Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 14:11

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 302 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 21  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 15 Фев 2012, 10:23 
Аватар

Местожителство: Пловдив
ilu6a написа:
А и виното от Памид е трапезно-за директно ползване същата година.
Памида си иска повече слънчеви дни ...

Това важи за всеки сорт.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Фев 2012, 10:39 

Местожителство: София
Ами не е точно така.
Памида е среднозреещ сорт като казвам1 че иска повече слънчеви дни имам предвид следното-например в условията на Пловдив,Пазарджик узрявава в средата на септември,а в условията на Плевен края на септември ,началото на октомври.Същото важи и за Каберне совиньон.
Докато един Пино ноар дори и по-хладни условия е готов в средата на септември.
Тоест готов е да понесе и не толкова слънчеви дни докато при Памида ,който е и с много нежна ципа това може да е фатално .Вината пък смятам е излишно да бъдат сравнявани.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Фев 2012, 11:01 
Аватар

Ех, това Пино Ноар :D , любимо ти е и това си е, в което няма нищо лошо. Съгласен съм със сроковете на зреене, но в случая изхождам повече от особеностите на терена и специално глинестата почва, на която Пиното може и да не се развие както трябва, то обича друг тип почва, а пък и в конкретните условия лично аз препочитам да се доверя на местен сорт с дълголетна история, отколкото на френски модерен съвсем от скоро, който мутира дет се вика по-бързо и от вирус, с не толкова голям добив :D Вината от тези сортове не подлежат на сравнение. Аз също харесвам Пиното

Последна промяна hellreiser на 15 Фев 2012, 11:07, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Фев 2012, 11:05 
Аватар

Благодаря за помощта, мисля, че вече съм сигурен в това, което ще избера и то е Пино ноар, четох за този сорт узрява в края на август и предпочита по хладни райони, успява да узрее дори в швейцария, и най важното тъмно червения цвят :megagrin: сега остава да намеря посадъчен материал :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Фев 2012, 11:35 

Зависи от подложката как ще се държи на определен тип почва.
Защо да мутира по-бързо от вирус??
Памида местен сорт за Рила ли е?
Пиното е модерно отскоро ама в България,иначе по света отдавна е известен с предимствата и недостатъците...
Пиното ми е любимо дотолкова ,доколко се сбърках 2 години от писане и четене по разни сайтове и форуми докато нацеля необходимия клон и подложка за региона където ми е вилата...Пък и после докато го поръчам...Апропо тази година ще е индикат дали съм се справил ,защото температурите наистина бяха пикови...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Фев 2012, 11:45 
Аватар

ilu6a написа:
Зависи от подложката как ще се държи на определен тип почва.
Защо да мутира по-бързо от вирус??
Памида местен сорт за Рила ли е?
Пиното е модерно отскоро ама в България,иначе по света отдавна е известен с предимствата и недостатъците...
Пиното ми е любимо дотолкова ,доколко се сбърках 2 години от писане и четене по разни сайтове и форуми докато нацеля необходимия клон и подложка за региона където ми е вилата...Пък и после докато го поръчам...Апропо тази година ще е индикат дали съм се справил ,защото температурите наистина бяха пикови...

От къде го поръча, няма ли в БГ ? А с подложката как стоят нещата разбирам че е доста важна?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Фев 2012, 11:47 
Аватар

borisgp написа:
Благодаря за помощта, мисля, че вече съм сигурен в това, което ще избера и то е Пино ноар, четох за този сорт узрява в края на август и предпочита по хладни райони, успява да узрее дори в швейцария, и най важното тъмно червения цвят :megagrin: сега остава да намеря посадъчен материал :)

Успех с Пино-то, аз също съм му хвърлил око отдавна и тази година, ако имам време, ще засяда 4-5 лозички за проба. Имай предвид, че не навсякъде дава задоволителни резултати, но няма как да разбереш без да пробваш! Живот и здраве след 3-4 години ще споделим резултата. Бих те посъветвал, да обърнеш внимание и на някои бели винени сортове. Ще отнеме време, докато разбереш резултата, но все пак ти ще си иноваторът в региона.
http://sortovisemena-bg.com/categories/ ... &c=1000130

Упс, имало нови мнения!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Фев 2012, 12:01 
Аватар

ivobal написа:
borisgp написа:

Успех с Пино-то, аз също съм му хвърлил око отдавна и тази година, ако имам време, ще засяда 4-5 лозички за проба. Имай предвид, че не навсякъде дава задоволителни резултати, но няма как да разбереш без да пробваш! Живот и здраве след 3-4 години ще споделим резултата. Бих те посъветвал, да обърнеш внимание и на някои бели винени сортове. Ще отнеме време, докато разбереш резултата, но все пак ти ще си иноваторът в региона.
http://sortovisemena-bg.com/categories/ ... &c=1000130

Упс, имало нови мнения!

Благодаря за сайта !
Просто не съм фен на белите вина :) не пия изобщо и затова нямам и никакво желания да засадя бяло грозде освен ако не е за хапване :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Фев 2012, 12:17 
Аватар

Мутира лесно,защото е генетично предразположен, както и Траминера и пр. Има сигурно около 10 000 клона. Специално при този сорт почвата е от огромно значение ,защото формира вкусовите и ароматните качества на гроздето в най-голяма степен. Ако има проблем с дренирането( споменава се чиста глина) може и да загние. В някои литератури се описва като "трудния сорт" за отглеждане и винифициране. Но без да се пробва няма да се знае със сигурност. Аз също мислех да засадя от него в Пловдивско, на подобен терен, но за момента се спрях.
Илюша- каква подложка избра за Пиното? Ш Х Б 41Б или някоя друга?
Памид естествено,че не е местен за Рила, а за България.
Успех в засаждането и ще чакаме отзиви.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Фев 2012, 12:28 
Аватар

Ами как да кажа, аз също не пия много и не бях фен на белите вина, докато не опитах алиготето на Илюша. Странно как приоритетите се променят рязко, в компания от мераклии, особено когато става въпрос за нещо произведено лично и с много труд и любов. Разбира се решението си е твое, аз просто споделям своя горчив опит от хвърляне на много труд и чакане с години, за да разбереш накрая че нищо не става. Затова сега карам по-внимателно и с повече търпение, и когато има добър резултат от някой сорт, наблягам на него.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Фев 2012, 15:00 

hellreiser написа:
Илюша- каква подложка избра за Пиното? Ш Х Б 41Б или някоя друга?
.

Подложката е SO4 съображенията ми бяха че присадените върху нея лози дават по-висок добив и най-важното за мен- гроздето узрява по-рано,какато и че за нея са подходящи по-дълбоки с добър воден режим почви. .По късно попаднах и на абсолютно противоположна информация,а именно че забавя ранното развитие на лозата ..тоест не е подходяща за ранни студоустойчиви сортове.Но аз взех Пиното както и Кабернето Фран на SO4 пък да видим...вече едното 4 години се развива и другото ще станат 3 ...ако е оцеляло при тези температурни катаклизми..

borisgp написа:
От къде го поръча, няма ли в БГ ? А с подложката как стоят нещата разбирам че е доста важна?

http://www.vivairauscedo.com/en/prodotti.htm
Ето от тук го поръчах...а си го купих(взех) така да се каже от Винария от щанда на тези разсадници.
Прикачени файлове:
DSC03986.JPG

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Фев 2012, 18:27 
Аватар

SO4 е желязна подложка, няма да те подведе. Единственият и недостатък, ако може да се нарече като такъв е ,че тя нараства на дебелина по бавно от стъблото на присадника, но това не пречи на дълговечността и родовитостта на лозичките.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Апр 2012, 16:33 
Аватар

Да ползвам темата на колегата да не отварям нова
за което предварително се извинявам.

Искам да създам нови лозови насаждения от мерло в гр.Монтана
буквално на 30м от брега на асмовидна формировка на река Огоста.
Почвата е песъклива като вода излиза на 2м.Питането ми е дали е възможно и дали
да се занимавам, понеже средата на месеца мисля да подготвям почвата за
засаждане другата година. :nixweiss: .Става въпрос за 25-30 лози :help:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Апр 2012, 17:03 
Аватар

Почвите покрай реките са изключително плодородни, масово хората ги използват за зеленчуци. Мисля си, че единствения проблем би бил , да не би реката да ти дойде на гости в асмите. За 25 лози няма какво да мислиш толкова, засаждаш и чакаш, не е чак такава инвестиция. Между другото веднъж съм виждал Мерло на асма и резултата не беше лош, хубави гроздове, малко по-едри от обикновено, но като че ли по-късно узряваше.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Апр 2012, 00:05 

Много подпочвена вода не е плюс що касае захарноста на гроздето, а и по-важното -узряването на пръчките и възможноста за презимуване на пъпките при по студени дни...

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 302 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 21  Следваща

Часова зона: Европа/София