Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 02:42

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 247 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 02 Авг 2015, 12:02 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
Ако и оползотвориш топлината на изгорелите газове, за да подгряваш входящия въздух, ще ти завидят в НАСА на КПД-то :) Проблемът е само, да направиш изгарянето достатъчно ефективно, за да не се отлага катран в топлообменника... или да намериш, на кой да продаваш произведения катран :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Авг 2015, 12:07 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Майтап, майтап, ама има такива разработки за топлообмен м/у изходящи газове и входящ въздух. Не мога в момента да се сетя за линк, ама май беше българска :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Авг 2015, 12:33 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
http://www.allpowerlabs.org/gasificatio ... index.html

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Авг 2015, 12:48 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Да не излезе, че правя реклама, ама ей тия младежи някъде бяха писали (май във Фейса), че имат и модел с подгряване на входящия въздух.
ПП. Ние си драскаме, хората пари правят :lachtot:
Няма лошо, рано или късно ракетите ще навлязат и в ракиджийските казани ;) :prost:

Едит: При добре проектирана и изпълнена ракетна печка няма дим на изхода. Създава и собствена тяга. Затова няма строги изисквания за димоотвода и тягата на комина.
Горенето при излишък на кислород не намалява ефективността. За пример - при дизела се впръсква различно количество гориво в едно и също количество въздух в зависимост от режима и въпреки това е с по-висок КПД от бензиновия двигател.
Падането на КПД при вкарване на излишен въздух в ракетната печка се дължи най-вече на охлаждането на зоната на горене. КПД може да се повиши чрез подгряване на входния въздух за сметка на изходящите газове (предимно CO2).
А който държи на стехиометрично съотношение да си сложи ламбда сонда :)
15-25% излишък от въздух е приет за оптимален при котлите на течни горива. Или т.н. коефициент на излишък е около 1,2 при течните горива. Само при газовете, поради по-лесното смесване с въздуха може да се работи с коефициент близък до λ=1. При твърдите горива коефициентът на излишък е 1,4. При по-нисък коефициент няма пълно изгаряне. Ето защо при класическите печки, дори и при пълно изгаряне, излишъкът от кислород и азот отнася голяма част от топлинната енергия. От друга страна не може да се отнема топлина от димоотвода или комина, защото при охлаждане няма да има тяга. При ракетната е по-различно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Авг 2015, 19:58 
Аватар

Получи се! :D По таблицата по-долу. За най-големият литраж.
http://www.rocketstove.org/images/stori ... 202008.pdf Систематизираната информация е на последната страничка.
След като сглобих печката /реда е показан на снимките/, заредих казана с буркани с домати на два реда - 25 бр общо. Допълних с вода и засякох времето. Начало 11.40 часа. Завря с балбукане в 13.10 часа. Още 25 мин вря и спрях да зареждам с дърва. На жарта изпекох и една тенджера с пипер. Подгрява добре и Валандара. ;) На снимките се вижда огъня до къде стига във височина. Доволен съм вече от резултата. Оставям я така, докато свършат консервациите на домати и компоти. После ще мисля за метален вариант. С колелца та да е мобилен да се носи под сянка, че на това слънце се оцъклих днес. :prost:

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Авг 2015, 14:34 
Аватар

Иво, дай нещо за отоплението, че зима иде.Компоти и мръвки всеки знае как да направи.
Притеснява ме това, че трябва да съм дневален по печка. Има ли нещо дето може да ме отмени за поне два часа, а не да слугувам на печката.Ако трябва да кюта до нея и да слагам дърва през пет минути хич не ми харесва. :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Авг 2015, 15:25 
Аватар

баджо написа:
Има ли нещо дето може да ме отмени за поне два часа, а не да слугувам на печката.

Тук има интересни идеи. Но всичко е много индивидуално спрямо задачите за решаване. Няма универсално готово решение за всички условия.

https://www.youtube.com/watch?v=R--IcJX-uX4
https://www.youtube.com/watch?v=GJHxuMkCD1w теория
https://www.youtube.com/watch?v=0LEpgm9g2BQ Булерьян расчёт мощности / Печь д\г расчет мощности / Бренеран / Булер
https://www.youtube.com/watch?v=ezxCnRCoW8k Bullerjan Nachbau Eigenbau
https://www.youtube.com/watch?v=izXy3iMv2oA Печь огонь батарея 9 топится 24 часа от одной заклад https://www.youtube.com/watch?v=XKWiREfaz1k огонь батарея 7 с водна риза

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Авг 2015, 15:40 
Аватар

Нета ми е бавен щото съм на вилата, та не мога да изгледам всички клипчета,но някои са ми познати.Ти на какво си се спрял?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Авг 2015, 15:47 
Аватар

Разработвам в момента идея за печка с водна риза модел 3 в 1 - камина, чудо с казанче и ракетна горелка за пелети. Единствената трудност която срещам :? е в условието да бъде напълно разглобяема. Да може да се сглоби на място /апартамент/ и евентуално да се разглоби някога, ако се наложи смяна на повредени от експлоатацията детайли.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Авг 2015, 16:07 
Аватар

Хъм, пелети...имам двама съседи дето са на пелети. Удобствата са безспорни но цената не е много приемлива. И на двамата съм помагал да пренасят чувалите та знам какво са изгорили. Те не го и крият. За качеството на пелетите- кога какво ти се падне.
За апартамента не съм мислил, но на виличката с 2 Квт ел печка работеща денонощно съм се оправям при - 18. При - 8- 10 и с 1 Квт.
Такава минимална мощност обаче трудно се поддържа от печка на дърва. Иначе може и нещо по-яко, но трябва акумулатор , а нямам излишно място.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Авг 2015, 16:20 
Аватар

баджо написа:
Хъм, пелети... Удобствата са безспорни но цената не е много приемлива.

Има и четвърти вариант в комбинацията. ;) Но точно заради цената не го споменах. Нафта и течен парафин. Иначе основно ще е на дърва. Идеята ми е за многогоривна печка. Когато както се случи. Функциите съм ги докарал до някакво положение, но разглобяемостта ме кара да правя компромиси. Въобще оказа се, че не е елементарна работа както изглежда на пръв поглед. То си е цяла наука.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Авг 2015, 16:27 
Аватар

Че трябва да работи основно на дърва и аз така мисля. За резервно гориво съм се спрял на отработено олио.Имам към 300л подарено. В момента върви на 70 ст.литър. Нафта и парафин, дали няма да дойде дебело. :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Авг 2015, 17:01 
Аватар

И олио става - говоря за течни горива като четвърти вариант. Каква е калоричността на олиото?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Авг 2015, 17:24 
Аватар

В момента не мога да ти кажа, но е около тази на нафтата.Много дизелисти го използват директно, дори без да го преработват на биодизел.
Парафина е подходящ за топлоакумулатор при фазов преход. Имам доста информация , но в момента не е при мен.
Всъщност всичко зависи от цената на която може да имаш едно или друго.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Авг 2015, 18:23 
Аватар

Как става това - печка на дърва - с Бг превод
http://vbox7.com/play:5ef15cce

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 247 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17  Следваща

Часова зона: Европа/София