Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 21:55

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 68 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 03 Яну 2012, 19:56 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Понеже стана въпрос за резитби, та да напиша нещо.
Резитбата е мероприятие чрез, което се оформят лозите, регулира се плододаването, направлява се растежа. Тя се състои в ежегодно премахване на едногодишни и стари части. При резитбата се оставят т.нар. плодни звена. Те биват къси ( чепове)-имат две зимни очи; дълги- те се делят на стрелки и плодни пръчки. Стрелките имат 4-7 пъпки, а плодните пръчки имат 8-16 пъпки. Има и смесени звена, които са комбинация от чеп+стрелка или чеп+плодна пръчка.
Системите на резитби са: къса, дълга и смесена, ще опиша само някой от тях, които според мен са най-разпространени в България.
От късите резитби най-използвани са чашовидната формировка и кордон Роая.
Чашовидната представлява стъбло , около 10-15 см от, което симетрично излизат от 3-6 рамена, които се режат на чепове. От един чеп излизат 2 летораста( не е абсолютно), като всяка година се премахва горния, а долния се реже на 2 очи.
Кордон Роая- представлява стъбло 60 см, на толкова се поставя и носещия тел, по него се пускат едно или две рамена, върху които се поддържат чепове. Много е важно при тази формировка удължаването на рамената да става постепенно ( примерно с не повече от 4-5 пъпки на година), защото лозата има силна полярност- най-силен растеж има във върха на летораста и така се оголва кордона.
Към смесените резитби спадат: Гюйо-оригинален и подобрен, Мозер, Омбрела.
Ще напиша само за подобрения стъблен Гюйо, защото мисля ,че е по застъпен. По дефиниция тази формировка се състои от една плодна пръчка+2 чепа или 2 плодни пръчки+3 чепа.Основен принцип при формиране е образуване на стъбло около 1,2м с две къси рамена, върху всяко се поддържат 2-3 чепа и 1 плодна пръчка(10-12 очи). Всяка година се премахва старата плодна пръчка. Тази формировка е доста подходяща за десертни сортове ( Болгар, Италия..).
Мозер -
това смея да твърдя е най-разпространената формировка в съвременното широкоредово лозарство за винени сортове. И тук има Оригинален Мозер и Видоизменен Мозер. Видоизмененият Мозер представлява стъбло 1,20-1-30м, (на тази чисочина е и основния тел), разклонено на двустранен кордон чърху, който се поддържат чепове(4-5на брой) + смесени звена-броят им зависи от силата на лозата и сортовите особености(чеп+стрелка). Тази формировка е особено подходяща за умерено растящите сортове- Мискет отонел, Пино гри, Ризлинг Италиански и др. Както и за праворастящите Ркацители, Мискет червен. Някои специалисти казват, че и за Памид става, но за него чудесна работа върши само късата резитба. Формирането на Мозер е малко по сложно, поне за мен, та за сега няма да го описвам Ако някой има интерес, мога да го опиша година по година до 5-тата.
Омбрелата като формировка е подобна на Мозер, разликата е че стъблото и е около 1,50. Подходяща е за буйно растящи сортове, като по-добре е да не са праворастящи.
Има още доста формировки, но те са без особено значение, за нашата страна.
Щях да забравя Асмовидната формировка. Тя е характерна за дворните площи и всеки си я интерпретира по негово си виждане. С две думи тя е смесица между Гюйо, Роая
и донякъде Казнав. При нея плодните звена върху кордоните могат да са само чепове( Димят, Мискет Хамбургски, Кардинал, Памид), както и смесени -чеп+плодна пръчка( Болгар, Италия, Чауш, Султанина, Хибрид 6-4).
Това е което на момента се сещам за посочените формировки. Не претендирам за пълноценност, доста неща съм спестил, които бих написал при конкретен интерес. :)
Има и т.нар зелени резитби, които мога да разгледам в отделна тема ,че тая стана ...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Яну 2012, 21:05 

Местожителство: София
малко илюстрации няма ли към всяка формировка да качиш? :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Яну 2012, 09:47 
Аватар

Ще кача, но мисля да се опитам да нарисувам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Яну 2012, 12:05 
Аватар

Ako e възможно и снимки,че в последните двадесетина години нашите автори само преписват,и едни и същи черно бели неясни илюстрации сигурно са омръзнали на всички.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Яну 2012, 13:22 
Аватар

Ще се постарая и снимки да покажа.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Яну 2012, 16:35 
Аватар

Местожителство: враца
То нахално , но да се изкажа и аз ...
Ако може на две степени -1- за начинаещи , наай - опростено
асмовидно , и за главини .
2-ра част за по- имащи представа или напреднали .
( Също как се засажда пръчка , отрязана сега , да стане на лоза )

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Яну 2012, 19:59 
Аватар

Малко сложно ще стане сега със снимките, че не мога нещо да ги намеря, та май ще трябва да рисувам ( не искам да слагам готови схеми, има доста в нета).
До колегата Емилов: в другата тема коментирахме, че не е за препоръчване да се засажда директно пръчка отрязана от лоза, а по-добре да е от разсадник ( сертифициран лозов материал). Но, ако искаш сега да отрежеш и да посадиш първо трябва да я вкорениш. Това се постига лесно, като едно важно условие е да се отреже точно във възела(възможно е също и 1 см под самия възел). Но недостатък е, че по лесно измръзва, затова трябва да се вкоренява на топло, а не навън.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Защото там се намира диафрагма, която е богата на резервни в-ва, там се събира наесен скорбяла , която ще стимулират бързото покарване на корени.
Отрязана по този начин също е става за вкореняване
Изображение

Всички пъпки нагоре по пръчката се премахват, като се оставят 2 на върха.
На пролет от тези две пъпки ще покарат 2 летораста, избираш по-добре развиващия се и другия отстраняваш. На втората година съкращаваш вече здравия летораст на 2 очи, като от произлезлите от тях леторасти пак избираш един ,а другия отстраняваш. На втората година би трябвало вече да се е качил на асмалъка. На 3 година го съкращваш на 6-7 пъпки след като си го огънал да легне на асмалъка. През това време е нужно, ако по стъблото са покарали леторасти да се филизят своевременно. И оттук нататък съм забелязал, че всеки подхожда индивидуално. Аз примерно как правя, филизя всички леторатисти, които са отдолу на пръчката, като оставям само тези дето са отгоре, както и последния, който ще е продължител на кордона. На 4 година всички леторасти режа на 2 пъпки, ако е нужно ги разреждам на 20-25 см един от друг, последния летораст съкращавам на 4-5 пъпки.Ако през тази година имам хубав растеж мога да се изкуша да оставя и някоя плодна пръчка, която ще ми служи за разклонение на кордона . През 5 година вече зависи каква резитба ще се прилага и какви са сортовите особености. Ами това е по най-лесно обяснимия начин за мен, дано става ясно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Яну 2012, 06:02 
Аватар

Много добре, ама като начинаещ не разбирам какво означава филизене на леторасти - тази думичка филизене ако може да покажеш кво точно се прави.
Опитвам да направя асмичка(4 корена заринал съм ги) - тази пролет ще е трета година така че много благодаря за съветите.
Темата е полезна за мен - надявам се и за други начинаещи! :buch:
Кога да очаквам първи плодове?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Яну 2012, 10:55 
Аватар

Филизене означава премахване. Примерно имаш два летораста, избираш по добре развиващия се, а другия премахваш( филизиш).При зелените резитби филизенето се състои в премахването на колтуци, ненужни леторасти(такива които пречат, безплодни и др) По принцип плодове са възможни и на втора година, но за плододаване говорим от третата година нататък, така че ти тази година може да очакваш. Какъв сорт са ти лозичките?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Яну 2012, 17:41 
Аватар

Ами не знам какъв точно сорт са :cry: - две бели и две червени, като ги купувах питах да са възможно най студоустойчиви. Сега са заровени. Ако родят ще сложа снимка-може и да подскажеш на какъв сорт приличат.
Благодаря за пояснението още веднъж-сигурно ще питам и за напред.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Яну 2012, 18:23 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
Не само питай но и надписвай защото след 2-3 не се помни каква лоза си засадил.Освен това купувай лозово посадъчен материал от сертифицирани производители който ще са на пазара и след години.
На мен ми продадоха "биволско око" взех го за разнообразие но то е бяло пък за не съм виждал бивол с бели очи :lachtot: .Че такива ми ти работи.
:prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Яну 2012, 20:16 
Аватар

За да се познае какъв е сорта са нужни летораст, лист и грозд заедно. Някои лесно се познават само по листа или грозда или даже само по пръчката, но някои е невъзможно да се различат. Иначе наистина покупки само от сертифициран разсадник. :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Яну 2012, 09:06 
Аватар

Да сме живи и здрави на лято ще снимам лист и надявам се грозд ама не знам какво е летораст - сигурно част от стеблото :? Ще снимам подробно пък може и да разбера какъв е сорта :motz: . Чак ме хваща срам колко съм бос по тези неща ама нали все пак имам желание и мерак надявам се да стане асмичката :buch:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Яну 2012, 11:45 
Аватар

Летораста в случая се явява тазгодишен прираст( лето-от лято, раст-от расте), Леторастите са зелени на цвят :) , които след листопада узряват и добиват характерен цвят (кафеникав, червеникав,жълтеникав). Вече на следващата година, миналогодишния летраст е узряла "пръчка" :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Яну 2012, 19:28 
Аватар

:2thumbs: Благодаря много "hellreiser".
Още е рано, но тази година ще трябва сигурно да пръскам.
Ако имаш желание(и време разбира се) моля за простички съвети-та да мога да потърся химикалите тук в Канада.
Много ще е трудно - "околна среда"-опазване ...и т.н. даже на райграса пред къщата не мога да слагам кво да е :?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 68 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Часова зона: Европа/София