Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 04:27

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 302 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 21  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 22 Май 2012, 19:07 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Наско, по-добре изчакай есента. До тогава все ще се организираш да намериш няколко пръчки. Ако климата при теб предполага висока влажност и чести валежи по време на бране, гъмзата специално не е добър избор. Превъзходен сорт, с един от най-големите рандемани на сок, но с много нежна кожица и лесно загнива.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Май 2012, 08:16 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
То май така ще стане..все се надявам да бодна нещо до края на юни,пък каквото стане.Август и септември са доста сухи и слънчеви месеци,така че,гъмзата може и да оцелее :) Единствено юни и юли са доста влажни.Знае ли човек,климата глобално се променя..

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Дек 2012, 15:29 
Аватар

Здравейте!

Имам терен в Югозападна България. Планински терен, 800 м. надморска височина. Наклонът е 45- 60 градуса. Изложението е юг, югоизток.

Хълмиста местност, горска. Възвишенията са около 200-300 метра високи.Теренът е на високата част на едно от възвишенията. Почвата е чернозем, на места глинеста. Между хълмовете тече река, бистра, бърза планинска с корито 3-10 метра широчина. След реката е ЖП линията, след това почва хълма - в началото е дъбова гора, след това е моя терен с овошки- череши, сливи, джанки, ябълки и орехи.

Мога да отделя и структурирам половин до 2 декара за лозови насаждения. Казват, че близостта на реката повишава опасността от слани и измръзване и изобщо прави мястото неподходящо.

Според вас може ли да се реализира такова начинание или не. И ако може ще съм благодарен за всякаква допълнителна информация и насоки. Като - видове грозде(за вино) и тн.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Дек 2012, 20:02 
Аватар

45-60 градуса :o (сигурен ли си?) наклон изключват използването на всякаква механизация( ако ще ползваш), едва ли на 800м н.в и такъв наклон почвата е чернозем, наклона е гаранция за силна ерозия, сланите от близката река са по-малкия проблем. И все пак ако не гониш високи добиви може и да стане нещо, задължително висока агротехника, мерки против ерозия, преценка на водните потоци през терена, които отиват към реката, задължителен почвен анализ за общи и активни карбонати. Проучи къде са подпочвените води, макар че при тоя наклон може и да няма на близо.
Това е гадния, труден, скъп и правилен начин за създаване на бъдещото лозе.
Другия е да не мислиш много много и да се мяташ.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Дек 2012, 22:16 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
В долината на Рейн е и влажно и стръмно, но накъдето и да погледнеш върху всеки камък има лозе...

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Дек 2012, 10:09 
Аватар

Няма спор, но хората там са взели нужните мерки като терасиране, малки междуредови разстояния - при които незнам каква техника използват и куп други с, които предпазват почвата от измиване и свличане в реката. Ако и тук се направи защо да не стане, само ,че това струва пари и то много.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Дек 2012, 10:39 
Администратор
Аватар

Ето техниката, която използват - здрави фамилии отпреди Гераците...

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Дек 2012, 10:49 
Аватар

Ех Админ-е винаги внасяш светлина в душата.
Само някой да е казал нещо против традициите! :fluch: :feuer4:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Дек 2012, 11:26 
Аватар

:) НЯма проблеми, стига човек да има такава фамилия. И все пак когато някой иска да си направи 1дка трайно насаждение е почти сигурно, че е за някакъв тип удоволствие и няма да се прехранва с него. Еми мерси съм, на такъв наклон наклон да си засадя нещо и с кеф да си го поддържам, нека някой от Вас да пробва и да сподели.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Дек 2012, 15:22 
Аватар

Здравейте! Благодаря за активността, следя темата, събирам информация.

Трябва да внеса няколко уточнения - наклонът на самия баир е 45-50 градуса. Но както споменах имам овошки там и терена ми е сериозно терасиран, има ивици, които идват косо на баира - един вид без наклон, други ивици са с наклон до 30 градуса максимум. Това е терен, който се обработва от десетилетия, да не кажа векове.

Лозе, че ще правя ще правя. Но питам, чета, образовам се. В ерата на научен напредък и информационни технологии искам да си спестя време, средства и нерви и да се направят нещата, да се захванат, отпочнат - както трябва. Може да не се стигне до, да се развие голяма бизнес идея, но дори да е малко лозе, просто казано - мераклийската направено да е.

Почвата е по - скоро кафява горска или канелена горска. Не съм сигурен, също ми е проблем и да отчета надморската височина. Защото теренът е обширен и от долу(където е реката) до горе (където е къщата) има като стой та гледай 200 метра разлика във височината. Селото, което е горе се води на 800 метра.

Не искам да се приема като заяждане този ми пост. Следя темата, научавам нови неща, проверявам. Сравнявам, питам. Благодаря на всички писали.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Дек 2012, 16:15 
Аватар

Това, че терена е терасиран е много добре. Почвата, ако си сигурен, че е горска някаква, почти сигурно ще е бедна на органично вещество, както и може би ще е малко по-кисела, но това не е страшно,оправя се . Направи си почвения анализ за общи и активни карбонати те ще ти определят каква подложка за сортовете ще търсиш. Не казваш дали ще риголваш или няма. И в двата случая е хубаво да намериш оборски тор и да го заореш, това ще повиши малко органичната част и едновременно с това ще запаси с фосфор и калий.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Дек 2012, 16:29 
Администратор
Аватар

Хм, надморската височина иде малко множко за лозе, провери в Googlе Earth каква е действителната височина. За да върви, трябва много добре да подбереш сортовете, защото далеч не всеки може да узрява толкова високо. Всичко зависи в голяма степен от локалния микроклимат, затова огледай какво и как върви при съседите.

Я най-добре питай някой агроном в района...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Дек 2012, 16:42 
Аватар

gjkostadinov написа:
Здравейте! Благодаря за активността, следя темата, събирам информация.

Трябва да внеса няколко уточнения - наклонът на самия баир е 45-50 градуса. Но както споменах имам овошки там и терена ми е сериозно терасиран, има ивици, които идват косо на баира - един вид без наклон, други ивици са с наклон до 30 градуса максимум. Това е терен, който се обработва от десетилетия, да не кажа векове.

Лозе, че ще правя ще правя. Но питам, чета, образовам се. В ерата на научен напредък и информационни технологии искам да си спестя време, средства и нерви и да се направят нещата, да се захванат, отпочнат - както трябва. Може да не се стигне до, да се развие голяма бизнес идея, но дори да е малко лозе, просто казано - мераклийската направено да е.

Почвата е по - скоро кафява горска или канелена горска. Не съм сигурен, също ми е проблем и да отчета надморската височина. Защото теренът е обширен и от долу(където е реката) до горе (където е къщата) има като стой та гледай 200 метра разлика във височината. Селото, което е горе се води на 800 метра.

Не искам да се приема като заяждане този ми пост. Следя темата, научавам нови неща, проверявам. Сравнявам, питам. Благодаря на всички писали.

Ами до тук добре,както виждаш няма заяждане , а само желание за помощ.Явно че мястото не е някой див терен, който не е виждал мотика,ама не е все едно дали ще отглеждаш картофи или лозе. Затова са и коментарите. Те няма да ти навредят,а само ще ти помогнат.А надморската височина много лесно можеш да я узнаеш, чрез" Google Earth"

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Дек 2012, 11:29 
Аватар

Прочетох няколко статии, порових и в сайта на ИАЛВ... от 2010 има забрана за създаването на нови лозови насаждения. Може да се изкоренят и презасадят стари лозови насаждения и тн.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Дек 2012, 11:53 
Аватар

Засаждането на винени сортове подлежи на контрол по смахнатите евро директиви,но когато си земеделски производител и се регистрираш в ИАЛВ с търговска цел. За десертно грозде не е така. И мисля, че по новия закон имаше право да се отглежда грозде до 1т ( не съм сигурен за цифрата) на домакинство. Ти ако садиш 1-2 декара и не изкарваш гроздето по пътищата за търговия мисля, че няма проблем.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 302 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 21  Следваща

Часова зона: Европа/София