Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 12:32

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 302 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 21  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 22 Фев 2015, 19:00 
Аватар

Щом е засята от "бучни пръка" росни корени не се режат,защото няма.Същите се образуват на облагородени и засяти лози и те са тези,които пусна присадката в земята.А иначе питомната лоза се изхранва от корените на дивата. ;) Пуснала е плитък и дълъг корен,защото там е намерила влага.Образуват се там,където мястото не се обработви или е покрито с плочи или друга настилка.Не е фатално,че си го отрязал.Тя ще си пусне друг. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Фев 2015, 19:10 
Аватар

Абе и аз така предположих ама викам да попитам благодаря! Пък и то "Липа" тя, ако не пусне коя?
vtv написа:
Щом е засята от "бучни пръка" росни корени не се режат,защото няма.Същите се образуват на облагородени и засяти лози и те са тези,които пусна присадката в земята.А иначе питомната лоза се изхранва от корените на дивата. ;) Пуснала е плитък и дълъг корен,защото там е намерила влага.Образуват се там,където мястото не се обработви или е покрито с плочи или друга настилка.Не е фатално,че си го отрязал.Тя ще си пусне друг. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Фев 2015, 20:21 

Местожителство: София
Под росни корени,често се има предвид не само тези които биха излезли от присадката но и всеки плитък (до около 20см корен)
Премахването на плитките корени е важна и необходима процедура,тъй като така се стимулира растежа на по-дълбоките корени.
Дълбоко развитите корени осигуряват на лозата и през най-сухите месеци някаква влага,докато ако са развити предимно плитки корени ,то развитието на лозата е затормозено от липсата на такава, а от там и всичко останало.Също така често плитките корени ще бъдат наранявани при почвената обработка.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Фев 2015, 20:56 
Аватар

Илюша благодаря за отговора, но в моя случай корена беше около 15 - 20 мм дебел и асмичката е 3 или 4 годишна и се притеснявам да не съм осакатил растението, За младите растения ми е ясно че трябва да им се махат росните корени, въпросът е да не съм сгрешил с този по дебел корен?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Фев 2015, 21:04 

Сега е влажно и няма да е проблем за растението,ще компенсира с нарастване на други корени.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Фев 2015, 11:49 
Аватар

Как е устроена кореновата система на лозата
От подложката на засадената лозичка покарват няколко етажа корени. Тези, които са разположени най-близко до повърхността на почвата, се наричат повърхностни корени. Когато са покарали от присадника, те носят названието росни корени.
Росните корени са нежелателни и при младите лозички трябва най-редовно да се отстраняват. В противен случай те се развиват за сметка на подложковите корени, а след време филоксерата може да ги унищожи напълно.
От средната част на подложката излизат междинните, или средните корени. Те са по-дебели и по-дълги от повърхностните. От основата (петата) на подложката излизат стъпалните корени. Те са малко на брой, но са дебели и дълги. Стъпалните корени имат най-голямо значение за лозата. Чрез тях тя се снабдява с вода и минерални вещества.Много важна особеност на кореновата система на лозата е нейната способност непрекъснато да се разклонява. По най-крайните разклонения се намират тънки смукателни коренчета, чрез които се всмуква водата. Те се появяват ежегодно през пролетта и лятото в голям брой, а през есента загиват. Когато кореновата система на лозата е по-силно разклонена, тя обхваща по-голям обем почва и има по-голяма абсорбираща повърхност. Ето защо от значение е не толкова общата дължина на корените, колкото тяхната разклоненост.

Цитат от учебник по лозаро- винарство

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Мар 2015, 20:27 
Аватар

Колеги някой поръчвал ли е посадъчен материал от разсадника на АМВ Агро дали са им качествени лозите и най-вече отговарят ли на това което трябва да е?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Мар 2015, 21:28 
Аватар

Местожителство: Горно Кирково
Аз съм доволен от качеството и обслужването на АМВ Агро.Поръчвал съм и за приятели ,и те са доволни.Лозите са такива за какъвто сорт съм давал поръчки,доставяни ми са чрез куриер.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Мар 2015, 06:32 
Аватар

Благодаря!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Мар 2015, 20:41 
Аватар

Разбира се ,че си сгрешил,трябвало е преди да режеш да рзакопаеш около него и щеше да видиш,че това вече не е росен корен.Дълбочината ,която е достигнал гарантираше нормални функции,като стъпалните корени.В такива случаи просто трябва есента да се загриба срещу измръзване.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Мар 2015, 22:51 

kirali написа:
Разбира се ,че си сгрешил,

Не е толкова страшно...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Май 2015, 21:15 
Аватар

Здравейте,дойде време и за моя репортаж.На 5 Април засадих 100 лози Мускат отонел на подлошка СО4.
Първо се започна с накисване на лозите във вода за 24 часа след което подрязване на корените
Изображение
Представям ви моя приятел ямкокопатела :x :)
Изображение

След което на дъното на всяка дупка бе поставен био тор от калифорнийски червей,след което лозата.
Изображение

Поръсване по 8-10гр ТераУлед
Изображение

Заравяне до мястото на споиката като най-долу сложих горния слои почва
Изображение
След това направих къртичина,където ми беше и грешката,но човек са учи до като е жив...
Изображение
Почвата беше влажна и при този глинест червенозем при оформянето се получи нещо като тухла..,което затрудни пробиването на пъпките

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Май 2015, 21:23 
Аватар

Но във краина смедка при внимателно откриване на лозите със изпочупени пъпки :wallbash:
имам прихващане от 100лози 95 хванати...
Изображение
Дори днес направих и първото пръскане с верита и нуреле д

:prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Май 2015, 21:59 
Аватар

Юли,както си насипал тая химия около коренчетата,напълно е възможно да ги изгориш.По принцип правилното посаждане на млада лозичка се прави така:
Гласиш пясък и тор/угнил в равни пропорции и 2 буркана дървесна пепел.Копае се дълбока дупка,60-70 см,ако почвата е песъчлива-с по-малки размери.Насипваш на дъното кофа тор и кофа пясък и едното бурканче пепел,поливаш с кофа вода,за уплътняване,никакво тъпкане с крака.Поставяш лозичката така,че мястото на спойката да е на кота нула.Лозата се поставя върху пясък за да няма директен контакт с торопочвената смес.Насипваш следващите около стъблото 2+2 кофи пясък и тор,предварително добре разбъркани и пепелта ,фиксираш лозата пак без да тъпчеш и поливаш с нови 2 кофи вода за уплътняване .Нивото на почвата е на 10 см под кота нула.Ако присадката е парафинирана може да не загрибаш с пясък,ако е коренособствена,задължително конус от пясък/рохка пръст/15 см над главата.В противен случай при силно слънцегреене младият прираст може да изгори.
Толкова от мен,имам 2 лозя с над 60 сорта,ходил съм за резници в Украйна,всичко написано е резултат на дългогодишен опит.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Май 2015, 23:12 

kirali написа:
всичко написано е резултат на дългогодишен опит.

И късмет...

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 302 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 21  Следваща

Часова зона: Европа/София