Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 16:11

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 181 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 13  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 23 Яну 2013, 23:24 
Аватар

Ми ще го снимам. Изпращали са ми го от България. Стрит в пакетче. Купешки. Аз му добавям малко сол и го сипвам в бурканче.

Това същото си го ръсех по филията с масло, когато бях малък. Даже някои хора го мешат и с червен пипер. Аз го предпочитам само със сол.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Яну 2013, 23:26 
Аватар

MONI BARONA написа:
Имам само една благородна забележка;
Не си валял с точилката достатъчно и е останал въздух в луканките, които е променил цвета! Следващия път ги надупчи с малка игла и валяй всеки ден. Успех. :2thumbs:

То че съм валял, валял съм (не всеки ден де, признавам си, а и не съм сигурен дали има нужда от толкова често), но май другаде е проблема.
Случи се такова време, че след напълването в черва, след два дни отидохме при на жената родителите да празнуваме Бъдни вечер и Коледа, и останахме общо 4 дни. Тъй като затисках луканките с една плоча и един камък, които общо може би тежат около 15 кг, не ми се искаше да ги оставям за толкова дълго време. Когато се върнахме, луканките бяха леко поизсъхнали и дори тази тежест не успя да "разплеска" месото по всички ъгли. Честно казано обаче, въздух има само в края, там където се връзват червата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Яну 2013, 11:47 

Сега се сетих , като погледнах темата ако не е нарушение на правилата мога да дам много линк за фирма която продава черва и адитиви , много доволен съм от обслужването и цените , че предишни години обикаляне по Женския пазар в софия едни арабески те цакат с червата днеска утре пък незнам си какво :):):) Изключителни коректни са доставят с куриер за един ден . :):):)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Яну 2013, 20:44 
Аватар

Давай, давай тука няма СЕМ.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Яну 2013, 19:28 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
gooogooo81 написа:
Сега се сетих , като погледнах темата ако не е нарушение на правилата мога да дам много линк за фирма която продава черва и адитиви , много доволен съм от обслужването и цените , че предишни години обикаляне по Женския пазар в софия едни арабески те цакат с червата днеска утре пък незнам си какво :):):) Изключителни коректни са доставят с куриер за един ден . :):):)

адитиви ;Адитиви за Хранително Вкусова Промишленост са;
нишестета, киселини, аскорбат, бензоат, растителни мазнини, консервант, стабилизатор, емулгатор, гума, сорбат, емулгатор,+ КРК /крака, рога, копита/
НЕ, мерси......
Виж, за изкуствените черва съм за интересуван много.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Яну 2013, 20:02 

Местожителство: София
Адитиви за ХВП са и още:
Омега 3 EPA и DHA
Органичен инулин
BetaOne™
Бета-Каротин
Липопен...
Различните пробиотици и още много...
Така че си изброил конкретно гадостите...а иначе са просто казано адитивите са :
вид хранителни вещества(технологични добавки), добавени към храните по технически съображения за подобряване на органолептичните свойства и удължаване на трайността на продукта и запазване на външния му вид. Към тях се отнасят ароматизанти, подсладители, киселини и основи, обогатители, ензимни препарати, консерванти, антиоксиданти, емулгатори, стабилизатори, уплътнители и желиращи агенти.
Могат да бъдат естествени и изкуствени. Следва да се прилагат само в количества, които не надвишават определените максимални нива за тях в готовия за консумация продукт.
Примерно:
http://www.kressona.com/products.php?lang=bg&cat=9
Та така...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Яну 2013, 20:23 
Аватар

ilu6a написа:
Адитиви за ХВП са и още:
Омега 3 EPA и DHA
Органичен инулин
BetaOne™
Бета-Каротин
Липопен...
Различните пробиотици и още много...
Така че си изброил конкретно гадостите...а иначе са просто казано адитивите са :
вид хранителни вещества(технологични добавки), добавени към храните по технически съображения за подобряване на органолептичните свойства и удължаване на трайността на продукта и запазване на външния му вид. Към тях се отнасят ароматизанти, подсладители, киселини и основи, обогатители, ензимни препарати, консерванти, антиоксиданти, емулгатори, стабилизатори, уплътнители и желиращи агенти.
Могат да бъдат естествени и изкуствени. Следва да се прилагат само в количества, които не надвишават определените максимални нива за тях в готовия за консумация продукт.
Примерно:
http://www.kressona.com/products.php?lang=bg&cat=9
Та така...

Да точно така.Аз това не го ям, интересуват ме само червата но явно колегата не е влизал скоро да даде линка.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Яну 2013, 21:29 
Аватар

Я кажете, луканко и суджуко производители :D , дупчете ли червата или не?
Аз съм ги дупчил само веднъж, преди време, когато един приятел ме "светна", че не е хубаво да се дупчат, щото от там може да влезе въздух и да гранясат. :? Обаче пък, навсякъде по интернет пространството, стари книги и др. се пише, че трябва да се надупчат.
Как постъпвате вие?

П.П. Днес се снабдих с малко изкуствени черва и смятам да направя още една реколта, та се чудя как да постъпя, че при последния опит в сърцевината на луканките имаше тук-там места, все едно дупки. Възможно да е от не добре притискане, ама ми се иска да изключа всяка възможна грешка.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Фев 2013, 15:54 
Аватар

Явно колегите са много заети в опитването на мезета, та никой няма време да драсне два реда, как постъпва - дупчи или не дупчи. ;)

П.П. Утре ми предстои още едно пълнене, та ми се щеше да чуя някакви мнения.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Фев 2013, 18:44 
Аватар

Местожителство: Варна
Още от малък (а то е доста отдавна) у нас суджуците се дупчеха преди всяко разтриване. Никога не сме ги притискали, но всяка вечер се разтриваха с точилката. Това е за наденици (суджуци) в свински черва. Не знам на изкуствените черва как ще се отрази дупченето.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Фев 2013, 21:24 
Аватар

Станила, не дупчи, а си приготви подходящи дъски и стяги. Не ти трябва амалогия с точилка, стискаш всичко между дъските и си готов.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Фев 2013, 09:16 
Аватар

Моите ги дупча на третия ден с малка игла в двата края, валям леко да не ги пръсна.
Все пак при пълненето на червата остава малко количество въздух които сменя цвета
/гранясва/ суджука.
Пс. последните три, които снимам за последно. :cry:

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Фев 2013, 15:48 
Аватар

MONI BARONA написа:
Моите ги дупча на третия ден с малка игла в двата края, валям леко да не ги пръсна.
Все пак при пълненето на червата остава малко количество въздух които сменя цвета
/гранясва/ суджука.

Мони, а при дупченето, не влиза ли въздух?

Илиян Илиев™ написа:
Станила, не дупчи, а си приготви подходящи дъски и стяги. Не ти трябва амалогия с точилка, стискаш всичко между дъските и си готов.

Илияне, за дъски се глася вече втора година, ама все не мога да се наканя.
Има и друго нещо. За днес съм забъркал 6 кг месо. Смятам да го разделя в 12 черва по 5,5 см диаметър. Предполагам, че не е добра идея (ако имах дъски), да стягам повече от 6 луканки наведнъж. Т.е. ще ми трябват 4 стяги, които тук не питай колко струват. :x А и дет се вика, тази година смятах да пробвам само с 1-2 луканки, за да видя дали ще се получи опита с изкуствените черва, че от миналата година (2011) имам още няколко кила готови луканки, замразени, които не се получиха нещо. :datz:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Фев 2013, 20:43 
Аватар

А колко струват 4 болта 10X100 с 4 гайки?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Фев 2013, 22:08 
Аватар

ivobal написа:
А колко струват 4 болта 10X100 с 4 гайки?

:o
Ще трябва да проверя. В момента не се сещам как да си направя сам стяги.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 181 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 13  Следваща

Часова зона: Европа/София