Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 23:20

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 302 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 21  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 23 Мар 2014, 19:43 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Нека и други да кажат но според мен дупките са плитки,
спомням си че когато садих моите дупките бяха дълбоки до коляното ми
отдолу сложих пясък и ги зарих с тор и пръс 50/50.....
пс..И трябва да се заринат до първа пъпка ,почти цялата лоза...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Мар 2014, 21:02 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Дупките са лесни :) няма тор...а под пръст какво имаш на предвид,то и това изкопаното е пръст някаква...дилема :nixweiss:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Мар 2014, 22:00 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Naskohondata1 написа:
Дупките са лесни :) няма тор...а под пръст какво имаш на предвид,то и това изкопаното е пръст някаква...дилема :nixweiss:

А' бе някои по знаещ да се изкаже по въпроса,аз не съм толкова компетентен да давам акъл
за неща които и на мене не са ми много ясни...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Мар 2014, 10:09 
Аватар

http://ilv.my.contact.bg/ZASAJDANE.htm Наско виж линка на института в Плевен. Тоя чернозем дето го виждам на снимките много лигав ми се вижда, може да е заради почвата около него - да е много сбита и да не може да поеме водата.. Като гледам на какво дълбаеш ми се чини че е ливада - демек неорано място. Една критика от мен- как си мислиш таз лоза че ще покара като я задушават така разни треви. Първото което според мен трябва да направиш е да удълбочиш и разшириш дупките именно заради обстоятелството че садиш в необработваема земя а на малките коренчета им трябва рохка земя. След това виж как го дават от Плевен - корените трябва да са надолу и настрани затова под тях и около тях трябва да има рохка земя за да пробият лесно корените докато са малки. Тия почви дето са за цветя, особено ако имат и малко тор добавена хич не са лоша идея. Поливаш с вода чак като сложиш почвата за да улегне почвата и след това добавяш почва докато стане равно с останалата земя.
Ай дано тоя път стане.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Мар 2014, 15:36 

Местожителство: София
Напротив!!!На малките корени не им трябва рохка почва!!а добре притисната към корените!За това при садена на лози почвата трябва плътно да се притисне(трамбова) към корените като се внимава все пак на се скъсат- така се създава кореново съпротивление и корените нарастват по-бързо и по-големи.
На дъното на дупката се слага някаква тор или богата пръст -така осигуряваш за близките 3 до 5години запас и ресурс за добър растеж на растението.Корени, които са се развили на повърхността (до 15-25см) задължително се премахват,корени излезли от калема СЪЩО.
Дълбочината за садене е поне 50см,така осигуряваш на стъпалните корени възможност за влага.
Засаждането да е така ,че спойката да е на равно в нивото на земята,а пъпките да са покрити с 5-6см пръст,която след валежи при изсъхване е добре леко и внимателно да се разрохка.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Мар 2014, 15:47 
Аватар

Местожителство: Казанлък
Тази година посях десетина лозички под асмата. Освен оборски тор и пръст, сложих и 5-6 л. агроперлит на всяка дупка.

Остап Бендер

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Мар 2014, 23:11 
Аватар

Местожителство: Горно Кирково
http://www.youtube.com/watch?v=POHbUBNw8WY

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Мар 2014, 23:33 

Местожителство: София
В Русия всичко е друго...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Мар 2014, 23:47 
Аватар

Местожителство: Горно Кирково
ilu6a написа:
В Русия всичко е друго...

Съгласен...http://www.youtube.com/watch?v=mEGxIa_PlNU

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Мар 2014, 02:57 
Аватар

Дупка дълбока 50/40 широка,на дъното някакво подобие на тор,следва засаждане-сложена от тази уж екологична земя за цветя и зеленчуци,после лозницата изправена и пак земя,поливане,отъпкване по правилата....сигурен съм,че пак няма да стане нищо,но да видим все пак.почвата е изключително неблагоприятна според мен....толкова сбита пръст,глина ,като цимент...земята около лозницата ще е друга,но корените как ще пробият през тази глина... :nixweiss: лани бях боднал пръчка памид и се хвана,после реших да го преместя на по слънчево и.... :wallbash:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Мар 2014, 11:10 
Аватар

И при мен почвата е подобна- 20-30 см."орница" и надолу глина като за грънци :) .Доста добре се отрази вкарването на пясък.Ако имаш такава възможност ефекта ще е забележителен.Аз вкарвах не големи количества пясък в продължение на десетина години на ръка.Местото е такова че практически не може да влезе дори дребна механизация.Комшията обаче стовари няколко камиона и си реши проблема наведнъж.То даже не беше чист пясък, а някакъв речен нанос или "пляка" която се получава на кариерата при промиването на материала.Каза че е евтиния-транспорта му излязъл по-скъпо.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Мар 2014, 01:51 
Аватар

Пясъка къде го слагаш....
Върху настоящата земя или,когато си засаждал си слагал по малко в ямките.Отгоре не е проблем да разхвърлям,но ми убягва смисъла.Въртеше ми се една идея,да направя дупка 1 м на метър и да се постели с пясък,после земя и накрая лозниците,като лозницата е обгърната с обогатения на минерали и вещества слой пръст,после е другият слой,който е пясък.Целта е докато тръгнат здрави корени ,да няма достъп до слоя земя,който е глина....отказах се,а може би не трябваше.както и друго...пластмасови варели,които са надупчени за дренажи и после вътре лозницата,а и така корените докато укрепнат,няма да има контакт с глината... После ще са силни и ще преминат през надупченага пластмаса и през глината

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Мар 2014, 07:47 
Аватар

При мен конкретно бяха лехи за зеленчуци.При всяко есенно прекопаване слагах и пясък.Така с течение на годините почвата придоби много добра структура.Преди това упражнение през горещите месеци ,ако не поливах редовно се появяваха пукнатини 2-4 см.и почвата ставаше на тухла.
Целта е да омешаш глинестата почва с пясък.Това с ямата метър на метър ще стане.Вярно хамалогията е голяма, но когато е за няколко лози си струва.Гледал съм по разни американски саитове едни микробагери които се теглят от лек автомобил.Те нямат собствен ход,но са идеални за целта.Ако можеш да вземеш под наем едно такова ще се оправиш за нула време.https://www.youtube.com/watch?v=fRSB1drrcr4

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Апр 2014, 15:44 
Аватар

Сега разрових миналогодишното посято - около 14 от 27 не са се хванали та ще поръчвам нови. Поръчах новите на Симента този път. Така ще имам възможност да сравня изработката на 3 производителя.
Интересно ми е нещо което ми казаха - сега задължително не трябва да се слага азотна тор, както и НПК на новите лози защото така им се влияело негативно - само калиев сулфат и фосфатна тор. Аз миналата година оборски тор слагах ... дали това не е оказало негативно отражение.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Апр 2014, 04:37 
Аватар

Разбирам,че искам много,и въпроса звучи като....как да стана богат в Америка или Бг :D
Засадих ги,макар,че знам,че няма да се прихванат.Почвата е много неблагоприятна,там където живея,защото при изравняването на мястото,където е бъдещата къща(в случая моята)се потготвя терена,като се насипва отгоре върху земята,после се утъпква с машини...абе нямам думи...
Каквото дойде,това,опитах се да премина този утъпкан слой донякъде.stefannankov е имал проблеми...и то в Бг :?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 302 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 21  Следваща

Часова зона: Европа/София