Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 03 Дек 2016, 20:13

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 11 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Измръзване
МнениеПубликувано на: 19 Дек 2011, 08:25 
Аватар

Местожителство: г. Русе
Как се предпазвате от измръзване и въобще правите ли нещо по въпроса? Моля, който пише по темата и да опомене местонахождението на масивът си за да придобием някаква представа за климата.
Моето скромно лозенце от няколко реда и 3 асми се намира в района на Русе. Тук зимата е голям клинч. Всяка година (от поне 5 насам) за около 7-14-20 дневен период става по -15 -20. От две години имам измръзвания (тая по-малко от предната). Младите пръчки ги заравям в земята, но тая година имах измръзване и по старите. Гледам хората омотават пръчките с нещо като изолация та се чудя чак такъв роб ли да ставам на пиянството си :megagrin: Естествено има сортове които са "по-нежни" от други..
А и когато забележа обледяване ходя като цветарка и отстранявам ледът. Колко е правилно не знам..
Поздрави !

П.П. Пишман лозар съм още. В период на учене съм :) .

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: Измръзване
МнениеПубликувано на: 19 Дек 2011, 10:47 
Аватар

Пробвай с изолациите за тръби казват им гофрет има ги с различни диаметри не са скъпи и стават за многократна употреба :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Дек 2011, 16:14 
Аватар

Местожителство: Пловдив
-15 е гранична стойност за лозите( може и да издържат, може и да измръзнат), зависи от много фактори. Какви са конкретните сортовете? Това с увиването става, ама за няколко лози, ако са 100 примерно няма как да стане. Иначе предпазването е превантивно чрез избиране на студоустойчиви сортове, а също и на такива с голяма въстановителна способност след измръзване, както и отглеждане по чашовидна формировка чрез загребване, което правиш с младите лозички.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Дек 2011, 21:58 

Местожителство: София
Траминер розов, Пино ноар,Каберне Фран,Алиготе и още много сортове са със студоустойчивост -20,- 25 градуса.
Да не говорим за руски сортове с устойчивост до -35...
Обикновено една от добрите превенции с/у замръзване е действията да са насочени към пълното узряване на пръчките...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Дек 2011, 06:08 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
http://izs-ruse.org/grozde.php
http://ilv.my.contact.bg/EL_IZDANIA.htm
wufan няма изпитана рецепта срещу измръзване която да е успешна за цяла България.
Плевен,Русе,Велико Търново в тоя триъгълник зиме по някога настават "кучи студове" от -15.-20 дори и -25 градуса.
-25 са фатални за лозите които са над повърхността на почвата то е не са заринати (загребени).
По старите лози ако можеш ги увивай с стари чували полиетиленово фолио може и с гофрети (става въпрос за тия лози които не могат да бъдат свалени и заровени с пръст листа и др.).
Поледицата е опасна както за шофьорите така и за лозарите-разваля пъпките най нежното и ранимо място на лозите.Срещу това цяр няма .
Като съвет отглеждай студо-устойчиви сортове подходящи за вашия регион.Винените сортове са по устойчиви на студ спрямо десертните.Виж съседите какво правят по някога и това върши работа.
Чети и пак чети и подбирай информацията има какво да се научи.
Научи се да вкореняваш лози за да имаш под ръка посадъчен материал при нужда.
Тая годиха за сега е топло да се молим да няма големи студове че ми писна да възстановявам асмите,
При големи студове режи лозето късно след като започне да развива с цел ако е останало нещо здраво да си проличи и да бъде спасено.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Яну 2012, 20:29 
Аватар

Лозите(асма) ми напролет ще станат на три години. Тази зима ги свалих и понеже бяха дълги ги омотах в тези "бушели"(така им казват тук), дъното е махнато и са запълнени с пръст. Температурата стига -25С през февруари. Та по темата "Измръзване" аз така се опитвам да ги предпазя. Дали съм постъпил добре :? Живот и здраве следващата зима ще е трудно да ги свия по този начин - какво ще ме посъветвате и изобщо всяка година ли трябва да ги "изолирам" :explode:
Обещах на "hellreiser" да сложа снимка-ето я.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Яну 2012, 20:42 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Със сигурност така ще го предпазиш, но за догодина вече няма да можеш да ги навиваш. А пък и все си мисля ,че сортовете при вас специално селектирани за климата та ще издържат. Те при нас издържат на -25 та при вас няма да издържат.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Авг 2013, 11:50 

Здравейте!От 5-6 години ме гложди един проблем,който не мога да разреша сам.И аз съм от Русе и в едно близко село имам лозе.Южно изложение на тераса на стръмен склон, около 8-10 метра над нивото на долината.Искам да сложа асми- на 230 см височина, но въпросът ми е какъв сорт???
Падат рано слани- обикновено края на октомври,началото на ноември, а за последните 5 год и към 20-ти април.Тази година нямаше и гроздето е прекрасно. Миналата година на 24 април падна до -3.
Имам на асми Наслада и Кайлъшки мискет- мръзнат много- до 60-70 % от очите, даже цели рамена.
Сторгозия на Омбрела страда само от сланите.Та въпросът ми е какъв сорт да бъде- да е достъпен все пак на пазара, че няма голям избор, и за 20-тина пръчки става въпрос.А дали да не сложа от някой директен сорт- добруджанка, липа или както там се вика.
ААААА,само винени!!!Не хабя гроздето като мезе!
И благодаря на отговорилите!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Авг 2013, 13:22 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Кайлъшки мискет( белия сорт) не би трябвало да ти мръзне :?
Този сорт е страшен 'катил', издръжлив и не се пръска много,казвам го от собствен опит
Аз съм горе долу от съшия регион и зимите са доста люти, никога не съм имал проблем с измръзването на този сорт.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Авг 2013, 16:05 
Аватар

Все си мисля че лозата ако е на средно стъблен кордон е по-добре, ако е на проветриво място (на склон). Не знам къде го прочетох това, но така лозата формира по-дебела дървесина, която е по-студоустойчива и най-уязвимите леторасти са по-високо, а не ниско долу където се задържа най-студения въздух. Поне като като гледам чашковидно отглеждане със загрибване във Северна Франция не правят, както и в Германия , а там е къде къде повече на север и температурите трябва да са дори по-ниски.
Формировката Казнав откъде идва - не е ли от руските републики?
Може и да не съм прав...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Юли 2015, 15:53 
Аватар

Повдигам темата ,защото последно време става доста актуална.

Използвам за млади асми тръбна изолация от този тип:
Изображение

Изображение

Но не съм доволен. Пролетта след развиване стеблата имаха видимо влажен и почернял вид. Явно изолацията не позволява проветряване и изпаряване на влагата.
Имам въпрос:
Някой ползвал ли е да приложи стандартни пропиленови чували с които да увие стъблата и летораслите, после с канап да задържи. Също и чували от зебло. Материалът позволява изпаряване на влагата ще могат да дишат.
Изхождам от предположението, че каквато и изолация да се постави на откритите части на лозовите стъбла, то е въпрос на време студът да достигне до тях - ако не след един, то след 10 часа те ще изравнят температурата си с външната. Единственото решение е подгрев, което разбира се не върши работа.

Следващият въпрос е как да се изолира асма която е станала вече доста дебела и не може да се зарие в земята. Пробвал ли е някой обвиването с изолация горе на асмалъка (пълно опаковане по подобие на Райхстага :mocken: ? Само покриване от горе с нещо върши ли работа.... предполагам НЕ.

Моля споделете как водите борбата със замръзването PLS.
Едно от решенията е на 5-6 години когато асмите станат много дебели, да се подменят с нови издънки които до като станат дебели ще се зариват и т.н.т.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 11 мнения ] 

Часова зона: Европа/София