Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 02:37

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 14 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 02 Апр 2008, 19:25 

Ето 2 рецепти за свинска и телешка пастърма:

http://kulinar.gbg.bg/index.php?p=recipe&id=2238
http://www.receptite.com/recepta.php?r=1290

страхорно мезе както и за ракия така и за вино...

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 03 Апр 2008, 22:20 
Аватар

Местожителство: г. Русе
много благодаря :wink:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 04 Апр 2008, 00:45 

Местожителство: разград
аааааааа и на кебап е хубаво :lol: :lol: :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 06 Апр 2008, 08:02 

Отиди в Google и напиши : кайзер пастърма или кайзероване на месо

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 13 Яну 2009, 12:21 
Аватар

а сега и моята рецепта извадена от "Тайната книга с рецепти и пинизи на Любака (т.е. моя милост)" :lol: .шегувам се естествено,но тази година за пръв път направих пастърма и да ви кажи чесно стана страшна,но за жалост се омете за отрицателно време :lol: . Та по същество:
Подбира се хубаво,чисто (или го почиствате вие) от жили месо от рибиците (някакво филе се наричаше... май контара филе ли беше,бон филето бяха малките рибици,както и да е) или така наерченият телешки шоу(от бутът,аз лично скоро разбрах че на това му викали шоу). Тъзгодишният ми опит беше от шоу и половин сърце,което ми го дадоха готово за осоляване и за съжеление в момента не мога да ви кажа как точно се обработва и как точно се реже това сърце...
Та сега първото нещо е да се осоли месото с морска сол.Чух че разликата междфу обикновенната кухненска сол е че месото може да се осоли твърде много,макар че не фатално. Та аз лично взех едно пласмасово корито,сложих в единият край на дъното сол и почнах да редя сол-месо-сол-месо-сол. стана една хубва камара от месо и сол. Осолява се така че месо да не се вижда,само сол.Повдигнах коритото от страната на месото че да се оттича кървавата вода, която солта изкарва. Переодично се изхвърля тая вода.Стоя така 14 дни точно. След това накиснах месото в хладка вода,като в началото сменях водата на поне 2 часа.Общо взето 5 пъти сменях водата май.. не помня вече. Месото престоя така 24 часа но вие можете да рязвате по малко и да запичате в микровълнова че да разберете колко е солено.
След изкисването във вода идва моментът на подправките :lol: :
аз лично си направих един доста сполучлив микс:
основната подправка е чимен,сложих и симиндух,чубрица,чесън на прах,черве пипер,черен пипер,малко индийско орехче и по 1 грам силитра на килограм месо за цвят... май друго не съм слагал.... :D Та тези всичките подправки ги меших едно хубаво и добавихоколо една голяма супена лъжица горчица и налях червено вино,защото бялото беше надалеко пък и малко ми е останало :lol: наливах вино докато стана една паста за мазане,запретнах ракави и омазах месото от горе до долу,без да оставя празно място. Взех едн а гигандска игла която се наричала губерка намушках смъртоносно бъдещата пастърма и я провес на един кол в мазичката и послах отдолу една мошама,защото просто като съхнат подправките се ронят.И бая се орони де. През деня вадех месото на простира, че препичаше хубвао, а и вятър духаше пък и си беше около 6 градусан.

Относно силитрата, като цяло са я извадили от употреба по кланници и транжорни защото била май отровна. Аз не се отрових :lol: сигурно заради виното ще да е,но за заместител на силитрата се слагало малко захар,която също запазвала цвета. Сега направих още една серия "винопийци"на един приятел, че му хареса,а и вуйчо му направил страшно вино, и ще сложа захар и ще ви пиша след около 14 дена има ли ефект тая захар.

Със здраве и наздраве!!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 23 Юни 2009, 18:14 
Аватар

относно захарта, долу горе запази цвета. не почерня,но и не остана тъй червено де. силитрата си е консервант и това си е....
съжелявам че бях забравил да пиша

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 16 Юли 2009, 13:42 
Аватар

Местожителство: Erlangen, Germany
Нищо не казваш за това при каква температура си държал месото...
Предполагам че в летните жеги няма да стане?
Колко време се суши след омазването с подправки?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 16 Юли 2009, 17:25 
Аватар

bjohnev написа:
Нищо не казваш за това при каква температура си държал месото...

пропуснал съм.. озвинявам се

колега то това е актуално зимните дни. там от края на ноември може би. държа го в мъзата на село. и нали се сещаш как има някои студени ама слънчави дни и тогава го изкарвам на вън да се пече на слънце. Колко време съхне ли... ами докато стане сравнително твърдо но като стиснеш да не е като камък ама да леко меко. Не мога да се сетя по колко време го оставям.
И като стане така мяташ във хладилника. Когато ти щукне вадиш едно перфектно мезе. Сега тая зима мисля да променя технологията по нанасянето на подправките по месото. След изкисването му и като поизпръхне от водата да го намажа със бъркоч от горчица и вино и после да го овъргалям във сухи подправки. Че с тая паста дето я правя става голямо мазило и като цяло става един дебел слой подправки който го остранявам. А за сърцето както ми го дадоха атка го и осолих,намазах по същият начин и да ви кажа и то изпи 1 кана вино :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Окт 2009, 16:13 
Аватар

Знаете ли че истинската пъстарма е правена от прабългарите и можем да я регистрираме в ЕС :) Та как са я правели нашите праотци. Конско месо са нарязвали на широки ивици дебели 7-8 см подлагали са ги под седлото на коня яздейки са я притискали а солта от потта на коня я овкусявал. Като са спирали на бивак са я изваждали и я ветреели на въздуха. Тава е! Наздраве. :thumbs1:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Окт 2009, 11:19 

Считам , а и го правя, че е достатъчно само 24 часа месото да бъде засипано с морска сол, след което да се подсуши и обмаже с подправките.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Яну 2010, 17:58 
Аватар

значи хора тъзгодишната ми технология е THE BEST. След искисването си направих предишната мекстура от подправки, само че тоя път не съм наливал вина, не съм слагал и горчица. Просто сухи подправки и овалвам :megagrin: И така изтрепвам рибата с мезе.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Яну 2010, 20:45 

Местожителство: Lovech
пастърма от телешки (свински ( сърца .изрязват се ивици 2-3 см очистват се от жилки и лои поставят се всъд и се засипват със сол 4-5 дена подправки за месо по избор се заваряват след като истинат се залива изваденото и почистено от солта месо след 24 ч месото севади подсушава се овъргаля се в червен пипер ичубрица суши се 7-8 дни почти никои не познава че е от сърце .има ли вино

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Апр 2011, 17:21 

Здражейте, малко късно намерих тоя форум, но много ме кефят темите. Та ето я и моята рецепта за пъстърма
Става както за телешка, така и за свинска (не съм опитвал с козе и овче месо)
1. Месото задължително се почиства много добре от жилите (това важи и за свинското). Може да се използва както филе, така и от бут или плешка. нарязва се на ивици с дебелина 2 до 3 пръста и 4-5 пръста широки. може и по големи на размер, но трябва да имате много добра вентилация за да съхне в дълбочина.
2. Поставя се след почистването в саламура вода и сол (25гр на литър вода, или номера с яйцето да изплува на 5ст). Водата се изчислява като слагаш месото в съда за осоляване и наливаш вода докато го покрие. В тая саламура стои 24часа затиснато с нещо тежко (камък, чиния) да не изплува месото.
3. На другия ден заварявате нова саламура със същото количество вода и сол, но се добавя чер пипер на зърна, бахар и дафинов лист. Нека да поври така 10тина минути и после я охлаждате. Чак тогава оцеждате месото от едната саламура и го топвате в другата и пак го притиската с тежест за още 24часа.
Целта на тия действия е да се махне кръвта от първата саламура и да се ароматизира месото във втората.
4. На третия ден месото се вади от саламурата, изплаква се с течашта вода и се накисва за 3-4часа в чиста вода.
5. След това месото се вади от водата, слага му се канап и се провесва да се отече и поизсъхне за още 4-5 часа.
6. Подготвяте подправките ( аз смесвам сладък червен пипер, лют ч. пипер, чемен и чер пипер в равни съотношения) но може и други вариации, като трябва да се знае, че колкото в по-влажен район живеете, толкова повече трябва да е чемена. Аз живея във Варна и също става, но определено по-добре става в планинските райони заради сухия климат. Та подправките ги слагате на един вестник и в тях овъргалвате всяко парче (подправките да покрият месото отвсякъде) и ги провесвате на проветриво и сухо място
Номера м/у другото става и лятото като в хладилника изчиствам един рафт и слагам вестник, та месото вечер е на балкона, а денем в хладилника.
Наздраве!!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Апр 2011, 07:48 
Аватар

Благодарим за споделения опит колега !
:prost:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 14 мнения ]