Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 02:52

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 181 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 13  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 16 Дек 2011, 23:52 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Чилската селитра е калиев нитрат.Каква е разликата от амониевата?същата е и на вкус..Грешка..късно видях поста на Крас...

Последна промяна Naskohondata1 на 16 Дек 2011, 23:55, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Дек 2011, 23:52 
Аватар

Местожителство: Казанлък
venci написа:
В луканката се слага Чилска селитра-натриев нитрат. Калиев нитрат е по-евтиния и вреден вариант.

:thumbs1:

Остап Бендер

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Дек 2011, 23:58 

Местожителство: София
plamm написа:
ilu6a написа:
тор...

Айде стига бе "ilu6a" - не разбра ли че никой не ти се връзва - ползвай ако искаш и оборска тор :lachtot:
Моля Админа и Аз за :help:

Амониевата както и калиевата селитра е тор...
Моли който искаш но ...торта си е тор.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Дек 2011, 00:34 
Аватар

ilu6a написа:
plamm написа:
ilu6a написа:
тор...

Айде стига бе "ilu6a" - не разбра ли че никой не ти се връзва - ползвай ако искаш и оборска тор :lachtot:
Моля Админа и Аз за :help:

Амониевата както и калиевата селитра е тор...
Моли който искаш но ...торта си е тор.

Ами аз го разбирам "сложи си на надениците тор"-аз първото кето се сещам е оборска тор, ама това си е мой проблем-незнание...затова питам.
Добре бе "ilu6a" не искам да се дъвчем по вече и да спамим ама се излагаш и не помагаш с нищо, след като ти се подскаже после добавяш като сега "калиева селитра..." .
Погледни колко хора ми отговориха и все обясняват и то сжелание да помогнат истински. Благодарности към тях.
Явно както хората писаха "абе крив си бе пич" няма да се занимавам с теб и повече няма да чуеш дума от мен...ако съм те обидил се "извинявам".

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Дек 2011, 00:57 

Местожителство: София
Глупости...пръв написах ТОР...
ЪЪЪ нямах лоши намерения...много лично все го приемаш...
и аз се извинямам и ще се постарая да не те репликирам.
От малък знам че се добавя тор за луканката...нещо такова май в Рицаря на Бялата дама се споменаваше...
Ама и теб те гони световната конспирация...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Дек 2011, 11:14 
Модератор

Plamm не се сърди селитрите са соли на азотнат киселина т.н. нитрати. Иползват се широко като торове в селското стопанство с тях се вкарва в почвата азот и други хранителни вещества. Нитратите служат за консервиращи вещества в хранителната промишленост. Калиевият нитрат се използва и за производство на барут. Това всичко се намира широко разпространено в интернет и е достъпно само ако поскаш да го прочетеш, а не да седиш и да се чудиш „сега тези що ма карат да слагам лайна в суджуците, ей опаки хора завистливи” :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Дек 2011, 19:42 
Аватар

Beff не се сърдя. Благодаря за обеснението. Всички в този форум дават полезни съвети, споделен опит. Е има изключения без които не може и аз вече няма да обръщам внимание. Айде бе идват празници, купони ....:prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Дек 2011, 08:12 
Аватар

Местожителство: г. Русе
Селитрата е канцерогенна. За това е спряна в производството... Неин заместител е захарта. 1 гр. на кг. месо. Това valentor го е написал ясно. Също така и Витамин Ц играел същата роля (отново повтарям написано)... Относно гранясването, ползвам смес от телешко и агнешко в същите пропорции :megagrin: Сланината гранясва, лойта не :)
Поздрави !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Дек 2011, 10:10 
Аватар

Моля за малко помощ! Вече не знам колко време мина от как направих луканките (предполагам около 5 седмици) но не искат да се сушат! Рецептата беше следната:
1 кг крехко свинско месо
250 г сланина
750 г телешко месо
40 г (4 СЛ) сол
20-25 зърна черен пипер
3 г (1/2 ЧЛ) кимион.
За солта не съм сигурен колко съм слагал, защото после пак на друго място прочетох,че една супена лъжица не е 10г. а е 20 грама. Сложих и малко червен пипер за цвят.
Та проблема е че не съхнат. От начало тръгнаха да съхнат но стигнаха до едно положение и край. от 2-3 седмици си стоят все така. Няколко пати ги слагах на преса. Вече са доста сплеснати. Най-интересното е че с луканката направих и малко суджук. Суджука го правих с много малко телешко и повече свинско, имаше и доста сланина. За подправки само сол и червен пипер. Интересното е, че суджука вече е почти готов а луканката не. Дайте идея как да ускоря сушенето на луканката. от 4 седмици луканката вечер се суши с вентилатор а през деня навън. Вчера беше доста топличко и от дупчиците по луканката се появиха капчици мазнина. Чувал съм да се овалят в брашно, защото дърпало влагата това вярно ли е? Приемам всякакви съвети.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Дек 2011, 11:51 

niki, проблемът ти е в солта. Една супена лъжица е 10 гр. когато е равна - напълнена е 15 - 20 гр. Та, естествено луканката ще узрее по бавно - солта е консервант. Щом я е видяло слънце я прибирай бързо в хладилника и консумирай бързо. Случвало ми се е и един месец само суджук пукахме :D :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Дек 2011, 12:20 
Аватар

Явно не съм се изразил правилно. Сол съм сложил 2 супени лъжици както си е написано на рецептата, на кг, месо. Слънцето я е греело 2 пати по 1 час. Беше доста студено. При това количество сол, и малко слънце има ли опасност да се развали? Гледа вече е почнало образуването на благородна плесен

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Дек 2011, 08:56 
Аватар

Местожителство: г. Русе
За ускорение на сушенето трябва ветрец..

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Дек 2011, 13:57 

Местожителство: Добрич
wufan написа:
За ускорение на сушенето трябва ветрец..

И як студ!!!
Не се притеснявай от това че е избило тук таме мазнина ,това е нормално ,сега е студено и не може да граняса.Една година с доста топла зима и нашите направо докарваха на сапун :megagrin: :megagrin: :megagrin: ,ама през тигана и с повечко винце ги свършихме навреме :megagrin: :megagrin: :megagrin: !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Дек 2011, 14:05 

Местожителство: Добрич
Прикачени файлове:
Изображение0606.jpg
Аз месото го режа на дълги ивици широки около 2-3см и го слагам в фризера да стегне.После го кълцам и на килограм кълцано слагам максимум 20 грама сол 2гр на кило черен пипер,2 грчервен пипер ,2гр чубрица и 1гр кимион и 2гр захар-всичко е за 1килограм месо.Така с подправките го оставям за 2 дни да узрее и го пълня.Става Петрохан.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Фев 2012, 11:54 

Здравейте, искам да попитам кога може да се овалват суджуците с брашно/докато са още влажни или като поизпрънат малко/. Благодаря предварително.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 181 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 13  Следваща

Часова зона: Европа/София