Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 10 Дек 2016, 20:55

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 231 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 16  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 16 Мар 2010, 22:10 
Аватар

Местожителство: враца
Blatnite са не по- лоши от морските , голями са колкото длан и дебели 2 пръста , така сварена в черупката , затворена , вързана с тел е малка порцийка :)

То бяха чисти блата , там имаше лин и щуки .( и хиляди пиявици по 1 педя , ти ловиш миди , пиявиците ловят теб :) )
Може би и морските стват така , но са 4-5 пъти по- малки , и имат малко месо . Не знам .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Мар 2010, 07:24 
Аватар

Местожителство: Varna
За такива миди само съм чувал от дядото на кръсницата, имало ги в р. Камчия но отдавна са изчезнали.
То май и морските са наизчезване около Варна, ама има едно място където могата да се берът още, нос Галата от северната страна, от фара на Галата се слиза 200 стъпала надолу там е хижа Романтика, мястото съчетава дива природа и прекрасната гледка към град Варна. Фен съм на този плаж но на лято ходя 3-4 пъти защото тези стъпала бая изморяват, особено на връщане като си се напекъл на слънцето и водата те е изсмукала. :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Мар 2010, 12:47 

Аз имам горчив опит от викане на боата с миди и ракия. Хич не препоръчвам това за мезе на ракия... Просто мидите (и гъбите например) са много тежка храна. Иначе е супер с биричка или безалкохолно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Апр 2010, 18:54 

Местожителство: Добрич
Здравейте колеги!!!
Да ви кажа то ракията върви със всичко,стига да има добра компания .Аз навремето работих във птицеферма и като нов работник трябваше да почерпя.Те колегите не бяха много капризни,беше и зимно време и като разтвориха няколко бульона във вряща вода ги застроиха със десетина жълтъка и малко оцет,наливат в чашато горещия бульон поръсват със черен пипер и ха наздраве.Това за зимата ,а за лятото земахме един картон със яйца и го слагахме във една желязна кофа,кофата я слагахме под чешмата и пускахме само горещата вода,имахме три бойлера по 80 литра,и тръгваш да работиш.Като се върнеш след час -два яйцата са сварени но не твърди а рохки и плюс това и са се охладили :megagrin: .Режеш ги с ножа и със лъжица ги слагаш в тава ,върху тях пресен лук или чесън олио и оцет.Това беше през социализма :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Апр 2010, 16:41 

Сега е времето на охлювите.Те също стават за мезе.Днес ходих да събера,но излязох късно и нищо не намерих.Тук около мен има едни места ,направо вървиш по охлюви,но трябва да вали и да пече слънце,тогава излизат най-много.Ако някой има рецепта за приготвяне на охлюви нека да я сподели.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Апр 2010, 21:38 
Аватар

Местожителство: РУСЕ
svata65 написа:
Сега е времето на охлювите.Те също стават за мезе.Днес ходих да събера,но излязох късно и нищо не намерих.Тук около мен има едни места ,направо вървиш по охлюви,но трябва да вали и да пече слънце,тогава излизат най-много.Ако някой има рецепта за приготвяне на охлюви нека да я сподели.

Здравей колега,ето и една от моите рецепти.

* 300 г почистени сварени охлюви

За панировката:

* щипка захар, щипка черен пипер
* галета
* 3 бр. яйца
* прясно мляко(колкото суха смес е приготвена,зависи от количеството охлюви)

За маринатата:

* 3 с.л. соев сос
* 1 ч.л. оцет
* щипка захар

За пържене:
масло(краве) или олио.

Изчистените и измити охлюви престояват в маринатата около 2 часа. Сухата част от панировката се обърква добре, а яйцата и млякото се смесват. След като охлювите се извадят от маринатата и се отцедят, се овалват първо в панировката, после в яйцата и млякото и пак в панировката (един по един). Пържат се в силно загрятото масло (олио).

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Апр 2010, 21:50 
Аватар

Колега забравих да поясня,може и да знаеш но както се казва "Аз да кажа" ;) След като събереш охлювите ги слагаш в една тенджера или кофа и ги затваряш с капак който затискаш(иначе ще има голямо гонене докато ги прибереш отново) и ги оставяш 24ч. да се очистят от храната.След това ги вариш около 1.5ч в подсолена вода.После с една вилица вадиш охлюва от черупката и отделяш само мускула.След тази операция измиваш месцето с много сол и студена вода и готвиш.Приятен апетит и наздраве :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Апр 2010, 18:45 

Благодаря за рецептата!!!
Ще я пробвам като събера охлюви.До сега не съм ял панирани.За това че стоят 24 часа гладни и в затворена тенджера знам.Аз дори след тенджерата ги слагам във вода +една две шепи сол,така те си пускат лигите и ги измивам хубаво,после ги варя в подсолена вода.То само аз си ги ям в къщи и затова сам си ги приготвям.Благодаря още веднъж за рецептата! :prost: :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Юни 2010, 04:41 
Аватар

Местожителство: София
+1 За панираните охлюви , много добро нещо са . :2thumbs:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Юни 2010, 14:02 

Всяко мезе е хубаво!Аз лично предпочитам хубава салатка,но и на нещо с животински произход не отказвам.Най-важни са според мен хубавата ракия и добрата компания :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Юни 2010, 21:30 
Аватар

dimitar_dv написа:
Всяко мезе е хубаво!Аз лично предпочитам хубава салатка,но и на нещо с животински произход не отказвам.Най-важни са според мен хубавата ракия и добрата компания :)

А бих добавил и благата приказка. ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Сеп 2010, 17:02 

Местожителство: ловеч
понеже съм нов във форума ще понеса критики относно написаното по-долу. на една разпивка с кръсниците ракийката вървеше много добре но аз си я пия ссводичка и кръсничката стана на такси да тича за вода и ми вика да взема да ти налея едно шише ,че по лесно. вади шишето от хладилника и да него друго с ....боза.на майтап ми вика искаш ли бозичка за мезе а пък аз я гледам като пребозало теле и си викам май се е.....т с мен. да а ма не .глътка ракийка и глътка боза е невероятна комбинация. на който му кажа после си мисли че го бъзикам но само той незнае какво изпуска. наздраве на всички. :sauf:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Сеп 2010, 17:28 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Само баничките са ти липсвали...,иначе аз пък бирата я пия с толумбички,много върви!!ха наздраве на всички!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2010, 21:33 

Здравейте!!!
Във моето село турците пият бира със обикновенни вафли.Аз съм пробвал и върви ,особенно когато сядаш за бързо ,само за една бира.А моят дядо ми разправя един лаф за едни гости дето не искали да си ходят и домакина за да ги накара да си тръгнат извадил за мезе на виното кисело мляко.Тогава единия казал : е това е мезето за виното :lol: :lol: :lol: :lachtot: :lachtot: :lachtot:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2010, 23:33 

Местожителство: София
ми турци...

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 231 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 16  Следваща

Часова зона: Европа/София