Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 03 Дек 2016, 00:34

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 116 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 08 Ное 2011, 10:03 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Претакането на зелето си има строго определени причини :
1. Човек остава за малко сам с мислите си (почива си от жена си).
2. Всички съседи разбират, че имате кисело зеле (по миризмата) :)
3. Докато вършите това свещенодействие, ако наблизо си държите ракийката ... току виж бурето я изпило съвсем.

Та сега сериозно : Претакането има за цел да размеси пластовете течност и да ускори ферментацията. Дали има връзка и с вкарването на кислород, не знам - би трябвало да е нежелан кислорода. Но - аз го правя редовно - първата седмица и сутрин и вечер ако има време, ако не - само вечер.
Добавки - понякога никакви, понякога - една червена зелка или една малка глава червено цвекло - това прави зелевата чорба червена като сок от вишни, интересно е, но нищо повече.
Тази година сложих и един малък кочан царевица и две малки глави лук, както и малко вишневи листа.
Освен това има и варианти да се сложат моркови една връзка с друга цел - просто използват киселия сок за запазване и си стават после за ядене като от туршия.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Ное 2011, 15:56 
Аватар

Местожителство: Казанлък
Преди около месец сложих зелето.120л. бидон син с 2,5 кг сол. Пуснах машинката от рибите да духа и в продължение на 2 седмици не съм я спирал. В момента зелето мирише на л...а. Все едно август, когато изхвърляш миналогодишното. Къде сбърках? Количеството на солта или въздуха, който вкарвах без да спра .

Остап Бендер

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Ное 2011, 16:44 
Аватар

Krass написа:
Преди около месец сложих зелето.120л. бидон син с 2,5 кг сол. Пуснах машинката от рибите да духа и в продължение на 2 седмици не съм я спирал. В момента зелето мирише на л...а. Все едно август, когато изхвърляш миналогодишното. Къде сбърках? Количеството на солта или въздуха, който вкарвах без да спра .

Въздуха !
Солта също е множко, ама не може да го развали.
Ти защо смяташ че не става - меки ли са зелките, нещо разплуто има ли ?
Може просто да си мирише повече, но да е добро.
Аз слагам много по-малко сол - 200 гр. на 10 л. вода - за 100л. бидон пълен догоре - 60 л. вода влезе значи 1.200кг. морска сол.
А за нея пропуснах един пиниз, който тая година не го направих - дано не съжалявам
преди да я сложа в бидона - пека я на фурната докато покафенее
измирисва си миризмите и уж става по-полезна :)
А за август ... :megagrin: който чака до август после ...
Аз го чистя още март или като свърши и само изхвърлям течността и измивам бидона.
Зеле досега не съм хвърлял, само течност и то след като сме изпили една част от нея преди това :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Ное 2011, 16:51 
Аватар

Местожителство: ПловдивЪ
Ама как ще хвърляте зелева чорба или арамия или както се нарича в различните региони?Аууу ужас, това на мен ми е деликатеса зимно време и не могат да ми насмогнат.Студена, с малко червен пипер, олио и нарязан лук...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Ное 2011, 16:56 
Аватар

АААА, няма такова нещо - грешно си разбрал.
Пием я и ние яко, ама все пак остава :)
60 л. трудно се изпиват.
Аз имах пред вид изхвърляне на вече неставащата за пиене чорба след изяждането и на зелето.
И в шишета сме затваряли даже по едно време !
Ама сега като знам и колко обща туршия направихме в два бидона по 18 л. и зеле и краставички и люти чушки ...
И още други туршийки има.
Само ракията беше проблем, но с казана с колоната вече стигнахме нирваната :cooler:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Ное 2011, 18:15 
Аватар

Местожителство: Казанлък
victoryvt написа:
Krass написа:

Ти защо смяташ че не става - меки ли са зелките, нещо разплуто има ли ?
Може просто да си мирише повече, но да е добро.

И зелките са меки и чорбата е мътна и миризлива. Част от външните листа са като разложени. Солта купих от кауфланд. Лошото е , че и при общата туршия, която правих със същата сол се усеща подобна миризма. А морковите направо са меки.

Остап Бендер

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Ное 2011, 20:11 
Аватар

Местожителство: враца
Кисело зеле по Китайски .
Технологията ми я каза една китайка , правя я от 2 години , по- хубаво е от Българският вариянт ,
( за мен де )

Отивате в китайски ресторант и поръчвате кисело зеле по китайски , опитвате и запомняте вкусът .
В буркан от компот 1 литър , а после и в трилитров , нарязвате зеле на едро и тъпчете до горе .
водата за трилитров буркан и добавям 3 суп лъжици захар , 3 л. сол . оцет 50- 100гр .
На вкус трябва да стане като зелето в ресторантът , не помня точните пропорций ...

Наливам водата догоре , и поставям в хладилник на + 4 градуса , след 3- 5 дена е готово .
сега го оставям просто на терасата ...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Ное 2011, 23:19 
Аватар

Местожителство: Varna
Емо и аз съм фен на китайската туршия от зеле, в този ресторант където най ми харесва, слагат освен зелето, морков /на жулиени/ и люта чушка.
По миналата година се пробвах да направя по тертип на българската сладка туршия, обаче жената каза да не слагаме в някой буркан люта чушка заради децата, ами тези с чушката се изядоха а пък другите ги хвърлихме :)
Китайската туршия ми харесва заради сладко кисело, лютият вкус.
Иначе рецептата по която пробвах е подобна на твоята.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Ное 2011, 23:29 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
'Чайниците' са хитри, никога нети казват кво слагат в манджата.Гледам го в ръцете и немога да го хфана кво слага в 'тъвата' :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Ное 2011, 17:40 
Аватар

от години си го претакам така :D
Помпата е за градинско фонтанче, но сега актуално е зелето .
Важна е програмата на програматорът , по принцип е свързана с лунният календар , и цикъла на разгонване на мъжките кучета .

]
Прикачени файлове:
DSC03121.JPG

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Ное 2011, 18:28 
Аватар

Браво Емо! Hi-Tech в домашното производство, на кисело зеле. :2thumbs:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Ное 2011, 16:07 
Аватар

Mersi Iwo .
Еми мисля , че това претакане с кофите , клечане ... из мазите .. си е малко селско .
Нормално е за Мездра , , окръга , Перник , Крайните Софийски квартали - Надежда , Люлин ...
но Враца се пак си е някакъв център .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Ное 2011, 01:51 

Местожителство: София
ааааа

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Ное 2011, 19:55 
Аватар

:lol:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Ное 2011, 01:14 
Аватар

Да споделя и аз как приготвям киселото зеле.
Зелките ги режа на половина, даже и на четири и ги нареждам плътно в две малки бидончета ок. 15литра всяко. ( по- късно, към края на януари едното бидонче, което вече е свободно го залагам втори път и когато другото е на привършване отново имам кисело зеле). Правя саламура 400гр. морска сол/ 10 лит. вода и пълня бидоните догоре. Затискам зелето с чиния, върху нея купа и завивам капака на бидона- така зелето гарантирано е потопено в саламурата. Претакането става много лесно- обръщам бидона с капака надолу и готово.
Всъщност от това, което съм прочел тук- там, ми стана ясно че т. нар. претакане се прави само с цел да се уеднакви концентрацията на сол в саламурата. Освен това млечно- киселата ферментация е анаеробен процес и вкарването на кислород по- скоро пречи, отколкото да помага при ферментацията. Затова забравете за всякакви помпи, маркучи и др. приспособленя, които вкарват кислород в саламурата- просто намерете начин да я разбърквате, но и съвсем да не претакате- пак ще ядете кисело зеле, просто това, което е по- долу ще е по- солено. И внимавате някоя зелка да не изплува отгоре- трябва всички да са добре потопени в саламурата.
Миналата година за първи път пробвах и пресякох зелето с калиев сорбат- повече от доволен съм от резултата- няма цветясване, няма точене, зелето леко омеква, но не се разлага. Препоръчам.
Зелето се пресича, когато е готово за ядене, някой да не го пресече още със залагането, че язък за мат'риала.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 116 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Следваща

Часова зона: Европа/София