Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 10 Дек 2016, 18:31

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 12 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 11 Мар 2013, 23:17 
Аватар

Местожителство: Горно Кирково
Здравейте! Имам две 3 годишни лозички от сорта Кайлъшки мискет които са заболели от бактериален рак.Освен формалин имали друг препарат с който мога да пробвам да ги излекувам или да ги изкоренявам?Ако ги изкореня мога ли веднага да засадя нови лози и какъв сорт да са?Възможно ли е да съм ги купил заразени ,останалите 8 броя са здрави.От другите сортове дето ги имам на това място нямам болни лози(сторгозия,кайлъшки рубин,липа черна,липа бяла,августин,кишмиш розов,кишмиш молдовски)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Мар 2013, 09:37 

Местожителство: София
При липса на гостоприемник бактерията на рака се запазва 2 и повече години...издържа в почвата до минус 32градуса...
Ефективно действие имат третиранията с динитроортокрезолови продукти ,както и с нафтодинозолова емулсия...но този вид пестициди май са забранени у нас...
Казваш на 3 години са лозичките и са с рак...значи така си си ги купил най-вероятно.
На толкова млади лози туморите се образуват най-вече в зоната на спойката,както и в мястото на отрезите за ослепяване на пъпките по дължината на лозовата подложка и на отреза на петата...
Можеш ли да качиш някоя снимка ,все пак ще е хубаво да се види при толкова млади лози как изглежда бактериалния рак

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Мар 2013, 14:32 
Аватар

Местожителство: Казанлък
Последния път когато купих динозол беше преди десетина години. Продавачът ми беше познат и ме предопреди да не казвам от къде съм го купил. Беше жълто и смрадливо. Вероятно не се произвежда вече.

Остап Бендер

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Мар 2013, 15:14 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Ако наистина е рак, нямаш алтернативи освен да ги изкорениш и задължително изгаряне. След това може да напръскаш мястото с 3% разтвор на железен сулфат(зелен камък) и неутрализация с калциев хидрооксид ( гасена вар). С формалина единствено можеш да дезинфекцираш почвата на голяма дълбочина 80см, не можеш да лекуваш. Рака, често се бърка с образуване на калус, снимки и евентуално разчопли един тумор и снимай.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Мар 2013, 21:56 
Аватар

Ето снимки[img]ht[url=http://postimage.org/image/vv5m01t7f/][img]http://s17.postimage.org/vv5m01t7f/0125.jpg[/img][/url[url=http://postimage.org/image/nn60x7zu9/]Изображение]tp://s2Изображение2.Изображениеpostimage.org/yyb788lvh/0124.jpg[/img][/url] а ето това са здравите[url=http://postimage.org/image/u22ijfff5/]Изображение Изображение[/url] утре ще ги разчопля и снимам отвътре

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Мар 2013, 20:53 
Аватар

Ето така е отвътреИзображение решението е взето изкоренявам,обеззаразявам и засаждам Александрийски мискет.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Мар 2013, 22:25 

Ако не си ги бастисал още, тъщата, която е агроном, каза, че можело да се оправят с нормален антибиотик - Стрептомицин. Ако искаш да се пробваш, да питам за повече подробности?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Мар 2013, 20:15 
Аватар

Ееее старата школа е желязна :thumbs1: , в миналото стрептомицин сулфат е бил наистина много ефективен, особено срещу бактериалните пригори при семкови овошки и естествено го забраняват. Има някаква възможност и при лозите да помогне, но някой много точно трябва да каже дозата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Мар 2013, 22:47 

Ще кажем дозата, само да отговори тъщата на мейла.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Апр 2013, 14:13 

Стрептомицин сулфат - 30 000 единици - 20 г/дка трайни насаждения.

За съжаление обаче, лечебният ефект при бактериалния рак при лозя е ограничен само за такива в доста начална фаза.
Рецептата обаче е ефикасна срещу огнен пригор (друга смъртоносна за семковите овощни болест). Най-често крушите и дюлите загиват, но е сериозен проблем и при ябълките.
Пръска се след като изсъхналите клони се отрежат на 50 см под засегнатите тъкани - т.е. реже се 50 см здрава част. Режещите инструменти се дезинфекцират.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Сеп 2013, 19:55 

Здравейте! Търсих такава тема и се нъкнах на този форум. Знам, че темата е отдавна, но и аз се сблъсквам със същият проблем. Та, посадих 10 асмички с голям мерак. Вече 4 та година ги гледам и преди 2 - седмици открих с ужас, че на две от асмите по стъблото нещо не е наред. Появятат се едни нагърчени ивици, които на места изглеждат като брадавици. Извиках една позната агрономка, и тя ме посъветва да взема да изрежа части от тези надутини и да ги занеса при специалист. Така и направих. След огледа той ме посъветва да огледам внимателно и да видя дали в основата при камелите няма по-големи израстъци, и ако има да и донеса тях. За съжаление имаше. Изрязох ги и пак при агрономката. Тя потвърди рака, и ми каза, че ако е в начален стадий, да пробвам с КУМУЛУС 0.2% да пръскам през есента, после с 3 или 5% от същият препарат да мажа на пролет, главината и стъблото и така 2-3 години. Ако издържат издържат. Въпросът ми е има ли смисъл да губя още години или не. Много ми е жал и не изкам да ги кореня, дет се вика таман да почнат да дават и корени.:(

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Сеп 2013, 11:29 
Аватар

Махай ги, зщото без да изкаш ще заразиш и другите, примерно при резитбата. Изкореняваш и изгаряш, обеззаразяваш ножици и всякакви инструменти които си ползвал в досег с тях.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 12 мнения ] 

Часова зона: Европа/София