Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 12:12

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 247 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 14 Авг 2015, 14:49 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Обещавам при първа възможност да черпя Иво, че отвори приказка и Админа, че отдели темата :prost:
Тези дни се занимавам със закалки, а високите температури ме навеждат на мисли за ракетните печки. Допирах трески до разни стомани, нагрети над 800*C. Дървото се запалва не, ами направо лумва. Капка масло направо експлодира. И при 500*C пак се запалва маслото, ама някак си по-кротко.
Същото ще е и в изолираната тръба на ракетата. Няма да има нещо недоизгоряло, което да не пламне незабавно, щом достигне нагрятата тръба.
Сигурно на всеки се е случвало да набримчи кюмбето до зачервяване на кюнците. Тогава саждите, наслоени от непълното горене изгарят. Има и такъв метод за чистене на комини - чрез запалване.
И те така, вдигне ли тръбата 800*C нещата са 6.
Май ще се мисли за отопление с такава печка :roll:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Авг 2015, 19:17 
Аватар

Разгледах повечето от нещата дето е дал Иво, и според мен" ракетната " печка в чист вид става само за "валандъра", варене на компоти, лютеница и печене на чушки . За чушките ще е голямо неудобство защото трябва да се действа с някаква маша. Директно не става защото околовръст излизат яко нагорещени газове. И може да работи само на открито .За отопление няма как да стане, освен ако не се използва системата дадена от Бай Танас. Нея я има изпълнена на един сръбски сайт и комшията е доволен.
Скоро изхвърлих една пернишка отоплителна печка сигурно над 60 годишна. Като я набумкам с дърва и отворя вратичката за въздуха на 6, минаваше в такъв "ракетен" режим, че се чува на улицата.Кюнеца става червен на един метър. Ама бая от топлото изхвръква и през комина.
Ефективността на "новата ракетна" е ,че съда в който се подгрява водата е изолиран и газовете го "облизват".И друго практическо удобство, че може да гориш клони с произволна дължина. Говоря за африканските конструкции дадени от Иво. Все пак газовете излизат в атмосферата с доста висока температура и съответно загуби. Че е много по ефективна от елементарно огнище спор няма.
Имам казан 40 л. и един 100л. варел дето си пасват идеално, а също и тръба 160мм от вентилация.
За изолация перлит защото се насипва лесно, заема всякакви обеми и държи на 1000 градуса. Пробвал съм го в няколко места дето има такава температура и не е мръднал.Пък и една торба 80 литра е десетина лева.Няма вата на тази цена дето да върши работа.Има керамични за високи температури ама за целта са много скъпи.
Сега му вземам мерките... :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Авг 2015, 04:11 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Добре де,дайде линк на тая ракета да я погледна...че с тия барбекюта чисто се обърках :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Авг 2015, 10:34 
Аватар

heating - https://www.google.com/search?q=rocket+ ... UaCh2ungJb
cooking - https://www.google.com/search?q=rocket+ ... ve+cooking
Guides etc. - http://www.rocketstove.org/
:megagrin: :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Авг 2015, 13:55 
Аватар

бай Танасе, да те вземат дяволите с твоите линкове. Утрепа ми няколко часа чертане , сметки , ракия и рязане( не на салата а на варела). И опала, нова идея точно за моя случай, със същата материална част. При това реално направена и с добри отзиви.
Да се чуди човек да те черпи ли , или да те проклетисва! :lachtot: :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Авг 2015, 22:40 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Барбекю на вилата. :lol:

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Авг 2015, 21:30 
Аватар

Rocket Stove BBQ от Стара Загора!
https://www.youtube.com/watch?v=U2pYjlbBBAQ
https://www.youtube.com/watch?v=zyK1GB1BxSM

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Сеп 2015, 08:22 
Аватар

Искам да изкажа голяма благодарност на бай Танас за предоставения ми валандер, с помоща на когото, вчера изпекох 20-22 кг чушки.
Благодаря! Наздраве! :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2015, 19:49 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Само трябва малко да обгори :lachtot:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Ное 2015, 11:17 
Аватар

Когато е за готвене не е задължително да е изолирана. За кратко е и можем да си позволим загуби. Естествено тогава не е и "ракета".
За отопление.
При камините с водни ризи и повечето обикновени котли на твърдо гориво отнемането на топлината става в зоната на горене. А регулирането на пламъка с ограничаване на въздуха. Общо взето, това са двете основни грешки, които не бива да се допускат при ракетите за отопление. Горенето с достатъчно кислород и при възможно най-висока температура е най-ефективно. В противен случай печката се превръща в газ-генератор и енергията заминава през комина.
В този ред на мисли най-важните изискванията за добра отоплителна ракета.
- Да се осигури приток на достатъчно кислород. Ако това доведе до увеличаване на температурата в димоотвода - да се отнеме и да се върне топъл въздух на входа.
- Температура да се отнема само след изхода от "топлата тръба". Както тръбата, така и камерата (хоризонталната част) да са термоизолирани за максимална температура на горене. Недоизгорелите в камерата газове и димни частици да доизгорят във вертикалната тръба, където температурата е над 800*C.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Мар 2016, 16:10 
Аватар

Зимата вече си отиде и за пореден път се убедих колко неефективна и с ниско КПД ми е камината с водна риза. Голяма част от топлината излиза директно през комина, без да е отдала енергията си напълно на водната риза. Отделно и горивната камера не изгаря пълноценно дървата, тъй-като водната риза е в горивната камера и отнема топлината. Иначе топли но разхода на дърва е голям. При -18 гр като беше навън изгарях по около 60-70 кг на денонощие. Значи ако подобря горенето и топлообмена към водната риза ще бъде доста по-икономична. На този етап само ще кажа, че съм решил да правя подобна водна риза:
Прикачени файлове:
d1da3e7eb3f6071112d66a8d51420fb3.jpg

Технически данни които дават за този модел:
Обем на помещението, м.куб: 140-300
Способ отопление: вода
Размери , мм: 445х240х240
Молбата ми е, ако има колеги с такива водни ризи да споделят някакви размери и каква площ отопляват?
Варианта на печката вече съм го измислил, но по-нататък ще го опиша подробно и с размери. Ше бъде 3 в 1 ;) Обикновена печка, чудо с казанче, гравитационна пелетна горелка за пелети. С възможност за течни горива. Но на този етап трябва само да уточня размерите на водната риза. Имам достатъчно литература по въпроса, но повече ме интересуват практически резултати.
Тук има доста литература: https://cloud.mail.ru/public/8uDw/igGiW ... %93%D0%98/
По принцип основната идея е нещо подобно, но с изолирана горивна камера.
Прикачени файлове:
Schnitt Pelletstar NEU sof.jpg

Прикачени файлове:
Chanell.png

Прикачени файлове:
operation.jpg

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Мар 2016, 19:25 
Аватар

IVO 68 написа:
Способ отопление: вода

Ами не е точно така май. Тези печки (AQUAFLAM) са хибрид между печка с водна риза и печка с горещ въздух, като мощността е поделена почти по равно между двете. Сигурно може да се ограничи въздуха и повече мощност да отиде към водния контур. Да постнем повечко инфо, че най-малко заради 80% КПД си заслужава

Малко на руски
AQUAFLAM VARIO LEND Характеристики
Объем помещения (м.куб) 140-300 Длительное горение до 8 часов есть Режим нагрева конвекционный Дверца стекло Возможность отопления смежного помещения возможно КПД (%) 80,19 Виды топлива дрова, брикеты Диаметр дымохода (мм) 150 Размеры В/Ш/Д (мм) 1030/704/558 Вес (кг) 196 Гарантия (лет) 5 Производитель Flamingo Способ отопления с водяным контуром Номинальная мощность (кВт) 11 Мощность водяного контура (кВт) 7 Диапазон мощности (кВт) 7-15 Диапазон мощности водяного контура (кВт) 5-11 Объем теплообменника литров 8,7 Расход топлива (кг/час) 3,2 Размер стекла (Ш х В)мм. 460×594 Система "Чистое стекло" Есть Футеровка шамотом Есть

И на български - http://shop.bio-thermal.net/index.php?i ... er=product
Напълно съм съгласен, че печките с водна риза в горивната камера са отживелица :2thumbs: :prost:
ПП. Макар че 3,2х24=76,8 кг на денонощие :nixweiss:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Мар 2016, 20:19 
Аватар

бай Танас написа:
Макар че 3,2х24=76,8 кг на денонощие :nixweiss:

Това си е голям разход за мен. При минус 5-8 гр разхода ми е около 40 кг на денонощие. Вдига се двойно при около -15 до -20 гр. При новия вариант, който замислям съм убеден, че ще го сваля разхода още надолу. Нарочно не ги цитирах тези печки, защото се интересувам само от този вид водна риза. При мен нещата ще бъдат по друг начин поради други съображения.

бай Танас написа:
Напълно съм съгласен, че печките с водна риза в горивната камера са отживелица :2thumbs: :prost:
Можеш ли да ми покажеш поне един модел от камините на пазара да не са с водна риза в камерата. Аз поне не открих. А обикалях доста да събирам информация. Нямам обяснение защо не правят никакви промени в посока за подобряване на горенето, което ще повиши КПД и ще има икономия на гориво. :? Доста четох за руските, холандските, финландските и шведските зидани печки. Има много полезна информация.Тези хора знаят как се правят печки. Там компромиси със студа не минават. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Мар 2016, 23:33 

Местожителство: София
Аз ей тоз младеж го следя от 3-4 години..
http://kamin.sdelaipech.ru/
Ето му и блога,има какво да се види
http://sdelaipech.ru/

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Мар 2016, 07:48 
Аватар

До колкото те разбрах, горенето ще бъде на пелети... В такъв случай, ако си близо до Монтана ела да видиш за какво КПД става на въпрос. Бойлер 200 литра, къща с 3 спални, хол 27 кв.м с 2 радиатора по 180 и 220, 4 алуминиеви глидери в банята където там е към 35 градуса, в хола 26-27 градуса, в спалните кой каквато температура иска да си прави, бокс - 8-10 кв./м. Ако температурата навън е -10 градуса, разхода на ден ми е 15-16 кг. слънчогледови, много ниско калорични пелети, по 0.16 ст. за кг.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 247 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17  Следваща

Часова зона: Европа/София