, макар и перспективни, ТП, при които енергията постъпва само във вид на топлина са с нисък COP (при нискотемпературен топлоизточник), големи размери и не съм чул да се продават битови варианти.
А при високотемпературен източник, като ракетата :), май ще е по-реално да си греем директно водата. Казват, че е доста по-икономично от класическите камини с водни ризи и котли на твърдо гориво. Също блазни и по-различният начин на изгаряне - дървата горят само долу и неизгорелите се свличат. Може да се измисли по-голям бункер, който да реши проблема с честото зареждане.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Авг 2015, 06:30 
Аватар

бай Танас написа:
Може да се измисли по-голям бункер, който да реши проблема с честото зареждане.
И бункера има зависимости, които трябва да се спазват. Обаче ако е с пелети има възможности за ТНТМ. ;)

Ето един вариант за самопочистване при "готварските" ракети. Само малко преместваш печката. Може да се направи малко по-висока и да се монтира вратичка на дъното. Тогава няма да има нужда от местене на печката.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Авг 2015, 11:39 
Аватар

Не ми е удобна цената на пелетите, иначе отдавна щях да съм на пелетен котел. По едно време мислех да се съберем 10-на ентусиасти, да си купим техника и да си правим пелети...
Бункерът затворен, въздухът отдолу

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 247 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 17  Следваща

Часова зона: Европа/София