Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 13:59

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 247 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 05 Мар 2016, 09:10 
Аватар

dani_94 написа:
До колкото те разбрах, горенето ще бъде на пелети... В такъв случай, ако си близо до Монтана ела да видиш за какво КПД става на въпрос.

Ако поканата е към мен - Благодаря! :thumbs1: Доста далеко ми е Монтана. Ще помоля да кажеш какъв модел е котлето или камината за отопление. Ако не е много нахално от моя страна и някоя снимка вътрешно ако е възможно. :prost:

ПП: Иначе моят вариант е многогоривна печка: течни горива, пелети, дърва, въглища. Уточнявам в момента къде е най-удачно да се постави водната риза и какъв тип да бъде.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Мар 2016, 11:09 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Впечатляващо. И като разход и като цена. Щото при сериозна зима стигат до 400лв/т - http://www.peleti.at/
И на мен ми стана интересно :thumbs1:
Иначе заради цената на пелетите мислех за горелка и шнек за чипс - дървесина, прекарана през дробилка.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Мар 2016, 15:30 
Аватар

Котела аз и един приятел сме си го проектирали, дадохме размерите на фирма да ни отрежат ламарините и тръбите, след което заварчик ни ги слепи... Ще направя една скица на лист хартия и ще го снимам с телефона... Горенето при мен с с пелети, но може да бъде с всякакви горива. При температура на изходящата вода от 50 градуса, димните газове са на 36-37 и когато се наслоят малко сажди се покачва до 39-40 градуса и трябва да се почисти, но така сме го измислили, че почистването става много лесно :) , а и при мен е на 2-3 седмици. Със зареждането на бункера е от 30 доо 40 минути...

Цената на слънчогледовите пелети е от завода производител - 160лв за тон, с превоз и товаро-разтоварна дейност от мургави амалета е на 190лв за тон.

Прикачени файлове:
IMG_20160305_153813.jpg

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Мар 2016, 16:23 
Аватар

Има ли отражател над огнището, ако правилно съм разбрал? Или е топлоизолация?
Прикачени файлове:
Без име.png

Или по-точно така?
Прикачени файлове:
xxl.jpg

Отначало и аз се спрях на точно такъв вариант, но от книгите разбрах, че когато са вертикални тръбите натрупването на пепел и сажди става по-бавно.
А за горелката ще споделиш ли каква е? Купена, правена, модел? :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Мар 2016, 07:46 
Аватар

Прикачени файлове:
IMG_20160305_184152.jpg

Само отвън е с вата 3 см., която е с фолио... Горелката е Грейко 5-20 кв. Чистенето е много лесно, отварям капака с перчатите гайки и с една четка за шишета вързана за дръжка от метла, дървена, минавам във всяка тръба по 2-3 пъти...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Мар 2016, 09:29 
Аватар

Благодаря за информацията! :thumbs1:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Мар 2016, 06:18 
Аватар

Някой ползва ли регулатор на тягата? Има ли осезаема разлика в разхода на гориво със и без регулатор?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Мар 2016, 06:28 
Аватар

Ако имаш голяма тяга е полезен... Но една малка и много важна особеност - не трябва да дърпа въздух от никъде, а движението на димните газове, трябва да става само от винтилатора на горелката...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Мар 2016, 06:58 
Аватар

Тяга имам доста добра. На първи етаж съм. Въздух няма да дърпа от други места освен от предназначените за това. Вентилатор няма да има. Естествена тяга. Питам за този регулатор като един вид за защита. Ако спре тока и спре помпата, като се вдигне температурата в ризата до 80-90 гр. примерно, да затваря една клапа към ризата и да отваря директен изход към комина. За ръчно съм го измислил, но ако стане и механично още по-добре.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Мар 2016, 09:00 
Аватар

Местожителство: Варна
IVO 68 написа:
Някой ползва ли регулатор на тягата? Има ли осезаема разлика в разхода на гориво със и без регулатор?

Аз ползвам този котел VIADRUS U22. С този регулатор се задава температурата на водата която искаме да постъпва в радиаторите. Това се постига с отваряне и затваряне на клапата за входящия въздух. Вече десет и по-вече години го ползвам тоя котел и регулаторът се справя много добре. Важното е да улучиш точно натяга на синджирчето. Постига се с няколко опита. Клапата за изгорелите газове се регулира ръчно (дръжката горе в ляво до вратичката). Разхода на гориво (аз ползвам въглища) зависи от зададената температура на водата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Мар 2016, 17:40 
Аватар

Жоро написа:
Важното е да улучиш точно натяга на синджирчето.
Жоро, а пише ли някъде в упътване колко тежка клапа може да издържа регулатора на тягата. Става въпрос за следното: При нормална работа през топлообменника, регулатора трябва да издържа тежестта на клапата затворена в горно положение/ "на тавана" един вид/ При вдигане на температурата на водата синджирчето да приспусне клапата надолу. По този начин се отваря директен изход за димните газове към комина и се затваря прохода към топлообменника. Това ръчно как трябва да бъде съм го измислил, но ако проработи и автоматично с регулатора става идеално. :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Мар 2016, 19:10 
Аватар

Местожителство: Варна
Котелът го купих с монтиран такъв регулатор и за самият регулатор няма никакви данни освен как се наглася. При мен той регулира силата на огъня. Котела го паля на горно горене и цял ден не се занимавам с него. Регулатора отваря вратичката, която е под скарата на горене и чрез нея регулира подаването на въздух към огъня. От плътно затворена вратичка, т. е. вертикална я отваря най-много до 35-40 гр. Размерите на вратичката са 24х12 см с дебелина 2-3 мм. Може би неправилно съм употребил думата "натяг" за синджирчето. Вярната дума е "дължината". Регулаторът по никакъв начин не е свързан с клапата за изгорелите газове на котела.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Мар 2016, 20:05 
Аватар

Днес си купих регулатор - италиански ICMA. Нямам идея дали е качествен. Само такива имаше. За клапа на тягата ще стане, но за другата клапа не. Малък му е хода. На моят пише, че "товароподемността" му е 0,850 кг.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Мар 2016, 13:44 
Аватар

Тази пелетна горелка мисля да правя, че вече е изпитана като модел и има добри отзиви за работата и.
https://www.youtube.com/watch?v=kSxAJm28IYg "Пеллетрон 15" – чертежи
http://freeenergy.pp.ua/pelletron/pelletech-15/
http://www.pelletron.ru/pelletron-m.pdf Ръководство за експлоатация

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Май 2016, 13:26 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
:megagrin: цър-пър...

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 247 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17  Следваща

Часова зона: Европа/София