Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 00:10

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 18 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 11 Май 2011, 07:48 
Аватар

Необходими продукти:
свинско крехко месце,шарена сланинка около 150-200 гр, свински мехур накиснат във вода,сол и оцет, пасиран чесън, чашка сухо бяло винце
Подправки: черен пипер на вкус, кимион 1 чаена лъжичка смлян,мерудия, червен пипер, по желание счукан/смлян/ чимен,
Начин на приготвяне:
Свинското нарязваме на дребни кубчета.Също така и сланинката.Слагаме я в кърпа на прохладно ясто да се позасуши за няколко часа.Смесваме месцето и сланинката и поръсваме с подправките.Прибираме на студено в хладилника поне за 12 ч.Отцеждаме мехура от водата и отново старателно го измиваме.Подсушаваме с мека домакинска кърпа и напълваме с месцето което по желание можем да накълцаме със сатърчето.Добавяме и сланинката , която нарязваме на по дребни парченца.Връзваме мехура и слагаме в съд с 1 л вода+150 гр морска сол.Така престоява 1 седмица.Отцеждаме и овалваме в смес от червен пипер/лютив или сладък/,чимен, пасиран чесън и чашка сухо бяло вино.Сушим на проветриво място 10-15 дни далеч от любопитните погледи на разни "доброжелатели", домашни любимци и др подобни.
След изсъхването на продукта нататък е лесно.Вземаме остър нож и една дъска, обръщаме се гърбом като преди това се оглеждаме да няма "съгледвачи"и си резваме парченце .За проявения от нас майсторлък си сипваме едно питие и си казваме :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Май 2011, 18:51 
Аватар

Местожителство: г. Русе
Това е нещо като домашна саздърма само където дафиновият лист отсъства ;) И принципно пълнежът на саздърмата минава топлинна обработка при теб няма. Под мехур имаш предвид стомах ? Обръщаш ли го с външното навън ?

Благодаря за рецептата ! :)
:prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Май 2011, 19:38 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
И на мен не ми е ясно за мехура :?: мисля че това е пикочния мехур иначе на стомаха му казват шкембе,или баба а другаде пълнения с кожички месце и т.н. + подправки свински стомах го наричат "дядо".
Не е лошо мезето стига да има кои да го направи :) .
:prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Май 2011, 19:55 
Аватар

Аз открих една рецепта за "Македонски дядо". Аналогична на тази рецепта с единствената разликата че пропорцията е за килограм свинско месо (плънка)- 25 г. сол, 6г. едро счукан черен пипер, 4г. бахар, 8 г. кимион + счукан чесън на вкус. Пълнят "овчи стомаси" . След като го напълнят го дупчат тоа стомах и го минават с точилката докато съхне. Т.е. да е сплескано.
Та тва ме навежда на мисълта че няма нищо общо със саздърмата .
И принципно се надявам да е стомах а не мехур :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Май 2011, 20:42 

Върл противник съм на 25 грама СОЛ за 1000 грама мИсо.
Слагайте 20 гр.сол за 1000 гр.мИсо.
Ако можете и 19,5 е още по добре, но трябва да се наблюдава.
НиЙ не сме прозводители за публиката, че да слагаме 25/1000 за да се презастраховаме,.
Дано ме разбрахте кво Ви казах, щото ако не сте след 10-15 години ще ви тръшнат инфаркти и инсулти, поради слаба ВОЛЯ.
Запомнете = максимум 20 грама сол на килограм месо !!!
Духът командва тялото , а не обратно.
Не здравото тяло прави здравия дух, а обратно =
Здравия дух прави здравото тяло !!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Май 2011, 21:01 
Аватар

Това е няква рецепта от няква архаична книга .
Иначе благодаря за съвета..

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Май 2011, 16:57 

Местожителство: Добрич
Здравейте!!!
Подобно нещо приготвя моят баща,но му казваме "Бабичка".Приготвя го по следния начин:Вземаме стомаха на прасето и отрязваме хранопровода на 2-3 см от пилора/входа на стомаха/,а изхода на 5-6см.Измиваме го много добре на течаща вода както вътре така и външо.После,това го правя аз,започвам да разтварям със пръсти входа на стомаха,леко полеко входа се отпуска и когато дупката стане толкова голяма че да ми влиза ръката спирам.Обръщам го обратно и го измивам със сол и малко брашно/брашното играе ролята на абразив за сваляне на вътрешната слузеста обвивка която се казва лигавица/.Оставям го в съд покрит със сол.Взема се шарено месо ,от плешса или врат и се кълца на по -едри парчета.Осолява се и се слагат само чубрица ,черен пипер на прах и сухи люти чушки нарязани на по-едри парчета.Така овкусеното месао го слагаме в дървено корито,Ние му казваме нощува,и престоява на хладно 48 часа ,през това време баща ми го бърка 5-6 пъти.Така вече озрялото месо го пълни в стомаха на прасето през входа.Както е обърнат стомаха се имива от солта,изхода се завръзва със здрав конец и се обръща в нормалния му вид,така възела остава от вътре и започва пълненето.Пълни се с месото ,но трябва да е много плътно ,да няма въздух между парченцата месо.Така напълнения стомах се зашива и върху самия шев се лепи едно парче черво,така че да покрива по няколко сантиметра шева от страни.Идеята е да няма излишен въздух.Вече напълнения стомах се слага на един дрянов чатал и чатала се връззва отгоре ,или може да се върже между две дъски.Така виси от декември до март- април.Ориентировъчно един преден бут се събира точно в стомаха на прасето което е заклано.Това се прави на село откакто се помня.Месото може да се яде за мезе а може и да се готви .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Ное 2015, 19:00 
Аватар

Местожителство: Бургас
Да поставим начало на новия сезон. Кайма за дядо само, че в обвивка за суджук. Да видим какво ще стане. А нарязаното е от миналия сезон.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Ное 2015, 20:12 
Аватар

Значи... бабека си е в стомаха, кървавицата е в дебелото черво. Дядото си е баш у пикочния мехур и е най-хубавото от трите понеже си е само чисто месце. Аз дядо ми затова го уважавах, бог да го прости. Няма смисъл от месни заготовки, месо и пр. дето мога да си го купя прясно по 6-7 лв. килото. От едно прасе има най-много смисъл като си направиш продукти дето на магазина са по над 20 лв. килото. И те така кървавица, бабек, дедо правехме, суджук задължително поне 30-40 кг, рибиците на филе, ако много ни се иска има и от задния бут един мускул дето става хубав на филе и остатъка вече на буркани и във фризера.. То сега ако бях на тоз акъл и цял заден бут как пека аз 6 ч на голямото барбекю.. тексас лоу енд слоу смоуки стайл... хептен нямаше да остава за буркани.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Ное 2015, 22:06 
Аватар

Цитат:
Няма смисъл от месни заготовки, месо и пр. дето мога да си го купя прясно по 6-7 лв. килото.

Е как да няма? А има ли смисъл от кисело зеле, като можеш да си го купиш за 50-60 ст. прясно?

Цитат:
То сега ако бях на тоз акъл и цял заден бут как пека аз 6 ч на голямото барбекю.. тексас лоу енд слоу смоуки стайл...

Е, явно си в други дименсии... Сакън за гроздова пък да не стане дума :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Ное 2015, 21:58 
Аватар

По напреданлия стадий на по предния пост :)
Още две седмици и са готови.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Дек 2015, 11:41 
Аватар

Днес дегустирах. Перфектно. За три седмици.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Дек 2016, 07:26 
Аватар

Прикачени файлове:
20161201_070232-1008x756.jpg
Новия сезон е открит :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Дек 2016, 19:49 
Аватар

Местожителство: zimbabwe
цар си колега! :respekt:
гледай само да не ги докопа някой гларус... :megagrin: :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Дек 2016, 10:25 
Аватар

Местожителство: Плевен
Прикачени файлове:
Снимка0164.jpg
И аз си правя някакви опити за бабек,но месото го напълних в черва,едно шкемба ще събере 5-6 кг. месо,а не знам какво л...о ще из.... :) Забравих чесън :datz:
П.П. Пресуших си пастърмичката,за 4-5 дни в този вятър стана на подметка.Добре че утре изкарвам пак.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 18 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София