Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 04:29

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 31 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Присаждане
МнениеПубликувано на: 23 Май 2012, 09:28 
Аватар

Местожителство: Varna
Преди около 3 години баща ми засади 30 вкоренени пръчки шардоне от разсадник. Но измежду лозичките има по различни на които младите фелизи червенеят и чепките са по големи, дават плод за първа годинина. Съмняваме това да са лози от основата на коята е присадено шардонето, на които присадката не се е хванала. Интересува ме кои са основните сортове за подложка за да мога да разпозная дали тези лози наистина са устоичиви на филуксицера и в бъдеще да мога да ги използвам за подложки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Май 2012, 10:41 

Местожителство: София
http://www.winebg.biz/Podlojki/podlojkii.htm
Дано ти е полезен линка.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Дек 2012, 09:44 
Аватар

Naskohondata1 написа:
То моя въпрос не е за кръчмата,но сериозно питам...имам някакъв вид ялова череша,която само цъфти,но никога не е раждала....мина ми идеята,ако присадя слива,от тези дето става хубава сливова :) ,дали няма да ударя бинго :megagrin: Пишеше нещо,някъде във форума,но не мога да се сетя.Всякакви полезни съвети ще бъдат добре дошли :)както и от къде да взема пръчка от въпросният сорт

Наско не съм чувал слива да се присажда на череша. Повечето сортове череши се самоопрашват, може би твоята не е от тях и се нуждае от опрашител. По-добре да присадиш калеми от друг сорт който цъфти по същото време.Друг вариант е да не я пръскаш и ториш. Ако не го правиш, можеш да започнеш от сега и да видиш как ще реагира на пролет.Имам вишнап, който цъфти рано и винаги го попарвт късните пролетни слани, но пак остават няколко плодчета.
Инак калемите вече могат да почват да се вземат, но се държат на хладно и влажно. Не знам дали ще издържат едно пътуване до теб, дори и да преминат митниците. По-добре виж за някой подходящ сорт, който се предлага там.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Дек 2012, 16:18 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Иво,нито пръскам,нито нищо.Те са си такива сортове,декоративен ли или нещо подобно.даже и зимата цъфти,само един клон.Това с опрашването няма как да стане явно,затова мислех този вариант.Все пак искам да опитам,щот тук има сливи,но не е такъв сорта,като троянските или кюстендилските

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Дек 2012, 19:18 
Аватар

Kакто решиш, но не подценявай чуждите сортове. Много съм доволен от Стенлей, а той е американски сорт. Всъщност масово се ползва. Тази година купих сливи от Попово ( прохода към петолъчката), там се гледат доста сливи. Както каза продавача Стенлей са за количество (рандеман), Кюстендилската е за аромат. Сигурен съм че и при вас има подобен ароматен сорт, ще потърся че ми стана интересно.
Ако си идваш скоро може някой да помогне с 2-3 съвсем мънички присадени сливки, но шанса с митницата... знам че са много строги, пазят се от болести макар че повечето са дошли от тях. Друг вариант е костилки или цели плодове ако им сезона( или домашно сушени) и после дълго чакане, ако стане. Ако имаш място в двора насади едно-две дръвчета пък ако успееш да прекараш по джобовете и тук-там по багажа някой калем, добре ако не ще ползваш това което си насадил, пък от тук ще си взимаш концентрирана на аромат сливова за ароматизиране :D.
П.П. Най хубавата и ароматна сливова която съм пил, я прави един приятел на баща ми от тетевенско. Знаех че има към 200 дръвчета и ми беше мерак да му видя градината. Оказа се че 70-80% от сливите са Стенлей, а другите различни Мирабели, Чачански...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Дек 2012, 21:50 

Местожителство: София
Иво,от костилки ще порастат диваци.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Дек 2012, 22:26 
Аватар

Вярно ,че ще са диваци, но Иво предлага да се ашладисат след това.Ако е за слива най добре е да посади джанка, която след това да облагороди.Но и за овошките си има специализирани подложки.Според мен е най сигурно да намери"Стенлей" , която е на подходяща подложка, а след това може да я ашладиса, ако не му харесва.И то не цялата- виждал съм два,че и три сорта на едно и също дърво. Абе сепаж натюр :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Дек 2012, 15:30 
Аватар

Не ясно дали ще излязат диваци, някакви сливи, хубави кюстендилски или прекрасен нов сорт, но със сигурност не е ясен резултата и не си заслужава. Още нямам време, да се запозная с това което предлагат, но както стана дума, за мен най-добре е да се засадят налични сортове които после живот и здраве, може да се манипулират ако се налага. Така ще се спести и срам и време и ракийката ще е по-скоро на лице.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Дек 2012, 19:50 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Иво,ако действително стенлей са толкова добри,няма проблем.Ще взема дръвче напролет,даже някъде има опции да вземеш 7-8 годишно.Надявам се,да си прав :thumbs1: http://gurneys.com/stanley-plum-tree-/p/08432/

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Дек 2012, 20:52 
Аватар

Naskohondata1 написа:
Иво,ако действително стенлей са толкова добри,няма проблем.Ще взема дръвче напролет,даже някъде има опции да вземеш 7-8 годишно.Надявам се,да си прав :thumbs1: http://gurneys.com/stanley-plum-tree-/p/08432/

Е това беше кофти. Сега се размечтах за тези
Инак там цените ги нямат за нищо: 30- 45$ за дръвче с/у 4-5 лева тук. Но пък като знам какви са цените на пресен био плод в магазините ви, не е толкова зле. Пък и другото ми име е Дърволюб. За мен всяко дръвче е безценно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Дек 2012, 09:30 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
ivobal написа:
Naskohondata1 написа:

Е това беше кофти. Сега се размечтах за тези
Инак там цените ги нямат за нищо: 30- 45$ за дръвче с/у 4-5 лева тук. Но пък като знам какви са цените на пресен био плод в магазините ви, не е толкова зле. Пък и другото ми име е Дърволюб. За мен всяко дръвче е безценно.

Вместо слива/и си сейте като мен-хинап,обърнете внимание колко му е захарността и за колко неща може да се използва.Тази година го засадих тръгна добре но явно не е от растенията които растат бързо :mocken: ,ще се чака. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Мар 2014, 16:08 
Аватар

hellreiser написа:
Ще опиша само един от начините, който ползвам аз..... .

Не се отварят снимките за съжаление :? Иначе с удоволствие бих почерпил информация, че от книгите е друго...

Решил съм да спася един сорт древни и много хубави ябълки. Дървото е близо вековно, остана само коруба (кора) и е "пътник". Има все още плододаващи клони и искам да взема от тях присадки и да ги присадя на "дивачки", та затова търся акъл...
:prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Окт 2014, 13:13 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Мога ли по този начин да присада на асма, само че не до корена а ми по нагоре на някакво разклонение? Защото долу корените са в абсолютна сянка(след направата на ограда).
И още един въпрос, сега ли да го направя или през пролетта?
https://www.youtube.com/watch?v=fvS42oki5VE

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Окт 2014, 18:28 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Можеш, на пролет. Сега може да си подбереш калеми и да ги съхраняваш.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Окт 2014, 19:32 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Благодаря много. Ще се опитам за заменя една асма дето не знам какво е и всяка година
се скапва.Има ли проблем ако асмата е бяло грозде а калема ще е Никополски мавруд???

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 31 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Часова зона: Европа/София