Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 12:23

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 20 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Обща туршия
МнениеПубликувано на: 06 Окт 2010, 18:57 
Аватар

Местожителство: Казанлък
Имам 35 литрова наръждаема тенджера пълна със зеленчуци.Искам да направя обща (проста туршия) само сол и вода.Колко сол да сложа на целия обем. Не на кг зеленчуци или на литри вода , а на целия обем.

Остап Бендер

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: Обща туршия
МнениеПубликувано на: 09 Окт 2010, 10:24 

Местожителство: Добрич
Здравей колега!!!
Дядо ми прави обща трушия така:слага сол във водата до тогава докато едно сурово яйце се вдигне на повърхноста и стои отгоре,като се показва колкото 5 стотинки.Казват и на саламурата -да вдигне яйцето .Пълниш тенджарата със вода както е със зеленчуците,изваждаш ги слагаш суровото яйце на дъното,насипваш сол и бъркаш докато яйцето изплува на повъхността.Връщаш зеленчуците във тенджерата,притискаш със скара и тежест и си готов!След като втаса слага съсвсем малко натриев бензоат,да я пресече.Дядо ми я прави от всичко каквото обере за последно от градината,пипер,зелени домати,моркови,целина и гулия.Става добро мезе за ракията :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Окт 2010, 17:08 
Аватар

Местожителство: Казанлък
Аз я направих вече.Сложих 700-800 гр сол.А за яйцето, пробвай ако имаш възможност яйце от магазина ,което не знаеш кога се е гътнала кокошката дето го е снесла и току що снесено яйце как се държат в един и същ разтвор на сол. Този начин се прилага само с прясно яйце, но не съм му фен. Благодаря все пак.Като стане ще пиша.

Остап Бендер

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Ное 2012, 11:55 
Аватар

Тъй като съм нова в този форум, сега прочетох за питане по отношение на обикновенна солена трушия. Аз имам рецепрта от моята майка, много е лесна и много вкусна. На 5литра вода се слага една чаена чаша (200 мл) едтра сол. Така направената саламура завира на огъня и се остава да изтине. След което се заливат зеленчуците и затварят в съда който сте ги наредили. Ако не стигне се приготвя още в същите пропорции саламура. След 20 дни може да се консумира.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Окт 2013, 20:46 
Аватар

Местожителство: София
Понеже наближава времето на трушийките в бидони и по-големи съдове, та и аз да кажа какво правя. В бидончето слагам зеленчука, кой каквото обича, затискам на сухо с решетката и започвам да наливам вода докато покрие решетката (следя колко литра наливам). След това взимам калкулатора и смятам колко сол ми трябва до 6% разтвор (на 100 литра 6 кг сол горе долу това трябва да е) На мойто 50литрово бидонче горедолу идват 25 литра вода и 1,5кг сол. Ако е само зеле, може и по малко 4-5% . Слагам морска сол, така по ми е кеф, не че нещо друго.Като подправки слагам целина, черен пипер, 2-3 люти чушлета и червено цвекло. И се започва с претакането. Първата седмица всеки ден, после разреждаш, и така докато ти омръзне. Като стане готова колкото на мен ми харесва да е втасала, я пресичам с калиев сорбат (количество според упътването му). Залагам я около Димитров ден, зависи от почивните дни. И така юни месец я раздавате на комшиите, защото ви е омръзнала :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2013, 09:57 
Аватар

А ще кажете ли какво слагате най-често. Аз мисля за карфиол, зеле, камби, моркови, зелени домати. На целината листата или главата или и двете се слагат. Също ако намеря ще сложа и малко краставички.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2013, 12:42 
Аватар

1.Карфиол
2.моркови
3.Зелени домати
4. Чушки- не люти или съвсем малко + камби
5.Целина листа
6.Вишнаво клонче - да стои хрупкава туршията
7.На 1 обемна част сол се слагат 13 части обемни сол /ако Ви е солена тогава 14 части вода/
8. Претакване поне 10 дни

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2013, 08:06 
Аватар

Направих една кофа 30 литра с твоите продукти, само че вместо вишневи клонки сложих синап и съм сложил и малко зеле. Солта е около 5% от водата. Няма да претакам, ще видим какво ще стане.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Яну 2014, 00:13 
Аватар

Местожителство: zimbabwe
баба ми слагаше винаги и малки динчета вътре,от тези последните зрели или недозрели все едно.става разкош със ракията!зелени домати също,а най-добрите чушлета за туршия са рибките,даже малко да налютяват.така се прави в сев.българия. :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Яну 2014, 01:18 

ааа дини и пъпеши в туршия...само по Първомай и около Пловдив съм виждал такова.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Яну 2014, 10:41 
Аватар

Местожителство: zimbabwe
пъпеши не,само малки динчета,стават невероятни! :saufen:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Яну 2014, 19:43 
Аватар

Аз сложих зеле (понеже несъм залагал отделен бидон със зеле) карфиол, дребни морковчета, краставички пак дребни, чушки зелени (ако са червени се развалят), зелени доматчета, червено цвекло 1-2 глави за цвят, не го ям защото не ми харесва, жената го яде. Целина глави и листа, но не ми харесва аромата и догодина ще я пропусна. Сложих и черен пипер. Лютите чушлета ги пропускам, защото не всеки обича люто от гостите ми. А динките и пъпешите стават уникално, насадих си няколко гнезда юли месец, за да имам малки за трушията, но времето ме изпревари и ги ослани и всичко пропадна. Но баба ми редовно слагаше в трушията и много ги обичам. Преди няколко дена сложих и калиевия сорбат да я пресека и така докато се изяде.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Ное 2014, 13:19 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Карфиолчето е заложено :megagrin:

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Ное 2014, 18:34 
Аватар

Местожителство: ESPAÑA
Прикачени файлове:
CAM00005.jpg
И тук времето захладня,та е време за туршиика :)

Ползваме следната рецепта доста време и сме доволни... примерно за 0.800кг буркан:
1.Нарязани пиперки.
2.Карфиол.
3.Нарязани моркови.
4.Нарязани стебла от целина.
5.Две скилидки чесън..обелени.
6.10бр зърна чер пипер.
7.1супена лъжица сол...равна.
8.1супена лъжица захар...равна.
9.45мл.оцет.
10.2бр аспирин..(Acetysal)...едно във долната част на буркана и едно във горната.

Бурканите се обръщат всеки ден във продължение на 2седмици,след това са готови за консумация :prost2:

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Ное 2014, 18:59 
Аватар

А бе "TRANSFORMERS" мани я тая туршия, кой нашенец не знае как се прави и не я е опитвал.На мен ми е любима.Има непостижим вкус когато се сложи в каца и е в селското мазе.Ти по-добре кажи какво се мъдри там от дясно :?:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 20 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София