Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 11:58

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 231 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 16  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 01 Дек 2011, 17:01 

Местожителство: Добрич
Нещо подобно съм ял в едно Харманлийско село.Беше нещо средно между сирене и кисело мляко, пълно в шишенца от мин.вода-500мл. сложени в една желязна касетка и пуснати в кладенеца.Вадят едно шишенце режат го отгоре изваждат съдържанието и го поръсват с мирудия и малко олио,аз дори и си го солих защото не беше солено.Беше направено от овче мляко в края на лятото а ние го ядохме ноември.Беше страхотно мезе!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Дек 2011, 18:26 

Нещо подобно съм консумирал в Рибарица Тетевенско,само че беше в доста по различен вариант,нещо средно между сирене и к.мляко,доста соленичко,пази се в мазе в пръстен съд - делва и тн. само ,че освен млекото,крочмача,сиринето или както там се казва беше ред такава смес ,ред диви гъби,и те осолени и в млякото,най интересното е че всичко заедно,се беше консервирало невероятно,и с тамошната отлежала местна сливова ракия от почти диви дребни сливи,брани на почти алпийска височина,еех.
Някой ако има инфо за подобна рецепта,бих бил много благодарен...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Дек 2011, 17:33 

svata65 написа:
falcon написа:
гледам че бая сте писали, някой да е споменал крокмача :respekt:

Какво е това?

Диалектно название на катък. http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php?topic=1304.0
Това, което се продава по магазините няма нищо общо с него - нещо като цедено мляко с извара :warn:
А наистина домашен катък с печени червени капии е нещо божествено :2thumbs:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Дек 2011, 18:08 

Катъка и коркмача са различни неща май.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Дек 2011, 10:29 

Местожителство: Добрич
Ще се обадя да питам баджанака как го правят това нещо и как му казват.Той тогава ми обясни ама нещо не запомних :datz: .Май ракията ми дойде по...............................слаба :megagrin: :megagrin: :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Дек 2011, 11:17 

Използване на цветарник в зимни условия :megagrin:

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Дек 2011, 09:34 

Местожителство: Хасково
Коркмач/ ахчакътък/ и катък са две различни неща. Първото се права от изварено овче мляко отлежало в глинена делва за допълнително намаляване на водното му съдържание , а катъкът е изцедено краве кисело мляко.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Дек 2011, 11:17 
Аватар

Местожителство: София
Май говорите за едно и също нещо ама ще се разберете накрая.
Бай Драгане,цеденото мляко си е цедено мляко,а катък и крокмач може да се прави от краве,от овче,биволско или козе мляко.Най-вече от гъсто овче /лятно/ мляко.Катъка ми е любимо мезе и ядене от детските ми години,когато баба ми редовно правеше /в глинена делва/ от овче мляко,затова съм запомнил и начина на приготвяне.
Проверих в нета как се приготвя крокмач и катък,сравних моята рецепта и извода ми е,че крайния резултат е един и същ,а названието му /крокмач,катък,ахча катък.../ зависи от региона на страната.А с какво ще се консумира с хляб,чушки,домати,краставици,ракия .... или чисто,зависи от традицията в региона или вкуса на консуматора.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Дек 2011, 14:40 

http://www.24chasa.bg/Images/Cache/Image_1162802_5.jpg

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Дек 2011, 14:59 
Аватар

Местожителство: В.Търново
rosbal написа:

Приема се, обаче за вино.
За ракия някак си не ми се връзва.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Дек 2011, 21:22 

Концентратите се пият с тлъста мръвка, виното и бирата с леки, сушени или панета. Мазната мръвка обмазва стомаха със слой мазнина - така хем пиеш повече и не се напиваш, хем няма язви и такива ми ти дивотии ;) А салати и туршии съдържат много целулоза и само дразнят стомаха като предизвикват ускорено отделяне на стомашен сок, което е предпоставка за образуване на язви. Та, на това прасенце - кожичката със сланинката - за ракийца, а крехкото месце - за червеното винце. Казах :klugscheisser: :megagrin: :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Дек 2011, 22:44 

Местожителство: София
това с целулозата и обмазването и язвите са градски легенди(и не само градски)...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Дек 2011, 09:03 

Местожителство: Хасково
Интересно мнение на колегата! Важното е да пиеш повече , без да се напиваш....А аз търся мезе за да ми е кеф.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Дек 2011, 09:25 

ilu6a написа:
това с целулозата и обмазването и язвите са градски легенди(и не само градски)...

Питай ченгета, на които се налага да пият при изпълнение на задачи и да са трезви като краставичка - преди това се наливат с олио или зехтин. Прави филм по стената на стомаха и си фиркай на воля. Само ако се разкъса този филм обмазващ стената става страшно - язвата е гарантирана :(
А за целулозата - питай лекари несофиянци :megagrin: Това е единствената храна, която както влиза, така си излиза от човека :lachtot: И дразни тракта, та знае ли се :cry:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Дек 2011, 09:35 
Аватар

Местожителство: В.Търново
@Justy :
Това за олиото и зехтина е вярно, обаче не е приятно.
И пак ще ти кажа - някак си не се виждам да пия уиски със сланина и чесън :)
Виж, ракия със сланина, топъл хляб и чесън - става , даже много става. Жалко само за тези дето после ще "комуникират" с тебе :lol:
Аз това прасенце от картинката го виждам така :
докато се пече , вместо да го чакаме - удряме по една ракия с кисело зеле с олио и червен пипер.
Няколко пъти ...
После го почваме с червено вино или бира. А ако сме в настроение за "терминиране" - накрая разменяме виното с бирата :lachtot:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 231 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 16  Следваща

Часова зона: Европа/София