Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 04:09

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 132 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 09 Яну 2013, 06:43 
Аватар

Местожителство: Варна
В скоро време ще ви кажа и как са се получили зелевите сърми. А ще отслабваме през лятото........ Ммммм то май като се позамисля - така си обещах и миналата година. :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Яну 2013, 20:22 
Аватар

Местожителство: Казанлък
Цитат:
Половин ока вино си изпих само аз.

OKA-Мярка за тежина, равна на 1225 или 1283 грама.

Слаба работа ;)

Остап Бендер

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Яну 2013, 20:43 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Krass написа:
Цитат:
Половин ока вино си изпих само аз.

OKA-Мярка за тежина, равна на 1225 или 1283 грама.

Слаба работа ;)

АЗ пия по един Чеперек от 10 лт. туба.
Пс,Чеперек е дължината между палеца и показалеца.А моята ръка е доста голяма :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Яну 2013, 17:38 
Аватар

И сърмичките станаха перфектни. както обещах ще ви разкажа как ги правим ние. Ние, защото делото е общо, на мен и съпругата.
Някъде около 0930 -1000 в петък (сърмичките по някаква наша традиция се готвят в събота) отивам до месарския магазин до нас и купувам около килограм свински гърди без кост. Когато се прибера разстилам парчето месо и го слагам в камерата на хладилника за да се стегне. След като стягането е на лице вземам дъската за рязане, остър нож, масат и започвам да режа месото на възможно най-малки парченца. Отнема двайстина минути. Сипвам една чаена лъжичка сол, обърквам добре и прибирам в хладилника. Отивам в мазето и вадя заявеното количество зелеви листа. Обикновено около 40 бр. Сега идва реда на съпругата . Тя (след като се върне от работа) слага подправките, ориза, две чаени чаши и завива сърмите. Подправките са: една глава лук, чубрица, мащерка, червен пипер, черен пипер и още малко сол при необходимост. Свива сърмите и ги нарежда в тенджерата, като на всеки ред слага дафинов лист и зърна черен пипер. Най-отдолу на тенджерата и най-отгоре на сърмите има зелеви листа. Така приготвените сърми се оставят на хладно (на балкона). В събота сутринта около 0730 сърмите са котлона, затиснати с една чиния и чаша вода. Варят се на слаб огън докато всички започнем да скандираме, че вече сме гладни. Около 1300. И докато съпругата разсипва, аз отивам с каната за вино.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Окт 2013, 22:15 

Ще правите ли кисело зеле?Аз днес го купих и утре, живот и здраве, мисля да го заложа:)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Окт 2013, 22:41 

Местожителство: София
няма да правя..а и никой от входа няма да прави в мазето.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Окт 2013, 23:08 

Аз ще правя но в гаража, не при виното,
не вярвам на тия приказки че виното ще се промени, но за всеки случай.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Окт 2013, 23:36 
Аватар

Разбира се, че ще правя. Най-добрата част от правенето на киселото зеле е претакането. Особено когато се случим двама-трима съседи да претакаме заедно. Тогава булките идват да ни търсят.... :lachtot:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Окт 2013, 00:27 

Местожителство: София
това с претакането винаги ме е изумявало...смърди на пръдня та се не трае...а не може ли просто да се барбутира с един маркуч?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Окт 2013, 00:51 
Аватар

:) Така е ilu6a. Аромата на пръднато е запазена марка на киселото зеле. Дали го претакаш или барботираш (тоя термин го научих от този форум) аромата е един същ. А когато го нарежеш на салатка с олийце или зехтинец на мирише така. Докато го готвиш си мирише на пръдня, а когато го сервираш сготвено пак я няма тая миризма.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Окт 2013, 10:27 

А най-мирише на пръдня когато свърши и изхвърляш каквото е останало в бидона. :furz: :furz: :furz: Цялата махала разбира какъв е мириса на живота.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Дек 2014, 10:30 
Аватар

Местожителство: Враца
Имам питане към форумците с повече опит, относно кисело зеле.
Значи, ферментира зелето и вече е готово за пресичане.
Купих калиев сорбат, но майка ми не е знаела и избързала да му разбие 20 аспирина на 100л. бидон за пресичане.
Въпросът ми е: Дали да му добавям сорбата и ако да в каква концентрация- нормална или по-малка, или аспирина ще свърши тая работа?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Дек 2014, 16:18 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Аспирините вършат същата работа. А студа още повече.

Относно технологията на киселото зеле и т.н. обща туршия искам да подчертая че битува едно грешно мнение, че претакането има за цел да вкара кислород.
Не, не е такава целта и всеки опит да се вкара кислород в бидона води до разваляне на продуктите.
Киселото зеле и всякакви туршии от типа на самовкиселяващите се се получават в следствие на млечнокисела ферментация на техните макар и малко захари.
Млечно-киселите бактерии са анаеробни организми - не им трябва кислород за размножение и ферментация, даже напротив - много от тях мрат от него.
Претакането се прави с цел уеднаквяване на пластовете , тъй като солта има свойството да пада на дъното - при достатъчно висок бидон горе е по-ниска солеността, а долу е по-висока, което прави ферментацията горе по-различна и има опасност от цветясване - развитие на друг вид бактерии както и при виното.
Солта също е много спорен продукт. Количеството, което използваме за зеле или туршии макар и доста голямо не е достатъчно да ги стерилизира както осоляването на сланина и месо.
Тя се слага по друга причина - в продуктите има най-различни бактерии и гъби (дрожди), създаването на солен разтвор с определена концентрация (20-40 гр. сол /литър вода) прави първоначален подбор на първите щамове бактерии, които започват ферментацията.
След началото на ферментацията и повишаване на киселинността тези щамове отмират и ферментацията продължава с други , след още време и те отмират и ферментацията се довършва от трети по ред щамове.
Затова и отначало зелките стоят твърди, въпреки че ферментацията е в разгара си, чак в последствие започват да омекват и да си сменят цвета. Причина са именно другите млечнокисели бактерии, които продуцират целулазни ензими (разграждащи част от целулозата).
Но така или иначе - всички тези щамове са анаеробни и нямат нужда от кислород.
Много микробиолози твърдят че за този тип ферментация няма нужда от сол, но според моя личен опит около 30гр. на литър е оптимумът за кисело зеле.
Същите отричат и нуждата от претакане, но не съм им опитвал от зелето :)
Между другото, миризмата на пръдня е признак че ферментацията отива към гнилостна. Аз лично такова миризливо зеле не бих ял.
А зелевият сок в момента на омекване и пожълтяване на зелките е пълен с витамини.
За съжаление солта никак не е полезна, но ...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Дек 2014, 17:08 
Аватар

+1 :2thumbs:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Дек 2014, 18:54 
Аватар

Не мога да пропусна да кажа, че в моята "втора татковина", използват керамични съдове, които отгоре на гърлото имат жлеб (не съм сигурен за думата), и който пълнят с вода за да не влиза въздух. :)
Изображение
Изображение

П.П. Дори не използват саламура, т.е. без вода - само сол и това което пусне зелето като течност. :)

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 132 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща

Часова зона: Европа/София