Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 12:30

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 116 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 23 Ное 2011, 09:47 

Местожителство: София
Тази изключителна зелка, расла в най-рохкавите лехи на Югозападното Софийско поле е съчетала богатия аромат на шопските култури с крехкостта на най-отбраните тракийски сортове.Ферментационният процес е изведен докрай, протекъл при условията на софийската зима благоприятно смекчена от локалните влияния на късноесенната подуянска мъгла.
Оттук и подчертаната, но ненатрапчива киселина, започваща с деликатни бодежи от върха на езика, преминаваща в тръпки през небцето и разливаща се към гърлото.Ароматът е изключителен, напомящ букет от отлежали камамбери,с неочакван свеж нюанс на бамя. Сокът, ръчно ръчно претакан на
равни интервали, е бистър и изкрящ. Предизвиква приятен сърбеж в устаната кухина, който издава изненадваща ментова прохлада.Листата са бели, с благореден восъчен оттенък. Нетрошливи, но не и жилави, идеални за сърми.При дегустация листната периферия издава издава допълнителен фин
аромат с предчуствие на пушен бекон.Секрет на производителя е използването на дъбови качета от
осолена сланина. Придружено с един отлежал "Бержерак", това кисело зеле е идеален компаньон за Вашите свински гърди.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Ное 2011, 11:29 
Аватар

Местожителство: враца
:D - подуянска мъгла :D и предчувствие за пушен бекон ...
направо огладнах :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Ное 2011, 11:43 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Претакането не е излишно, особено първата седмица , след това може и да се прескача.
А бидон 100л. пълен догоре няма как да се преобръща, поне не и от мен :megagrin:
Всяка година правя по толкова зеле и все го изяждаме и изпиваме. Солта обаче вече съм я намалил на 200г/10л.вода и няма проблеми.
Ще кача снимка с една чаша зелева чорба да видите какъв цвят съм й докарал.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2011, 16:23 
Аватар

Ето го моето производство зелев сок леко оцветен :

Прикачени файлове:
zeleva-chorba.jpg

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2011, 16:26 
Аватар

И сока и туршийката изглеждат супер, ама защо с бира... :? :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2011, 16:37 
Аватар

Хаха - бирената бутилка случайно е в кадър. Беше изпита вече и между другото е вайс-бира - мисля че единствена в БГ - Болярка вайс (мътно) - с пшеничен малц.
Иначе и туршийката е наше производство тая година - 2 бидона по 15-18 л. обща туршия направена само със морска сол и претакане. Точната рецепта не я помня - но е важно само солта на литър вода (преварена и охладена), сетне се заливат зеленчуците (карфиол много, моркови, половин зелка, целина, камби , и най-вече - зелени домати). След 10 дена е готова обаче трябва да се претака всеки ден и да е на що годе топло - т.е. да не е навън на студа. Аз я държах в кухнята и след като стане готова се пресича с аспирин или натриев бензоат и преди това се слага по малко синапено семе за твърдост на зеленчуците. Няма оцет, няма захар - ферментира си сама и става много добра за мезе. Е, вкуса на царската туршия дето е с оцет,сол и захар не може да го стигне, но като за в бидон е супер. А и лесно се прави голямо количество (в 15 л. бидонче влизат 7-8 кг. зеленчуци и още толкова вода със сол).

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2011, 16:49 
Аватар

victoryvt написа:
Хаха - бирената бутилка случайно е в кадър. Беше изпита вече и между другото е вайс-бира - мисля че единствена в БГ - Болярка вайс (мътно) - с пшеничен малц.
Иначе и туршийката е наше производство тая година - 2 бидона по 15-18 л. обща туршия направена само със морска сол и претакане. Точната рецепта не я помня - но е важно само солта на литър вода (преварена и охладена), сетне се заливат зеленчуците (карфиол много, моркови, половин зелка, целина, камби , и най-вече - зелени домати). След 10 дена е готова обаче трябва да се претака всеки ден и да е на що годе топло - т.е. да не е навън на студа. Аз я държах в кухнята и след като стане готова се пресича с аспирин или натриев бензоат и преди това се слага по малко синапено семе за твърдост на зеленчуците. Няма оцет, няма захар - ферментира си сама и става много добра за мезе. Е, вкуса на царската туршия дето е с оцет,сол и захар не може да го стигне, но като за в бидон е супер. А и лесно се прави голямо количество (в 15 л. бидонче влизат 7-8 кг. зеленчуци и още толкова вода със сол).

Стига, стига че се окапах...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Ное 2011, 14:57 
Аватар

Местожителство: Перник
Колеги, може ли някой да ме светне защо зелето хваща този бял слой отгоре и има ли начин това да се избегне .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Ное 2011, 16:04 
Аватар

Причината е цветясване подобно на виното заради контакт с въздуха.
Лечение - претакане или периодично обиране с тензух.
Някои даже го пресичат зелето с консерванти - аспирин, натриев бензоат, калиев сорбат и не знам си какво още.
Според мен достатъчно е да е на студено и няма да цветясва или съвсем слабо и непроменящо вкуса.
Солта също е фактор - при повечко сол - по-малко цветясване. Аз обаче слагам по-малко сол по други причини и затова претакам много.
Абе най-добре - да се яде и пие чорбата и да не се чака да цветяса :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Ное 2011, 17:33 
Аватар

Местожителство: Перник
Благодаря за изчерпателния отговор. Непременно ще се вслушам и в съветите.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Ное 2011, 17:44 

Местожителство: Добрич
Ето и моята рецепта:
В 100 литров бидон нареждам зелето на което съм махнал чуканчетата и мястото е запълнено с морска сол.Общо в бидона наливам 60 литра вода и слагам 2кг морска сол.Де претакам ,де не ,но стане ли вадя една кофа от чорбата и наливам една кофа чиста вода.Така хем втасва при по солена среда ,хем не е солено.А зелевия фреш :D
/зелевата чорба/ е супер.Като го гледаш в чашата все едно е бяло вино :megagrin: :megagrin: :megagrin: .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Ное 2012, 23:11 
Аватар

Местожителство: Казанлък
Я да раздрусаме темата. Сложихте ли зелето? Аз вече седмица пускам помпата за акваруим за по 5-6 мин. на ден и вече здраво мирише на... :censored: . Миналата година се изложих, но тази се надявам освен за манджи да става и за мезе на ракията. :prost:

Остап Бендер

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Ное 2012, 09:12 
Аватар

Местожителство: София
Krass написа:
Я да раздрусаме темата. Сложихте ли зелето? Аз вече седмица пускам помпата за акваруим за по 5-6 мин. на ден и вече здраво мирише на... :censored: . Миналата година се изложих, но тази се надявам освен за манджи да става и за мезе на ракията. :prost:

Браво Колега!!!
Напред си с поне една обиколка от мен.Аз обикновено го слагам в чест на 07.11.,но тази година ще е утре.Моята рецепта е като на svata65 само без доливане на чиста вода след ферментацията.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Ное 2012, 09:57 
Аватар

35-40 кг. зеле (българско сорт кьосе), 60 л. вода, 1.5кг. морска сол.
На зелето махам само най-външните листа и ъо само ако са мръсни и пострадали.
С остър нож махам един вид конус от чуканчето и там ръся със сол. Нареждам зелките с издълбаното нагоре и където има свободно място тъпча с разрязани зелки, че тая година нещо много големи случих.
Накрая в някоя дупка завирам мрежичка с 20-тина моркова - да станат и те кисели покрай зелето - после ги ползваме за руска салата.
Тъпча бидона догоре и така не се налага да затискам.
Претакане от 3-тия ден (което значи че днес ще го почвам) и така докато минат две седмици, накрая поразреждам претаканията.

@Крас - за помпичка за течности ли говориш или за въздух, защото ако е въздух мисля че ще го развали.

Обща туршия в бидон :
Тая година стреляхме направо в 50 л. бидон , че и още един 15л.
Карфиол, камби, чорбаджийски чушки, моркови, зелени домати, леко зачервени домати, малко зеле , целина, малко чесън на скилидки - всичко това в количество колкото е половината бидон - в моя случай 25кг.
Измиват се зеленчуците и камби,чушки и доматки се надупчват с игла или шиш. Зарежда се бидона, и се налива вода + морска сол по 40гр. на литър вода.
Затиска се с нещо и след два три дена се започва претакане по един два пъти дневно докато втаса туршията - обикновено за седмица до две става готова. След това се пресича с консервант и това е.
Децата наблягат на карфиола и морковите, ние на другото.
Целината ... :megagrin: вдига самолета.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Ное 2012, 20:33 
Аватар

Местожителство: Казанлък
За въздух, защото смятам, че производството на оцет или кисело зеле си е аеробна ферментация и си иска кислорода.

Остап Бендер

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 116 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Следваща

Часова зона: Европа/София