Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 02 Дек 2016, 20:13

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 46 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 20 Ное 2010, 21:19 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Интересува ме простата рецепта на кебапче,от тези в заведенията ,дето им слагат всичко друго,но не и кайма....иначе класическата рецепта е ясна,...кайма и подправки.Някой,ако знае,да даде съвет!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Ное 2010, 21:34 

Местожителство: София
основния момент при правенето на кебапчета не е съставките на каймата, а нейното смилане-развлачва се месото при мелене.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Ное 2010, 09:02 

ако мога да допълня много е важен подбора на месото за кайма / от най лошото месо се правят кебапчета .. :) / и също така много е важно печенето ,домашните скари не могат да създадат такава температура на печене...някой майстори казват ..кебапче не се пече а се търкаля ... :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Мар 2011, 16:38 

Ето една рецепта за кебапчета, от рецептурника на ЗОХ (от преди 1989), публикувана в нета от един (лека му пръст) голям кулинар. През соца всички заведения за обществено хранене работеха по този рецептурник и съдейки по вкуса на тогавашните кебапчета, май рецептите са се спазвали (което, както ще видите не е проста работа). Специално тази рецепта се съмнявам че някое заведение ще я спази отново.

Сочни кебапчета стават само от свинска кайма, мляна от плешката, месцата около корема (осмянката) и сланина.

Подправките са 5 гр. кимион и 5 гр. черен пипер на 1 кг. кайма.
Каймата се омесва добре и трябва да поеме около 100-150 грама вода.

Отлежава едно денонощие в хладилника на пласт не по-дебел от 6 см.

Премесва се пак, отлежава 5-6 часа и се оформят кебапчетата, като се полират с ръце, топнати в купичка вода и оцет в съотношение 1:1

Скарата трябва да е много добре загрята, почиства се с телена четка, после саждите се почистват с глава лук, бучната през мустаците и отрязана по екватора, после се мацва леко с олио - топва се лукът в чинийка с мазнина и се маже с него.

При печенето се търкалят САМО В ЕДНА ПОСОКА НА ТРИ ПЪТИ.

Не трябва да се притесняваме от мазната кайма - такава трябва да е - като се пекат излишната мазнина изтича.

Тази, която при омесването е образувала гел с водата остава и прави кебапчето сочно - месене му е майката - до припадък и обратно - и отлежаване - мазнината да се гелоса с водата - емулсия.

Кебапче се пробва като се хване с щипките за единия край и се разтресе, трябва да не се прекършва - иначе каймата е била постна или недостатъчно омесена или малко отлежала.
В същото време кебапчето може да се пресече с вилица в чинията - не е необходим нож, за да се отреже.

От същата кайма могат да се опекат кюфтета.
Лукът, по 5 гр. на кюфте, се реже с много остър нож на ситно, колкото ви харесва.
Всяка гребка кайма се топва в кълцания лук и се меси с ръце, докато лукът "се скрие" - прехвърлят се с пляскане от ръка в ръка - когато почнат да плющят, значи са добре хомогенизирани и загладени.

Ако лукът се омеси по-рано от половин час преди изпичането, променя вкуса на кюфтето, а понякога и цвета му - стават зеленикави и тричави.

Обръщат се само веднъж - като обърнете първото ще ви стане ясно дали останалите са готови за обръщане.

Само да добавя, че в същия рецептурник има много строги правила за размразяване на месо/кайма.
Месото се размразява минимум 24 часа в хладилник (не в микровълнова печка).

Такова нещо като днес в заведенията - вадене на замразено кебапче/пържола от фризера и слагането му директо на скарата - не съществува.

Айде добър апетит и да кажеш как си я докарал))))))))))))))

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Мар 2011, 23:03 
Аватар

Ще пробвам...ако ти си правил,кажи също,иначе зимата като бях в Бг,Ми казаха ,че трябва да се извади белтъка....за да станат кебапчета

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Мар 2011, 18:26 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Наи вкусните кебапи съм ял в Истанбул , от агнешко месо големи колкото показалец, печени на жар .Бкусът е великолепен, маи слагат и малко чесън.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Апр 2011, 07:43 
Аватар

Хм...определено не мога да кажа,че рецептата от рецептурника е добра :o дали времето беше друго тогава или вкуса ни се е променил,но....оценка 2 по шестобалната система......

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Окт 2011, 15:13 

Naskohondata1 написа:
Хм...определено не мога да кажа,че рецептата от рецептурника е добра :o дали времето беше друго тогава или вкуса ни се е променил,но....оценка 2 по шестобалната система......

Здравейте, категорично 6+ за рецептата . Добавям , че тя не е за мързеливци :) . Такива кибапчета и кюфтета не е имало от20г. насам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Окт 2011, 22:51 

Местожителство: ХАСКОВО
Здравейте гастрономи и от мен оценка 6+++ за рецептата !! Само ако мога да добавя че най добрата кайма е леко (ГИЖНАТАТА) тоес узрялата за целта : мин 24ч в хладилник с подправките и после наново премесване или както казват старите майстори : каймата е като хляба __колкото повече я месиш по хубава става !! И още една малка хитрос --- когато кебабчетата или кюфтетета са на скарата за да разбереш дали са готови за обръщане ги почукваш отгоре с вилицата ака се отлепят от скарата свободно __обръщаш ако не ги оставяш още малко !!! като през това време не забравяш да си сипваш малка ракия с лед !!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Юли 2012, 06:24 
Аватар

Naskohondata1 написа:
Интересува ме простата рецепта на кебапче,от тези в заведенията ,дето им слагат всичко друго,но не и кайма....иначе класическата рецепта е ясна,...кайма и подправки.Някой,ако знае,да даде съвет!

Така де,това все питам и се надявам някой бивш готвач и настоящ съфорумец да си каже истината :) тук от известно време някаква фирма прави кебапчета 1/1 със това за което тръбя...истината е ,че ям повече отколкото може да си позволя :lachtot: а това в случая е не икономически рационално.Баси ..на края на света кебапчета по добри от повечето от Бг,да се надявам,че някой ще издаде рецептата :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Юли 2012, 20:45 

Местожителство: Добрич
От стар работник в "Родопа" съм чувал,че кебапчетата се правят от половинка прасе, което се обезкостява и се смила два пъти през 24 часа с подправки -черен пипер и кимион,в каква доза не мага да кажа.Но задължително каймата за кебапчета трябва да престои в хладилна камера за да може да узрее ,или казано мускулните влакна да могат леко да се разложат и при двойното мелене и умесване да се съединят с мазнината от осмянката .Пекат се на скара силата на която се определя така:слагаш си ръката над скарата и започваш да броиш ,ако издържиш повече от 3 значи скарата не е загряла достатъчно.И вече на загрята скара мяташ кебапчетата и наливаш вино :megagrin: :megagrin: :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Юли 2012, 08:25 
Аватар

Свате,Благодаря!А пък и ако старият работник от родопа ти каже всичко.. :megagrin: на този етап само събирам инфо и нищо,а тези тук бълват кебапчета и не могат да смогнат на поръчки :shock: а истината е някъде наблизо.Всичко си е до рецепта,която в случая липсва,както и луканката(карловска,панагюрска)като от едното време се продава тук,местно ПроизВодство...пак някой технолог е емигрирал или някой бивш работник е издал тайната

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Юли 2012, 12:05 
Аватар

Местожителство: София
Кебапчета се правят не само от свинско, много хубави стават и от чисто телешко, агнешко или смес от двете.
Двукратното смилане е задължително, но важно условие е големината на решетката при кебапчета 4-5 мм , а за кюфтета 6-7мм.
При телешките към каймата се добавя 250 гр. свинска мас 1кг. кайма и месят много добре.добавката на вода също е задължителна , аз използвам газирана и стават чудесни.

В рецепта по-горе ми се струва, че количествата на ч.пипер и кимиона са малко, аз слагам 10 -12 гр на 1 кг. , но всичко е въпрос на вкус. Може да се добави и 1-2 скилидки чесън.
Каймата за сочни кюфтета задължително трябва да е мазна, от постна кайма не стават сочни кюфтета.
За кюфтетата в каймата слагам 1 гл. много голяма лук средно ситно нарязан , не настърган( казват, че хубавото кюфте го прави лука) 2-3 ск. чесън, 1 връзка магданоз много ситно нарязан, 1 супена лъжица вегета, 1/2 ч.л. червен пипер, 1ч.л. черен пипер и лют пипер на вкус. каймата се меси 2-3 пъти като при всяко месене се добавя газирана вода до получаване на желаната консистенция.
Според желанието за сочност се оформят по- топчести или по-сплескани.
Гарнитура варен боб с лук и много бира.
:prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Юли 2012, 14:55 
Аватар

Местожителство: Казанлък
Каймата не трябва да е прясна, а да е тръгнала да се разваля, но само да е тръгнала. И много бира в нея.

Остап Бендер

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Сеп 2012, 09:43 
Аватар

От около година сам си правя кебапчета и кюфтета, които съм принуден да правя заради безобразните количества соя, съответно алергиите на моите деца и страстта им към барбекюто. Та да пробвам и аз с рецепта.
Из форумите се шири една рецепта в която на 1кг. кайма от свинско се слага 500 мл. вода на първото премесване, и до 200 мл. при второто премесване. Това категорично изпробвано от мен НЕ Е ВЯРНО - стават много теклави кебапчета.
Моята рецепта е донапасната:
1 кг. кайма от шарено месо по магазините винаги става много суха защото мазнините от месото са пообрани. Аз лично редовно меля чист свински бекон (демек гърди без кокал) и пак става много суха. Илюша е прав за провлачването но в домашни условия не знам как може да се получи.
За да се получи една идея по-жилаво кебапче според мен трябва да има месо и от заден свински бут, поне такава е рецептата по спомен от рецептурниците на Балкантурист.
Та 1кг кайма за кебапчета трябва според мен да се състои от колкото е възможно по-мазно месо - бекон или бекон и заден бут плюс малко сланина. Въпросът е че сланина в САЩ, ако Наско намери ще си изям ушите.
След това за премесването се добавя до 400-500 мл газирана вода общо (според мен тя поема по-добре в каймата а има и други предимства) заедно със солта (така солта гарантирано се размесва пъти по-добре). Според мен на такова количество кайма - поне 1,5 - 2 чаени лъжици сол (Наско в САЩ ако ползвате т.нар. Кошер сол - трябва да сложиш по-малко защото тя понякога е пресована и с по-висока плътност и не съдържа йод).
Вече количеството на кимиона и черния пипер е според вкуса - според мен не може кимиона и черния пипер да са в еднакви грамажи, понеже качествения кимион смърди много - на такова количество кайма - може би чаена лъжица (2,5 гр) до чаена лъжица и половина. Черният пипер определено ако деца не участват в цялата работа около 2 чаени лъжици (т.е. приблизително 5гр. и се равнява на рецептата по-горе), според вкуса може и малко повече. Аз лично опитвам каймата като имам едно наум, че миризмата на кимион ще се увеличи с отлежаването на каймата, а лютивостта на черния пипер при печенето леко ще отслабне.
Внимание - ако сте стигнали до тази фаза вероятно виждате че каймицата се пръска и седи леко водниста - сега е момента да добавите 10-20 до може би 50-60 мл мазнина (според това колко мазна ви се е получила каймата на първа фаза - т.е. колко сланина има в нея). Според мен с повече мазнина кебапчето се получава по-сочно и по-добре, но е въпрос на вкус. Към Наско - може да пробваш с зехтин или Canola oil, което при вас е добре обработено. Възможно е зехтинът да даде малко странична миризма, но пък на някои тя се харесва.
След оформянето е добре кебапчетата да се сложат малко на студено за да стегнат, и като му дойде времето печете.
Сега печенето също дава отражение - ако печенето е на ел.скара - то става обикновено по-бързо и в каймата може да има по-малко вода. Но ако е на барбекю на дървени въглища обикновено печенето става по-бавно и е добре както мазнината така и водата да бъдат повечко защото при печенето се отделя по-голяма част от тях.
Следователно конкретните количества течности в каймата зависят от вашия вкус, състава на каймата и способа на печене.
Сега за кюфтетата - задължително според мен в тяхната кайма не трябва да има кимион, за да се прави разлика с кебапчетата, слагам също така ситно настърган или нарязан лук и значително количество магданоз(поне 1 вр. на 1 кг. чисто месо), както и чубрица иначе въобще не го наричам кюфте, а някакво бледо подобие. По желание може да се добави и мащерка, както и други подправки според вкуса като куркума, червен пипер лекичко и т.н.
Иначе солта, водата и олиото - пак по горния начин процедирам. Някои хора изповядват разбирането че кюфтето леко трябва да е подлютено и затова слагат малко люта суха червена чушка, но на мен лично не ми харесва.
Да ви е вкусно!

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 46 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща

Часова зона: Европа/София