Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 00:29

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 302 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 21  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 06 Апр 2014, 10:07 
Аватар

То при мен Наско, малко не е мерило. Аз чета какво трябва да правя ама тъста ходи след мен и прави други работи - виждам аз че трябва да са заровени докато покарат 15-20 см първата година ама той ходи, отрива ги и им слага бутилки отгоре и това през април когато вече няма никакъв шанс да замръзнат. Та тия дето са оцелели са герои. Отделно една част от горецитираните бяха картонаж - с покарали леторасти, но с много мижави коренчета - трябва да се поливат кански, само дето аз на лозе поливах 4-5 пъти, по 7-10 литра на новонасадено,но се случи много сушав период тогава и явно това е дало отражение.Трето и четвърто е че според тия описания дето ми ги дадоха последния път е по-добре да не ториш отколкото да преториш, а пък аз май точно такава грешка допуснах - то пише по 1 лопата оборски тор, а аз по 3-4 , отделно че и по една шепа НПК тор слагах а то било противопоказно за новите насаждения, заради азота... Заради поливането обаче даде рекорден добив лозето миналата година. Така че трябва човек да не се отчайва. Сега като не стане - другия път още по-нашироко и надълбоко подготвяш, поръчваш ги от САЩ за да ги засадиш наесен (уж тогава процента на прихващане бил по-голям понеже зимата се развивали коренищата и лятото като трябва да се развиват зелени части има повече запаси) и те така, все нещо ще се хване.
Аз това лозе сега го имам за опитна станция, в съседство се продава едно за добри пари, само да спастря някой лев.... тогава други ще станат нещата...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Апр 2014, 13:23 
Аватар

Сега си виждам някои грешки от миналата година- миналогодишните дето ги сях Април бяха с относително малки коренчета -около 15 см дълги и не много дебели. При отрязване ясно си спомням че бяха по-скоро кремави отколкото бели - явно още тогава са били полумъртви. Но то може да се очаква де - взех ги от прекупвач - седят му в едни касетки, кой ги знае колко време са седели така и на топло преди да ги засадя. Сега тия от Симента - коренища по над 50 см., някои корени дебели колкото 1/3 от диаметъра на пръчката, при отрязване са млечно бели вътре - ха дано стане работата сега с по-голям процент прихващане.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Апр 2014, 02:51 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
http://i1173.photobucket.com/albums/r58 ... 99D07F.jpg и аз чакам,ама май пак нищо няма да стане..

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Апр 2014, 20:47 

Местожителство: София
Дупките ми изглеждат малки и плитки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Апр 2014, 22:34 
Аватар

Местожителство: Горно Кирково
Naskohondata1 написа:
http://i1173.photobucket.com/albums/r586/naskohondata1/EF8A8EC7-B1E4-4BA4-B5C8-B4BC3799D07F.jpg и аз чакам,ама май пак нищо няма да стане..

http://ilv.my.contact.bg/ZASAJDANE.htm , успех :thumbs1:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Май 2014, 22:38 
Аватар

Някой,който е купувал от Плевенският институт лонички,може ли да каже колко е процентната успеваемост на младите лознички?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Май 2014, 23:08 

Бащата беше купил от там 30...
Всичките тръгнаха и на следващата година къде от гледането къде от друго, половината заминаха-пуснаха филизи от подложката.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Май 2014, 23:30 
Аватар

Това ме интересуваше,че са се хванали в началото...при мен пак ядец.Не знам какво става,и лани и сега нито една..
Такъв карък..
:x

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Май 2014, 23:37 
Аватар

Два пъти взимам от Плевен по 5-6 лози и до сега не съм имал проблем, 100% успеваемост.
Наско нещо грешиш при засаждането, няма друга причина да не се хване нито една, не вярвам да си чак такъв карък.
:prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Май 2014, 23:57 
Аватар

Всичко беше като по учебник..единственият проблем,може да е терена,който е насип.има слой пръст който е като глина и като строят къщи насипват и утъпкват.то и в градовете в Бг е същото,но пък астмите виреят в циментови дворове и т.н..

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Май 2014, 11:10 
Аватар

Местожителство: червен бряг
Есента засадих 10 бр. кайлъшки рубин,засега са покарали всичките.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Май 2014, 14:16 
Аватар

Naskohondata1 написа:
Някой,който е купувал от Плевенският институт лонички,може ли да каже колко е процентната успеваемост на младите лознички?

60 бр купени 2010г(сторгозия,рубин,мискет кайлъшки,кишмиш молдовски) ,хванаха са на 100%,сторгозията и мискета плододадоха на втората година.На третата година икорених две лози кайлъшки мискет ,заради бактериален рак.От кишмиш молдовски три лози излязоха кишмиш лучист, за мой късмет.2011 закупих 10 бр рубин кайлъшки ,всички вече плододават.
Имам горчиви опити с мерло,три пъти засаждам и накрая нищо не става.Двата пъти със закупен посадачен материал а третия път с вкоренени от мен резници ,изпратени от Ивайловград.За това съм се отказал от мерлото.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Май 2014, 15:41 
Аватар

Вий ма убихти с успеваемост бе... Аз пробвам отскоро - миналата година 7 закупени от уличен търговец през април с корени, от тях 2 се захванаха като една от тях още не е много сигурна. После взех картонаж през юни от АМВ-Агро - развит летораст, но слаби корени уж за садене като в саксия - захванаха се около 60%, като и аз там имам вина с една мотика... Преди месец взех нови 15 от Симента Нови Пазар, днес от купчинката видях че са се показали на 3-4 места леторасти, което за месец си е прекалено добре но пък и температурите бяха добри, както и валежната обстановка...
Засега да не казвам голяма дума - май най-витални като корени бяха последните - а дано да се прихванат успешно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Май 2014, 23:38 
Аватар

stefannankov написа:
Вий ма убихти с успеваемост бе... Аз пробвам отскоро - миналата година 7 закупени от уличен търговец през април с корени, от тях 2 се захванаха като една от тях още не е много сигурна. После взех картонаж през юни от АМВ-Агро - развит летораст, но слаби корени уж за садене като в саксия - захванаха се около 60%, като и аз там имам вина с една мотика... Преди месец взех нови 15 от Симента Нови Пазар, днес от купчинката видях че са се показали на 3-4 места леторасти, което за месец си е прекалено добре но пък и температурите бяха добри, както и валежната обстановка...
Засега да не казвам голяма дума - май най-витални като корени бяха последните - а дано да се прихванат успешно.

Големият ми провал с лозички бе 2011,от 20 бр евмолпия оцеляха само три .От тях 1 лоза е десертно (бяло без семки с продълговато зърно),1 мавруд,а третата все още не е плододала.Лозичките бяха закупени от Брестовица от тамошен производител на лозички.Лозичките ми бяха донесени от приятел,който специално ходи да ги купува.При него ситоацията беше още по-зле от 30 бр 0 оцелели(не ги покри с купчини пръст,щото били парафинирани).На всички загинали лозички спойката отвътре бе ше станала черна.Предприехме тази стъпка тъй като г-н Бабриков ни отряза за евмолпията(за по-малко от 5 декара не се обаждайте).

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Май 2014, 17:50 
Аватар

Здравейте. Преди месец и половина купихме с баща ми 5 лозички от сортовете бяла и черна молдова и същия ден ги засадихме в двора,като целта е да направим асмалък. Първо искам да питам за самите сортове някаква информация и каква площ им е необходима защото ние ги засадихме през два метра една от друга по дължина на двора който е 11м ,а на ширина е 4 м. така ,че се падат по около 9 м2 на лоза.Вторият въпрос е за това ,че в момента всичките 5 са се хванали и са избили по две стебла вече по десетина сантиметра ,а имат и по една две пъпки още не тръгнали,но едната лоза е изкарала само едно стебло и има още една пъпка която не е разтворена и точно на нея дето си е само с едно стебло се е пречупило връхчето около 1 см. Сега какво ще стане дали ще избие и от къде, това дали ще я забави много от другите и дали изобщо ще се оправи.Задавам такива въпроси защото сме напълно начинаещи и това е първото ни садене на лози.Другото нещо другите който са с по две стебла трябва ли да се оставят да растат и двете или едното се премахва.Искам да уточня , че като купихме лозите те бяха вече изкарвали една година защото имаха едногодишни стебла с разклонения по тях и при засаждането ги отрязахме на чеп както ни казаха с две очи.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 302 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 21  Следваща

Часова зона: Европа/София