Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 14:13

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 132 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 18 Ное 2015, 16:38 
Аватар

Местожителство: враца
Претаканье с помпичка ако стана премиер - ще го направя задължително, и ще раздам безплатни помпички .
Поне едно хубаво нещо да направя за тоя народ .

Жената ми дава всяка есен дюла моркови ябълка + царевичен кочан за слагане в зелето .
Аз не вярвам че имат полож.ефект,
и ги хвърлям в кофата като лъжа че съм ги сложил , след което тя твърди че сока имал неземен аромат на дюля и свежеста на Врачанска ябълка - което мен ме съмнява.

Хрянът има ефект ,но това с царевичния кочан и ябълката е нЕк'ва простотия .
Вероятно сме го видяли от Руснаците .
Според мен .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2015, 18:01 
Аватар

Винаги слагам хрян. От дедо и баба знам, че ставал по "резлив" сока. Така ли е , не е ли.....Нямам база за сравнение щото винаги слагам. Освен това и един кочан царевица...
За морковите, доматитУ и карфиола, миналата година турих в един панер такива щуротийки, директно в бидонЯ - пов вода. Станаха чудно вкусни, като от сурова туршия. Само, че сокът не ми стана хубав. Но, не знам от какво - енигма. Беше солен и абсолютно безвкусен. Не знам от какво така се получи. Претаках всяка вечер - по 2/3 от бидона. Може, би съм му вкарал много кислород и не е втасало добре - не знам. Тази година съм решил да дам път на анаеробните процеси. Сложих 3% разтвор на сол и нЕма да го пипна поне 10 дена. :krank:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2015, 19:19 
Аватар

Местожителство: София
jiwano написа:
... Сложих 3% разтвор на сол и нЕма да го пипна поне 10 дена. :krank:

Смятам, че е грешка да не се претака в началото. Трябва за да се уеднаквяват нещата вътре.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2015, 19:59 
Аватар

Е, нали съм сложил солен разтор. Тука, хората писАха, че претакането е с цел да се разтвори солта във водата. Аз като съм сложил соления разтвор кво да му претакам?
Всяка година го претакам, колкото се може по-често/по един път на ден/ Тази година съм решил е така - яваш, яваш. :thumbs1: :thumbs1: :thumbs1:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2015, 20:16 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
jiwano написа:
Аз като съм сложил соления разтвор кво да му претакам?

Претача се защото, солта се утаява(с времето) на дъното спомага и за ферментацията(вкисването)
на зелУето.... :furz:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2015, 20:29 
Аватар

Местожителство: София
Айде сега, jiwano . Претака се.
Най-мързеливия начин е: докато редиш зелките, "вграждаш" маркуч. И през него "продухваш". Веднъж дневно. Това стига. :laola:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2015, 20:43 
Аватар

И така става. Макар, че вкарваш СО2, а не е желателно, доколкото разбирам прочетеното дотук от темата. Тъста ми го прави по този начин - с маркуч и го обдухва. :lachtot: Много хубав сок става.Направо УНИКАЛЕН.
Хайде ще сляза до мазето да го преточа един път да видя разликата в соленото - от горе и отдолу. :buch:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Ное 2015, 13:31 
Аватар

Ако успееш да направиш 15-20 см от солевия р-р над последната зелка , няма никакъв проблем .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Ное 2015, 16:46 
Аватар

Аз пък твърдя, че трябва да се прави без вода, само сол. :fies:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2016, 14:08 
Аватар

Местожителство: Плевен
И тази работа я свърших :muede:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Ное 2016, 14:17 
Аватар

В бидоня беше забравено сок и една зелка от миналата година.Как e хубаво да го изчистя така че да не мирише и да не повредя някак си новата партида.Добре ли е да го измия с разтвор от калиев перманганат или по-добре със сода.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Дек 2016, 13:27 
Аватар

Местожителство: Варна
Тая година се издъних със зелето. Чорбата започна да се точи. Почти се желира. Задържа се в цедка. Третирах го със серниста киселина 2 гр/л. Почти без ефект. Изхвърлих саламурата, дезинфекцирах бидона, измих старателно зелките, залях ги с 1.5% солен разтвор и една кофа саламура от съседа. За сега май съм го спасил. Дори ми се струва, че пак е започнала ферментация. Трябва му още малко. От това което прочетох в тая тема си мисля, че единствената ми грешка е, че пълня много бидона със зеле. Почти до горе. Саламурата в началото го покрива на 2-3 см но пък всяка година го правя така и съм нямал проблеми. Догодина ще оставя поне 10-15 см саламура над зелето. Ако някой знае или се сеща за други причини за това точене на чорбата, моля да казва.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Дек 2016, 14:05 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
Солта е малко. Особено сега, след като вече имаш нежелани микроорганизми би трябвало да я увеличиш двойно. Тук ще се върна към едно мое старо мнение в същата тема, там има линк в който е казано каквото трябва! Само ще поясня че концентрацията на солта се изчислява спрямо общото тегло на водата и зелето! Ето го старото ми мнение viewtopic.php?f=17&t=397&start=75#p55117

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Дек 2016, 16:28 
Аватар

Местожителство: Варна
Първата саламура която изхвърлих беше 4%. Както писах зелето е почти готово. Трябва му най-много още седмица, че и по-малко. То вече е поело сол. Ако сега направя пак 4% или 3% саламура, няма ли да стане много солено. Искам да разбера причината за това разваляне. започвам да си мисля да ли не е някакво случайно, нещастно стечение на обстоятелствата, защото вече 20 г правя кисело зеле по един и същи начин и до сега съм нямал проблем. Линкът който даваш е за нарязано зеле в буркан. Не знам да ли е същото за цели зелки в бидон. :nixweiss:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Дек 2016, 18:37 
Аватар

Жоро, ти сам си го написал, ми правиш от 20 г. зеле. Проблемаът не е в тебе. Според мен е в зелето. Аз миналата година като го правих, втаса чак през март. Не че не го изядохме, де. Просто беше много твърдо още като го взех. При тебе нещо не е зелето като ората. Виж, прочети цялата тема, някой, по спомени беше писал за спасение в подобен случай/лигаво, желе/, като твоя. Успех!

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 132 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Следваща

Часова зона: Европа/София