Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 01:55

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 57 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Люти чушки
МнениеПубликувано на: 29 Юли 2011, 21:45 
Аватар

Местожителство: г. Русе
Това е много добро .. Идеално е за шкембе чорба. :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Авг 2011, 20:25 
Аватар

аз люти чушлета правя така.Ходя в градината на жена ми и обирам чушките повечето са сладки и месести а лютите са дребни.Лютите ги режа на ситно и запражвам с доста сол.Сладките ги печеми правя смеската добавям чесън оцет и захар и по един аспирин на бурканче

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Авг 2011, 22:19 
Аватар

Местожителство: враца
svata65 написа:
Аз правя люти чушки по следния начин:Измити и надупкани люти чушки ги слагам във шише от минерална вода/10литрово събира около 2кг чушки/.Най-отдолу слагам връзка копър и стръкове целина.Пускам чушките една по една и разклащам шишето за да се наместят.По средата на шишето пак слагам сръкове копър и целина и като се напълни със чушки отгоре пак слагам няколко стръка целина и копър.След това заливам чушките със следния разтвор от вода и сол,като на 1литър вода слагам 125грама готварска сол.10 литровото шише събира около 5литра от разтвора.Навивам капачката и ги оставям.Переодично ги разклащам ,а когато шишето е надуто отварям внимателно да излезе въздуха.Стават също като купените.Тази рецепта е от едно времешния Булгар-плод.Много лесно се правят ,а и не е скъпа и трудоемка като пукани и т.н.

Да питам - защо в такава туба , после не се ли вадят трудно ,
и може ли да се добави и захар ?

И Вуфан ако може да допоясни тази с " конфитюра"
явно става дума за голям буркан 1 л ? Пет лъжици захар не е ли много ?
Не ми е до майтап , понеже съм произвел без да искам голямо количество люти и подлютени от кръстосване чушки , и съм в паника кво да ги правя . :skeptisch:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Авг 2011, 05:02 
Аватар

не се плаши от многото чушки можеш да си направиш лютеница от тях но трябва да се позачервят --смилат се добавя се доматено пюре и се варят като лютеница става страхотна --тия сосове чили и разни други не струват нищо пред нея Майка ми всяка година прави такава за подправки слага чубрица и чесън като ги мели заедно с чушките Забравих да кажа че чушките се изпичат и се мелят с машинка за домати Мисля че слага и черен пипер но не съм сигурен

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Авг 2011, 05:22 
Аватар

можеш да си исушиш червени вече узрели чушки и да си направиш лют червен пипер Като го смесиш с зехтин и оцет е чудесна подправка за чорби

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Авг 2011, 17:40 
Модератор

svata65 написа:
Аз правя люти чушки по следния начин:Измити и надупкани люти чушки ги слагам във шише от минерална вода/10литрово събира около 2кг чушки/.Най-отдолу слагам връзка копър и стръкове целина.Пускам чушките една по една и разклащам шишето за да се наместят.По средата на шишето пак слагам сръкове копър и целина и като се напълни със чушки отгоре пак слагам няколко стръка целина и копър.След това заливам чушките със следния разтвор от вода и сол,като на 1литър вода слагам 125грама готварска сол.10 литровото шише събира около 5литра от разтвора.Навивам капачката и ги оставям.Переодично ги разклащам ,а когато шишето е надуто отварям внимателно да излезе въздуха.Стават също като купените.Тази рецепта е от едно времешния Булгар-плод.Много лесно се правят ,а и не е скъпа и трудоемка като пукани и т.н.

Най лесно чушлетата се пукат като се наредят на една тенекия и отгоре ги минеш с газовата горелка (тази където се пърли прасето с нея) Трудоемко е беленето на чушлетата....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Авг 2011, 17:53 
Аватар

ако ги опечеш на жар вкусът е по друг там едновременно се и опушват

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2011, 10:22 
Аватар

Местожителство: Стара Загора
Азиатски чили сос:
Необходими продукти:
1 кг месести червени люти чушлета
24 скилидки чесън
3 ч.л. сол
8 с.л. захар
9 с.л. оцет

Начин на приготвяне:
Нарежете всички продукти и пюрирайте с пасатор до получаване на груба консистенция. Сложете пюрето в тенджера и сварете на умерен огън за около 15 минути.Разбърква се постоянно за да не загори. Оставете да изстине и сипете в бурканчета, които можете да съхранявате в хладилника.
Става невероятно лют и вкусен за подправка.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2011, 18:42 
Аватар

Местожителство: Бургаско, рядко Варна
Обожавам люти чушлета, но тая година нещо не ми станаха. Иначе си ги приготвям така:

Почиствам дръжките, опуквам ги на ламарина и ги натъпквам плътно в бурканите небелени (люспите са полезни), като слагам и магданоз, скилидки чесън и нарязани моркови на око и на вкус. Добавям половин чаена лъжичка сол, около 1 ч.л. захар и винен оцет до запълване на буркана. Стерилизирам 10 минути, за да не се кашнат морковите и чесъна. После като отворя един буркан, повече от 3-4 дни не изкарва...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Ное 2011, 19:09 
Аватар

Местожителство: РУСЕ
svata65 написа:

Както обещах направих си три бутилки пластмасови по 3л. с люти чушки.Рецептата е правъзходна.Вкусът им ме върна поне с 25-30год. в спомените.Чушките са бяла шипка,стоят твърди и хрупкави.Съжалявам че направих толкова малко.Догодина три, но 10 литрови.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Ное 2011, 17:58 

Местожителство: Добрич
Георги Иванов написа:
svata65 написа:

Както обещах направих си три бутилки пластмасови по 3л. с люти чушки.Рецептата е правъзходна.Вкусът им ме върна поне с 25-30год. в спомените.Чушките са бяла шипка,стоят твърди и хрупкави.Съжалявам че направих толкова малко.Догодина три, но 10 литрови.

Радвам се ,че колегата е направил и е харесал рецептата ми!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Окт 2015, 18:08 
Аватар

Местожителство: Бургас
Прикачени файлове:
2015-10-17 17.38.10.jpg
Здравейте, нека ако има и други любители на люти чушки да пишат в тази тема. Ако не и е тук мястото - моля да бъде преместена. Ето моята гордост Naga Viper. Средно лютива (около 1 000 000 единици по скалата на Сковил).
Имам засята Carolina Ripper, но нещо се инати и не иска да поникне. Най лютата чушка от 2013 година.
Ще се радвам ако има и други любители.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Окт 2015, 18:29 
Аватар

Местожителство: Божурище
:respekt:
Хе, хей, браво!... :2thumbs:
Мярката не беше ли сконвил?
Първи съм за семенца от тези! Години наред отглеждах от едни дребни, от лютивина не могат да порастат. :lol: С приятел сме ги кръстили топлийките. Пет години в саксии изкараха някои от тях. Миналата година се кръстоха нещо, станаха по-едри и не толкова люти.

П.П. В грешка съм, наистина мярката е без Н, сковил... Тази най-лютата за 2013 май беше от Индия с 5-7 милиона по сковил!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Окт 2015, 21:49 

Местожителство: София
О и аз се нареждам за семки!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Окт 2015, 22:55 
Аватар

Голем юнак, 1 000 000 сковила му били средно люти :lachtot:
Сериозно, да не вземеш да куснеш? Ще ти е последен пост :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 57 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Часова зона: Европа/София